20.7 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nunta in Romania si " darurile"

Discussion in 'SEZATOARE' started by agnb1, Jul 21, 2009.

1. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Nunta In Romania si “ darurile”

Nu prea am fost la nunti in RO cind locuiam acolo, dar mi-aduc sigur aminte ca oamanii erau facuti sa “ dea” o suma anume la nunta. Se numea “ dar” .
    Sotul meu si familia lui ( defapt nici un englez cariua i-am spus) nu ma crede ca in RO oamnii dau bani la nunti, defapt sint “ facuti “ sa dea o suma anume. Sora mea (care e profesoara) mi-a spus ca unii dintre colegii ei se “ plangeau” ca erau invitati la nunti, si ptr ca erau “ facuti ” sa plateasca o suma exorbitanta, erau fortati sa-si faca imprumut la banca. Este adevarat?
    Aici in UK, am fost la multe nunti unde am mers cu placere, si nu am platit nimic. Am dat doar un cadou (personal si ales de mine) cuplului si un Wedding Card.
    La fel si la nunta noastra in Iunie, am platit singuri nunta, si invitatii ne-au dat ceea ce au vrut ei, dar in nici un caz atit cit sa acopere cheltuielile de nunta.
    Normal ca nu regret nimic din ceea ce am cheltuit. Nu am facut nunta cu intentia sa “ ies mai bine” ci cu intentia to celebrate the marriage si musafirii sa aiba “ good time”.
    Deci, este adevarat ca in Romania oamenii trebuie sa plateasca la nunti? Nu ma crede nimeni!

2. boggy30

boggy30 New Member

Trophy Points:
    0
    Fiecare tara cu obicieurile ei. Nuntile la romani au fost mereu criticate datorita falsitatii ceremoniei, cu atatea obiceiuri si plus devenita mai tarziu o afacere propriu-zisa.
    Da, este foarte adevarat ca in strainatate nunta nu implica un plic cu bani dati la sfarsitul petrecerii ci un cadou simbolic la inceputul nuntii. Stiu din propria experienta, m-am trezit cu doua cuptoare cu microunde si doua frigidere din partea prietenilor. Mai putin conteaza acest lucru.
    Nu cred ca trebuie sa fii atat de "nebun" incat sa te imprumuti la banca pentru a merge la o nunta. Daca nu-ti permiti sa mergi la petrecere, mergi la cununie cu un cadou si un buchet de flori si mirii pot intelege.
    Este foarte adevarat ca la romani, nunta este cu dar, adica cu bani si asta pentru ca tinerii sa-si cumpere ce doresc ei, poate aleg o luna de miere mai chic etc. Darul s-a dorit a fi un ajutor dar viitoarei familii. Ceea ce nu inteleg romanii, e ca pentru o nunta trebuie sa te pregatesti nu sa te imprumuti ca mai apoi din ceea ce-ti "iese" la nunta sa achiti datoriile...

In strainatate cand te casatoresti esti pregatit din toate punctele de vedere, iar masa si restul costurilor sunt suportate de cele doua familii, urmand ca invitatii sa vina moka.

La noi e altceva si asta pentru ca costul unei nunti a si devenit foarte mare, iar de banii "stransi" la nunta, mirii nu stiu daca se pot bucura daca nunta a fost facuta pe..credit bancar.

Imi pare rau sa o spun, mi-ar placea ca la viitoarea mea nunta prietenii sa-mi vina cu ce doresc ei, nu as face-o pentru dar, insa crede-ma, costurile sunt exorbitante. Un simplu calcul...un meniu de persoana cam 40 lire, muzica 1300 lire, decoratiuni 1000 lire, costume, rochia etc si ajungi linistit la aproape 10.000 de lire. Crezi ca ai posibilitatea sa strangi 10000 pentru o singura noapte, noaptea aceea atat de speciala si dintr-o data banii sa dispara??? pentru un roman e greu de inteles, chiar si pentru mine

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Nu cred ca "trebuie sa plateasca" este expresia potrivita, dar obiceiul este ca atunci cand accepti invitatia la o nunta sa aduci si un dar mirilor. De cele mai multe ori darul este reprezentat de bani. Aceasta practica isi are originiea in obiceiurile / traditiile populare romanesti. Evident ele difera usor de la regiune la regiune si in ultimul timp probabil acestea au suferit mici modificari. Istoria poporul roman si obiceiurile si datinile stramosesti sunt influentate si legate (evident) de imperiile otomane, ruse si habsburgic.

