11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Northern Ireland, Belfast

Discussion in 'IN ZONA TA' started by rolaur, May 21, 2014.

1. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    @rolaur, locuiesc in Belfast, il stiu foarte bine insa nu are rost sa raspund aici pentru ca multe din informatiile pe care le-ai primit sunt eronate si nu are rost sa intru in polemica. Scrie-mi pe privat sau atdnurse@gmail.com si iti raspund la ce stiu.
    P.S. Casa la care te-ai uitat nu-si merita banii, gasesti altele in zone mai bune si mai ieftine.

2. robertpa

robertpa New Member

Trophy Points:
    0
    Stau si eu de juma de an in Belfast dupa ce am venit din Romania de la aceelasi companie:

Ca sa structurez cu bune si cu rele:

Bune:
    - Lipsa de poluare, aerul e mai curat aici decat majoritatea Europei, orasul este verde la fel ca si ca restul insulei. Alergiile mele au disparut cand am venit aici, in Bucuresti aveam probleme mari, mai ales primavara si vara.
    - Oras mic, daca te chinui putin nu ai nevoie de masina, mai ales daca locuiesti in centru (BT1), poti sa stai si in orase mai ok apropiate - Bangor, Hollywood daca ai acces la tren in 15 min esti in centru orasului.
    - Preturi mici la chirie, transport, haine pana si mancare. Mancarea si Hainele sunt ieftine peste tot in UK, dar chiria e ieftina pana si pentru centrul orasului - £ 600 lire - 2 bed. Preturile caselor au stagnat in timp ce in UK au crescut cu 15 % (aprox) in ultimul an.
    - In 15 min deja esti pe dealuri cand iesi din oras,
    - Dublinul este aproape de unde ai zboruri ieftine spre orice destinatie (¬ 2h cu autobuzu).
    - Sistemul de invatamant e cel mai bun din UK, pana la facultate este gratis.
    - Cultura este mai mult Irish decat English de multe ori, si ata e un lucru bun in unele cazuri.
    - Turistic ai foarte multe locuri interesante de vizitat in Belfast si in Irlanda de Nord.
    - Londonderry e un oras foarte interesant, dar e cam periculos sa stai acolo.
    - Au niste universitati foarte bune, sunt foarte multi studenti dar asta tine si pretul chiriilor destul de ridicat.
    - Poti cumpara case mari si in zone bune la preturi foarte bune, in UK ai cumpara un apt. la banii aia.
    - Daca vrei sa vii cu familia este o locatie ok, scoli bune, multe lucruri de facut in weekend, nu e sentimentul sufocant al oraselor mari, asta daca ignori partile negative ale orasului.
    - Cine castiga £40-50k in Belfast traieste ca un zmeu cu tot cu familie. Cu £40-50k in Londra traiesti ca un om normal probabil fara familie. (£650 in Belfast iti platesc un apt misto in centru, in Londra platesti o camera cu imigrantii, sa nu mai zic de costurile de transport si jegul de pe strazi).

Rele:
    - Vremea, ploua in 7-8 din 10 zile, dar e cu dus si intors, de-alungul anului ai intre 0 - 20, uneori 25 de grade, e umiditate mare se simte altfel temperatura, dar tot prefer vremea peste cea din Bucuresti unde iarna nu puteai sa mergi pe trotuare de troiene si vara te sufocai, in NI nu o sa gasesti aer conditionat decat foarte rar.
    - Salariile mici, foarte mici comparativ cu UK, de fapt toata tara e cu 20 de ani in spatele UK la absolut tot (civilizatie, mentalitati).
    - Criminalitatea (auzi de tot felul de hate crimes impotriva est-europenilor), oamenii astia se urasc si intre ei si pe altii. Dar comparativ cu UK aici nu sunt crime, violuri, talharii. AIci mai pun cate un pipe bomb, mai sparg un geam, mai vandalizeaza o masina, mai auzi cum 50-100 de indivizi mascati s-au dus sa terorizeze nush ce zona. Politia in general nu face mare lucru, de frica unor revolte si in general tine partea unionistilor, aia care fac mai multe prostii (UVF).
    - Serviciile scumpe, si cu preturi la nivel de UK.
    - Calitatea caselor pentru omul de rand e deplorabila, vechi si imputite, ce considera ei lux e ceva standard in Romania.

