13 C
London
Sunday, June 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

o nemalurire legata de YC

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by bujalarab, Feb 25, 2012.

1. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tutror,
    Situatia mea este urmatoarea:
    1. Am aplicat pt Nino ca SE si lam obtinut(Am aplicat la biroul Home Office din Taunton).
    2. Am aplicat online pt. UTR si mia fost alocat si UTR-ul.

Acum am o nelamarurire legata de YC. Trebuie sa posed fizic si YC-ul(asta presupunand un alt interviu in alta parte) sau pot considera deja ca il am?
    Si cand voi dori sa aplic pt BC existenta NINO si a inscrierii in evidenta HMRC sunt suficiente pentru a avea dreptul de a aplica pentru BC?

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand felicitari pentru ca actele de Self.

Am siguranta ca stii, dar repet informatia doar ca sa punem lucrurile in ordine. Calitatea de self-employed nu-ti da dreptul sa te angajezi. Daca ai acesta oportunitate te-ai gandit bine ca iti trebuie YC.

Acest card se emite numai studentilor si iti da dreptul la 20h/saptamana de munca. Si ai inteles bine, trebuie sa aplici separat pentru el, pe formularul BR1 (in persoana la Croydon sau prin posta la Sheffield).

Ca sa obtii BC ai de asemenea mai multe variante (nu cred ca o sa le cuprind pe toate dar incerc)
    1. Prin self-employed, dupa 5 ani de activitate
    2. Fiind absolventul unei univesitati in UK
    3. Avand un partener(a) care e dependent de tine acum si dupa un an de munca al acestuia va putea aplica de BC sit e vat rage sip e tine

Deci ca sa sa-ti rapund direct la ultima intrebare, DA, daca aplici peste 5 ani si daca intre timp ti-ai mentinut statutul de self-employed (cu acte…)

3. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Ms de raspuns costoboc.
    Acum asta cu 5 ani ori nu am obsevat-o eu ori am inteles gresit. Nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca dupa minim un an de YC/SE pot aplica pt BC.
    Multumesc inca o data.
    Ramane sa mai aprofundez subiectul.

4. misanea1201

misanea1201 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, obtii Blue card dupa un an, doar daca ai fost angajat, iar angajat si Self Emplyed sunt doua notiuni incompatibile. Ceea ce inseamna ca nu poti obtine Blue card dupa un an muncit ca Self.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Misanea, esti cam drastic in a afirma ca angajat si self employed sunt notiuni incompatibile . Mai studiaza si ai sa vezi ca nu e chiar asa. Asemenea afirmatii pot debusola alti useri de de pe forum.
    Bujalarab , uite ce te sfatuiesc eu. Ia-ti un curs, ieftin , dar de lunga durata. Presteaza o munca de minim o ora pe luna pt cine stie ce companie , pt un salariu de mizerie , numai sa primesti fluturas pt bani si asa iti asiguri cele 12 payslip-uri necesare pt BC.
    Intre timp bagi la taximetrie ca SE.

6. misanea1201

misanea1201 New Member

Trophy Points:
    0
    Uitasem de optiunea de a fi student. Da, ca student poti obtine dupa un Blue card dupa un an de lucru.

7. Agp_marius

Agp_marius New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,ma numesc Marius si am o mare nelamurire in legatura cu eliberarea actelor de munca in UK. Se elibereaza asa de greu precum spun unii. As dori foarte mult sa lucrez in Anglia pt k aici in Romania nu prea mai ai ce face. Dak ma poate ajuta cineva cu vreo informatie ?

8. Anonymous

Anonymous Guest

Uite, Marius ! te ajut eu cu o informatie , chiar 2.
    1 In Romania sunt multe de facut, de furat numai e nimic.
    2 Daca vrei sa lucrezi in Anglia,pt reusita ia forumul asta la rasfoit , mai ales sectiunea INFO din meniu principal al paginii romani-online.co.uk.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    On topic

Taximetristii obtin cel mai usor actele de SE. Daca ai NINo si UTR esti in regula, de YC nu ai nevoie decat daca ai familie/dependenti pentru care sa ceri BC.

Share This Page