8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. roxanamaria

roxanamaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! si eu am resusit sa imi fac programare astazi pe 17 mai la ora 11! E a doua oara cand sun si ma consider mai mult decat norocoasa! Trebuie incercat in fiecare zi .eu am sunat la 8:53 si mi-a raspuns o doamna!
    As vrea sa va intreb pe toti cei care au deja yellow card avem nevoie de national inssurance number ( NNO) pentru actele de depunere a cardului??
    Va multumesc pentru ajutor! O zi buna tuturor! Roxana

2. miriana

miriana New Member

Trophy Points:
    0
    sms de confirmare se primeste cu 48 de ore inaintea programarii ... sau cel putin asa era acuma vreo 6 luni.
    si nr programarii e ceva de genul x-x-xxxxxx

3. cryky

cryky New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am prins programare ...am sunat la ora 9.00...bafta tuturor..

4. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    are cineva idee daca se poate face programare tel. de catre o alta persoana?
    logodnica mea face anul de au-pair pe 7 Mai si ne chinuim de ceva vreme sa prindem programare on-line.
    problema este ca ea acum e plecata din UK in vacanta cu familia pt. care lucreaza.
    ma gandeam ca in perioada cat lipseste ea sa sun eu la ukba si daca am noroc sa-i fac programarea?
    credeti ca pot fi refuzat din cauza faptului ca o voce masculina va face o programare pt. o persoana de sex feminin?... :)

5. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are importanta cine face programarea telefonic........

6. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ,

scrisoare a trimis cineva?

eu am yellow ca studenta si deja 12 payslipuri dar nu mai am norocul de anul trecut sa ''agat '' o programare la HO....asa ca ultima speranta prin posta -nu-stiu-

mai sunt cazuri care s-au riscat sa puna toate originalele in plic ...?

multumesc pt raspunsuri ,
    numai bine tuturor!

7. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi la ora 8:50 am inceput sa sunt la UKBA.
    La a zecea incercare pe la 8:53 am prins linia deschisa.
    Am apasat imediat tasta 1 de la tel. si dupa mesajul de avertizare ca se va inregistra convorbirea a inceput sa sune.
    Dupa ~ al 15-lea ring tone mi-a raspuns operatoarea.
    I-am spus Good morning -asa-asa- si ca doresc sa fac un booking appointment for a BR1 form...
    Pe data de 18 May la ora 12:00 am prins programare pt. logodnica mea pt. BC!!! -dans-
    D-zeu e MARE!!! Doamne ajuta!!!

Multumesc tuturor care au scris aici si in special lui Deceneu de ale carui sfaturi am tinut cont!!!

Numai bine,
    F.

P.S. Pe data de 18 Mai aveau programari din jumate in jumate de ora incepand cu ora 8 dim.
    Mai aveau programari si pt. data de 21 Mai din ce mi-a propus operatoarea...
    So, nu va lasati si SUNATI!!!...

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    imi pare bine ca ti-am fost de ajutor... eu sunt un user nou pe acest forum. Din pacate sunt multe ambiguitati pe acest forum si pareri contradictorii.....sunt multe informatii de mare ajutor dar sunt foarte greu de pus cap la cap. Pentru ca citesti ceva foarte succint ...si pe urma vezi un reply care contra zice totul.. de exemplu...citesc forumul de 1 saptamana si nu gasesc ceva concret despre DIUS register sau tier4. Sunt unii useri vechi care isi dau cu parerea ca scoala pe care trebuie sa o alegem trebuie sa fie pe lista DIUS(ceea ce este adevarat) si altii tot cu experientza care considera ca trebuie sa fie pe ambele liste.

Sfatul meu pentru toti este sa se inspire de pe acest forum dar sa citeasca LEGILE SI REGULILE DE PE SITEUL HOMEOFFICE!! care din pacate si el lasa foarte multe detalii in aer... referitor la SICKNESS INSURANCE tot ce am gasit referitor la lege este ca .... asigurarea trebuie sa fie undeva 500 de lire / an pentru persoanele tinere si 1000 de lire / an la persoane peste 50 de ani.

Salut la toti!

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @deceneu
    Intentia mea nu este sa te contrazic, doar sa lamuresc o idee pe care si tu acum o faci mult mai confuza decat era.

Apoi, daca o informatie nu este corecta pe site, sau nu ai fost multumit de raspunsurile primite cel mai bine e sa continui discutia pe topicul respectiv si asa reusim poate sa facem mai multa lumina unde nu este. Imi amintesc ca intr-unul din PM-urile care le-ai trimis ziceai ca ai gasit 1 user care credea altceva, si ti-am raspunsu deja ca unul nu poate face regula, cu atat mai mult cu cat am certitudinea ca au venit si altii cu completari si cu link-uri la lege.

Ceea ce spui tu despre asigurarea medicala nu are nici o baza legala (asa in cazul in care nu ne dai exact site-ul official unde scrie). Tot ceea ce se cere la ora aceasta este sa fie “comprehensiva” (termen nedefinit ofical).

Deci, te rog …. Inapoi la topicele neclare si zi acolo ce ai de zis!

10. bogysv

bogysv New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti,

Am reusit astazi sa fac programare pt 21.mai pt cumnata mea plus 2 dependenti. A fost prima data cind am sunat si am reusit datorita sfaturilor de pe forum.
    Bafta tuturor !
    Functioneaza daca respecti sfaturile de mai sus !

