12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nu mai intelegem nimika.....ne ajutati si pe noi.....

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by denisa_diana, Nov 8, 2011.

1. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    -plans- .....buna tuturor,nelamurirea noastra este asa: sotul meu e in anglia de 3 luni,lucreaza la o spalatorie de masini,ei spun ca trebe sa-si faca acte de self empl. ,inka nu are nimika facut,doar ceva contract de la ei......pana in decembrie ar trebui sa se inregistreze si pt nino,am sunat eu azi la ei08456000643 si doamna mi-a spus ca prima oara trebe sa-si faca yelow card si pe urma sa se inregistreze pt nino....dar am vz pe site ca pt ca sa-ti faci yelow trebe nino....ce trebuie sa facem?unde sa sunam? sau daca stie cineva pasii care trebuie sa-i urmam.......am mai vz ceva site care i-ti face si nino si ceva cv...la care se plateste 60 lire parca....sa luam legatura cu ei????

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Suni din nou la acelasi numar de telefon, si spui ca are sotul nevoie de NINO deoarece a inceput tradingul ca si self employed, ei iti vor face programare, la care te prezinti cu contractul de prestari servicii, invoicurile pe care sotul le taie la spalatorie, si statement de la banca cum ca ii intre banii de la spalatorie, dupa ce obtine NINO sunati la HMRC sau pe website si completeaza formularul CWF1 pentru inregistrare ca si self employed, de abia apoi aplica la Home Office pt yelow card certificat de inregistrare pt self employed, iar voi restu familiei ca dependenti veti primii blue card.
    Sper ca ai inteles pasii eu va doresc multa bafta.

Daca ai bani de aruncat in vant poti apela si la firme de consultanta, dar nu va fi cazul, poti face si singura urmand pasii de mai sus.

3. pierreboya1974

pierreboya1974 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,,,,uite stiu ca totul este cu susul in jos aici,,,inclusiv soferia e pe invers in uk,,,,hahahahahha,,,,toti am intampinat aceste probleme atunci cand am ajuns aici,,,,si inca ne mai lovim de multe alte aspecte,,,,in fine,,,,eu pot sa-l ajut pe sotul tau,,,,,iti las un nr de tf al unei romance din londra care are o firma de contabilitate , nu este tepara, ca si eu m-am ferit de asa ceva,,,insa eu cu actele pe care mi le-a facut ea am reusit din prima sa-mi iau nino,,,,,care este cel mai important aici,,,,,intr-adevar se plateste,,,,,eu am dat 100 de lire,,,unii zic ca este mult altii spun ca este ok,,,,dar avand in vedere ca nu am si nu aveam pe nimeni aici sa ma ajute sa stii ca am fost chiar foarte multumit de aceasta firma de contabilitate,,,,,asa ca eu te sfatuiesc ca sotul tau sa ia legatura cu ei si se vor rezolva toate,,,,,,iar chestia cu yelow card oricum este facultativa,,,,eu asa stiu,,,,adica nu este nici o diferenta intre cel care are yelow si mine care nu am aplicat pt acest card,,,,,este ca si cand il am,,,,,oricum,,,bafta,,,,
    d-na iustina se numeste,,,iar nr de tf este ...07837240794

4. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    si pop1982 care a postat mai sus este expert contabil si nu a cerut nici un ban..

5. pierreboya1974

pierreboya1974 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara
    eu nu am spus ca sunt expert contabil si nici nu am nevoie sa fac cuiva reclama, eu doar am spus ceea ce am facut eu, din prorpia experienta,,,,,cunosc si eu cazuri fericite in care romani de-ai nostrii au resuit fara ajutorul acestor firme de contabilitate,,,,,,eu nu spun ca este bine sau nu,,,eu spun ca pe mine ma ajutat foarte mult si chiar daca am dat ceva bani eu sunt multumit,,,,pt ca asa cum am spus si mai sus, eu si la fel ca si mine sunt multi alti romani , nu am avut prieteni aici care sa ma sfatuiasca....o seara buna

6. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- MULTUMESC ENORM!!!!!! m-ati ajutat fff mult....maine vom suna din nou,sper sa mearga totul bine....in legatura cu contabili platiti......nu pt asta am cerut ajutor.....dar mersi pt nr.....multumesc mult ca vi-ati facut timp pt noi....sper ca peste catva timp sa pot ajuta si eu pe altii......

7. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    ca o curiozitate, este vorba de o spalatorie din apopiere de Luton?

8. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    nu.....de langa manchester.....

9. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    -thumbsup- Buna dragilor,am sunat azi din nou ,si am prins o d-na foarte dragutza care a facut programarea.......multumesc mult pt ajutor.....o zi buna sa aveti

Share This Page