UK e foarte ok ca tara, sunt venituri ridicate dar sunt si costuri pe masura, cu toate ca exista alternative mai bune in Europa de Vest sau de Nord, sau daca ai un salariu bun parca e mai bine in Spania.

In UK daca nu ai probleme cu vremea care e de rahat peste tot - Scotia si SE sunt cele mai ok (fara Londra, mai ales cand ai familie).
    Eu am ales orasul ca o poarta de intrare in UK, cu speranta de a ma muta in 6-12 luni de aici. Familia o tin deocamdata in Romania, nu vad un avantaj sa vina aici deocamdata mai ales in Belfast.

Dar orasul incepe sa iasa din ceata, se investesc multi bani aici si privati si de stat, are potential enorm datorita profilului low cost comparativ cu mainland UK si sunt companii care se extind masiv aici. (dar marea majoritate sunt joburi low-cost), joburile high-end au salarii duble in sud.

3. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Super raport... Multumesc mult. Eram deja la curent cu chestile generale ca familia traieste in UK de un an si mai am si vreo 3 colegi britanici pur sange. Primul pas de transferat in Belfast l-am facut: am inchiriat casa de mai sus. Ca e bine ca e rau, treaba e incheiata. Nici nu am avut prea mult timp la dispozitie sa mai caut ca tre sa trimit mobila pana pe 17-18 Iulie. Pasul doi deja imi da nopti nedormite, mai mult nevestei, ca ea duce greul: de gasit o companie de transport care sa nu ia pielea de pe tine. Ce am gasit pana acum e mai scump ca transportul din Qatar in UK iar cand le zici ca vrei sa iti si monteze mobila la loc parca ii bati cu biciul plumbuit....Sper sa se rezolve si asta ca varianta cu microbuze pica. E volum mare, mobila din bucati supradimensionate nedemontabile si grele care nu intra intr-un van, nici chiar suprainaltat.....Iar tiristii iti iau un rinichi si juma de ficat.
    Una peste alta eu ajung in UK pe 24, incarc famelionul in masina (daca o mai functiona dupa 3-4 luni de stat in ploaie) si probabil pe 25 incep viata noua in Belfast. Sper sa ne vedem sau auzim pe acolo.
    Daca are cineva un sfat pentru gasit oameni la descarcat, aranjat in casa zic sar'mana...

4. robertpa

robertpa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

De ce iti aduci mobila din Qatar este peste intelegerea mea, lucrurile sunt in general ieftine in magazine aici.
    Dar daca o fi mobila lui Napolen, na poate merita.

La transport stiu ca exista site-uri de licitatii gen, si iti trimit aia oferte competitive, dar astepta-te la preturi destul de mari, mai ales ca trebuie sa plateasca taxa de tunel + ferry, si traverseaza Europa unde mai toate tarile au taxe de drum mari. Vezi poate poti sa o aduci cu vaporul.
    Sa vii direct cu familia e putin riscant, dar e alegerea ta. O sa fie un soc climatic, cultural. De obicei vii tu testezi apa si apoi aduci si restul.

Nu stiu cat castigi, nici nu ma intereseaza, dar £950 pe chirie e mult pt Belfast, mai ales fara mobila, mai ales ca nu prea e eficienta energetic. Cred ca este doar veche si din carton si plastic ca finisaje si data cu putina spoiala. Dar zona este premium, e cel mai scump postcode din Irlanda de Nord, si poti sa te consolezi cu faptul ca in restul UK, o casa de asta costa 1500+.

