7.9 C
London
Sunday, February 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O VIATA MAI BUNA PENTRU FIECARE COPIL - Campanie 2007

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by spin, Jun 18, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Campanie caritabila 2007

Spin !

Sincere felicitari pentru aceasta campanie de suflet ! Sunt multi care au nevoie de ajutor, si pentru ei conteaza si cel mai mic zambet sau o vorba buna spusa de cineva.

Cred ca ai dreptate...daca fiecare ar contribui cu ceva, indiferent cu ce, ar fi un pas inainte si o bucurie in pluspentru cei mici. Din pacate posibilitati financiare nu am cine stie ce, deoarece sunt un amarat Au Pair, dar am sa ajut cu ce am sa pot...nu stiu exact cu ce, dar promit sa ma implic. Poate chiar si cu o infima suma de banuti, dar o dau din inima !

Inca odata FELICITARI !

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

WOW! -sunny-

Multumim din suflet ca va pasa si voua! De abia astept sa vad pozele cu chipurile fericite ale acestor copii cand vor vedea cadourile de Craciun!

Impreuna putem schimba ceva. Daca noi cei din afara Ro nu ii putem ajuta, ce pretentii sa avem de la din tara care de abia platesc intretinerea si le raman bani de un covrig si cartof?

Haideti sa schimbam mentalitatea romanului "nu am bani"! Toti avem ?1 in plus pe care uneori o si pierdem... sau uitam de ea!

-wave-

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

PoliceOfficer nu spune o suma infima, pt ca asa cum spunea si Negrutxa, ce e infim pt tine, reprezinta foarte mult pt acei copii.
    ?1 sau ?5 daca da fiecare "amarat" ca tine (tu ai spus-o !) ajungem sa strangem o suma foarte importanta.

Multumim mult pt suport si gandurile bune.

PS: Tu aveai o semnatura foarte buna, care se potriveste perfect campaniei noastre: Daca nu noi, romanii, atunci cine?

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Salutari Spin,

felicitari tie si tuturor celor care sustin si organizeaza aceasta campanie.

Am vazut mesajul campaniei de mai demult. Dar cum inca nu sunt in UK, asteptam sa ajung acolo in 2 sapt, ca sa pot sa donez si eu si abia apoi sa postez pe acest topic.

Dar multumita invitatiei tale Spin, am sa postez, inainte sa donez... :) si am sa trec astfel peste principiul: "No post-ation without donation" (care poate se aplica mai bine in alte situatii decat in asta)... :)|

Cred ca ai foarte mare dreptate cand spui ca putem ajuta proiectul si discutand si schimband opinii despre el, pentru ca astfel cat mai multi dintre membrii nostri sa se lamureasca si sa se convinga ei singuri daca si in ce masura pot sa se implice.

Scuze ca nu m-am autosesizat mai devreme, si ma bucur ca mi-ai dat ocazia acum. In majoritatea cazurilor si in special in astfel de situatii "It pays to be persistent!" si modul in care va dedicati voi proiectului merita toata aprecierea. -ntwhy-

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

andreiutzu, ma bucur mult ca ai inteles mesajul si nu te-ai simtit afectat in nici un fel (cel putin nu in mod negativ) de insistentele mele.

Orice ajutor este bine venit, iar mentinerea in actualitate si in atentia tuturor a subiectului -prin discutii zilnice- nu poate fi decat favorabila campaniei noastre.

Multumim pentru suport.

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

PENTRU CEI CARE VOR...

Este foarte bine ca ati spus de la inceput valoarea donatiei la care va asteptati de la fiecare: ?1... pentru ca nimeni nu trebuie sa se sperie de valoarea ei.

Desigur cine poate sa doneze mai mult, cu siguranta o va face. Dar ideea este ca din start nu se pune problema "ca va dona numai cine va putea", ci "va dona numai cine va dori sa faca acest lucru".

Nu se poate sa ai acces la internet, pc, etc. (chiar si daca numai dintr-un i-cafe) si in viata ta de zi cu zi, in cateva luni, sa iti fie imposibil, sa pui ?1 deoparte pentru acest proiect, daca iti doresti acest lucru.

Deci aceasta campanie este nu doar pentru cei care pot (dona, ajuta, etc.) ci doar pentru cei care vor...

PS: evident ca opinia aceasta nu vine din partea unui contabil, si nu vreau eu sa fac calcule financiare in locul nimanui. Este doar opinia mea, si desi se bazeaza pe nimic altceva decat pe bun simt, desigur poate fi combatuta de oricine...

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

M-am intristat mult citind iar acest Thread, amintindu`mi de acesi copii nevinovati de acasa, care au atatea neajunsuri.

Dar sunt si bucuros, deoarece vad ca demersurile lui Spin, care nu s-a lasat si ne-a "bombardat" in sensul bun al cuvantului zilnic cu acest thread, are acum multi "adepti" si impreuna vom reusi ! SUNT SIGUR !

