21 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ramomiha

ramomiha New Member

Trophy Points:
    0
    ma bucur ca ti-am spulberat temerile.
    eu a inteles de la PMI Parteners ca nu conteaza de la ce firma e asigurarea, conteaza sa fie comprehensive si sa acopere "in and out".
    mie mi-au dat de ales intre Aviva si April, era diferenta intre ele doar de pret, cea de la Aviva fiind cu 30 lire mai scumpa, iar eu i-am spus ca mi-e teama sa nu fiu respinsa cu asigurarea de la April, iar agentul mi-a spus ca face zeci de asigurari April pentru romani si bulgari si nici unul nu s-a plans pana acum ca a fost respins. Iti dai seama ca ar fi avut interes sa incheie o asigurare mai mare, insa a fost dragut si sincer.
    spre ex: la scoala am o colega care are o asigurare pentru care plateste 7.99 lire pe luna si ca cei de la UKBA i-au cerut detalii despre ce acopera polita si i-au dat yellow cardul - ea aplicase prin posta.

toate cele bune si frumoase si mult NOROC!

2. bu11zeye

bu11zeye New Member

Trophy Points:
    0
    Tu ai yellow de 2 ani, insa ai finalizat scoala sau ai fost inscris in continuare la scoala in toata aceasta perioada? Da-mi un mesaj.

3. Ellena22

Ellena22 New Member

Trophy Points:
    0
    La 00:05 nici o programare disponibila...deja e ciudat..
    Acum cateva seri tot le mai vedeam si acum nici o sansa...
    Dupa ce am introdus datele in care sunt disponibila,si dau next,ma duce la aceeasi pagina in care trebuie sa introduc din nou timpul cand ar fi ideal pentru mine sa fac o programare!!!CIUDAT!!A mai patit careva ceva similar?
    A vazut cineva programarile in seara asta?

4. zuzu04

zuzu04 New Member

Trophy Points:
    0
    6 la numar. imediat dupa fix. si dupa 1 minut mai erau 2. am incercat de pe 2 comp.
    am patit si eu asa. ma trimite la pagina cu book an appointment si trebuie sa o iau de la capat. Nu la toate paginile. Cam la vreo 2 din 7.
    trist dar adevarat.

5. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0

Ciudat tare -hipno- ca la 00:02 erau ramase doar 2 programari disponibile asta...la 00:01 le-am vazut pe toate ...frustrant tare -plans2-
    dar incercam si data viitoare -da-da-

6. GabrielaO

GabrielaO New Member

Trophy Points:
    0
    La 00:02, mai erau doar 2 programari available, la 9 si la 10. Nici nu am reusit sa scriu datele in seara asta. Foarte ciudat... merge din ce in ce mai greu.

7. aditzu

aditzu New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare. A reusit cineva sa prinda vreo programare? Multumesc

8. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0
    se pare ca de cateva zile nu intra nimeni sa zica ca a prins programare....

9. PiKaRd

PiKaRd New Member

Trophy Points:
    0
    Dap mie mi-au aparut toate 7 dar decat in 1 tab din 6 de obicei imi deskide cel putin in 3 taburi dar azi decat in unul, si restul au ramas in aceeasi pagina de selectat data in care esti disponibil ( tin sa va anunt ca nu trebuie neaparat sa scrii vreo data de disponibilitate, eu niciodata nu pun nimic, le las in alb pe toate, data e decat in cazul in care ar scoate programari pentru tot anul, dar cum scot decat 7 pentru o zi in concret, asadar nu trebuie sa puneti data cand esti disponibil ).
    Poate data viitoare avem mai mult norococ.
    Imi poate spune cineva daca se mai fac programari prin telefon? si daca da pentru ce data? Va multumesc anticipat. -nu-stiu-

10. ancuta86craiva

ancuta86craiva New Member

Trophy Points:
    0
    - MERCI PT SFAT(CHIAR M-AM CHINUIT IN SEARA ASTA SA LE PUN CA NU APAREAU DATELE) DAR NIMIC...NICI NU LE-AM VAZUT ,AM PATIT CAM CE-AU PATIT CEI CARE NU LE-AU VAZUT.AM AVUT 3 TABURI DESCHISE SI NICI UNA NU S-A DESCHIS...MA TOT PUNEA SA REINTRODUC DATELE -nervos-

11. pac

pac New Member

Trophy Points:
    0
  12. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0
  13. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Hai zi-ne si noua cat ne costa o programare la tine ?

Pt cei care si-au facut asigurarea la April ma poate ajuta cineva cu un mail sau nr de telefon...sau voi ati sunat direct la ei la nr de pe site ? Si cat a durat pana v-a incheiat polita ?

14. hazegrl

hazegrl New Member

Trophy Points:
    0
    Si am folosit tot PMIpartners. Uite detaliile de contact:
    Jenny Stagg
    0800 298 4115
    jenny.stagg@pmipartners.co.uk

Suni si ceri un quotation, poti sa-i spui ca e pt UKBA. O sa-ti spuna cat te costa la diferite firme si iti face recomandari cu privire la ce optiuni sunt mai avantajoase. Mi-a placut ca imi explica ce inseamna fiecare optiune (desi cred ca asta ar face orice adviser, ca doar e in interesul lor sa aiba clienti multumiti).

