6.9 C
London
Monday, January 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O VIATA MAI BUNA PENTRU FIECARE COPIL - Campanie 2007

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by spin, Jun 18, 2007.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Campanie caritabila 2007

Salutare din Romania!

Tare frig pe aici si am cazut deja victime sistemului romanesc ineficient: duminica, dupa cumparaturile de la Ikea si in drum spre Focsani, am ramas blocati in trafic aproape 1 ora, iar restul drumului am mers in conditii grele -sad2- ad2-

Speram sa fie mai bine sambata, si sa nu mai intampinam greutati. Dupa cum ati aflat, sambata vom amenaja camera si vom face ultimele cumparaturi, iar duminica vom imparti cadouri si vom canta colinde (in ziar s-a scris 21-22, dar de fapt este vorba despre sambata 22 si duminica 23 decembrie).

Va tinem la curent.

Sarbatori fericite si voua -kiss- iss-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Hey hey hey

Imi face placere sa va anunt ca Oana impreuna cu Andrei, Netty si prietenii lor si-au incheiat misiunea la Casa de Copii din Focsani.

Sambata, 22 decembrie, dis de dimineata au inceput sa amenajeze camera de zi, sa ansambleze rafturile si jucariile cumparate de la IKEA, cumparaturile pentru masa de a doua zi si de abia seara la ora 23 au terminat ceea ce si-au propus. A fost o zi extrem de lunga si obositoare pentru toti 6, insa si satisfactiile pe masura. Stiu ca toti au fost foarte emotionati cand au intalnit copiii si foarte impresionati de "modul lor de viata". A doua zi, Duminca, 23 decembrie a venit Mos Craciun cu daruri si o masa de Craciun le-a fost oferita copiilor.

Multumim tuturor celor ce au fost prezenti la Focsani, ce si-au dedicat cateva zile pentru campania caritabila acum de sarbatori si au ajutat-o pe Oana (Andreiutzu, Netty, Nicolas Cristian Constantin, Magdalena Carpov, Ion Carpov si tatal Oanei).

Oana va oferi mai multe detalii cand va veni online si bineinteles fotografii. De asemenea, va va oferi toate chitantele bunurilor cumparate in UK si Romania.

Inca o data, multumiri tuturor celor ce ni s-au alaturat campaniei si ne-au sprijinit moral si material. -applause- pplause- -santa- anta-

Ziarul de Vrancea prin Dna Cristina Palade a fost prezent la Casa de Copii din Focsani Duminica, 23 decembrie si au publicat urmatorul articol:
    http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=16478

De asemenea, Ziarul Diaspora prin Dna Mariana Stafie, a publicat un articol saptamana trecuta despre campania noastra:

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Abia astept sa vad pozele cu micutii.

4. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Dragi donatori, colaboratori si voluntari,

A sosit momentul sa ne ocupam si de ultima parte a campaniei caritabile "O viata mai buna pentru fiecare copil" si sa incheiem prin prezentarea bilantului financiar si descrierea celor doua zile petrecute la Centrul de Recuperare si Reabilitare din Focsani.

Dupa cum va inchipuiti, ne-ar fi destul de dificil sa urmarim minut cu minut desfasurarea zilelor de 22 si 23 decembrie, asa ca daca prin prezentarea noastra nu reusim sa acoperim toate aspectele ce prezinta interes pt voi, atunci va rugam sa ne contactati si sa solicitati detalii suplimentare.

Desi implinirea propriu-zisa a obiectivelor urmarite a avut loc pe 22 si 23 dec, pregatirile au inceput mult mai devreme, pe 16 dec, cand am cumparat toata mobila necesara de la Ikea Bucuresti si am transportat-o la Focsani, cu ajutorul firmei Mexton SRL, care ne-a pus la dispozitie transportul necesar.

Pe 20 dec au sosit si pachetele cu donatiile voastre materiale, pregatite deja cu mare grija la Londra asa ca pe 22 dec eram gata de actiune.

