17.1 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nou venit din GRECIA

Discussion in 'EMIGRARE' started by albea, Aug 31, 2012.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dupa cum ma stiti cu totii, ca nu pot sta locului si sa-mi vad de ale mele, acum ajut niste romani cu cetatenie greaca sa vina in UK. Poate pare ciudat la prima vedere, dar la ora actuala in Grecia este prapad mai mare decat in Romania. Nu vreau sa intru in amanunte acum.

Ideea este ca oamenii, o familie cu un copil de 14 ani, nu au NICI O SURSA DE VENIT si nici bani economisiti. In prezent locuiesc la mine acasa si mananca impreuna cu mine si familia mea (presupun ca va imaginati cine este sponsorul). Pana acum, i-am facut programare la NINo lui (sotului), pe 12 Septembrie si am deschis cont la banca. De fapt, am declansat procedura de a deschide un cont, pentru ca grecii nu au adresa trecuta nici in pasaport nici in CI, ceea ce a creat o gramada de complicatii. In fine, vreau sa ii indrum sa aplice la niscai beneficii, dar sunt total pe din-afara subiectului. Ceva sfaturi? As fi recunoscator.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Au cetatenie greaca? Pentru ca in cazul asta s-ar elimina o groaza de chestii birocratice si am senzatia ca ar avea dreptul la beneficii cum ar fi housing benefit. Uite am gasit asta pe o chestie destinata cetatenilor din A8, insa explica si situatia cetatenilor UE in general:

(Later edit: stupid me. N-am citit cu atentie exact prima propozitie a postului tau!!! -ras4- Dar oricum, chestia de mai jos e valabila)

As a matter of UK benefits law, citizens of other European Union countries (also
    known as ‘EEA nationals’1) are entitled to access benefits in the following
    circumstances:
    1. When they are seeking work. EU migrants looking for work in the UK and
    who meet the other requirements imposed on British Citizen jobseekers are
    entitled to access income-based Jobseeker’s Allowance as well as Housing
    Benefit and Council Tax Benefit, along with other benefits that similarly
    situated British Citizens would get (but not housing or homelessness
    assistance). An EU migrant can collect these benefits solely on the basis of
    being a jobseeker for at least six months, and for beyond that as long as she
    can show that she is continuing to seek work and has genuine chances of
    becoming engaged in employment.

Uite link-ul, poate iti foloseste:

http://www.airecentre.org/data/files/re ... y-2011.pdf

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și de ce ar trebui să susțină statul britanic niște români cu cetățenie greacă care n-au plătit nici o liră taxe către respectivul stat?

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca sunt cetateni UE care isi cauta de lucru aici...

5. bpmircea

bpmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    asta e
    dacă au muncit in oricare tara membra UE au drept.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ciudată e lumea în care trăiesc.

Semnătură!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai daca vrei sa faci afaceri cu profit urias la ei in tara, sa le vinzi fier vechi cu titlu de armament (deh, aliati), sa-i jupoi de vii cu dobanzi, etc. trebuie sa-ti asumi si victimele colaterale. Zic si eu asa, dupa o privire sumara. Cine tipa acum 40 de ani ca UE este viitorul, ca nu se poate fara ea? Parca era vorba si la bine si la rau. Asa e daca nu faci si contract premuptial, nu?

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și cu miliardele de euro pompate în curul grecilor cum rămîne? Că e clar pentru toată lumea că-s bani pierduți.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu nu te-ai prins inca? Banii nu erau pentru greci, erau pentru bancile care le-au imprumutat bani grecilor. Pentru ce au luat grecii acei bani? Pentru avioane de lupta americane, nave militare brianice de la fier vechi cu eticheta de armament strategic, proiecte de constructii inutile executate de multinationale, si alte asemenea.

Stii tu pe vreun grec care a primit vreun eurocent din banii astia? Evident, este retorica intrebarea.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-bravo- -bravo- -bravo-

bine puncata, corespondez aproape zilnic cu cineva din Grecia,
    banii exact acolo se duc, mai mult, PM-ul lor acum cica ar cere un termen de gratie de cca 2 ani pana sa inceapa sa impuna masurile de austeritate,
    deci, practic, nimic schimbat!

However, revenind la ce a scris Cata aici, tre sa fiu mai atent la discutiile mele, sa nu ma trezesc facand cine stie ce invitatii -ras4-

11. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu una sunt de acord cu mufa,cum sa ai pretentia sa scoti bani de aici daca nu ai bagat nimic,nu-i de mirare ca englezii sunt satui de "alte nationalitati",eu cred ca ar trebui o lege ceva,dupa 5-10 ani munciti aici si platit taxe sa ai dreptul sa aplici pt mai stiu eu ce beneficii.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ce usurare ca nu esti tu la guvernare!!!

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ce păcat. :D

Ok, îți înțeleg dorința de a ajuta niște amici/prieteni/ce ți-or fi. Foarte frumos din partea ta. Dar tot nu sunt de acord cu cerutul de pomană statului englez în condițiile în care respectivii n-au contribuit cu nimic la respectivul buget. Poate că legal există portițe, dar moral nu mi se pare ok. Iar în timp efectul e cel spus mai sus de diana22.

14. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Poate isi vor gasi locuri de munca in scurt timp si nu vor fi nevoiti sa aplice pentru ajutoare sociale. Astfel nu vor deranja pe nimeni si veniturile vor fi mult mai insemnate.

15. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Teoretic, eu sunt de acord (nu vad nimic imoral) cu ajutorarea lor pana isi gasesc un loc de munca decent.
    In conditiile in care un om VREA sa contribuie la bugetul de stat si VREA sa contribuie la prosperitata unui stat, el trebuie ajutat sa o faca, mai ales cand vine dintr-o sau trece printr-o situatie dificila.
    Desigur, ajutorul ar trebui sa fie in conditiile in care ei vor munci si nu au ajuns acolo doar sa profite de sistem. Si atunci nu mai e nimic imoral.

Ma deranjeaza enorm ca oameni care vor sa munceasca si isi duc viata dupa norme morale si legale nu reusesc sa beneficieze de un mic ajutor din partea tarii care urmeaza sa ii adopte si in schimb, cei care vin special pentru beneficii, reusesc sa fenteze sistemul fara intentia de a face ceva productiv.

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Tocmai de asta atunci cînd cineva se duce să aplice pentru NIN trebuie fie să aibă deja un loc de muncă, fie să arate că-și caută în mod activ ceva de lucru. Plus că ar trebui să fie o limită pentru primit ajutoare de la stat. Ok, te ajut, 3-6-12 luni, dar nu sta toată viața pe beneficii dacă ești apt de muncă.

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Se pare că nici Chris Grayling nu prea e de acord cu primitul de beneficii dacă n-ai plătit ceva taxe la statul britanic.

http://www.standard.co.uk/comment/comme ... 84172.html

"In an ideal world, no one should get something for nothing. And if you haven’t yet had the chance to make a financial contribution, then it’s not at all unreasonable to ask you to give something to the community before it gives something to you."

Share This Page