10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. llallynis

llallynis New Member

Trophy Points:
    0
    Au ajuns la 25 dec intr-adevar, dar mie m-a zis operatoarea ca nu fac pt 25 cum ar trebui pt ca e sarbatoare, deci pe azi nu aveau programari disponibile....
    Am intrebat daca pt 26 sau 27 se vor face zilele viitoare, zice ca nu stie.....
    Stie careva ceva despre agentia EAmigrationconsultancy? Am citit pe forum la un moment dat ca si-a facut cineva programare prin ei....pe site-ul lor nu sunt foarte detaliati, le-am trimis totusi un mesaj daca fac progr si ce presupune asta si cat costa....astept raspuns de la ei....si de la voi, ce stiti, ce parere aveti?
    Multumesc anticipat.

2. llallynis

llallynis New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit raspuns de la agentie, "Hi,

BR application are costing £450 trough our company
    Kind regards,

Adrian

Cam muuuult.....

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am primit un mesaj din partea EA Migration Consultancy referitor la postarile despre companie:

De asemenea, am rugamintea sa nu mai postati emailuri cu date de contact. Discutiile private ar trebui sa ramana private.
    Daca este de interes general, scoateti detaliile de contact.
    Multumesc.

4. llallynis

llallynis New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze Dan, nu stiu se pare toate regulile, dar ma adaptez.
    Am auzit de existenta firmelor de consultanta care au drept legal de a-si reprezenta clientii inclusiv obtinandu-le programare la HO si desi mie mi se pare mult prea mult suma acestei companii (auzisem ceva de 100 £, ceea ce e acceptabil), m-am gandit ca ar putea ajuta pe cineva postarea mea, intrucat am vazut ca sunt unii in situatii disperare si poate lor le va servi o asemenea informatie si poate ar fi chiar dispusi sa plateasca 450£.
    Nu am sugerat nici o clipa si in nici una din postarile mele anterioare ca ar fi ilegal sau gresit din partea lor si nici ca ei vand programari. Imi pare rau ca asta a iesit din context si sustin clar ca nu asta era intentia mea. Un forum este pt mine un loc unde lumea posteaza informatii utile de tip general sau particular si nu un loc unde purtam batalii cu raza de activitate a unora sau a altora. Grija mea cum isi castiga unii traiul.
    Incerc ca spun ca forumul acesta m-a indrumat si mi-a oferit toate informatiile de care am nevoie in demersul meu de obtinere a actelor pt Awc si desi nu am reusit inca sa obtin o programare la HO sunt increzatoare ca o voi obtine in curand.
    Scuze inca o data, postarea mea anterioara si oricare altele pot fi sterse daca afecteaza bunul mers al site-ului, succes tuturor in demersurile voastre.

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu este neaparat o regula a forumului, cat o regula generala - conversatiile private ar trebui sa ramana private.
    Multi ar putea interpreta diferit sensul cuvintelor, pentru ca sunt cumva scoase dintr-un context mai amplu.

Am primit mesajul de mai sus si am fost atentionat - tocmai pentru ca lumea a inteles ca firma respectiva vinde programari, lucru care nu este adevarat (asa am fost informat la randul meu). Din ce am inteles, ei pot fi, contra cost, reprezentantul clientului in fata autoritatilor in probleme de imigratie. Programarile le fac la fel ca toti ceilalti - prin posta sau telefonic.

6. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Dane programarile se fac telefonic si aplicatile prin posta,ca se vor trezi cei de la UKBA cu scrisori in care se solicita programari.

7. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am inceput sa sun de o saptamana, dar nimic.... Cum a mai spus cineva , mai bine joc la loto :( Cred ca am sanse mai mari.
    E aiurea! Macar daca si-ar face treaba si ar trimite actele inapoi in 6 luni dar vad ca ei inca proceseaza din luna Ianuarie...

8. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu cei de la Home Office de ce se misca atat de incet... :0/

9. colin

colin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Si eu am prins programare pe 29 noiembrie. Am sunat la ora magica dar... erau operatorii ocupati. Asa ca am ajuns sa sun la si 57... Deci nu e musai sa fie la secunda... Am dat de un tip si nu mi-a venit sa cred ca ma intreaba numele... Nu mai tineam minte numaru meu de telefon... Dar am reusit pina la urma.

10. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, sunt noua pe forum si as vrea sa ma ajutati cu un sfat, am tot urmarit forumul dar nu gasesc nimic pentru a ma lamuri..Am sa incerc sa ma fac inteleasa si sper sa nu "deranjez".
    Sotul meu este self emloyed, mai exact face taximetrie, in luna iulie s-a inscris la contabil pentru UTR. Dupa o luna am primit scrisoare cu UTR-ul, insa de atunci tot asteptam sa primesca hartia petru plata taxelor...contabilul i-a spus ca o sa o primesca in aprilie la anul -trist- ....Ideea e ca vreau sa facem programare la Croydon (adica sa incerc sa prind la telefon -hipno- )..
    Stiti cumva daca putem depune dosarul, pt sot yellow card si eu ca dependent, fara a avea inca dovada platii contributiilor..
    Va multumesc si imi cer scuze pentru deranj.
    Multa bafta celor in incercarea de a obtine o programare la Croydon -hipno- ..O seara buna.

11. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Hello. Cine mai incearca sa si faca programare prin telefon? Eu imi pierd rabdarea de tot.. Astazi operatoare a mai zis pe langa faptul ca sunt fully booked, ca nu mai poate da alte detalii. Sa trim prin posta si atat! In celelalte zile mai intrebam pana la ce zi s-a ajuns cu programarile, cand incep sa se faca iar programari, ca acum se pare ca nu mai fac. Sper totusi sa si revina oamenii astia in fire ca sa astept 10 luni pt card nu e tocmai de dorit. O seara buna!

12. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    prin posta a mai depus cineva recent?cam in timp a venit un raspuns afirmativ?

13. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
    VENI, VIDI, VICI...

Întrucât nu mai văd vești încurajatoare în ultimele publicări, vă ofer și experiența mea. Programarea am reușit să o prindem în septembrie, cam după 3 săptămâni de sunat, și am fost la interviu pe 9, soldat cu succes, YC + BC. Povestea este în mare aceeași, descrisă și de alții, anterior, așa că sar peste detalii gen etaj, ghișeu, ce am mâncat dimineață și cu ce am plecat de acolo...

Ce aș remarca:
    1. Am fost chemați la ghișeu mult mai târziu decât ora programată (aprox 3/4 de oră).
    2. După cum a mai povestit cineva anterior, au început să strâmbe din nas la programările pt BR1 făcute doar pe numele aplicantului principal, fără cel al dependentului... Toți știm că e o cursă în fiecare dimineață, și de ce mulți preferă să prindă măcar pe un nume decât deloc, dar se pare că pt ei fenomenul a prins deja destulă amploare ca să nu scape neobservat... Nouă ne-a spus inițial - mă refer la cea care ne-a prelucrat efectiv aplicația, nu la cei de la intrare - că s-ar putea să nu poată elibera certificat și dependentului. Ne-a luat actele pt prelucrare și ne-a lăsat în tensiune ore bune, până în momentul când le-am primit pe ambele, după-amiază. Prin urmare, există riscul ca în curând să nu mai funcționeze... Aviz așadar celor care mai merg la interviu de acum înainte și sunt în această situație: pregătiți-vă sufletește pt eventualitatea în care să fie refuzat dependentul, dacă nu este nominalizat pe programare.
    3. Legat de discuțiile recente cu privire la costurile apelurilor și secunda cea mai bună de sunat. Eu am sunat de pe mobil și am observat că timpul de conectare nu a fost mereu același. Prin urmare, subscriu la concluzia altora, exprimată deja anterior, (pt cei care fac efortul să citească): NU EXISTĂ O REGULĂ INFAILIBILĂ. Cine caută secunda perfectă este nerealist și pierde timpul, pt că nu ține de ”secunda magică” ci de cum îngăduie Dumnezeu. În consecință, ar fi mai util să-și petreacă timpul rugându-se. Nu râdeți, pt noi funcționează. Recomand cu căldură...

Cu privire la costuri... Come on... Fiecare furnizor de servicii are o listă de costuri pt apelurile către numere premium... Trebuie doar verificat... Să nu fim copii... Întrebând pe forum nu se ieftinesc apelurile...

În încheiere: nu descurajați; se poate!

14. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    felicitari, ma bucur pentru voi!

15. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
    Aici e bătaia dejoc... Și poate ar trebui să facem o plângere colectivă, reclamând că termenii legali nu sunt respectați. Nu noi înșine, că nu ne bagă în seamă, ci probabil ar trebui să ne adresăm ambasadei... Să reclamăm faptul că legislația internă care implementează directiva europeană este încălcată.

Pt cei care nu știu la ce mă refer, vă citez:
    Art. 16 din Immigration (EEA) Regulations 2006 stipulează că certificatele de înregistrare (cunoscute popular sub numele de YC, BC și AWC) trebuie eliberate imediat. ”The Secretary of State must issue a registration certificate to a qualified person immediately upon application (...)”. Acest ”immediately” este prevăzut și în art.8 punctul 2, din directiva 2004/38/EC.

Pt cine nu are cunoștință ce prevede legislația, vă citez și ce scrie în cap.4 din ECIS:
    4.3 Time Scale for consideration

Regulation 16 of the 2006 Regulations requires that a Registration Certificate be issued to a „qualified person‟, i.e. an EEA national who is exercising a Treaty right, immediately upon application.

Applications considered by European casework

We aim to deal with postal applications within 20 days.

Applications considered by the PEO

Applicants will be able to attend the PEO so that their application can be dealt with over the counter. It is necessary for the applicant to have booked an appointment. Only EEA nationals applying for a registration certificate will be dealt with by the PEO. European law provides for a period of 6 months between the submission of an application for a residence card by a non-EEA national family member and a decision being made.”

Prin urmare, termenul de 6 luni este pentru ”non-EEA national family members” care aplică pt ”residence card”, nu pt românii și bulgarii care aplică pt certificatele de înregistrare... Eu înțeleg că ”we aim” nu este tot una cu ”we will” dar de la 20 de zile la termene aberante de peste 6 luni este o distanța mare și umilitoare...

16. iorga.vladutz

iorga.vladutz New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna!

Sunt partial multumit ca am reusit sa ma inscriu in echivalentul colegiului psihologilor din ro, BPS si mi-au recunoscut studiile si mi-au luat banii si mi-au oferit calitatea de membru , inclusiv scrisoare de confirmare ...

Acuma , am facultate, master, 28 de ani si vreau sa trimit BR2, fac 75 puncte rapid, ... am fost si inca sunt angajat d un an in romania , cu salar minim pe economie la o clinica medicala desi anul trecut in 26 octombrie mi-am dat demisia d la o institutie care imi oferea 2600 lei salar p luna ...

Acuma , nu stiu cate puncte as putea obtine ptr salarul actual ... whatever, intrebarea mea este , ... SA-MI fac programare la Croydon si sa ma duc cu BR2 in mana sa-l predau persoanal ? ma primesc sau sa trimit prin posta si apoi sa insist cu oferta de angajare dar si cu mail d la angajator sa-mi urgenteze astia aplicatia ????

Opinii pareri ??? plzzzz
    Multumesc
    Mihai

17. Mr.Smith

Mr.Smith New Member

Trophy Points:
    0
    Numai daca ai terminat studiile in UK poti aplica in persoana la Croydon cu BR2.

18. babygirladda

babygirladda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Ma tot chinui de ceva timp sa gasesc un raspuns in legatura cu asigurarea de sanatate de la Aviva.. Poate cineva sa imi dea mai multe detalii? sunt studenta (Yellow card), am 12 pay-slip-uri si vreau sa ma programez pt blue card.. dar nu stiu cum sa fac cu asigurarea medicala... va rog daca puteti sa imi dati niste informatii.. multumesc ! p.s : cat dureaza daca trimiti actele prin posta ? am auzit ceva de 9 luni :( .. scz daca am fost off-topic cu intrebarile mele, dar am observat ca e mai activ topicul asta...

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cum adica, "cum sa fac cu asigurarea medicala" ? .....pai cum faci si cu celelalte acte. Le trimiti.
    Asta se poate raspunde la ce detalii ai dat si ce anume vrei sa afli despre asigurare. Ai? Nu ai? Ai avut? Nu s-a cerut cand ai aplicat de Yellow?---in cazul asta e clar ca nici acu nu-ti trebuie. Ai anulat-o? ---ai "imbulinat-o".

D.P. 074

20. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    intrebare de baraj ce este reference number-ul ?nr de la colegiu?sau?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page