Am ajuns la Centrul de Recuperare de la Focsani in dimineata zilei de 22 dec, in formatie completa, incluzand 3 membri Romani-Online (eu, netty si andreiutzu) plus inca 4 voluntari (Florin Gusatu, Luiza Carpov, Ion Carpov si Constantin Nicolas Cristian). Tin neaparat sa multumesc acestora din urma care, desi nu au urmarit prezentarea campaniei noastre pe site-ul Romani-Online.co.uk si nici nu au vreo alta legatura cu comunitatea noastra, si-au dedicat weekend-ul dinaintea Craciunului acestei cauze si au venit la Focsni, tocmai din Tulcea.

Dupa impartirea responsabilitatilor, am trecut la treaba: Andrei (andreiutzu), Florin, si Ion s-au ocupat de asamblarea mobilierului cumparat de la Ikea (poate nu vi se pare mult de lucru, dar daca va ganditi ca am cumparat 4 dulapuri cu un nr total de 50 de rafturi, fiecare insurubat cu cate 4 suruburi, plus 4 masute, 8 scaunele, 6 noptiere si 4 polite de perete, veti ajunge la concluzia ca toate suruburile adunate pot da de munca pentru o zi intreaga ), Nicolas si Luiza de asamblarea si impachetarea jocurilor cumparate in Anglia, iar eu si Eliza (netty) ne-am ocupat de cumparaturi si partea administrativa a campaniei noastre.

La ora 22.30 am terminat, in sfarsit, de aranjat camera. Dintr-o camera goala a ajuns sa fie mobilata exact asa cum ne-am dorit, la standarde europene, plina de lumina, sunet si culoare - o placere pentru fiecare copil.

Daca va ganditi cumva ca dupa ce am aranjat camera am mers sa ne odihnim, va inselati, pentru am avut de pregatit pomul de Craciun. Abia cand l-am terminatd e impodobit, ne-am retras si noi din incita leaganului de copii, urmand sa ne intoarcem a doua zi, pentru serbarea de Craciun.

A doua zi am inceput serbarea la ora 11am astfel incat sa putem sa ne indreptam spre casele noastre in jurul orei 1pm. Copiii au fost extrem de incantati sa-l vada pe Mos Craciun iar noi am fost la fel de multumiti sa-i vedem jucandu-se cu cadourile primite.

Cam asa s-a desfasurat campania noastra.

Asteptam cu placere comentariile si intrebarile voastre.

Raportul finaciar detaliat al campaniei noastre va fi facut public in decursul zilelor urmatoare (cand vom reusi sa scanam toate chitantele si bonurile fiscale)

PS: Motanik, pozele vor fi publicate in acest weekend, sau mai devreme, iar inregistrarile video vor aparea pe site probabil saptamana viitoare.

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Va prezentam un raport general al modului in care au fost administrate fondurile obtinute din donatii.

In perioada urmatoare va vom pune la dispozitie, in format electronic, toate dovezile fiscale pe care le avem (ex: chitante, bonuri fiscale, facturi etc) pentru a va face cunoscut in detaliu, cum au fost cheltuiti banii stransi in urma donatiilor voastre.

CHELTUIELI CAMPANIA CARITABILA "O VIATA MAI BUNA PENTRU FIECARE COPIL"

1. cheltuieli transport
    taxi - 35 RON
    benzina - 428.44 RON

2. cheltuieli mobila + obiecte decor
    Ikea - 2573.3 RON

3. cheltuieli cumparaturi domestice (incluzand produse alimentare, fructe si legume, bautura, scutece pt copii, lapte praf, obiecte de igiena personala, obiecte de uz administrativ - banda adeziva, becuri, cabluri, hartie de impachetat etc - , brad de craciun, beteala si ornamente s.a.m.d.
    Focsani, Romania - 1764.06 RON
    Londra, UK - 101.96 GBP