Doamne ajuta la toata lumea !

11. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    sunat si eu si sotul meu in acelasi timp si ...avem doua programari pe acelasi nume cu doua referinte diferite pe 22 mai ...nu cred ca pot da la altii o programare....asa ca probabil voi trimit eun mail sa anuleze una.
    Sa nu zica ca nu am anuntat!!
    Deci ....sunati ca se poate ...La ora 9 cel mai bine ...chiar mai devreme!!!
    GOOD LUCK la toti !!!

12. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Super veste, multumim lauraenaku!!Stii cumva ce acte sunt necesare acum pentru BC?

Multumesc tare mult!

13. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    actele necesare acum ca student deci YC, in drumul spre obtinerea BC-ului ar fi:
    - pasaport
    -scrisoare de la colegii cu data de start si end a cursului , care confirma statul de student - cu date de contact ale tutorului-, in cazul meu eu am doua de la ambele colegii
    -cele 12 payspiluri , fara intrerupere
    -contractul de munca
    -scrisoare de la angajator sa confirme ca ai lucrat pt el perioada respectiva
    - 2 poze tip pasaport
    - formularul BR1

sper sa nu fi uitat ceva...

si in ceva , in cazul meu eu aplic si pt sotul meu(care are deja BC ) ca dependent:
    - pasaportul lui
    - 2 poze
    -certificatul de casatorie

14. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de tot!Sa ne tii la curent cu ce se mai intampla .....Bafta multa!!!

15. Maria-Palaria

Maria-Palaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Am gasit acest forum ieri si am citit cu atentie toate informatiile primite. Am sunat azi la numarul acela de telefon, mi-a raspuns un domn, totul ok, aveau programare, iar inainte sa imi dea ref number m-a intrebat daca fac aceasta programare pt mine, i-am raspuns ca NU este pt sotul meu si mi-a zis sorry nu se poate si mi-a inchis telefonul.
    Mentionez ca incerc sa fac aceasta programare online de la inceput de februarie, iar azi cand am avut sansa sa prind linie, sa gasesc programare, am pierdut programarea pt ca era pt sotul meu , nu pt mine. Am sunat din nou, a raspuns o doamna ( cred ca din India, dupa accent ) f draguta si amabila si mi-a zis ca programarile pt Europa s-a epuizat. Totul s-a intamplat in maxim 3 minute. Deci pt noi oameni buni sunt cred ca maxim 2-3 programari pe zi :(
    Multumesc tuturor celor care au postat infromatiile aici pe forum, sunt foarte utile si pe mine cel putin m-au luminat.
    Succes tuturor !

16. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am prins si eu programare pe 24mai la 11.30.
    Nu renuntati si nu uitati sa sunati inainte de ora 9.
    Multa bafta !

17. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    sal. tuturor
    sunt nou aici dar vreau sa va spun k in urma celor citite aici IERI azi am facut o programare sotiei
    cand a fost sa imi fac si mie nu s-am m ai putut
    am insistat si mi-a m-ai raspuns odata un operator dar ghinion era un barbat............si restul se presupune
    mi-a spus sa incerc on line..........i-am raspuns k nu se poate si mi-a spus k nu sunt programari
    cel putin am reusit pt. sotie pe data de 24 mai, ora 08.00
    nu va lasati
    multa bafta

18. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0

eu parca am inteles ca nu poate fi o intrerupere mai mare de 30 zile ... si ca yellow cardul de stud ar fi valavil inca 4 luni de la terminarea colegiului!!! s-a schimbat ceva... nu de alta dar sigur ca nu as vrea vreo surpriza cand va tb sa ma prezint. -nas-

multam,

19. Anita_Teo

Anita_Teo New Member

Trophy Points:
    0
    Re: programare yellow card

Buna ziua tuturor,
    sunt nou venita pe acest forum. Sunt asistent medical si am fost acceptata sa lucrez intr-o casa de batrani in UK. Problema mea este ca nu pot obtine o programare la Home Office. Am incercat online si telefonic unde am batut recordul la facturi. Sa mai dau telefon am renuntat dar online aplic de mai bine de o luna si nu se intampla nicio minune ! Va rog foarte mult, poate stie cineva o varianta mai buna si mai rapida de obtinere a programarii sau daca cineva poate sa faca programari contracost !
    Nu inteleg de ce nu poate intervenii angajatorul pentru aceasta programare.........mi-e teama sa nu pierd oferta de munca din cauza ca nu reusesc sa ma programez la HO.
    Eu am nevoie de o programare pentru aplicatia BR1 pentru a obtine YC de student la un curs NVQ care se va sustine la locul de munca........
    Astept cu nerabdare un sfat !
    Va multumesc!

20. Anca Furdui

Anca Furdui New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    citesc forumul de ceva vreme acum, si am gasit informatii foarte utile asa ca mersi mult tuturor in legatura cu programarile. -da-da-
    Acum am si eu o intrebare: cum a decurs programarea pentru blue card pentru cei care au fost deja? a mea se apropie si as vrea sa stiu macar la ce sa ma astept.
    Mersi mult inca o data tuturor pentru informatii.
    Paste fericit!

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page