13.7 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Adrian Pop de la EAmigrationconsultancy a raspuns la email. Razzy situatia s-a schimbat acum, trebuie platita toata suma in avans si abia apoi primeste data pentru programare.

Laura,
    dar cum ai aflat de aceasta persoana?
    Si cum ar veni,
    ai dat 100£ doar pe o promisiune?

Deci cine este Adrian Pop?
    Concurenta?

2. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Re:programare Croydon YELLOW CARD

Buna.Sunt sotie de cetatean maghiar care lucreaza acum in Anglia.Ma pregatesc sa plec si eu in martie.Am inteles(SINCER!nu sunt sigura) ca trebuie sa am Blue Card-ul ca sa pot munci acolo.M-am gandit sa ma programez telefonic si nu stiu cam cat dureaza pana te cheama la interviu si cat dureaza pana iti dau cardul.
    Tot citesc pe forum,pe site-ul oficial Home Office dar sunt total nedumerita.Unde trebuie sa merg si la ce nr. de telefon sa sun?Ca membru de familie ce tip de formular trebuie sa completez?Trebuie sa platesc vreo taxa?
    Multumesc mult.

3. Laura H

Laura H New Member

Trophy Points:
    0
    eu am dat cautare pe google si asa am gasit si agentia EAmigrationconsultancy, si pe Mr John si chiar forumul acesta:) Nu, n-am dat banii, pentru ca nu mi se pare normal sa dau bani inainte, cum ziceam n-am o problema sa platesc dar dupa ce am programarea sau pe baza unui contract. Desi explicatia pentru plata in avans a fost ca multi romani care au apelat la servicii n-au fost seriosi si dupa ce au avut data programarii nu s-au mai dus, lucru care pentru ei a insemnat bani si timp pierdut.

Pentru doamna Pataki Manuela formularul care trebuie completat daca nu sunteti cetatean roman sau bulgar e EEA1, daca deschideti formularul veti vedea un numar de telefon la care puteti suna sa aflati detalii despre situatia dvs.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /eea11.pdf

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Experienta noastra la Croydon.

Am fost la Crodon vineri pentru YC student si 3 dependenti.

Peste drum de Lunar House este un mall, iar langa mall o parcare publica care oferea parcare la £5/zi (semnul se vedea din strada). Veneam din Nord, dar am condus pe M25 ca sa evit “congestion zone” in Londra.

Am fost prezenti toti cei inclusi in aplicatie cu documentele:
    - pasapoartele
    - pentru copiii, certificate nastere + certificatul nostru de casatorie (deoarece in pasapoartele lor nu sunt trecute numele parintilor)
    - scrisoare de la facultate (University of Nottingham – postgraduate study)
    - asigurare la AVIVA facuta pe net pentru £ 44.24/month. Partea buna e ca am gasit o persoana destul de amabila (interesata) care m-a ajutat sa am asigurarea in 3 zile. Daca sunteti in graba mare (noi am fost) o puteti contacta pe Janet Greenland la Mob: 07772 937 389, Direct Tel: 0151 428 5405, janet@keyfinancialassociates.co.uk
    - statement de la Lloyds (cu balanta de £ 150.00) deschis cu 2 saptamani in urma (cheltuieli de cateva sute in perioada asta)
    - statement de la o banca din afara tarii (pe acelasi nume bineinteles)
    - declaratie pe propria raspundere (asta am facut-o ca sa fiu in siguranta in caz ca nu le place soldul sau ca nu accepta statement din alta tara – nu au comentat nimic deci nu am idee ce a fost in capul lor)

La ora 11:25 eram acolo. La intrare treci prin verificare ca la aeroport. Daca ai ceva ascutit la tine (forfecute) le opreste acolo si le recuperezi la plecare. La etajul I ti se verifica aplicatia vs pasapoarte, dupa care la etajul II sunt ghiseele.

La 12:05 ne-am auzit numarul. In ziua aceea toti romanii erau chemati la doua ghisee (61 & 62), cum intrii pe stanga. Functionarul a cerut aplicatia si tot ce avem atasat. A facut copiii si nu a avut absolut nici un comentariu / zambet (frustrant as zice eu). Ne-a spus sa ne intoarcem in 2 ore. Timp petrecut in mall-ul de vis-à-vis. Exact la timp ne-au striga si ne-au intrebat de scrisoarea de la facultate. Stiam ca fusese data dar le-am aratat-o inca o data. Nu observase ca are si verso pe care parte erau detalii despre curs. Drept pentru care am asteptat inca 1 1/2h. Intr-un final ne-au strigat din nou cu cardurile facute.

Happy end!