4. jocuri si jucarii
    RO - 101.7 RON
    UK - 175.87 GBP

5. carucioare invalizi - 322.85 GBP

TOTAL CHELTUIELI EFECTUATE IN ROMANIA- 4902.26 RON
    TOTAL CHELTUIELI EFECTUATE IN UK - 600.68 GBP
    TOTAL PRIMIT LA SCHIMB VALUTAR 990 GBP = 4827.24 RON
    TOTAL GENERAL CHELTUIELI - 1590.68 GBP
    TOTAL GENERAL FONDURI DIN DONATII - 1569.14 GBP

PS: Acesta reprezinta doar un raport partial al balantei de venituri (donatii) si cheltuieli. Nu pot sa ma laud cu calitati pe care nu le am, cum ar fi cele de contabil, asa ca se prea poate sa fi gresit pe undeva calculele. Le voi reface saptamana viitoare si va voi anunta rezultatele finale.

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Asa arata camera de la leaganul de copii din Focsani, inainte de a fi amenajata de catre noi!

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Si asa arata camera de joaca pe care am lasat-o in urma:

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Si in timp ce noua ne pasa de camera, copiii probabil vad toate aceste lucruri cu alti ochi, sau dintr-o alta perspectiva...

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Copiii de la Focsani, pe care am fost sa ii vizitam, sa le amenjam o camera de joaca, sa le ducem cadourile trimise de voi si alaturi de care am serbat petrecerea de Craciun sunt niste copii bolnaviori, dar care isi merita soarta pe care o au la fel de mult cum am merita-o oricare dintre noi: s-au nascut asa.

Nu pot sa se joace la fel ca ceilalti copii, sau sa se exprime, sau sa invete si sa perceapa lucrurile la fel ca ceilalti. In plus, traiesc cu totii impreuna, intr-un centru de plasament, si aceasta este singura familie pe care o cunosc. Cu toate acestea, la fel de mult ca orice copii, merita sa fie fericiti.

Nu putem intelege cu adevarat ce a insemnat camapania “O viata mai buna pentru fiecare copil”, fara sa ne uitam in ochii copiilor de la Focsani. Poate nu de fiecare data intelegem ceea ce vor sa ne spuna, poate nu de fiecare data stim noi ce sa le spunem sau cum sa ii ajutam, dar este minunat, cand lasand la o parte toate acestea, putem intelege ca i-am facut fericiti.

Tuturor celor care au contribuit ori s-au implicat in campanie: Va multumim! Ne bucuram ca am facut acest lucru impreuna. Nu am fi reusit fara sprijinul vostru.

Tuturor celor care doresc sa se alature campaniilor viitoare: Va multumim! Ne bucuram ca intelegi si simtiti lucrurile la fel ca noi. Si va asteptam pentru ca avem nevoie de voi.

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

mai multe poze...

11. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

si mai multe poze...

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Acum nu stiu despre ce dizabilitati vorbiti voi, eu vad doar niste copii frumosi. Dumnezeu sa ii aiba in paza!

Foarte frumoasa camera, foarte frumoase jucarii, Oana si toata echipa, jos palaria in fata voastra! -kiss- iss-

13. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

Foarte frumoasa intiativa. Multe felicitari echipei organizatoare si la mai multe campanii de acest gen.

Cati

14. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

Subscriu!
    Great job guys!Felicitari!
    -kiss- iss-

ps: eu deja am inceput sa strang ptr urmatoarea campanie, astept detalii.

15. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0

Si eu! -congrats- ongrats- si la mai bine data viitoare!
    Pozele sunt foarte emotionante! Nu imi pot imagina cum a fost pentru voi acolo...sa-i vedeti fericiti!

Felicitari din toata inima!

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

COntracte, chitante, facturi fiscale si bonuri de casatot ce tine de campania noastra caritabila si de modul in care am folosit banii donati de voi.

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

continuare...

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

si inca....

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Bine ca nu au fost multe -eyebrows2- yebrows2-

Spin, acum putem declara inchisa campania caritabila, nu? Misiune indeplinita 100%. -congrats- ongrats-

-kiss- iss-

Share This Page