12.6 C
London
Thursday, July 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nou venita

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by NataliaRo, Apr 6, 2015.

1. NataliaRo

NataliaRo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua...sunt de cateva zile in UK, ati putea va rog spune care sunt primii pasi in ceea ce tine de acte...unde trebuie sa ma inregistrez? este obligatoriu sa imi fac NINO? Ce documente imi trebuie sa ma pot angaja legal? Shi cat timp pot sa stau in UK legal fara de lucru shi fara acele acte. Multumesc mult anticipat!

2. ngrl.costi@gmail.com

ngrl.costi@gmail.com New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Natalia,

Pentru a lucra in UK in primul rand iti trebuie cont bancar. Din experienta mea, variantele usoare sa ai cont sunt urmatoarele:
    - te duci la o agentie care este dispusa sa iti dea o hartie pentru banca in care sa ateste adresa la care stai tu (HSBC stiu ca accepta sa iti deschida cont cu asa ceva) - asa rezolvi cel mai repede
    - schimbi permisul de conducere (daca ai) sau poti aplica pentru un permis provizoriu daca nu (nu stiu conditiile pentru a-l obtine). Permisul de conducere este proof of address pt orice - dureaza 3-6 saptamani
    - te duci la interviu pt NIN, iar Barclays iti va deschide cont cu scrisoarea care iti vine - dureaza 4-8 saptamani

Te poti angaja legal chiar daca nu ai cont si NIN. Sunt agentii care accepta sa te plateasca in contul altei persoane, iar din momentul in care incepi lucrul ai 3 luni sa obtii NIN (este doar o formalitate acum).

In momentul de fata nu ai limita de stat in UK. Vom vedea dupa alegeri ce va mai fi.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    În general pentru a lucra în UK, sau în orice altă țară din UE, ai nevoie de un contract de muncă.

Share This Page