6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am avut si dependent.(am fost eu si fetita)

2. ECS-ana

ECS-ana New Member

Trophy Points:
    0
    deci au acceptat si dependenti, cu toate ca in anunt spunea ca acestia sunt o exceptie? :(

3. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu iti spun sigur cazul meu.Am fost eu si fetita.Deci da au acceptat.

4. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    de ti-a respins dosarul prin posta?e posibil asa ceva sa astept 6 luni si apoi sa iti zica ca te respinge??

Buna! si eu am aplicat pe 8, vineri (dupa ce imi fusese respins dosarul trimis prin posta), in jur de ora 3 p.m. si am fost sunata luni si vineri (15)aveam yellow card. Problema e ca programarile sunt doar pentru o persoana si eu vreau sa aplic si pentru sotul meu pentru blue card. Se mai fac in continuare pe site pentru dependenti?[/quote]

5. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  6. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    tocmai am renuntat la appoiment pe data de 28 martie
    cine vrea...sa intre pe ukborder

7. nemesiscc

nemesiscc New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trimis pe 7 martie, la 23:48 si m-au sunat azi. Am negociat la telefon ziua si ora pentru ca initial, am primit un email de la un tip tare de treaba de la ei care imi spunea ca a incercat sa ma contacteze si nu a reusit. Initial, mi-a confirmat programarile pentru mine si logodnica mea pe 26, dar nu puteam pe data respectiva. I-am trimis mail inapoi si i-am zis sa ma sune. M-a sunat peste aproximativ o ora si i-am explicat situatia. Am modificat data cu doua zile mai tarziu si uite asa nu ne mai chinuim cu online-ul lor.

Pentru toti cei ce se cred destepti pe aici:

Daca trimiteti mailuri de pe 10000000 de adrese de email diferite nu faceti altceva decat sa le scadeti sansele celor care au trimis doar o data. Mai bine trimiteati o data si bine, dupa care asteptati telefonul magic. Eu am trimis o data si m-au sunat. A durat doua saptamani, dar m-au sunat. Nu mai faceti prostii.

8. llallynis

llallynis New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari CC tie si logodnicei tale. Sa fiti posesori fericiti de carduri albastre!

9. elenaisc

elenaisc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor..va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie daca se poate. Sotul meu este student NVQ si luna aceasta face un an de yellow card. Duminica am trimis mail pentru programare iar astazi am avut interviul. a fost refuzat pe motiv ca nu are asigurare platita. La inceput a deschis la Aviva polita, fiind platita pe 3 luni de sponsorul lui care l-a ajutat sa vina in UK. dupa aceste 3 luni, sotul a trimis detaliile sale de la banca urmand sa continue plata asigurarii din contul lui personal, dar nu stim ce s-a intamplat pentru ca nu mai are asigurare. Va rog sa imi spuneti ce se poate face in aceasta situatie pentru a obtine blue cardul. Va multumesc.

10. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    obtii asigurarea si dupaia aplici din nou

11. ioana568

ioana568 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor, sunt noua pe acest site si as fi vrut daca ma puteti lamuri si pe mine cum e cu programarile. Pana acu cateva zile nu stiam ca se poate plati sa obtii o programare si intentionam sa imi iau inima in dinti sa aplic prin posta... putin ajutor va rog?

