10.6 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. bu11zeye

bu11zeye New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Ai inteles bine. Sotul tau are blue card temporar daca te uiti pe el scrie ">12 - Employment and Business Activities Allowed", in schimb pe cel definitiv scrie "No restriction on employment in uk".
    Acte necesare:
    - Pasapoarte in original
    - BR1 - tu ca aplicant principal el ca dependent sectiunea 2
    - 2 poze tip pasaport fiecare cu numele completat pe verso
    - scrisoare de la scoala (sau diploma)
    - scrisoare de la angajator + contract (plus cel precedent daca il ai)
    - fluturasii tai pe 13 luni de munca
    - statement bancar al tau, din care sa reiasa plata asigurarii, etc.
    - contractul de asigurare
    - certificat de casatorie (tradus daca e romanesc)

Practic el nu are nevoie decat de poze :)
    Din ultimele informatii procesul prin posta dureaza 5-6 luni.
    Succes!

2. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de ajutor

3. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    inca o mica lamurire daca ma poti ajuta trebuie sa trimit si yeloow cardul si blue cardul in original?? iar eu asigurare am avut cand am aplicat pt yeloow card dar dupa cateva luni am anulato acum o sa fac alta o sa apuc so platesc vreo 2 luni are vreo importanta??

4. bu11zeye

bu11zeye New Member

Trophy Points:
    0
    Si cardurile in original, e firesc din moment ce veti primi altele. Ai face bine sa iti faci asigurarea sa reiasa ca ai platit, dar sa nu dai contractul sa vada data cand ai facut-o. Sa subliniezi pe statement platile, pentru ca verifica. Se poate sa ai sau nu probleme, e in functie si de noroc.

5. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc.

6. Mary Carmen

Mary Carmen New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Am obtinut Blue Cardul cu biletul de avion

Buna ziua tuturor,

Vreau sa impart cu dumneavoastra experienta prin care tocmai am trecut . Acum cateva saptamani am citit in acest forum un mesaj care ma pus pe ganduri. Era vorba de o doamna/domnisoara care solicita inapoierea documentului de identitate de la Home Office ( ea aplicase pt Blue Card) in vederea unei viitoare calatorii. A fost surprinsa cand i s-au innapoiat actele si cu ele odata Blue Cardul.

Aceasta fapt m-a pus mult pe ganduri asa ca imediat ce am avut primul bilet de avion l-am trimis solicitand Buletinul de Identitate.Eu am trimis prin posta actele in Noiembrie 2012. Bineinteles era un risc pe care mi l-am asumat. Am fost fericta si in acelasi timp plina de nervi cand la trei zile primes BC cu actele .
    A functionat aceasta incercare dar in acelasi timp ma intreb chiar au nevoie de un an de zile ca sa ne expedieze niste cartoane albastre cu un actipild lipit? Sunt niste ... si ceea ce vor ei sa faca cu Ro si Bul explica intarzierea acestor tramite.

Bafta tuturor .

7. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Am obtinut Blue Cardul cu biletul de avion

Buna cand ai aplicat pt blue card ai trimis si asigurare?? stiiti cumva ce tip de asigurare accepta eu cand mi-am luat yc am avut d ela aviva dar sunt ff scumpe acum si vreau s aplic pt bc stiiti careva vreo firma mai ieftina de asigurari uk. multumesc. a si poti spune ce anume ai facut de ai cerut urgentarea adika unde ai dat mail si ce anume ai facut .

8. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    Ai spamat de 3 ori mesajul asta. Si nu, nu ai trimis bine formularul.

Cu placere

9. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Se mai "lupta" cineva pe aici cu programarile sau am ramas singura ? -plans-

10. cornelaw

cornelaw New Member

Trophy Points:
    1
    Se pare că întrebarea de securitate își face cu brio datoria. No Robots.

11. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef

pai tu poti sa aplici linistita prin posta ... si poti sa mai astepti o saptamana pentru inca un payslip ... si trimiti exact cat se cere impreuna cu toate actele (scrisoare de la angajator, contract etc)
    daca esti student nvq esti ok daca ai lucrat full time ... doar sa dovedesti ca ai fost studenta pe toata perioada celor 12 luni de munca (scrisoare de la colegiu) ... de altfel dovada ca ai avut asigurare in aceasta perioada (daca ti s-a cerut cand ai luat YC)

trimiti dosarul si astepti cardul ... oricum in momentul cand ai implinit 12 luni de munca ai automat drept de munca definitiv si o sa primesti BC 100% (daca ai respectat toate conditiile impuse ... de aceea ei cer dosarul cu toate documentele alea) ... indiferent cat de repede iti vine tu oricum beneficiezi de drept full de munca in UK ...

in legatura cu sotul tau ... in momentul cand implineste 12 luni la fel se intampla si pentru el ... are drept automat pentru BC definitiv ...

deci puteti aplica amandoi separat oricand fara probleme !

sper ca informatiile sa te ajute !

12. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef

asta inseamna ca ai prins programare ???

no robots ???

atunci cum se face ca exact la 12 fix am incarcat pagina ... am ales programarea ... mentionez ca sa incarcat aproape la click site-ul ... am introdus datele (foarte repede ... consider eu) nu mi-a cerut nici cod de siguranta caci mi l-au cerut pe pagina unde alegi data cand esti disponibil)

si culmea in cateva secunde cat a durat operatiunea a disparut tot ... era in ca 00:00 si deja era luat tot ... cat de rapid sa fie un om ???

13. cornelaw

cornelaw New Member

Trophy Points:
    1
    Sper să fie o normalitate de acum încolo prinderea unei programări mai ales că au întărit măsurile de securitate, iar aici vorbesc de cele 5 logări de pe același cont pe durata a 15 minute. Doamne ajută!

14. cornelaw

cornelaw New Member

Trophy Points:
    1
    Nu, nu am prins.

15. cornelaw

cornelaw New Member

Trophy Points:
    1
    Totuși, de 2 luni de când încerc abia în seara asta am observat o schimbare majoră în modalitatea de logare, mai ales în jurul orei magice, când de obicei site-ul era blocat.

16. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    A reusit cineva sa faca programare in noaptea asta ??

17. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
  18. Bra7u

Bra7u New Member

Trophy Points:
    0
    Cat pe ce sa iau programare s.a blocat cand am dat complete booking x(

19. m.camelia

m.camelia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti daca la rubrica " Tell us about your availability " trebuie sa completez si data pana cand sunt disponibil, adica sectiunea " I am available until "? iar la sectiunea " I am available from " trebuie sa trec o data cat mai apropiata de ziua in care incerc sa fac progrmarea sau trebuie sa trec ziua in care vreau programarea? Mentionez ca incerc de ceva timp sa fac aceasta programare si am impresia ca ceva nu merge bine sau ca nu completez sectunile asa cum trebuie. De asemenea, mentionez ca la aceasta data ma aflu deja in UK. Va multumesc mult

20. bu11zeye

bu11zeye New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata,
    Te ajutam, dar te rugam sa citesti si topicul cap coada. Fa un sacrificiu si citeste chiar daca jumatate din posturi sunt irelevante.
    Daca nu ma insel s-a ajuns cu programarile in jurul datei de 14-15 aprilie; tu selectezi perioada in care urmeaza sa fie programarile disponibile, de exemplu: available from: 13 aprilie 2013 - available until 22 april 2013. Programarea e disponibila cand vor ei si daca ai noroc sa o prinzi. Succes.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page