6.4 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere blue = o luam de la capat cu anul?

Discussion in 'ARHIVA' started by progresez, Jan 4, 2009.

1. progresez

progresez New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt self si sotia lucra cate ore pe sapt. (deci ea muncea legal ca sotia mea) Cum vrea sa-si caute alt job si fara cartoane colorate nu se poate am aplicat pt yellow + blue pt ea. In scrisoarea pe care am primit-o ne spune ca la un an de la emiterea cardului + munca pot aplica pt blue si eu. DECI am pierdut perioada de inainte? Stiam ca la un an de munca legala a ei, am gresit ca am aplicat pt cartoane?

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Buna si La multi ani! putin cam incalcit mesajul tau; din cate am inteles voi nu ati aplicat pt blue de cand te-ai inregistrat tu ca si SE. Asa cum ai observat pe blue-ul sotiei, ai voie sa aplici si tu pt drepturi depline, doar dupa ce ea are 1 an de Blue, inregistrat; n-aveai cum altfel sa demonstrezi ca sotia avea drept de lucru daca nu o inregistrai la HO. Asa ca acum trebuie sa stati pina se face anul din pacate/fericire.
    Sper sa fie util.

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    si inca ceva, relativ la faptul ca ai lucrat asta vara....payslip....celalalt topic, mai bine astepti pina trece perioada respectiva...just in case! NI este unic, deci daca tu apari ca si SE si employed in acelasi timp la einu-i a buna.(PS: supozitii doar- deci daca stie cineva concret, aveti placerea...)

4. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    eu stiu ca poti fi salariat la o firma, iar in timpul tau liber sa fii self...mie mi se pare normal sa fac ce vreau eu in timpul liber

5. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Se poate, dar atunci se platesc taxe in ambele parti.Am lucrat astfel si mi-a explicat contabilul ca si self, si eu plateam NiNo, iar ca angajat, platea agentia sau compania respectiva ei la randul lor, ca doar ma inregistrau pe Payroll.Situatia aceasta o poti avea daca ai statutul de ILR sau ai cetatenia.
    De altfel splash are dreptate, daca nu poti lucra deocamdata doar ca si self, NiNo apare in sistemul lor unde esti inregistrat ca si angajat.

Mai multe detalii in linkul: http://www.litrg.org.uk/help/lowincome/ ... y.cfm#Same

6. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    1. Ce-i aia ILR?

2. uite ce zice aici:

Can I be employed and self -employed at the same time?

You can be employed and self employed at the same time in different jobs, for example if you work for yourself as a hairdresser during the day but in the evenings you work as a receptionist in a hotel, you will be both self employed and employed.

http://www.litrg.org.uk/help/lowincome/selfemployed/employ.cfm#Same

3.
    Pe mine nu ma au in evident cu nici un NINO, cand l-am cerut m-au refuzat ca nu am putut sa le dau Yellow Card (il tine colegiul gaj plus ID-ul de Romania).
    Tocmai de aceea ma si zbat cu self-ul asta, sa pot face un NINO, am pierdut 100 de joburi din cauza ca nu am NINO.

M-au trimis la plimbare cei de la taxe, si nu pot aplica pentru tax credit desi muncesc 55 ore pe saptamana si am dreptul.

Deci daca nu ma au in evidenta cu NINO de salariat, am toate sansele sa ma ia in evidenta cu NINO de self. Taxele de self le voi plati eu din venitul de self, iar celelalte se platesc prin payslip de la angajator.

Sau nu ? Va rog lamuriti-ma.

Share This Page