12. iulian7d

iulian7d New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , ma numesc Iulian si vreau sa va scriu despre experienta mea cu programarea pe baza ultimului formular.
    Am trimis pe vechea adresa de 2 ori pe 6 si 11 martie in jurul orelor 08.40 si 17.25. Nici un raspuns. Am observat schimbarea asa ca am trimis din nou formularul nou pe adresa noua in data de 14.03.2013 la ora 21.30. pentru ca nu am primit nici un apel , am incercat sa mai trimit de vreo 4 ori in urmatoarele 2 zile, dar de fiecare data mi-a venit raspuns precum ca nu a ajuns email-ul la destinatie din cauza unor virusi..... am ramas surprins.....ma gandeam sa mai incerc de pe mail-ul sotiei, dar pana sa fac asta, luni pe 18.03.2013 am primit un apel de la un nr privat pe la ora 10.30. era un domn care mia zis ca e de la home office si m-a intrebat daca pot sa merg la croydon pe 21.03 la ora 09.30. eu fiind super fericit i-am zis ca da si asa a ramas.
    joi pe 21.03 eu si cu sotia ne-am prezentat la home office cu dosarul pregatit si formularul pe care l-am trimis pe email. cei de la intrare stiau despre ce este vorba si ne-au lasat inauntru, dupa ce am trecut de security check, o doamna ne-a verificat pe o lista cu programarile din ziua aceea. am observat ca aceea lista era plina doar cu romani, nu am vazut o alta cu bulgari, dar probabil ca era una.(ma gandeam ca poate ei fac imparteala si pe zile, o zi romani, o zi bulgari).
    ne-am prezentat la ghiseu , cel de la ghiseu ne-a zis ca actele par in regula si ne-a zis sa ne intoarcem in jurul orei 15.00(de fapt asa le-a zis la toti din dimineata aceea)
    La ora 15.00 ne-am prezentat la ghiseu si cu emotii am primit cele doua Blue carduri.(eu am lucrat 12 luni legal ca student si am aplicat pt blue card, iar sotia ca dependent de mine. si ea a primit blue card definitiv.)
    Cu toate emotiile pe care le-am avut am avut si o mica problema: numele sotiei nu era scris corect pe blue card. ea le-a zis sa-l schimbe si in 4 minute au tiparit unul nou cu numele corect. (ce usurare).
    suntem foarte foarte fericit ca le avem si ca am reusit sa trecem peste 1 an jumatate de lupta cu sistemul UK.
    sper ca de acum sa fie mai bine , sa se deschida mai multe usi si sa putem sa ne facem viata asa cum ne dorim.
    Mult succes tuturor.

13. dida1234

dida1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Bunaaaaaaaaaaa! -da-da-
    Am primit telefonul ,,minune''astazi 26.03.2013 ora 12:27!!!!!!!
    Sunt inca in stare de soc!
    BAFTA TUTUROR!!!!!!!!!!
    Multumesc tuturor care au scris noutati ! -bravo-

14. dida1234

dida1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Bunaaaaaaaaaaa! -da-da-
    Am primit telefonul ,,minune''astazi 26.03.2013 ora 12:27!!!!!!!
    Sunt inca in stare de soc!
    BAFTA TUTUROR!!!!!!!!!!
    Multumesc tuturor care au scris noutati ! -bravo-

15. sercan999

sercan999 New Member

Trophy Points:
    0
    Sal , felicitari si auzim numai de bn.
    Este cineva care aplica pentru EEA1, vreau sa intreb ce fel de asigurare ne trebuie , de viata sau accidente ???
    Hurry need help....... -dans- -dans- -da-da-

16. Luciana1331

Luciana1331 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am trimis si eu mail pe 8 dimineata si azi am primit telefonul minune. Drept urmare, marti am programare. Ar putea cineva sa imi spuna, va rog, cum exact se ajunge la Croydon? ca m-am uitat pe site-ul lor si nu m-am lamurit foarte tare, eu locuind in Hull si fiind mai ametita de felul meu :D Multumesc frumos!

17. andreea_sto

andreea_sto New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    A reusit cineva sa-si faca programare sunand in ultimele zile ? Eu am sunat azi si mi-a raspuns o doamna care mi-a spus ca nu se fac programari decat online :(

18. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    nu se mai suna pentru programari de luni bune.
    De ce iti place sa traiesti sub o piatra?

19. ramona_taune

ramona_taune New Member

Trophy Points:
    0
    Am trimis formularul minune pe 11 martie si azi am fost sunata de cei de la Home Office sa ma prezint pe data de 4 aprile la ora 10. Nici nu credeam ca ma suna cineva asa ca ma obisnuisem cu ideea ca nu o sa ma sune nimeni. Deci, inca mai sunt locuri! Bafta tuturor celor care mai asteapta telefonul norocos!

