11.8 C
London
Sunday, February 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Eu tot au pair am fost. Anul trecut cand am facut aplicatia pentru AWC am trimis actele prin posta. Nu stiu cum a decurstotul, decat ca m-a sunat pe mine dupa aproximativ 2luni jumate sa-mi spuna ca mi-a procesat aplicatia si ca imi vine cardul in cateva zile.
    Iti trebuie formularul BR3, scrisoarea de invitatie, 2 poze si pasaport sau buletin.
    Da, o sa se uite peste scrisoare de fata cu tine, asa s-a uitat saptamana asta peste a mea.
    Nu te stresa ca o sa raspunda, mai ales ca le-ai dat 3 numere de telefon.Daca nu raspunde femeia cand o suna prima data suna la celelalte 2 numere ramase si tot e bine.
    O sa-l iei cu siguranta.
    Daca ai ceva sa ma intrebi trimite-mi mesaj pe privat, sa nu suparam lumea -ras4-

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ok. Multumesc. Mai vb maine...poate intru pe net pe mobil dupa ce depun dosarul. :)

3. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Am luat cardul. La ora 7 eram deja la cladire, la 7.30 a aliniat o serie de persoane cu prograamare premium, cred ca platita sau ceva. Mie mi-a zis ca trebuie sa vin la 8.30. Am ajuns iarasi mai devreme...puteam sa intru in cladire chiar si la .20 dar am stat pana la 30. Apoi am trecut printr-un detector de metale ca la aeroport, fix la fel, pui lucrurile intava etc etc.
    Apoi dupa vreo doua colturi am stat la o coada si apoi la ghiseul ala mi-a cerut nr apointment si dosarul si buletin, apoi mi-a dat un nr de ordine si m-a trimis la etajul 2. Acolo la ghiseul 62 a afisat chiar nr meu de bonla 9 fara cateva minute. S-a uitat pe dosar, m-a intrebat daca am mai aplicat,etc...mi-a oprit dosarul+buletin si mi-a zis sa revin la 2.30-3. La 2 fara 15 eram iar acolo, la 2.14 deja a venit, mi-a dat cardul si buletinul si pa. Daca venea cu o ora mai tarziu trebuia sa prin autocar la 23...dar asa am prins la 16...adica peste 4 minute :D
    bafta la restul.

4. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-l folosesti sanatos(oasa?) !! In afara de cei fericiti care isi primesc cardurile colorate, mai e cineva care a prins o programare in ultimul timp? Mie nu imi mai suna deloc la si 53:57...intra primul robot, apas 1, ma anunta ca sunt transferata si apoi pauza. Am incercat sa sun din nou dar fie a sunat ocupat, fie deloc. A mai intampinat cineva aceasi problema ca mine? (apropo, eu tocmai am schimbat skype-ul pe giff gaff de vreo 2 saptamani, pentru ca de pe skype nu mai mergea. Oare ar trebui sa schimb inapoi?)

5. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    O sa-l folosesc sanatos :) . Eu am aunat de pe skype.acum vreo 6 saptamani. Am sunat 2 sapt la rand si am prins. La cateva zile dupa ce am prins programare s-a schimbat sistemul/robotul. Nu stiu cum e acuma...cica se inchide mai repede, chiar dupa prima incercare daca is liniile ocupate. Zic sa mergi tot pe skype, de pe un pc, eu am sunat din tara. Face legatura in 2 secunde cam...max 2 jumate. Deci sunat la si 58 secunde. Acuma depinde si cum o fi cu robotul asta nou, sa nu ii fi schimbat minutul la care deschide linia.
    Trebuie sa fie cineva care a prins recent.

6. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum spune websiteul oficial UKBA:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ingtimes1/

putem sa depunem actele PERSONAL la oficiul de la Croydon.
    Croydon e un fel de alternativa Sheffield-ului caci e mai aproape de Londra (daca nu e in Londra metro area).

Nu este scris ca persoanele autorizate sau avocatii trebuie sa depuna la Corydon. -dans-

7. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Madalina, sau cine stie va rog sa-mi raspundeti.

Vad ca multi vorbesc aici de programari online sau telefonic la Croydon. Asa am inteles eu ca trebuie sa te programezi pentru a te prezenta mai tarziu sa depui actele pentru Authrorization Letter.

Interbari (daca vreau sa obtin permis de lucru cu AWcard ):

1. Poti sa depui acolo fara sa ai angajator (employer) (ca sa economisesti timp) pana ce se face Authorization Letter? Asa am inteles ca fara detaliile employer-ului tau nu poti sa aplici...
    Dupa cum spune UKBA - Croydon poate procesa actele intr-o zi - e adevarat? Cine-va are experienta?
    Va rog sa va impartasiti....

