11 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. luci31

luci31 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Vreau sa va spun ca a inceput sa mearga treaba la UK Border Agency ;) dupa ce toata luna sept si oct am incercat zi de zi sa prind o programare telefonica, o roaba de bani cheltuiti pe telefon, am hotarat sa trimit prin posta... si urmarin acum doua saptamani timpul de asteptare si perioada pentru care se lucreaza la aplicatii am vazut ca sunt in luna august, dar astazi am avut fericirea sa vad ca deja lucreaza la luna oct si eu am trimis la inceputul lui nov. ;) Se face lumina si pe strada noastra ! Sper ca este o veste buna, pentru ca eu calculasem ca-mi vine randul abia prin aprilie - mai :) si acum sper ca luna viitoare sa primesc un semn, sau poate chiar Blue Cardul :) BAFTA TUTUROR celor care ati aplicat prin posta si nu numai ! Sper sa va mai pot scrie vesti bune ! :)

2. gypone83

gypone83 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru programare...

3. minunel

minunel New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei forumisti, am reusit in sfarsit azi noapte la ora 02:02 sa prind programare. A meritat sa raman treaz pana termina ei cu mentenanta site-ului.

Ma gandesc cat de greu le este unora , de altfel cum mi-a fost si mie.

Am facut un mic ghid pt toti recomandat , care incearca sa prinda programare online.

http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1361470028

Daca nu as fi reusit , din pacate zic , as fi apelat la o altfel de tactica mai putin corecta - din fericire am prins programarea fara sa imi murdaresc mainile -nu-zic-

Cu multa placere
    Minu

4. sidolas24

sidolas24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,

Postez urmatoarele randuri in speranta ca va ajuta,cel putin prin informare, pe cei care vor sa obtina actele pentru drept de munca in Uk.

Felicitari celor care au reusit sa prinda aseara in jurul orei 2 mult dorita programare. Si prietena mea a fost printre norocosii care au prins prograre pe data de 4 aprilie si este in al 9lea cer, dupa 1 luna si jumatate de incercat in fiecare seara.
    Eu tocmai am obtinut Blue Cardul luni pe data de 18 Feb, in urma programarii obtinute in seara de 6 spre 7 ianuarie, cand lumea abia incepuse sa auda ca se pot face programari online.
    Pentru cei care au nevoie de informatii despre acte voi scrie mai jos. Eu am aplicat pentru blue card in urma celor 12 luni de munca legala si fara intrerupere ca student. Mentionez ca la ghiseu mi s-au cerut urmatoarele acte (strict ce scria in formularul BR1):

1.Formularul BR1 completat (downloadati ultima versiune din Dec 2012 si contactati-ma daca aveti nelamuriri in legatura cu campurile care trebuie completate)
    2.Pasaportul
    3.Cele doua poze tip pasaport pe spatele carora va scrieti numele complet
    4.Contractul sau contractele de munca pe ultimele 12 luni (aduceti toate contractele in cazul in care ati avut mai multe locuri de munca in aceasta perioada)
    5.Cate o scrisoare care acompaniaza fiecare contract de munca - mentionez ca eu am avut 2 angajatori in perioada asta si am adus contract de munca si scrisoare pentru fiecare (pe scrisori se mentionau datele de inceput si sfarsit ale contractului, faptul ca am lucrat 20 de ore pe saptamana si la una dintre ele ca inca sunt angajat al companie; sunt de fapt scrisoari care confirma ca ati respectat legea conform statutului de posesor de yellow card ca student)
    6. 12 payslip-uri din aceasta perioada care sa arate ca nu ati depasit 20 de ore pe saptamana - am avut multe paslip-uri care au depasit limita de 20 de ore, dar numai pe perioada vacantelor de Craciun, Paste si vacanta de vara.
    7.Scrisoare de la facultate prin care confirmati ca inca sunteti student.