Viata este grea, dar NOI avem puterea, sa schimbam ceva. Numai gandul ca NOI PUTEM schimba ceva si ca depinde de fiecare dintre noi bucuria lor, ar trebui sa ne dea aripi.

Haideti sa ii ajutam. Se apropie Sfintele Sarbatoti. Pentru multi dintre noi, 1 sau 2? in plus sau in minus nu inseamna nimic , poate doar 8-9 tigari pentru fumatori, 1-2 bilete la loto pentru gameri, sau 1 revista . Noi, daca am renunta la aceste lucruri pentru o zi, am putea sa le aducem zambetul unor copii pe buze !

SPER ! Ca acest mesaj va sensibiliza macar 4-5 oameni cu inima mare, acei 4-5 sa faca cum am facut si cum voi face eu, sa ajute si sa posteze si ei la randul lor, si apoi iar la fiecare post cate 4-5 noi "Mos Craciuni".

NOI AVEM PUTEREA SA II AJUTAM, SA II FACEM SA ZAMBEASCA ! Si, cum a zis si Spin...DACA NU NOI, ROMANII, ATUNCI CINE?!

Va multumesc tuturor celor care ati avut rabdarea sa cititi, si repet...orice ajutor, orice mana intinsa este un pas inainte !

VA MULTUMIM !

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Postez din nou pe acest thread pentru ca vad ca putin cate putin iese din cele mai discutate threaduri, si daca el iese, ceilalti nu vor lua la cunostinta de campania pe care Romani On Line o sustine pentru acei copii din Focsani !

HAIDETI SA FIM MAI BUNI PENTRU O ZI SI SA II AJUTAM !

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

ROMANI BUNI SI ROMANI...
    (privind problema dintr-un cu totul si cu totul alt punct de vedere... nu al obiectului campaniei, ci al celor care o sustin...)

Ma gandeam ca sunt multe lucruri incorecte in Romania. Poate aceleasi lucruri care au fost si in alte parti ale europei, dar pe care, noi ca si romani nu am avut timpul si libertatea/ puterea sa le rezolvam pana acum...

Dar cu cat gradul fiecaruia de educatie, de civilizatie si de responsabilitate sociala creste, cu cat din ce in ce mai multi dintre noi descoperim si intelegem lucrurile care au facut tarile din vestul EU sa fie acolo unde ne dorim si noi sa ajungem, cu atat mai mult prin comportamentul nostru ajungem sa schimbam lucrurile din jurul nostru.

Putem sa impartim Ro in doua:

1. O Romanie a celor care au ajuns la un nivel la care inteleg aceste probleme, care isi doresc ca lucrurile sa se schimbe si

2. O Romanie a celor pentru care nu conteaza decat propria persoana (si un univers foarte restrans in jurul ei)... pt care nu conteaza cat de tare dai muzica in masina cu geamul deschis la semafor (pentru ca tie iti place), nu conteaza cate seminte si deseuri arunci pe strada (pentru ca tu te sui in autobuz si pleci), nu conteaza ca in fata ta exista o persoana la rand (tu te asezi in lateralul lui, ca apoi sa i te bagi in fata), si exemplele ar putea continua cu multe altele mult mai neigienice si vulgare decat acestea...

Primilor le pasa de tara in care traiesc, de oamenii din jurul lor, si inteleg ca nu poate sa iti fie tie bine, daca celor din jur le este rau.

Cei din a doua categorie, nu au ajuns inca la nivelul de dezvoltare sociala care sa le permita sa inteleaga, ca: DA, avem in primul rand o responsabilitate fata de noi insine (sa ne fie bine, sa ne simtim bine, etc.). Dar avem o responsabilitate si fata de cei de langa noi.

Diferenta intre cele doua categorii de romani (si probabil de oameni - pentru ca nu numai la noi este aceasta problema), tine in primul rand de educatie si gradul de intelegere la care au ajuns. Nu poti sa ii ceri unui om care nu stie sa citeasca, sa inteleaga scrisoarea ta, si nici unuia care nu a fost invatat sa ii pese si de cel de langa el, sa se implice intr-un proiect caritabil. Pentru ca pur si simplu nu intelege...

Multi dintre cei care avem aceasta "educatie sociala" ne consideram ROMANII BUNI... iar pe ceilalti uneori ii criticam, alteori incercam sa le oferim, prin exemplul nostru personal, o sansa sa se schimbe, sa evolueza si ei...

Cred ca pentru fiecare dintre noi, acest proiect (si mai sunt si altele pe forum, dar nu caritabile, ci civice, etc.) este un prilej sa ne dam seama din ce categorie facem parte:

1. a celor care ne dorim ca lucrurile sa fie mai bune in Ro, si prin actiunile noastre sa le oferim si celorlalti (care afla de ce facem noi), posibilitatea sa invete sa faca astfel de lucruri, sau

2. din categoria celor care inca mai trebuie sa invatam ca avem o responsabilitate nu numai fata de noi insine, ci si fata de ceilalti...

Cine sunt ROMANII BUNI, si cine sunt ceilalti ROMANI...??? Si unde consideram ca ne incadram fiecare dintre noi...???

