11.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noua taxa UKBA 2013

Discussion in 'EMIGRARE' started by kitchi11, Feb 26, 2013.

1. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut.

Incepand cu [Later edit: 01 Iulie 2013 sau 06 Aprilie 2013(?)] va fi introdusa o taxa de £55 pentru toate tipurile de carduri colorate (Registration Certificates).
    Incepand cu 01.01.2014 aceste carduri vor fi OPTIONALE si pentru cetatenii Romani si Bulgari. Pana atunci insa vom fi nevoiti sa platim.
    Restul taxelor, gen "Appointment fee" si "Application in Person", nu sunt aplicabile cetatenilor EEA.

Detalii:
    Surse:
    http://www.guardian.co.uk/politics/2013 ... n-id-cards
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... s-2013.pdf
    http://www.homeoffice.gov.uk/publicatio ... rging-wms/

PS. Daca am gresit undeva sau aveti mai multe informatii, va rog sa le postati cu incredere.

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Asta este o propunere, precum ai si scris se va introduce later in 2013 si nu din 06.04 , odata schimbata legea Europeana si daca se accepta

3. bobsonx

bobsonx New Member

Trophy Points:
    1
    http://www.homeoffice.gov.uk/publicatio ... rging-wms/

"I have laid regulations for fees set higher than cost. In addition, I will shortly lay another set of regulations in Parliament for fees set at or below cost. Further details explaining all fees changes are provided in the Explanatory Memoranda for both sets of regulations. Subject to parliamentary approval the government intends to bring new fees into force from 6 April 2013."

Deci daca vor fi adoptate de parlament masurile guvernul are in intentie sa le aplice de la 6 aprilie 2013. Si pana la urma de ce nu ar fi parlamentul de acord sa mai ia niste bani de la emigranti?

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Residence Documents issued under the Immigration (European Economic Area) Regulations are not mandatory - am o presimtire ca romanii vor face programari, vor sta la cozi, etc, chiar daca nu sunt mandatory.
    Eu sincer nu inteleg de ce lumea se streseaza cu programari, carduri pt cazurile in care sunt dependenti si se spune clar ca ai drept de munca nefiind obligatoriu sa ai card. -nas-

5. bobsonx

bobsonx New Member

Trophy Points:
    1
    Pentru ca aproape toti angajatorii le cer... -da-da-

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si de ce nu le dati cu legea in cap?

7. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- Nu te angajeaza nimeni daca nu arati cardul colorat, nici nu au rabdare sa le explici ca asa scrie in lege..........sau mai rau sa ai timp sa le dai cu legea in cap.

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nasol. In cazul meu n-a fost nici cea mai mica problema, am dat o copie dupa cardul sotiei + print din documentele de pe site-ul UKBA unde se spune clar ca sunt scutit si cu asta-basta.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Este o mare diferenta intre angajatorul tau si a majoritatea de pe forum.alt nivel.. :)

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate nu te angajează pe tine. Personal cunosc cel puțin 2 cazuri care n-au avut nici un fel de card colorat și lucrează bine mersi, în calitate de dependenți cu acte în regulă și tot ce trebuie.

11. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am fost angajat fara a avea Blue-ul in mana, pe baza 1 an lucrat sotie cu Blue.

D.P. 074

Share This Page