Menzionez ca nu mi s-a cerut nici un fel de act aditional in afara celor mentionate in formularul BR1. Singurul act aditional pe care i l-am impins eu a fost o scrisoare de la facultate care am primit-o la sfarsitul primului an de studiu care confirma ca am avansat cu succes in anul 2 si afisa notele obtinute. Dar, dupa cum v-am zis, nu el le-a cerut. Nu mi s-a cerut nici un fel de asigurare medicala. Trebuie sa mentionez ca atunci cand am aplicat pentru yellow am trimis cardul EHIC de sanatate luat din Romania acompaniat de o scrisoare prin care am zis ca plec din UK la sf studiilor (ceea nu este adevarat, bineinteles).

Am avut cu mine foarte multe acte aditionale, pentru ca vroiam sa fiu pregatit in caz ca vrea sa ma incurce cu ceva :)

Printe acte am avut hartii de genul:
    -confirmare ca sunt inregistrat cu HM&Revenues
    -mi-am facut EHIC aici in UK care este valabil 5 ani
    -m-am inregistrat la NHS si am avut un card de confirmare
    -bank statementuri pe ultimele 12 luni (nu mi le-a cerut)

Atentie, nu vreau sa duc pe nimeni in eroare si mentionez ca asta s-a intamplat in cazul meu.
    Am citit destule povesti pe acest forum si doresc sa avertizez pe cei care fac colegii sau mastere. Pentru acesti oameni, se pare ca UKBA a cerut mai multe lucruri decat in cazul meu, sau au refuzat aplicatii de motive de asigurare medicala. Daca aplicam ca student la colegiu sau la master cu EHIC probabil ca as fi fost refuzat. Sunt de parere ca diferenta este ca fac studii universitare de licenta cu durata de 3 ani, nu ma pot gandi la al motiv de refuz al dosarului.

Va doresc mult succes la programari si bafta acolo la Croydon.

O seara buna!

5. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Voua va merge site-ul ? -plans-

6. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Nu...si e din ce in ce mai enervant

7. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Oare inca fac maintenance sau e suprasolicitat site-ul... :-?

8. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    "Error
    The system is temporarily unavailable. Please try again in a few moments (click on your back button)."

INCREDIBIL!!! :|

9. cherrycake10

cherrycake10 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa am facut si eu! Maintenance-ul chiar ca e o binecuvantare! -asa-asa- Eu sunt studenta in campus si de o luna a trebuit sa ma duc in frig la laboratorul de calculatoare la 12 noaptea, unde viteza este mai mare. In sfarsit am reusit! Ar putea cineva sa-mi spuna daca trebuie sa platesc programarea? Daca da,cate lire?

10. dida1234

dida1234 New Member

Trophy Points:
    0
    NU MERGEEEEEEE! -plans2-

11. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Au fost programari in noaptea asta sau nu? :| la 02:01 nu mai era nici una...

12. lulutza

lulutza New Member

Trophy Points:
    0
    nope , nici una

13. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Super! Credeam ca s-au dat intr-un minut, cum se intampla de obicei...

14. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    La orele 2 trecute fix, a inceput sa mearga foooarte bine. Dar nu mai erau programari. Oricum vad ca cineva a gasit in jurul orei 1. Deci, coana Joitico, ceva e putred in regatul Danemarcei...

15. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e adevarat.nu le-a functionat siteul intre 00:00-02:01
    Vineri spre sambata adica maine seara se pot face programari sau e inchis in weekend?

16. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Maine seara nu sunt programari disponibile, duminica da.
    Dar ce se intampla cu programarile de astzi ? Acum ca merge site-ul, ar trebui sa apara...

17. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca au mai fost zile cu 0 programari online

18. dida1234

dida1234 New Member

Trophy Points:
    0
    -obosit- s-a dus si noaptea asta!am ramas cu speranta!

19. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6

Pai voila de vezi ca la orele 01.06, o prajitura cu zece cirese a spus ca si-a facut programare in noaptea asta.
    deci si prin urmare: ori prajitura cu cirese spune o minciuna (si nu vad de ce ar spune), ori au fost programari in seara asta.
    sau poate eu sunt obosit si am citit aiurea. da no, se mai intampla.

20. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca prajiturica se refera la faptul ca a obtinut ieri programare, prin aceiasi metoda ca si Krayzi3Bon3 :), ptr. ca la ora aia site-ul nu functiona.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page