PS: evident, opinia aceasta este personala (adica a mea), iar eu sunt un simplu membru al forumului care s-a hotarat sa se implice in acest proiect si pe deasupra mai am si opinii (asa in general) pe care imi place sa le impartasesc si dezbat pe forum. Dorinta si speranta mea sunt ca nimeni sa nu se simta jignit sau judecat de postul meu (pentru ca nu asta vreau sa fac).

Iar daca cineva are opinii diferite, sau mai nuantate, e bine si frumos sa invatam unii de la altii... :) sau cel putin acestea sunt asteptarile mele... cel putin de la mine... -wave-

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Nu mai zice nimeni nimic... asa... ? -sunny-

Care este si parerea voastra?

V-ati mai gandit si voi la acest proiect? [:)]

11. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0

Tinerete , o sa ajungi sa te citezi singur!!!! Tu nu ai prietena, prieteni?

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Sky, in loc sa fii sarcastic si sa te ingrijesti de soarta si viata sociala a lui andreiutzu (sunt sigura ca poate sa-si poarte si singur de grija), mai bine te-ai gandi o clipa la soarta copiilor carora le dedicam aceasta campanie, si poate atunci, dupa un moment de meditatie, te hotarasti sa ne fii alaturi pt o cauza nobila.

PS. Iti multumim daca ai facut-o deja.

Pt andreiutzu: faptul ca nu-ti raspunde nimeni la mesaje (cel putin la penultimul mesaj) este o consecinta fireasca a faptului ca romani nu prea stiu sa se autoevalueze corect, si cu atat mai putin, sa recunoasca rezultatele acestor autoevaluari. Nu multi sunt romanii care au puterea sa-si accepte defectele, si sa recunoasca faptul ca fac (poate) parte din categoria acelor romani care mai au mult de invatat despre respect si responsabilitate sociala, desi, se stie bine ca o problema identificata si numita, e pe jumatate rezolvata.

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Asa e. Nu sunt multi...
    Dar sunt sigur ca in scurt timp din ce in ce mai multi membri ni se vor alatura.

Ma bucur ca sky a gasit ceva provocator si incitant in posturile mele... dar din pacate s-a oprit la cel mai lipsit de substanta... :) vazusem ca topicul a iesit iar din topul primelor 10 si ca nu mai postasem nimic in ziua repsectiva pe el, asa ca am zis sa spun ceva, numai ca sa revina sus... (nu neaparat pentru ca ma asteptasem sa mai intervina cineva, ci pur si simplu pt ca hotaraseram sa tinem postul in top 10 cat mai mult timp... -sunny-)

Cred ca sky nu a citit de la inceput topicul si nu stia lucrul acesta (de care mai vorbisem pana acum si tu, si Andrei (PolliceOfficer)...

14. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

andreiutzu, sper ca optimismul tau sa ne fie de bun augur. Tu spui ca esti sigur ca cei mai multi ni se vor alatura. Eu sper sa ai dreptate. Pana acum insa, doar 20 din aproape 2000 de membri au votat in sondajul nostru dedicat campaniei, si doar 12 persoane au donat bani.

15. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Police Officer ai scris foarte frumos mai sus chiar ma impresionat sunt curios daca tu ai dat exemplu prin mesaju asta daca ai donat ceva sau ai scris ca sa te afirmi pe forum spunemi Andrei te incadrezi in aia 4-5 oameni cu inima mare ?
    Daca nu ai avut timp sau nu sti cum intra aici e foarte usor sti ca faptele conteaza mai mult decat vb
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/5748/7/

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Shumi !

Chears mate !

Ms de ajutor... nu am sa iti raspund la provocare ci doar atat am sa zic... nu degeaba avem noi romanii o vorba..."calul moare de drum lung si"

17. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Da nu trebuie sa raspunzi la provocare ptr mine ci ptr tine ca tu ai te-ai agitat cu mesaje nu eu fi baiat si da exemplu la membri daca tot scri ceva frumos nu

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Chestiile astea se fac sub anonimat....nu se lauda care cum face donatii....se fac donatii din inima, nu pentru a te lauda la altii de pe forum. Eu nu am dat mult, ci cat am...sunt au pair...dar daca toti au pair`ii ar dona ca mine, am strange ceva.
    Anyway....daca tu tii mortis sa stii, ASK SPIN ! si poate o sa primesti raspuns la intrebari, daca tot te macina asa de mult....

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Shumi, voi primi donatia lui PoliceOfficer in cursul saptamanii viitoare si tot atunci lista donatiilor va fi actualizata corespunzator.

PoliceOfficer si Shumi este au-pair (uite ca am spus-o eu Shumi, asa ca nu trebuie sa mai revii tu cu un mesaj taios sa-i dai replica lui Officer)

Va rog pe amandoi sa lasati aceasta discutie in stadiul curent, si sa nu mai continuati pe aceasta tema. Dezbinarea intre membrii este ultimul lucru pe care il vreau pe acest subiect.

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Imi cer scuze ...

Share This Page