Restul cheltuielilor:
    - Asteapta-te la £ 200-300 pe utilitati.
    - £ 200-600 pe mancare (depinde ce iti place). Recomand St George's Market pt fructe,legume, carne proaspata dar sunt si supermarketuri Lidl, Tesco, Iceland
    - parcarea e vreo £ 100 lire pe luna in centru, asigurarile la masina o sa fie mari daca ai masina cu motor mare si nu ai istoric in UK.
    - healthcare e moka, dar asig private sunt scumpe.
    - Scoala e moka.

Fara suparare dar esti high maintenance, banuiesc ca e un post de executiv.

PS: Ce am uitat sa zic, si mi se pare cel mai mare avantaj in NI, exista un work-life balance extraordinar, cel putin in domeniul meu nu se compara cu orice alt oras din Europa.

5. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Chestia cu mobila e poveste lunga. Am un dormitor din lemn masiv sculptat care ii e drag fimeii si daca il lasam in Qatar nu luam 500GBP pe el. Unul nou in UE se duce in 7-8000. La asta se adauga toate electrocasnicele samd. Astea sunt deja de anul trecut in UK. Tre sa le aduc acum in Belfast.
    Casa arata bine. A locuit pana luna trecuta o familie de francezi care au imbunatatit-o: izolatie termica, instalatii etc. Stiu ca e scumpa dar si in zona buna si in oras si suficient de mare nu am avut alternativa in ultimele 2 luni.
    Ai mei sunt invatati cu schimbarile culturale asa ca nu mi-e teama decat de eventuale sicane la scoala. Sa vedem cum merge si in ultima instanta ii bag la prep. school.
    Eu am asigurare privata de la comp. O sa incerc sa ii fac si nevestei.
    Biroul e langa Odyssey asa ca poate ma scapa compania de abonamentul la parcare.
    Daca e doar 2-300 la utilitati e bine. Mi-am calculat un 500.
    Am nevoie de 1 an 2 sa ma pun la punct cu sistemul UK si sa imi iau certificarile si permisele de care am nevoie. Dupa, sper sa ai gura aurita si sa ma duc in executive. Planuri sunt multe si variate. In prima etapa sa ajung in iarna sanatos si optimist.....
    Oricum, multumesc de info. Prima bere e la mine :)

6. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns, am vazut, momentan de dupa gard ca mai am de despachetat si montat mobile.... Nu pare de speriat, vremea chiar e placuta dupa 50C in Doha.
    Pana marti cand vine Virginu' sa lege netul mai greu online.
    Luni incepe munca asa ca vestile urmatoare si primele impresii pe sapt viitoare.

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ce facem domle , a trecut o luna , nici o impresie?? Chiar sunt super curios ....e asa cum ti`ai inchipuit? Nu ma intereseaza locul de munca, ci zona , orasul , tara , vremea?

8. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    M-am luat cu chestiile de casa si mai putin cun netul. Singurele chestii neplacute: piata mai saraca in produse ca UK mainland, magazinele poloneze slab aprovizionate si n-am gasit nica romanesc; al doua, mai deranjanta e scoala: am gasit locuri doar la 5mile, nu e autobuz direct si nevasta nu conduce... Vremea e ploioasa si friguroasa. Nu cred ca o sa ne bucuram prea mult de gradina casei. In schimb oamenii jos palaria: placuti, respectuosi, fara cea mai mica urma de xenofobie, chiar prietenosi si foarte deschisi. Grosso modo, exceptand vremea, nu am de ce sa ma plang (speram sa mutam copiii mai aproape din iarna).

9. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Comparativ cu Anglia e o zona de provincie saraca. Nu e prea mult de facut ca si familie daca nu esti adeptul plimbarilor in natura. Locurile de distractie pt pici slabute, facute in saracie. Magazinele imprastiate, greu de iesit la facut piata intr-un drum pentru toata sapt. Pana si Tesco sau Sainsbury sunt mult mai jos ca in anglia. Dar mai e timp de sapat si gasit variante. Comentariile vin dupa 6ani de Doha, invatat fiind cu mofturile de acolo.....