5. globula_neagra

globula_neagra New Member

Trophy Points:
    0
    Aceleasi acte le-am avut acte le-am avut si eu, dar mi-a fost inaintata aplicatia pentru seffield :).
    Deci, scrisoare de la fac, pasaport, programare printata, declaratie pe propria raspundere, formular br, poze, bank statement de la sponsor (balanta 800 de lire), pay slip-uri, asigurare la aviva de 59 de lire.
    M-am lovit de doamna de la ghiseu, care m-a intrebat, daca voi fi sigur daca imi gasesc de munca dupa ce primesc yellow card, daca asigurarea medicala acopera toata perioada de studii, unde lucreaza sponsorul meu, ce face acolo, ca am fost refuzat pe x motiv ultima data cand am aplicat.

Exasperare la maxim, astept raspunsul acuma, inca nu trecut 2 saptamani de cand am fost, ii voi suna zilele viitoare sa vad ce se intampla.

6. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

stai linistit, ca vei primi si tu!

nu te mai gandi la frustratul care te-a amanat!

o sa fie bine! -da-da-

7. cornel1982

cornel1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma lamuriti intr-o mica problema ( am citi cam tot de pe aici si nu m-am regasit in nici o situatie)

Am urmat un curs de 1 an full time iar in ultima luna de curs m-am casatorit si am obtinut pentru sotia mea blue card eu avand yellow card .
    Acum intrebarea e daca putem aplica amandoi pentru blue card .Mentionez ca eu nu am mai fost student timp de un an in care sotia a lucrat full time.

Va multumesc

8. Ramonka

Ramonka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara

Am si eu o intrebare :)
    Am o programare pentru blue card in data de 6 martie si nu stiu imi trebuie asigurare medicala sau nu ?
    Tin sa mentionez ca sotul meu a obtinut yellow card si are asigurare si NIN.

9. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt programari disponibile pe luna martie acum!

10. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt programari disponibile dar e o mica tzapa ca la sfrasit da cu eroare de sistem :(

11. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Sorry, an error has occurred while processing your request.

To continue with an online application or appointment booking, log in to your customer account.

Otherwise use the "Continue" button below to start again.

Cel putin stim ca sunt la data de 20 martie.

12. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Sotia a primit BC conditionat de faptul ca tu ai avut statut de student. Eu stiu ca tu ar fi trebuit sa-ti mentii statutul de student pe o perioada de minim un an (chiar daca era alt curs), timp in care sotia ar fi trebuit sa lucreze. Dupa un an ea si-ar fi definitivat cardul, iar tu puteai aplica pe baza ei de BC, niciunul nemaifiind conditionat de nimic.

In situatia voastra, pentru ca tu nu ai mentinut statutul de student, eu zic ca nu va mai incadrati in regulament, deci nu sunteti eligibili pentru a avea BC.

Oricum, faptul ea a lucrat continuu poate va ajuta. Mai asteapta si alte raspunsuri.

Bafta

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti trebuie asigurare, nici cont bancar. El e singurul care trebuie sa aiba pe numele lui si mai trebuie sa-si mentina statutul de student pana cand tu iti definitivezi cardul (1 an de cand incepi sa muncesti).

14. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

15. Anca11

Anca11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, astazi 16.02.2012 ora 11:45 au fost afisate locuri la Croydon pentru datele de 20-28 martie.
    Dar binenteles ca nu am reusit sa imi fac nici o programare "your appointment is no longer available"
    Multa bafta la cei ca mine care inca spera sa isi gaseasca programare.

16. georgianna

georgianna New Member

Trophy Points:
    0
    dar nu putem sa facem programare telefonic??si eu vreau sa ma programez si nu reusesc...

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da, multa bafta!
    In 2014 eventual!

18. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din cate am inteles, telefonic nu se mai fac programari.
    Doar prin posta (vrianta recomandata) si online (obtii greu, trebuie sa ai nevi de otel)

19. Laura H

Laura H New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, se mai pot face programari si telefonic. Am intrebat zilele trecute sa vad daca mai are rost sa insist. Doar ca, evident, de fiecare data cand am sunat mi-au spus ca nu au programari, sa mai incerc ori telefonic ori si mai bine online sau prin posta.

Legat de asigurare, eu stiu ca indiferent pentru ce aplici acum iti trebuie asigurare individuala sa demonstrezi ca nu vei fi o povara pentru sistemul lor de sanatate. eventual mai verificati sa fiti sigur(a).

20. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    I intrebare intrebatoare:

Daca nu am 12 Luni lucrate incontinuu adica 12 fluturasi unul dupa altul (imi lipseste o luna a 11 a) ii mai pot face BC sotului SE?Mai are rost sa mai fac programare la Home Office?
    Oare ce ma fac fara un fluTuras din 12?Chiar s a pierd multrivnitul BC??
    Stie cineva o solutie miraculoasa?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page