Vezi ca la April ai si optiunea sa te limitezi la spitalele din zona in care locuiesti, dar am considerat ca e mai bine sa pot accesa spitale din toata tara (nu se stie niciodata), in plus nu stiam cat de incantata va fi UKBA de limitarea spitalelor.

Legat de durata, abia azi am primit scrisoarea de confirmare de la PMIpartners (3 zile de cand am confirmat ca semnez contractul). Cred ca trebuie sa mai astept pt sosirea politei in sine.

15. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti grija cu politele de la April sunt valabile doar pt cei care sunt de peste 6 luni in Uk, probabil brokeri nu va spun asta ca sa isi ea comisionul, dar doamne fereste sa ai nevoie de polita vreodata ca nu esti acoperit , deci daca nu sunteti de peste 6 luni in Uk nu luati polite de la April platiti de pomana

16. lov3som3

lov3som3 New Member

Trophy Points:
    0
    NU e categoria ok - dar fiind cel mai activ thread - poate ma ajuta cineva.

Am programare in Februarie la Croydon.

Pe scurt :

1. Suntem sot/sotie amandoi studenti.
    2. Asigurarile sunt facute de azi la Aviva ( sot-64 [sunt mai batran] sotie 54& )
    3. Avem extrasele de cont de la aplicantul principal -Sotia cu intrari de ~600-800 Lire pe luna

Intrebarea noastra este - E bine daca sotia face o hartie la notar/Oath commissioner cum ca nu o sa fie un burden pt stat? Astfel sa nu mai fie nevoie de scrisoare de la sponsor si extrase?

Spun asta pt ca ultimile 3 luni de la cine trebuia sa fie sponsorul ei nu au mai intrat deloc bani in cont, deci nu cred ca e ok.

Deci : asigurari, poze, pasapoartele noastre, certificate nastere, certificat casatorie, formularul BR1, declaratie oath commissioner si extrasele ei de cont. CORECT ? -hipno-
    In caz ca mi-a scapat ceva, va rog frumos spuneti-mi!

P.S. Va rog da-ti-va cu parerea cei ce stiti macar 99% sigur sau stiti dintr-o sursa sigura. NU vreau sa fiu "rau" dar cu parerea ne putem da toti -ras4-

Va multumesc !

17. Ellena22

Ellena22 New Member

Trophy Points:
    0

18. Ellena22

Ellena22 New Member

Trophy Points:
    0

Scz....am dat submit la mesajul precedent fara sa scriu nimica...
    Deci sa o luam cu incetisorul....amandoi sunteti studenti,deci veti aplica amadoi pentru yellow card sau va aplica sotia pentru yellow card si tu ca si dependent pentru blue?
    Nici eu nu ma pricep prea bine,dar dak nu am dreptate rog pe cei care stiu mai bn sa ma corecteze....
    Eu va sfatuiesc sa aplicati unul pentru yellow(dependentul va primi blue)-asadar cel care are Blue va avea drept de munca full time,pe cand aplicantul principal(va primi yellow card) va munci part time 20 ore/saptamana.In cazul in care cursul este vocational atunci si apicantul principal va avea drept de munca full time...Sunte multe chestii,nu stiu care e situatia ta exacta....
    Daca sotia este aplicantul principal atunci ei ii trebuie dovada ca este inscrisa la un colegiu(care trebuie sa fie pe lista celor acceptate de Home Office),mai exact o scrisoare care sa contina datele cand a inceput cursul si cand se termina.Tu daca aplici ca dependent pentru Blue card atunci nu ai nevoie de dovada ca esti inscris la nici un curs.Apoi...din sursele mele stiu ca doar aplicantul principal are nevoie de asigurare medicala(aici e posibil sa ma insel-eu sunt intr-o sitiatie similara cu a ta,doar k sotul este student,deci el isi va face asigurare si eu voi fi trecuta pe asigurarea lui-impreuna va fi undeva la 30 de lire,daca imi audc bine aminte)...Sa revenim la situatia voastra....
    Din cate stiu eu in legatura cu sponsorul...daca ai un sponsor atunci iti trebuie o scrisoare de la el+ extrasul bancar al sponsorului(nu al sotiei)-asa scrie in documentul oficial de pe site-ul Home office-dar ai grija ca extrasul bancar sa fie semnata si stampilat de banca-nu trasa la xerox sau printata de pe e-mail.Si daka nu poti obtine scrisoare de la sponsor+extrasul lui bancar e ok declarateie oath commissioner.
    Informatiile acestea le-am colectat de pe forumul acesta si de pe site-ul Home Office,deci eu spun k sunt sigure...dar dupa cum spuneam rog pe cei care stiu mai bine sa ma corecteze daca chiar am gresit cu ceva.
    Succes!

19. ancuta86craiva

ancuta86craiva New Member

Trophy Points:
    0
    In seara asta s-au dat programari?eu nu am gasit nici una.... -trist- nu mai suport prostia asta cu programari la 12 noaptea!!!!!!!!!

20. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am o singura intrebare offtopic: pentru cei care nu au avut efectiv actele de la asigurarea de sanatate si au mers doar cu mailul de confirmare printat a fost ok ? Si ce scria in mail mai exact ? Multumesc

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page