18.4 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O Mica intrebare despre Self_Emplyd

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by TITANIC, Jan 7, 2012.

1. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0
    Mia -dans- venit pe data de 24 decebrie 2011 o hartie de la HMRC o Hartie cu nr NINO provizoriu si Tax REF,Pe urma la 4Ianuare am aplicat ptr UTR mi sa spus sa astept 2 saptamani, pana vine am plait total 90 de lire catre(adminstresionUK tax)ceva de genu asta,mi sa trimis si confirmarea ca bani au ajuns in contu lor tot,dupa ce vine UTR nr care este urmator pas care tre sa fac ca sa fie cat mai legalizat sa lucrez??? ca self_imployd si ce act tre sa cer la agenti sper dovedeasca ca am lucrat la ei??, o intrebare am lucrat si o perioada la negro nu spun ca cu toti am inceput de la ZERO, am vreo sansa sami recuperez taxele de 30% la suta care leam platit???sau ma rog mi sau oprit -plans- ..
    sau taxele care mi sau oprit sa se duca la self-employd??
    A 4 Intrebare,Contabila o sa fac incepand cu 20 anu acesta in febrorie mai sunt valabile biletele de autouz, sau pe ce am cheltui pe anu 2011 din august,benzina de la masina,si altele lucruri pe 2012,pot sa le mai dau la scazut?? sau tre sa le arunc -plans2- niciodata nu leam dat la scazut si abea anu acesta pot sa aplic sa sefl-employd.
    astept un raspuns de la persoane care stiu, -ma-iubesc- o zi buna sa aveti

P.S o sa fiu cu ochi pe totpic tot timpu sa vad ce raspuns, -da-da-

2. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: O Mica intrebare,dar raspuns pls Fara batjocura ,despre Self_Emplyd

Uite...din multele postari pe acest forum am vazut ca esti cu adevarat self employed cand prezinti facturi,contacte de prestari servicii,scrisori cum ca ai prestat serviciile acelea. De preferat sa duci documentele astea de la mai multi clienti dar nu pe mai multe domenii de activitate.Daca te declari electrician nu du facturi si de curatenie -nuuu- .
    Partea cu taxele e scrisa pe forum dar nu am asimilat-o cum trebuie inca.
    Bafta.

3. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult geroge,o sa tin cont de incurajare,sper sa primesc si un raspuns de la alte persoane care au vreo ideie -ma-iubesc-

4. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0

Nu prea am inteles foarte bine problemele tale, dar o sa incerc sa raspund la ce am inteles.

4. Contabilitatea: iti poti deduce cheltuielile incepand cu data la care ai inceput activitatea ta. Cand te inregistrezi ca self trebuie sa declari data la care ai inceput. Ei bine...de la acea data iti poti deduce cheltuielile (cel putin asa stiu eu, ca veniturile si cheltuielile tale se refera la perioada in care ai desfasurat o activitate)

3. (cred) Despre munca la negru si taxe
    Daca am inteles bine ai lucrat la negru, adica ilegal, ca angajat, fara sa ai acest drept, si ti s-au oprit taxele aferente. Nu stiu sigur, dar cred ca nu ai cum sa iti recuperezi acele taxe, cu atat mai mult cu cat s-ar putea sa ai probleme daca incerci, pentru ca repet, ai lucrat ilegal.

1. Despre Self. vei gasi foarte multe informatii la Index - UK de la A la Z, precum si pasii de urmat. Cel mai important este sa te asiguri ca respecti conditiile de Self :invoice, chitente, contracte, referinte, etc. Vei gasi mai multe pe acel topic.

2. Despre agentii - aici nu stiu ce sa iti raspund.

5. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Si eu am patit la fel cand am ajuns prima oara in UK.
    Eu n-am stiut legile, firma la care lucram la fel si m-au considerat employee ca oricare altul si mi-au facut payslip ceea ce este ilegal.
    Daca vrei sa fii safe, cel mai bine e sa uiti de payslipurile alea si sa nu le mai arati nimanui altfel nu faci decat sa-ti creezi probleme. Oricum, 3 luni... nu cred ca e mare paguba, cred ca poti trece peste banii pierduti :) Se intampla si uite asa invata omul, din greseli :p

6. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0

am payslep cam800 de lire taxe,platite,si mai sunt de la alta agentie cam inca500lire la taxe,istartebogdan banuesc ca esti un pic cam vechi pe forum crezi, ca daca o sa aplic ca implyd, aia o sa ma ajute la pensie,???? sau deci bani aia no sai mai vad??? vorbesc de paysleep, astept un raspun, va rog nu ma mai trimiteti uitate acolo sau acolo lasa un raspuns scurt si atat, ms de intelegere.
    ca self-emplyd ce tre sa primesc wegi sleep?? si cum se face urmatori pasi eu am self-asistman mia venit de la HMRC care este next step, eu am aplicat direct ptr UTR NR,sau ce idei imi puteti oferi as ramane dator. Multumesc o seara buna

7. AlinaLore

AlinaLore New Member

Trophy Points:
    0

Buna :)

Ma puteti va rog sfatui? Situatia mea este urmatoarea: pe 18 ian imi iau yellow card (sunt studenta) cand vor incepe sa ma plateasca 2 anajatori pt care am inceput deja treaba in avans. A treia colaborare vrea sa ma plateasca self-employed. Toate 3 colaborarile sunt in acelasi domeniu.