20. cornelaw

cornelaw New Member

Trophy Points:
    1
    Să dea Dumnezeu să fie o schimbare bună de data asta...

HOME OFFICE ORAL STATEMENT – 26 MARCH 2013
    UK BORDER AGENCY
    Mr Speaker, I would like to make a statement on the future of the UK Border Agency.
    Since 2010 the Government has been getting to grips with the chaotic immigration system we inherited. We have introduced a limit on economic migration from outside the EU, cut out abuse of student visas and reformed family visas. As a result net migration is down by a third.
    We have also started to get to grips with the performance of the organisations that enforce our immigration laws. Through the Crime and Courts Bill we are setting up a National Crime Agency with a Border Policing Command. The Passport Service continues to operate to a high standard. And, since we split the Border Force from UKBA last year, 98 per cent of passengers go through passport control within target times and Border Force meets all of its passenger service targets.
    But the performance of what remains of UKBA is still not good enough. The Agency struggles with the volume of its casework, which has led to historical backlogs running into the hundreds of thousands. The number of illegal immigrants removed does not keep up with the number of people who are here illegally. And while the visa operation is internationally competitive, it could and should get better still. The Home Affairs Select Committee has published many critical reports about UKBA’s performance. As I have said to the House before, the Agency has been a troubled organisation since it was formed in 2008, and its performance is not good enough.
    In truth, the Agency was not set up to absorb the level of mass immigration that we saw under the last government. This meant that the Agency has never had the space to modernise its structures and systems and get on top of its workload.
    I believe the Agency’s problems boil down to four main issues. First, the sheer size of the Agency means it has conflicting cultures, and all too often focuses on the crisis in hand at the expense of other important work. Second, its lack of transparency and accountability. Third, its inadequate IT systems. And fourth, the policy and legal framework within which it has to operate. I want to update the House on the ways in which I propose to address each of those difficulties.
    In keeping with the changes we made last year to Border Force, the Government is splitting up the UK Border Agency. In its place will be an immigration and visa service and an immigration law enforcement organisation. By creating two entities instead of one, we will be able to create distinct cultures. First, a high- volume service that makes high-quality decisions about who comes here, with a culture of customer satisfaction for businessmen and visitors who want to come here legally. And second, an organisation that has law enforcement at its heart and gets tough on those who break our immigration laws.
    Two smaller entities will also mean greater transparency and accountability and that brings me to the second change I intend to make. UKBA was given agency status in order to keep its work at an arm’s length from ministers. That was wrong. It created a closed, secretive and defensive culture. So I can tell the House that the new entities will not have agency status and will sit in the Home Office, reporting to ministers.
    In making these changes it is important that we do not simply create new silos. And that is why we are creating a strategic oversight board for all the constituent organisations in the immigration system – immigration policy, the Passport Service, Border Force and the two new entities we are creating – and that oversight board will be chaired by the Home Office Permanent Secretary. We will also work to make sure that each of the organisations in the immigration system shares services including IT.
    Because the third of the Agency’s problems is its IT. UKBA’s IT systems are often incompatible and are not reliable enough. They require manual data entry instead of automated data collection, and they often involve paper files instead of modern electronic case management. So I have asked the Permanent Secretary and Home Office Board to produce a new plan, building on the work done by Rob Whiteman, UKBA’s chief executive, to modernise IT across the whole immigration system.
    The final problem I raised is the policy and legal framework within which UKBA has operated. The Agency is often caught up in a vicious cycle of complex law and poor enforcement of its own policies, which makes it harder to remove people who are here illegally. That is why I intend to bring forward an Immigration Bill in the next session of Parliament that will address some of these problems.
    Mr Speaker, the changes I have announced today are in keeping with the successes of the Government’s reforms so far. We are reducing net migration and we are improving the performance of the organisations that enforce our laws.
    But UKBA has been a troubled organisation for so many years. It has poor IT systems, and it operates within a complicated legal framework that often works against it. All those things mean it will take many years to clear the backlogs and fix the system – but I believe the changes I have announced today will put us in a much stronger position to do so.
    I commend this statement to the House.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page