Din nuntile la care am participat, de obicei regula nescrisa (mai nou) era ca "darul" sa fie cel putin "costul meniului" (pentru fiecare persoana). Evident, pe invitatie nu scrie aceasta informatie, motiv pentru care invitatii trebuiau sa se intereze la alte cunostinte care participau la nunta, si care erau mai apropiate de familia mirilor despre acest lucru. Iar in cercurile mai apropiate, mirii faceau cunoscut acest lucru. Iar daca te jenai sa pui asemenea intrebari, puteai sa "guesstimate" valoare meniului in functie de locatia aleasa, etc. Si oricum dadeai si tu putin mai mult "ca sa fie ok".

Dar asta nu e tot. Pe plicul in care dai banii, trebuie sa iti scrii si numele, iar plicul sa da (ori unui socru ori mirelui - in functie de cat de apropiat esti de miri) la venirea la restaurant (uneori chiar curand dupa ce ai intrat si te-ai pozat/ ai pupat mirii - dar evident momentul poate diferi de la nunta la nunta).

Mai mult, conform datinilor romanesti, in unele regiuni, in cadrul nuntii este si un moment ce prevede "strigarea darului" (care apropos nu este un obicei "dezgustator" al manelistilor gypsy, ci este o traditie populara cat se poate de romaneasca). Si evident prevede deschidere plicurilor cu bani, numararea lor si strigarea numelui invitatului si a sumei oferite ca dar. Multe cupluri tinere (mai ales la nuntile din marile orase au renuntat la "strigatul darului") - cel putin toate cele de care am auzit, sau la care am fost eu.

un articol mai detaliat este aici: http://www.traditii.ro/nunta.php?nr_articol=70

Nunta este in general foarte importanta la romani si mai ales implica un efort de imagine (spre exemplu ce vor purta la nunta femeile - si nu ma refer la mireasa, d-soare de onoare, etc. ci la invitate). Iar daca "te simti obligat" sa participi la nunta (din cauza relatiei cu cuplul/familia acestuia), este de inteles ca te vei simti obligat sa oferi si o suma corespunzatoare ca dar (tinand cont ca si daca nu se va striga darul, tot o sa iti treci numele pe plic). Asa ca daca nu ai niste economii facute deja si nici nu ai reusit sa strangi bani de cand ai aflat de nunta atunci poti sa faci si un credit - dar sincer e mai rar acest lucru. Deoarece invitatiile se trimit cu mult timp inainte (ceva de genul 6 luni+), tocmai ca invitatii "sa se poate pregati" (cu rochii femeile si cu bani pentru dar). Oricum restaurantul se rezerva cu ~1 an inainte, asa ca se stie data si locul, trebuie doar definitivata lista de invitati.

Si ca barfa, de la nuntile de la oras, la care am participat eu, daca esti invitata (ca femeia ma refer) la mai multe nunti in acelasi an, "nu poti" sa te duci cu aceeasi rochie. Deci trebuie sa iti faci cate o rochie pentru fiecare nunta. Iar rochiile de ocazii speciale sunt ridicol de scumpe. Dar invitatele care isi permit depun tot efortul pe care pot pentru a arata si a se simti bine la nunta.

Fara sa fiu un admirator al datinilor populare romanesti in general (incluzand aici mersul cu plugusorul, masa de craciun, botezul, nunta, inmormantarea, si cate or mai fi), ele reprezinta totusi identitatea populara romaneasca, adica tot ce a creat, pastrat si transmis ca si cultura / obiceiuri poporul roman de-a lungul istoriei sale.

Ca e bine, ca e rau, ca ne place, ca nu, fiecare decide pentru el - eu am incercat doar sa raspund la intrebare/ post, nu sa critic sau sa laud datinilor populare romanesti - subiect care dupa cum am spus imi este neutru (nu ma face nici mandru, nici sa imi fie rusine).

4. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Nuntile nu sunt nici o afacere in Romania,poate numai pentru cei care se gandesc la bani. Da este drept ca de cand ma stiu cadoul de nunta reprezenta un plic cu bani. Fiecare invitat la nunta oferea tinerilor casatoriti cat credea de cuviinta. Eu de exemplu la fiecare persoana apropiata ofeream mai multi bani pentru ca ei sa isi poata cumpara ce vor cu banii, sau sa ii foloseasca cum cred ei de cuviinta. Linistiti puteti duce si un cadou pentru ca nimeni nu o sa va critice. Cat despre imbracaminte mi se pare normal ca la fiecare nunta sa te duci cu alta tinuta, tine de eticheta fiecaruia nu te poti duce la o ceremonie importanta imbracat ca de strada, sau cu aceleasi haine.Strigatu la nunta imi cer scuze dar de vreo 10 ani nu se mai practica, cel putin in Transilvania. De obicei nuntile facute in Romania sunt fastuoase. Prima data eu sa sfatuiesc sa aflati obiceiurile sau daca aveti posiblitatea sa mergeti la nunta si apoi sa faceti afirmatii de genul "trebuie sa plateasca".

