19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Northern Ireland, Belfast

Discussion in 'IN ZONA TA' started by rolaur, May 21, 2014.

1. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor,

Am nevoie e un pic de ajutor de la cei ce traiesc in Irlanda de Nord, de preferat zona Belfast, Antrim.
    Am primit o oferta de job la Lagan Water pentru un job in Belfast. Momentan eu sunt in Qatar iar sotia si copiii sunt in Derby.
    Nu stiu inca ce sa raspund celor de la Lagan. Si asta nu din punct de vedere al job-ului ci in principal am ceva temeri in ce priveste viata sociala si acomodarea. Eu ca si pozitie ierarhica o sa fiu acoperit bine la munca.
    Ma refer in special la segregare rasiala si respingere a romanilor, si mai ales a copiilor in scoli.
    Anul trecut au fost ceva incidente, nu serioase dar simtite de baiatul mai mare in scoala din Derby unde a fost cumva marginalizat. Acum incepe si fata clasa 1 si stau cu grija. Sunt copii rasfatati dupa 5 ani de trai bun in Middle East si ar putea suferi mult intr-o atmosfera ostila.
    Daca iti poti rupe cateva minute sa imi transmiti opinia ta in ce priveste temerile mele as ramane profund indatorat.
    Orice detalii in ce priveste asistenta medicala, calitatea scolilor si a serviciilor diverse, viata de toate zilele pentru o familie linistita dar pretentioasa/"figuranti" sunt folositoare.

Laurentiu

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca trebuie sa separi unele chestiuni de altele.
    de ex "marginalizarea" - a fost cumva o problema legata de limba? chestiunea asta este destul de des intalnita in cazul copiilor nou veniti de peste mari si tari, pana reusesc sa invete limba. unii au noroc cu profesori care ii ajuta mai mult, la altii e mai greu.

din pacate zona Belfast nu este prea primitoare cu strainii
    http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/ ... 45563.html

3. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Sapanta si mutumesc de reply. Nu e vorba de limba, ambii copii vorbesc engleza de 4 ani fata ca s-a nascut in Qatar si de 5 baiatul. Intrebarea se refera exact la reactia sociala a irlandezilor din Belfast fata de romani. Stiu ca sunt resentimente ca peste tot. Dar, ca si in Anglia, daca locuiesti in anumite zone unde nivelul de educatie e mai ridicat, astfel de probleme apar mai rar sau deloc. Iar pe strada nu te baga nimeni in seama prea mult, iarasi daca nu te duci de nevoie sau de nebun in zone cu risc mare.
    In ce priveste link-ul trimis: tocmai asta vreau sa lamuresc: este asa ceva o problema generala sau se intampla in zone care, dupa aspectul casei in care locuiau polacii, esti multumit daca iti mai gasesti masina in garaj a doua zi....
    Si in cazul baiatului, la scoala au fost cateva situatii de bullying din partea unor copii mai mari cu epitete de gen: puti, ce cauti aici.... dar la un nivel sa zicem copilaresc si fara consecinte semnificative. Imi este in schimb frica sa nu carecumva influenteze si istoria recenta destul de zbuciumata... Apoi, in Anglia cel putin, bastinasii fac distinctie intre borfasi, cu precadere tigani dar nu numai si oamenii care au venit sa munceasca in cadrul legal si civilizat. Nu am idee despre cum se aplica asta in NI. Iar pe ziare..... nu prea le iau in considerare in ce priveste analiza "pertinenta" a situatiilor de genul asta stiind ca sunt interesati sa vanda stirea cat mai spectaculos. Daca ar fi scris ca (exemplu fara intentii peiorative) un betivan polonez care se pisa la usa vecinilor si nevasta-sa care isi aducea clientii pentru un oral la geamul altora au fost goniti din cartier, nimeni nu era interesat. Asa, o familie de emigranti frumosi si destepti, amenintati de extremistii catolici irlandezi da frumos...)
    E ca in bancul cu negrul ticalos si cainele american.....

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    personal am mai dat peste bizoni prin multe locuri din uk....

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Apreciez real modestia de care dati dovada...