10. Dali

Dali New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sotul meu lucreaza in Belfast din aprilie si incepand cu 1 septembrie ne-am mutat si noi (nevasta si fetita de 3 ani). Eu voi sta deocamdata cu fetita pana voi obtine NIN-ul si pana cand se va acomoda fetita mea cu limba. Imi puteti spune unde gasesc gradinite gratuite pentru copii de 3 ani? Am gasit doar preschool care ia copii de la 4 ani (acolo am putea sa o ducem de la anul din septembrie).

Deocamdata locuim in Sud pe langa Ormeau dar ne cautam o casuta sa ne mutam doar noi. Ce parere aveti de Templemore Avenue? Am gasit acolo un apartament decent si ne gandeam sa il luam. In plus am gasit pe facebook ca exista o alimentara romaneasca in Belfast pe University St... mai exista? sau s-a inchis?

Mai sunt pe forum romani cu copii mai mici care au nevoie de prieteni/socializare/sfaturi de dat sau de primit?

Dali

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  12. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    In ce luna e nascuta fetita? In NI clasa 1 incepe la 4 ani impliniti inainte de iulie parca. Fie-mea a facut 4 in feb 2014 si acum e la scoala. Alimentara rom cred ca s-a desfiintat ca nu am reusit sa dau de ei.

13. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze de citit pe fuga. Am realizat ca fata are 3ani dupa ce am postat. Cam toate scolile ar trebui sa aibe preschool si la trei ani zic eu ca ar trebui sa o primeasca. Cauta pe site la Deni si vezi ce ELB e pt zona ta. Noi suntem prinsi la BELB dar cum am ajuns tarziu nu aveau locuri in apropiere si copiii sunt la Rosetta, la intersectia Ormeau cu ravenhill (singura scoala mai spalata cu locuri). Din ce stiu statul acopera doar 3ore la grad gratuite. Daca vrei mai mult tre sa platest. Cel putin asa era in mainland.

14. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.belb.org.uk/schools.asp?type ... tor=&s=&q=

Aici gasesti scolile din belfast. Vezi care se potriveste cu zona in care locuiti si mergi peste ei. In paralel contacteaza belb si vezi ce iti pot oferi. In ni aplicatia se face la scoala si astia de la educatie nu pot sa ii forteze sa te primeasca.

15. Dali

Dali New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am gasit o gradinita in zona, dar am decis ca e mai bine sa asteptam pana ne mutam sa vedem care va fi cea mai apropiata/potrivita.
    Va doresc o saptamana cat mai usoara!

Dali

16. Dali

Dali New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa intreb ceva... am gasit un apartament care se incalzeste electric, economy 7. Stiti ceva despre asta? E mai scump tipul asta de incazlire decat cel pe gaz sau ulei?

Multumesc

17. BlackbirdHR

BlackbirdHR New Member

Trophy Points:
    0
    Come and meet me at the Millennium Forum , 3 Newmarket St, Londonderry BT48 6EB on 18th September 10am - 4pm at the recruitment fair . I will be giving a talk at 2.30pm about Blackbird HR and our clients. I will be hoping to recruit nurses for the NHS and private sector . Please e mail me with your cv if you would like to book an appointment or just turn up on the day but bring your cv with you !
    http://www.millenniumforum.co.uk/home

I look forward to meeting you all!

annettefox@blackbirdhr.com

-da-da-

18. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0

Pfff, nu am mai intrat de mult aici, insa azi mi-ati bucurat ziua :) ma bucur ca v-am gasit,o sa ma mut aici de azi inainte :))
    @Dali un astfel de apartament avem noi,totul electric si-ti pot spune ca sunt multumita. Pe timp de vara faceam top up cu 10pounds pe saptamana, acum de cand a venit frigul bagam cam 30, dar nu-i consumam pe toti. Am colege care au si gaz si din ce stiu de la ele este ca platesc mult mai mult ca mine.
    Ai rezolvat cu fetita? Sunt in acceasi situatie, de 6 luni caut o gradi pt cea mica si peste tot ma resping pe motiv ca nu sunt locuri :((

Share This Page