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nunta in Romania e foarte frumoasa!
    Mancarea e buna, muzica la fel, si sa fii batran si tot nu te poti abtine sa nu dansezi macar o sarba sau o hora, fetele sunt fete ti-e mai mare dragul sa le privesti.
    Iar despre bani prefer sa dau o suma de bani la masa decat sa mi se trimita lista de cadouri acasa cu 'ce trebuie' sa cumpar.
    Iar amintirile iti raman pe viata!

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cu astea ramai

7. annaise

annaise New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare ok darul in bani la nunti :laugh:

De ce n-ar fi?! Mergi ca invitat sa sarabatoresti un eveniment, in cazul de fata nunta...mi se pare un gest frumos sa ajut cum pot noul cuplu, acum, la inceput de drum si de aceea as oferi oricand bani in locul darului. Un dar il ofer cand vine ziua lor de nastere sau in anii de casatorie ce urmeaza.

Sunt de acord ca s-a exagerat totusi...cateodata se cade in alta extrema doar de dragul show off-ului si snobismul predomina la multe petreceri.

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    In seara asta sunt off work,si,intamplator,am ajuns sa citesc acest topic.

Cat de mult va deplang ,pe mai toti ce ati postat pe aici...

O nunta romaneasca,la cort,cu dans de rupi pantofii pana la 6 dimineata!

Sau la o fosta cantina PCR, cu valsuri si tangouri la greu!

Nunta la romani!!!-Unul din cele mai frumoase obiceiuri cu care inca ne mandrim!

Cei care sunteti prea tineri sa fi luat parte la asa ceva,nu stiti ce ati pierdut!

DARUL in sine este contributia fiecaruia- "caramida" la consolidarea viitoarei familii.

Faptul ca s-a ajuns la discutarea sumelor,platirea macar a meniului,PLUSUL unde este cazul (un fel de spalarea banului),asta este in afara traditiei,dar,din pacate,exista!

Nuntile aici,scuze agnb,sunt mai mult decat boring.

Incep cateodata la 5-6 si se termina la 10-11.

Pai daca mergi la o nunta in delta Dunarii,de ex,tine trei zile!!!
    Nuntasu' vine,mananca,bea,danseaza,se imbata,merge acasa,doarme,se trezeste (din somn),merge inapoi la locul faptei,iar mananca,iar bea...

9. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi all,:)
    Tocmai am venit si eu din Romania de la o nunta si pot spune ca desi nu sunt amatoare de nunti m-am simtit extraordinar:)

Nunta a fost la Breaza in stil campenesc , la o pensiune bine cotata, cu corturi frumoase,lume buna -de bun simt,pana in 60 de invitati, alesi special-nu 'ori si cine de a saptea spitza'..ca 'sa ne iasa profitul'...

Am dansat pe muzica romaneasca si ruseasca (ea fiind din Tulcea, lipoveanca iar el din Campina ).Mancarea a fost foarte buna, aerul curat de munte chiar mi-a priit.
    Pana si cei ce au organizat nunta au spus ca nunta asa frumoasa, vesela , cu melodii bine alese nu au mai vazut.

Am incins la hore si la batute , nimeni nu a stat o clipa..Aveam zambatul pe buze tot timpul.Nici nu stiam ce dansez, nu intelegeam versurile..unele erau in ruseste..dar tot dansam de dragul lor si mai ales datorita atmosferei de basm.
    Ea arata ca Ileana Cosanzeana, cu flori naturale in cosite,fara voal, amandoi 'doi frumosi'.:)

Cred ca s-a cam distrus iarba , era si un loc special amenajat cu ciment/marmura dar tot mai frumos era in mijlocul naturii sa petreci.

Revenind la daruri,nu m-a interesat cat m-a costat drumul-Romania, nu l-am mai pus la socoteala..De persoana am pus 100 de euro plus in felicitare o fila de cec cu o suma sa isi ia ea ce ii place..pt ca nu ma caram de aici cu mai stiu eu ce echipament de bucatarie sau mai stiu eu ce rochie , pantofi sau bijouri..Daca nu se potriveau ..atunci ma complicam si mai rau..

