16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O parere va rog

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ruedecascades, Oct 14, 2012.

1. ruedecascades

ruedecascades New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

As dori si eu un sfat/ o parere despre cum sa explic dreptul de munca al romanilor unui nou angajator.

Practic pana acum am lucrat si employed curs vocational + yellow card la un anagajator si dupa ce s-a terminat cursul am mai continuat sa lucrez self (inregistrat cu UTR)
    Acum urmeaza sa imi caut un nou loc de munca dar am o mica problema. momentan nu sunt inscris la un curs NVQ si nici nu vreau sa ma inscriu pentru ca nu sunt inca foarte sigur de ce job o sa gasesc.

In momentul in care gasesc un loc de munca ma pot inscrie la un NVQ compatibil cu locul de munca pentru ca Yellow Cardul de student il am deja si totul va fi bine. Problema e ca nu stiu exact cum sa explic angajatorului ca am dreptul de a munci legal DAR trebuie sa fiu inscris la un curs. Cursul il platesc eu nu e problema dar exprimarea si cuvintele nu sunt punctul meu forte.

Daca a mai trecut cineva prin asa ceva ... sa spun direct la interviu sau sa astept sa vad daca trec interviul si apoi sa precizez de situatia asta ? Un sfat va rog .

Share This Page