2. Trebuie sa te programezi ca sa vii sa depui - prin telefon sau on-line. Care metoda e mai eficienta? Cam peste cat timp va invita dupa ce v-ati intregistrat pentru depunere?

va multumesc mult. va imbratisez pe toti.
    DAmi
    -obosit- -asa-asa-

8. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Damy cred ca esti un pic dezorientat, nu te supara. Eu o sa incerc sa iti dau un raspuns,sper ca am inteles cate ceva din postul tau.
    In primul rand te sfatuiesc sa citesti totul despre AWC, daca asa vrei sa iei employment. Eu stiu ca pentru a lucra cu AWC, trebuie sa ai o oferta de munca de la angajator. Nu cred ca are rost sa te stresezi sa faci rost de programare la Croydon, cand tu nici nu ai oferta de munca, nu are sens, pentru ce ai aplica atunci? ce ar putea contine dosarul?
    Cand vrei sa iei employment cu Awc, evident ai o oferta de munca, angajatorul aplica pentru work permit si dupa ce este aprobat acel WP, tu aplici pentru AWC(aici intr-adevar ai putea sa fii interesat de acea programare in persoana).
    Programari online eu nu cred ca se mai fac, cel putin nu a zis nimeni nimik de asa ceva.
    Programarea telefonica e destul de greu s-o obtii, daca citesti acesti topic o sa-ti dai seama de ce si cum decurge totul referitor la programarea telefonica, crede-ma e de foarte mare ajutor acest topic.Daca prinzi programare telefonica cand suni, ei te programeaza din ziua respectiva in 6 saptamani.Cardul il obtii in aceiasi zi, depinde, deoarece in unele cazuri daca aplicatia necesita mai multa analiza nu poti aplica in persoana(BR2 higly skilled daca nu ma insel).

Sper ca am atins punctele esentiale la intrebari.

9. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Am vrut sa raspund si eu, dar Adelyca86 a raspuns mult mai la obiect decat mine. Nu stiu din pacate nimic despre AWC, avand in vedere ca eu incerc sa aplic ca si studenta. Citeste ai mult pe aici si o sa gasesti raspunsuri la cele mai multe intrebari. Cat despre cele la care nu gasesti, intreaba la topicul respectiv, pentru ca acolo este mult mai probabil sa gasesti raspunsuri avizate.

10. florinstanca2000

florinstanca2000 New Member

Trophy Points:
    0
    Am programare la HO in decembrie. Va rog sa-mi spuneti si mie ce cursuri mai ieftine imi recomandati pt obtinerea cardului.
    Va multumesc!

11. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    pe ce data din decembrie s-a ajuns cu programarile?

12. florinstanca2000

florinstanca2000 New Member

Trophy Points:
    0
  13. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    De fapt s-a ajuns pe data de 18 dec. Cine ti-a zis tie 14?

14. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc. :)

15. alexc

alexc New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ce vi se pare mai rentabil? skype? voip? mobil? de pe ce sunati sa faceti programarea..?

mersi

16. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    eu de pe voip sun de 2 luni si mai am inca 5 lire, dintr un credit initial de 10, problema e ca pe voip nu prea te poti baza, adica a avut momente in care nu mai puteai suna de pe el

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Da' programari ONLINE (pe site-ul UKBA) se mai fac???? Ca am incercat si pana in martie nici o zi disponibila....dupa aia am renuntat

Mai functioneaza site-ul ala sau e de forma?

18. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Evident ca i de forma.
    Astazi, la tura obisnuita de sunat, am avut si eu norocul sa mi raspunda cineva si literalmente pana sa apuc sa spun pentru ce vreau programarea, mi a trantit operatorul ca s *fully booked*, de a dat cu mine si cu speranta mea de toti peretii:)
    Am inchis si am sunat imediat, mi a raspuns o tipa de data asta si la fel... era un zgomot tembel pe fundal ca de abia ii intelegi ce mormaie. A, si tipul (care s convinsa ca i fan curry :p) mi a zis imediat ca de ce nu aplic prin posta?

Era la ora 09.02 cand se intampla asta.

Intr adevar, s a ajuns la 18 decembrie cu programarile.

19. Gabriela Ela

Gabriela Ela New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Eu sun de pe Skype si mi se pare destul de convenabil. De pe mobil am incercat sa sun si de pe 3 Mobile si de pe Lebara si mi s-a parut f f scump.

Tarifele pt Skype sunt urmatoarele:
    exista o taxa de conectare pentru fiecare apel: 6.9 p iar fiecare minut se taxeaza cu 11 p

Aceste tarife sunt valabile doar pentru United Kingdom - Shared Cost - 0870

Bafta!
    Gabriela

20. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata! Am prins programare in dimineata asta pentru data de 10 dec. la ora 9:30 si inca una pe 19 dec. la ora 11. Am sunat de pe GiffGaff (tariful este 12p/min fara nici o alta taxa de conectare) la ora 8:53:57 de secunde (m-am orientat dupa www.timeanddate.com, cand s-a facut si 57 am mai stat putin putin de tot si abia apoi am sunat), am apasat repede 1, mi-a zis tipa ca ma transfera, a facut o scurta pauza in care deja m-am demoralizat ca nu mai suna (cum a facut in ultimele zile) dupa care a inceput sa sune. A intrat al doilea robot barbat si in timp ce vorbea el a intrat pe fir o tipa (Emma sau ceva de genu) care mi-a cerut numele de familie si data nasterii si m-a rugat sa astept pentru a verifica daca exista vreo programare. Nu m-am entuziastmat prea tare pentru ca mi-au mai raspuns si alta data. Am ramas foarte surprinsa cand mi-a zis ca are o programare disponibila pe data de 10 (cineva a anulat o programare :) ) mi-a dat reference number si mi-a cerut nr de telefon. Dupa aia, total aiurea am zis sa intreb daca mai are vreo una. Spre marea mea surpriza a zis ca da si mi-a cerut si datele prietenului meu, mi-a dat ref no. si i-a trimis sms.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page