9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Northern Ireland, Belfast

Discussion in 'IN ZONA TA' started by rolaur, May 21, 2014.

1. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, eu stau in Northern Ireland, Enniskillen si nu pot spune acelas lucru despre orasul in care stau acum. Daca tu ti-ai luat casa in Belfast stai acolo cu politia la usa. Eu cred ca ai un fix si tu cu chestia asta, peste tot in lume sunt astfel de probleme nu numai in Belfast.

cheers,

2. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi-am luat casa in Belfast si chiar nu intentionez ca imi iau casa aici.... Ca sa iti demonstrez ca nu am nici un fix cu chestia asta, stii cazul romanilor din Londonderry acum vreo luna ?? Ai urmarit pe Antena 3 cand au intrat in direct pe skype si apoi a intrat ambasadorul Ion Jinga in direct prin telefon ? Iti citez exact cuvintele care le-a zis in direct : " Irlanda de Nord e un caz mai special ...bla bla ...Am fost de mai multe ori si in Belfast si in Ballymena , oamenii sunt prietenosi , dar dupa 6 seara nu mai e nimeni pe strada ..orasul arata ca intr`o stare de asediu "

Nu ma crezi? Cauta pe net si convinge-te

Uite aici linkul : http://www.diasporaro.com/irlanda-de-no ... protectie/
    E bolduit la final si chiar zice acest gen de actiune se intampla FRECVENT acolo( zis de o oficialitate a unui stat ) .
    Deci nu cred ca am eu un fix , sper ca ti-am demonstrat acum Nu stiu in cate tari ai mai trait tu inainte ( ma refer la trait , nu mers in concediu ) , eu am mai trait in Anglia si Rep Irlanda si crede-ma e mai diferit un pic.

Ce vroiam sa zic ...poate daca ai un job nasol in Romania sau castigi putin Irlanda de Nord e o optiune ...dar sa vii dintr`o alta tara : pe un salariu mai mic , la clima asta , conditiile astea....eu unul nu as face`o nicidata.

3. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, nu trebuie sa ma convingi pe mine, cum ti-am mai spus eu stau aici de 8 ani, am prieteni Irlandezi comunitatea aici in oras este foarte mica se cunoaste om cu om. Probabil dupa ora 5pm - 6pm toti ies de la munca si se refugiaza in Pub-uri, findca ei altceva nu stiu.

cheers,

4. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, intradevar in Northern Ireland ... L'Derry & Belfast sunt 2 orase foarte mari. Eu unul nu as sta acolo.

5. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pai cum ramane cu fixul meu ???? Ah si sa mentionam omului in Irlanda de Nord nu ai masina, nu existi . In afara Belfastului transportul public e inexistent ....ai sotie , copii ...trebuie 2 masini. In Irlanda de Nord nu exista magazine deschise non stop , in Irlanda de Nord trebuie sa dai caldura in casa 8 luni din 12 , momentan sunt 11 grade afara ....
    Astea sunt aspectele care le spuneam ...in ultimii 10 ani aici nu s-a investit nimic , pana si Boc sau Ponta au facut mai multi km de autostrada intr`un an decat astia aici in 10 ani.
    Acu o sa intrebi de ce mai stau eu aici ? Simplu...am avut norocul sau nenorocul sa prind un job platit mai binisor....deci sunt un fel de mercenar ...

6. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, intradevar daca nu ai masina esti legat de miini si picioare dar uite iti las aici link-ul cu " Ulsterbus Town Services Timetables " poate te ajuta.

http://www.translink.co.uk/Routes-and-T ... imetables/

P.S intre orase autobuzul merge din 30-30min. sau din ora in ora, eu unul nu il folosesc. (cum este in RO cu IRTA)... :)

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    OOO da UlsterBus si daca nu am chef sa astept peste 2 ore cand trece autobuzu , sau de 3 ori pe zi ? Ce ma fac?
    Ce fac plec la munca cu 2 ore mai devreme sau cu 2 ore mai tarziu??
    Acum te rog lasa-mi si hartile cu super autostrazile si infrastructura de aci....
    Hai sa nu mai polemizam , omul a avut nevoie de ajutor ....eu ti-am zis nu m-as muta din Qatar in Irlanda de Nord decat sa `mi se ofere de 3 ori salariul

8. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

da si tu de carnet

9. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa nu fim ironici , stai linistit am masina ....deschide un pic ochii , Irlanda de Nord nu e satucul unde stai tu ...

10. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, eu nu sunt ironic si sunt foarte linistit, eu ti-am scris doar cum vad eu Northern Ireland, depinde foarte mult si cercul in care te invirti, scrie ce vrei tu aici pe forum (FREEDOM) ... Success!

Va urez o zi buna,
    iQi

11. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Bine , daca vrei vin si te iau cu masina si te las in Belfast seara dupa 20 sa faci o plimbare de cateva mile pe jos ...sa vedem cum vezi Irlanda de Nord la pas. Sper ca nu ai nici o retinere in a accepta propunerea mea..evntual poti sa te intorci si cu autobuzu acasa ..ca tot ai timetableul
    Numa bine si succese.

12. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    Astep sa vi. Dar repede ca nu mai pot sa astept.
    Acum esti fericit ?

13. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
  14. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Stii cum e faza , tot o dai ca te bati pe burta cu localnicii in satucul tau ....Daca aveai chef de o polemica constructiva raspundeai la intrebarile mele legate de infrastructura , infractionalitate , clima ...Cine a intrebat , a intrebat ca ar vrea sa se mute din Qatar in Belfast ( nu in satucul tau unde curge lapte si miere si localnicii lucreaza cot la cot cu tine) .
    Omul a intrebat despre rele si bune in zona
    Hai ca iti mai dau o stire faina
    NI Water said workers upgrading water mains were confronted by masked men carrying iron bars at Ladbrook Avenue at about 09:30 BST on Friday.They smashed the lorry's windows then set the vehicle on fire. Police said it was believed a petrol bomb was thrown inside the cab, which was destroyed.The workmen were in the area as part of a £10m upgrade of water mains across north and west Belfast.
    NI Water said the contractors had been withdrawn from the area "in the interests of health and safety

Asta e de acu 2 saptamani...unde ai vazut ca cineva sa vina sa faca o modernizare si sa fie luat la bataie ? Iti zic eu : Belfast si Ferentari sau poate parti din Africa ...
    Dar nah s-au dus oamenii in Belfast, nu in satucul unde toata lumea se bate pe burta centrul Irlandei de Nord .
    Cu asta iti urez succese si data viitoare fi mai obiectiv si raspunde omului la obiect .

15. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @TMihai, stiu ca tipul este din Qatar te referi la "Laurentiu" eu am discutat cu el in privat deja si i-am spus opinia mea, in orice caz eu nu l-am sfatuit sau indrumat sa stea in Belfast. Oameni intreaba si ei, iar noi le raspundem din experinta noastra aici. Nu vad unde am gresit. Dar tu esti foarte panicat de ce se intimpla pe linga tine, asta este la ordinea zilei si ori unde se poate intimpla nu numai in Belfast sau L'derry.

16. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Te cam inseli cu panicatul , as putea spune dezgustat , daca eram panicat probabil eu sau familia mea eram plecati demult...Ti-am zis opinia mea si nu numai a mea ( chiar localnici cu care lucrez ) , in Irlanda de Nord daca englezii nu ar baga bani ar fi lumea a 3 a .
    Eu ti-am relatat niste fapte cu articole si citate care nu s-ar intampla oriunde in Europa civilizata sau daca s-ar intampla ar fi la o scala mult mai mica decat aici ( tine cont ca Irlanda de Nord are aproape 1.5 milioane nu 50 de milioane ).

17. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca nu am mai intervenit dar, pe langa ca era incitant dialogul, chiar am fost un pic ocupat. Mihai, multumesc de avertizari. Cum am zis, decizia de a pleca din Qatar si alegerea in extremis a Belfastului ca destinatie a fost analizata suficient in cadrul familiei. Ramane in continuare Middle East ca optiune de retragere daca nu fac fata. Sper sa nu se intample asta ca m-ar rupe de tot la buzunare.
    Multumesc si lui IQi pentru discutiile avute si sper sa avem placerea sa ne intalnim cate de curand fata-n fata la o bere rece (sau calda daca e frig afara).
    Acum sa va spun ce am vazut si eu atat din discutiile cu voi cat si din cele citite pe ici pe colo:
    - NI este intr-adevar o tara al carei istoric se resimte zdravan si astazi cu toate pacturile lor de neagresiune. Si asta pentru ca localnicii au fost educati de zeci de ani in sensul respngerii strainilor respectiv aservirii localnicilor.
    -iarasi, am mai dat cu parerea mai devreme, din ce vad atacurile se petrec in mod regulat in zonele de nord (sarace si destul de asemanatoare Ferentarilor) sau in Derry unde ma mir ca nu au inca armata pe strada. Altfel, vezi ce s-a ntamplat recent in Nuneaton sau Birmingham ziua in amiaza mare in mall. Dementi sunt peste tot. De asta vreau sa gasesc zonele in care situatii de criza pot apare doar accidental.
    - tot din ce am vazut mai peste tot, clasa de mijloc si lumea normala (nu ma refer la bogati) au reusit destul de bine sa treaca peste conflicte si se pot vedea in multe locuri cartiere nou construite cu populatie mixta.
    - in scoli nu am auzit de cazuri evidente de rasism (cel putin nu publice) iar nivelul educatiei in scolile primare si secundare irlandeze cam bate la cur ce gasesti in "mainland"
    - ce am gasit interesant ca si locatii: sudul Newtonabbey, Jordanstown si zona din estul Belfastului: Belmont rd si Holywood road.
    - din proprie experienta cu britanicii, tipii de la lagan cu care am discutat au parut chiar de gasca si capabili de interactiune chiar placuta cu un strain care vrea sa lucreze cu ei spre deosebire de majoritatea englezilor care au o atitudine permanenta de "uite ce smecheri suntem noi" indiferent daca au pantalonii peticiti in partea dorsala.

Acum, daca puteti sa imi da-ti ceva sfaturi in ce priveste zonele mentionate sau sa imi spuneti pe unde as putea gasi ceva asemanator sau mai bun, inca o data zic sar'mana.

18. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
  19. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

Salut rolaur, nu se merita la pretul £950, daca te uiti la "Energy Efficiency Rating"
    The rating for this property is:

sunt case la £500 - £700 mult mai bune.
    P.S ca si locatie este bine, esti aproape de M1, de spital si la 10min. de centru Belfast-lui

Sper ca ti-am fost de folos. O zi buna.

cheers,
    iQi

20. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc iQi.
    Din ce am mai vazut si eu pe piata, pretul e intradevar marisor. Dar e cumva pretul zonei Upp Malone/Lisburn. Si daca zona e sigura prefer sa platesc un extra cost pentru avantajele pe care mi le aduce la confortul apropierii de majoritatea chestiilor. Altfel ma duc in afara orasului. Ca si nou venit in zona, cu nevasta incepatoare rau la condus si doi copchii de dus la scoli, cluburi activitati etc, dau mai mult pe taxiuri decat pe chirii si caldura.
    Acuma, m-ar fi interesat mai mult cat de sigura e zona. Asta pentru ca, undeva la 2 strazi incep steagurile pe strada desi chiar pe strada aia e liniste......

Share This Page