16.4 C
London
Saturday, September 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Oameni si cuvinte

Discussion in 'SEZATOARE' started by iris, May 25, 2013.

1. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
  2. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    -Da. Merg pe strada, ascult Cohen si vad ingeri anemici, ingeri muribunzi, ingeri cu aripile frante, atarnand si stergand praful bulevardelor, ingeri tristi, gri si in suferinta.
    Uneori beau cate un whisky cu ingerul meu.
    Aseara m-am simtit in… gol. Singura, mica, neputincioasa, inutila si parasita. Cat o fi suferit ingerul meu. Ce jignire… ce uitare.
    Si de cate ori, cand ma simt singura, uit de el.
    Se uita stingher si trist la mine, masurandu-mi prostia in secunde de eternitate. Isi da ochii peste cap, tintind inspre Domnul, si sopteste exasperat: De ce, doamne, mi-a fost dat tocmai mie sa fiu ingerul unui astfel de suflet prost, nerecunoscator si anost?
    Asta e. Destin trist de inger nefericit… o avea si el de ispasit daca s-a capatuit cu mine…”

Oana Pellea – “Jurnal”

3. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Axioma

Poezia lui Nichita Stanescu nu se poate invata pe dinafara.
    Poezia lui Nichita Stanescu se poate invata pe dinauntru.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Singura proiecţie reală care te caracterizează este „Bă, eu o să mor într-o zi şi nu ştiu când va fi. Ce-am de făcut?“ Nimeni nu ştie ceasul şi clipa. La ce-am trudit? La ce-am muncit când eu n-o să mai fiu? Asta am conştientizat-o de mic. Nu ştiu cum. Ştiu că sunt muritor şi am certificat de deces netipărit, dar din ziua în care am primit certificatul de naştere, automat, nevăzut, am certificatul de deces."

"E în Hamlet asta: „Dacă n-ar fi carnea asta, noi am fi altceva“. Cine eşti tu dacă tatăl şi mama ta nu s-ar fi cunoscut? Deci eu, efectiv, sunt iubire. Bă, tata a făcut dragoste cu mama. Şi, din momentul acela, fiinţa există. Eu mi-am dat seama că mama a murit, tata a murit, dar eu sunt în continuare noaptea lor de dragoste. La maori nu te întreabă cine eşti, ci al cui eşti. Lucru care se întâmplă şi la noi, la ţară. În plus, eu sunt un cumul de oameni mişto pe care i-am întâlnit. "

Interviu Claudiu Bleont - adevarul.ro

6. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
  7. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Nostalgii...

"Sunt doar un simplu baiat de la tara care alearga zambind prin prezent tragand de sfoara un zmeu ce-i zboara in trecut. Cand ma intreb: “cine sunt eu” dau din umeri, privesc in stanga si in dreapta in speranta ca am de la cine copia raspunsul corect dar nu e nimeni sa mi-l sufle, stiu doar ca alerg de unul singur in cursa catre mine insumi si vreau sa scot un timp cat mai bun.

EU? Sunt un banal om fara directie dar simt din ce in ce mai tare ca tocmai asta e directia mea in viata."

http://augustinradu.ro/cine-sunt-eu/

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    "Trebuie să învăţ şi să reînvăț, să îmi crească iar aripi de rândunea, să îmi trag pleoapa de pe ochi, să îmi regăsesc “lia-ciocârlia” şi apoi să trăiesc: un miros de zambilă, un cub de gheaţă pe coapse, o căpşună cu frişcă pe cerul gurii, o ciorbă cu zeamă de varză cu prietenii de mahmureală, o cafea la ibric cu o prietenă din liceu, un zâmbet de recunoştinţă din partea unui străin, un grătar cu neamurile, un “te iubesc” strigat de copilul tău cocoţat în leagăn, un “fazan” jucat cu colegii de birou, o baie în pielea goală la miezul nopţii în lacul din apropiere, o partidă de amor cu strigături într-o marţi dimineaţă. O vizită doar la tine în suflet, la mormântul cuiva drag, o după-amiază de filosofări copilăreşti cu cel drag."

http://www.catchy.ro/la-ce-bun-toate-as ... bject_map=

Share This Page