Se cotizeaza si aici din cate am vazut..Metoda felicitarii cu bani (hartiuta rosioara de 50 de lire-una sau doua) e destul de frecventa ..De la proprietarul casei unde stau am invatat acest lucru..si m-am gandit sa le pun mirilor pe langa cotizatia la cutiuta si fila de cec in felicitare pt ca e ceva mai aparte, sa fie asa ca o surpriza de la mine si prietenul meu, cu cateva randuri din partea la amandoi.

Pe majoritatea invitatiilor de nunta de aici am vazut ca scrie cu litere marunte jos..'fara daruri ambalate'..dar banii sunt bine veniti va asigur..iar eu cand lucram in acel restaurant cochet , unde se faceau nunti de zeci de mii de lire, cu sosiri de pe vapor, cu statui vii, tot felul de decoruri, era o masa unde se puneau felicitarile 'cu pricina', cu pantoful miresei, tortul..dar fara daruri in cutie;)
    De obicei 'cotizatia' era cam de 75 de lire/100 de persoana...deci si aici...depinde de cat de generos..si de atasat cuplului respectiv esti...

Ca imagine nuntile de aici arata bine..dar sunt foarte plictisitoare..la ora 11-12 deja se da 'stingerea'...mie mi se pare ca nu au suflet..ci majoritatea sunt doar de..imagine in 'societate'...

Poate altii au diferite opinii:)
    Cu mult drag,
    Andreiuta12345

:)

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Desi gasesc multe argumente pro i contra ambelor manifestari ceremoniale, prefer nunta romaneasca, si nu din exces de nationalism, ci pt ca gasesc nuntile englezesti mult prea stresante.

Intamplarea face ca tocmai ieri m-am intors de la o nunta 200% englezeasca.

Printre aspectele pozitive ppot numara organizarea exceptionala, mancarea extraordinara (de la aperitivele servite inainte de masa propriuzisa, pana la paharale de sampanie care nu au lipsit pe tot parcursul zilei si serviciul ireprosabil al chelnerilor care nu te lasau o secunda sa rasufli pana nu-ti mai treceau prin fata nasului un platou cu 'canapes'care mai de care mai elaborate si imbietoare), bun gustul general marcat printr-o tinuta de exceptie a tuturor participantilor si eticheta sociala deosebita a invitatilor, atentia mirilor care nu au lasat nici un invitat nebagat in seama (au multumit fiecaruia in parte si au gasit timp sa stea de vorba cu toata lumea), cadourile facute de catre miri invitatilor (toata lumea se asteapta ca mirii sa primeasca si invitatii sa dea - la aceasta nunta mirii au pregatit dinainte un cadou mic, mai mult simbolic, pt fiecare invitat, asezat pe masa, intre tacamuri, in locul marcat cu numele fiecaruia), "the guest book" in care fiecare invitat a avut ocazia sa lase un mesaj pt miri, primirea pe care "the wedding party" (adica toti cei direct implicati - miri, socri, cavaleri si domnisoare de onoare) au facut-o invitatilor - prezentandu-se fiecaruia in parte, ca nu cumva sa se simta cineva lasat pe dinafara si complet izolat social pt ca nu cunoaste decat mirele sau mireasa si pe nimeni altcineva, si nu in ultimul rand locatia - undeva in mijlocul unei gradini particulare adiacente unui conac medieval care se inchiriaza pt astfel de evenimente, departe de orice urma de civilizatie.

Ce nu mi-a placut insa a fost faptul ca totul a fost atat de bine organizat si pus la punct (toti cei implicati stiau ce au e facut asa ca nu au existat nici un fel de probleme) incat a sfarsit prin a fi foarte stresant pt mine - pt ca ceilalti clar n-aveau nici o problema, toti fiind englezi din mosi stramosi. Mi s-a parut foarte stresant faptul ca a trebuit sa iau loc pt ceremonia in aer liber la o anumita ora, sa ma ridic la o anumita ora, sa aplaud la un anumit moment, sa apar in anumite poze luate in anumite momente de cei 3 fotografi angajati, sa zambesc la minutul X, sa vorbesc cu Y si cu Z la o anumita ora, sa nu intru in sala festiva de mese pana la ora fix 4.30, sa nu dansez pana la 8.30 fix cand a inceput primul dans, sa fiu gata sa pklec la fix 11.45 cand au sosit taxiurile si tot asa. Totul a fost cronometrat la minut. Daca n-am terminat de mancat pana la ora 5.30 cand au inceput "the speeches" problema mea - ei deja strangeau farfuriile de pe mese la 5.25.