Nu stiu mare lucru de forma asta de lucru. Cumva poate incepe sa ma plateasca si dupa 3 paysplis pot depune pt self-employed?

Multumesc mult daca ma puteti ajuta cu un sfat :)

8. Anonymous

Anonymous Guest

9. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    @Alina,esti sigura ca iei yellow cardul de student? Yellow de student inseamna 20 ore maxim pe saptamana si tu deja esti angajata in 2 locuri si vrei sa mai muncesti si ca self employed.Nu stiu daca nu se bat cap in cap sa fii in acelasi timp si self employed si student.Bafta totusi.Daca reusesti ai toata admiratia.

10. AlinaLore

AlinaLore New Member

Trophy Points:
    0
    Dap, stiu limita si o sa fie greu sa le pastrez pe toate la 20 de ore. Si eu imi fac griji sa nu se bata cap in cap. Inca nu am reusit sa prind pe cineva la Helplinul lor. Cand aflu va spun si voua. Altfel, care ar fi procedura pt self employed? Incep lucrul dupa ce obtin statutul asta sau am nevoie de cateva luni platite deja? Merci mult -ras4-

11. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0

John_Nutt, you funny man :))) huh , am uitat sa rad , nam nevoie de limba romana odata ce sunt in anglia ms de intentie si apropouri.keep it for you. stai fara grij ca daca ajung in tara stiu sa vb.
    have great day .
    P.S lasa pe alti sa raspunda daca habar nai,totusi ms de sugestie

12. Anonymous

Anonymous Guest

Titanic, daca n-ai nevoie de limba romana si nu esti multumit de raspunsurile primite in romana, de ce nu incerci tu pe un forum de limba engleza, poate merge.

Sincer, ma doare capul daca-ti citesc postarile.
    Ma indoiesc ca altii au macar rabdarea mea de a incerca sa descifreze ce scrii.

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@TITANIC - straduieste-te te rog sa scrii corect.
    Daca ai pretentia ca ceilalti sa te respecte, respecta-i si tu pe ei. Nu o lua ca pe o jignire ci ca pe un sfat.

PS: Eu zic ca inca ai nevoie de limba romana, altfel erai pe un forum englezesc.

14. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0

deci unde scrie ca nus multumit de raspuns,???o sa tin cont de sugestie, -asa-asa- o sa incerc sa fiu mai explicit -da-da-
    P.S e ptr DAN si Jhon nam nevoie sa ma cert cu voi -nuuu-

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce e ala "Helplinul"? Help line? Ori e vreun nou detergent de spalat creierul?

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Nu cred ca-ti poti recupera banii pt ca i-ai dat atunci cand nu aveai defapt voie sa muncesti cum ai muncit si anume ilegal ca angajat la un angajator. Faptul ca n-ai fost prins nici tu nici angajatorul a fost doar o chestiune de noroc. Nu s-a sesizat nimeni. Dar daca tu te prezinti cu payslipurile alea care defapt nu aveai voie sa le primesti, nu faci decat sa scarmi la c*c*t... scuza-mi expresia dar e formularea perfecta :p

Sa mai asteptam pareri ca si eu sunt curios. Pana atunci(cand vei fi sigur), nu face nici o miscare :)

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu n-am inteles o iota din ce spune. Zice ca a primit o hartie cu tax reference, dupa aia a aplicat pentru UTR(?!), dupa aia contabila a ramas gravida, .... Si banii aia de i-a platit, ce reprezinta??

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

Lol.....normal ca nu intelegi nimic albea, tu probabil inca mai ai nevoie de limba romana, el nu -da-da-

@istratebogdan- atunci cand un anagajator iti inregistreaza contractul la HRMC ( sau care o fi procedura) nu iti declara nici nationalitatea si nici daca ai sau nu permis de munca- doar numele tau si NIN-ul. Si pentru ca nu exista o baza de date comuna a HRMC si HO ( cu toate ca am inteles ca e in plan) si pentru ca cele doua institutii nu sunt chiar prietene ( motive politice bineinteles) nu verifica nimeni ce se intampla cu viata ta. Si uite asa zeci poate chiar sute de romani si bulgari care muncesc ilegal ca si angalati isi recupereaza taxele an de an. Si iti confirm acest lucru din experienta. Normal ca exista riscul sa te prinda dar noi suntem oricum o natie de neinfricati.
    Acum mai exista posibilitatea ca Titanic sa fi lucrat ca si CIS si atunci nu e nimic ilegal.

19. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0
    cei aia ,,CIS''????? nam auzit de aceasta expresie.

Deci am lucrat La negro,o periuada mai lunga si primeam pay-slep, intre timp am aplicat pe internet ca self-asistment,in iuninie pe data de 15.si am trecut in actele respective care leam completat ca am inceput de pe 5 mai sa lucrez ca sa fiu sigur ca anut macar.
    pe data de 23 decebrie mia venit de la HCMR harteie cu nr PRovizoriu NINO.am aplicat de UTR mia venit si NR de UTR Si Un NINO Nr. (nu am contabila, o sa am in FEBRORIE,,NU mai am bani) singuru motiv. Bogdane off mrs macar tu ma intelegi :)))) si celor din jur.

20. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0
    Care urmatoru pas ptr A atengie ylow card??

Share This Page