Din punctul asta de vedere, nuntile romanesti, desi ate-o data organizate ca pe maidan, in vazul tuturor, fara pic de intimitate, cu hora in fata blocului sa te vada tot cartierul sunt parca mai insufletite - danseaza lumea pana nu mai poate, bea pana nu mai poate, mananca pana nu mai poate. Ah, am uitat sa mentionez ca aici se da de baut 1 -2 pahare de vin plus sampania necesara din partea casei, iar restul se cumpara de la bar. La romani se cam cunoaste lipsa de autocontrol si necumpatarea, pt ca multe nunti la care am fost sfarseau cu vreo 3 nenorociti care nu se mai ridicau de pe scaune nici dupa ciorba acra de la 6 dimineata. Adevarul e undeva la mijloc - nici ca noi si nici ca ei.

CAt despre dar, aici de cele mai multe ori, mirii au tot ce le trebuie cand de apuca de facut nunta, si nu mai au nevoie nici de farfurii, nici de veioze, de aspiratoare sau de seturi de pahare. Intotdeauna, pe invitatia primita, am gasit o nota atasata sugerand o contributie de (suma niciodata precizata din politete) la plata vacantei deja ranjate pt luna de miere. (Nici nu asta nu sunt de acord, dar ma rog...)

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Hi there!
    Ufff, sunt asa de suparata..poate ma ajutati si pe mine cu un sfat..
    I-am pus cand am fost la nunta prietenei mele in Romania un cec Lloyds intr-o felicitare frumoasa ca si cadou aditional banutilor-cotizatiei la cutiuta de nunta.

Stiam ca o sa ia patru sapt -sase pana cand intra banii in contul ei..Bani in contul meu curent sunt..Ba chiar azi am primit o scrisorica de la Lloyds care ma incuraja sa folosesc in continuare debit cardul in strainatate..
    Cu toate acestea..ea nu a reusit sa faca nimic cu cecul in Romania..Iata ce am primit de la ea:

'Vroiam sa inchei, insa mi-am amintit ce mai vroiam sa-ti spun. Am vorbit cu 2 banci legat de cecul tau. Imi cer ba garantie 30 de euro+comision de retragere, ba platesc DHL-30euro, comisionul lor de vreo 25 euro si astept 4 saptamani pana la incasarea banilor. Asta doar mie ce mi se ia. Nicvi nu vreau sa ma gandesc cat ti se va lua tie. Asa ca draga mea Andreea, zicem pas la aceasta modalitate.'

M-am intristat asa de rau, nu ma asteptam sa le ceara garantie..

Sa sun la banca, la relatii cu clientii in Romania...sau sa trimit echivalentul prin Money Gram?
    Imi e asa de ciuda...Am crezut ca fac o fapta buna..si mai rau am complicat lucrurile..Chiar nu inteleg...

Seria cecului e aceeasi cu a nr de cont curent, nr de cont curent ce este si pe cardul de debit , nu credit!!, deci cardul de plati imediate, si bani sunt suficienti in cont..chiar acum mi-am verificat contul!! :( Am folosit acel card in cel putin sase tari..deci se puteau face extrageri externe..
    De ce oare sunt atatea proceduri pt un cec ce are aproape aceleasi elemente ca si un debit card..E drept ia timp pana verifica semnatura...dar de ce se cere in Romania garantie atat de mare?

Cum sa o scot la capat??Sa ii trimit nr tranzactie money gram...sau sa solutionez in alt fel??

:kiss:

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Te-as sfatui sa anulezi cecul respectiv,cu banca ta,si sa trimiti acei bani dupa cum ai sugerat,Moneygram sau oricealtceva.

Dar anuleaza cecul mai intai.
    Nu fi surprinsa,cardul tau poate efectua plati/extrageri numerar in strainatate,plata cecurilor este insa alta chestie,nici chiar aici multi comercianti nu mai accepta cecuri,de acolo probabil vine taxa impusa de banca pt a face plata

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as sugera 'cash' pe viitor intr-o invitatie, decat o fila de cec. Este mai practic si eviti potentiale neplaceri.

Ziua nuntii a fost o zi de vis si de cate ori imi aduc aminte mi-as dori sa mai fiu 'miresica' doar pentru inca o zi ! Una (cu aceleasi barbat, bineinteles! )

14. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Multumesc Cata si Negrutxa pt idei:)

Astazi am stat si am cugetat..si am zis ca mai bine ii trimit eu 45 de lire(

Share This Page