NB - Parere personala… am trait cu impresia ca romani frumosi si destepti aidoma voua, doar in RO poti gasi… m-am inselat, ma bucur sa vad ca astfel de specimene au penetrat mapamondul…

6. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ,

Eu traiesc la 28 de mile de Belfast , de vreo 4 ani.. Un raspuns rapid ...aici totul e sectarian , segregat religios( scoala , unde locuiesti , chiar si locurile de munca vezi anunturi gen cautam persoane de religie protestanta sau catolica) ... Eu nu as pleca din Qatar decat daca vi la bani frumosi fata de acolo . Vremea este foarte naspa , dai caldura in casa cel putin 6 luni pe an .
    Parerea mea ...aici daca nu ar baga englezii bani , ar fi o tara de lumea a 3 a , mai rau decat Romania, inclusiv mentalitatea oamenilor.

7. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

@"TMihai" Salut, tu traiesti la 28 mile de Belfast de 4 ani, Eu traiesc de 8 ani la 86 mile de Belfast, si nu pot sa spun acelas lucru despre Northern Ireland, depinde si in cercul care te invirti (societate), depinde ce faci, depinde foarte mult ce fel de prieteni ai aici ... etc.
    Northern Ireland este declarata rezervatie naturala. Nu pot sa trec cu vederea evenimentele de la Belfast sau L'Derry dar peste tot in UK sunt astfel de probleme si nu numai. Incearca sa te muti din jurul Belfastului, poti alege multe orasele din Northern Ireland care sunt linistite, case frumoase...etc. (countryside) ... "peace of mind"

cheers,
    iQi

8. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ,

Normal fiecare are parerea lui...hai sa iti dau si din partea mea mai multe detalii....am venit aici prima data in 2004 si pana acu nu s-a schimbat mare lucru ...nici o investitie majora ..societatea de aici nu se misca. Intre timp am locuit si in Anglia si tin sa iti zic ca e mare diferenta....ffff mare. Irlanda de Nord e o Moldova a Romaniei ( fara insulte ) . Ps. lucrez numai cu localnici si tin sa iti zic ca majoritatea sunt rasisti si totul e sectarian.
    Un exercitiu : citeste Belfast Telegraph zilnic...si vezi infractiuni si crime...stirile de la ora 5 sunt minciuna ..si asta in conditiile in care Romania are 20 de milioane nu 1 mil si ceva...
    Oricum fiecare are parerea lui...ti`o respect..una peste alta eu stau aici numai pt bani nu m-as stabili definitiv aici niciodata. De aceea i-am recomandat daca suma e consistenta...poate merita sa accepti

Numai bine

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Esti din 2004 deci si inca mai vii cu din astea?
    Mai bine ia si te muta de tot in Anglia, poate deprinzi si ceva bun simt,
    se vede de ce esti intr-o zona ca cea care o descrii, fiecare pe unde are capacitatea de a se adapta, vorbesti de rasism????
    Vorbesti serios?

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    serios? asa femei frumoase pe acolo? -hipno-
    tre' sa vin si eu sa vad cum e p'acolo

11. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu & @sapanta, mai oameni buni lasa-ti oameni in pace sa isi exprime dorintele.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu nu am vazut in Moldova (sau la cei din zona) rasism si sectarism, ci din contra niste oameni de calitate cu care am ramas in f buen relatii dupa multi ani.
    parerea mea ca astfel de comparatii sunt deplasate.

13. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor, au ajuns sa se certe moldovenii cu oltenii mai rau ca protestantii si catolicii?? In alta ordine de idei, la patruj'dani ai mei trecuti am hotarat sa fac pasul pe baza unor anumite motive. NI nu a fost prima alegere dar e posibil sa ramana pentru o perioada de timp singura optiune pentru a veni in UK. Asa ca hai sa lasam deoparte analizele de e bine de e rau.
    Am nevoie de ajutor in a gasi o locatie (strada, cartier sat, oras) in care o famelie de romani poate sa traiasca linistita fara sa stea cu grija ca i se sparg geamurile, zgarie masina, unge usa cu rahat sau sunt copiii batuti la scoala sau segregati de restul lumii.
    Job-ul potential e in Belfast dar probabil ca vor fi deplasari destule in NI, republica sau Anglia.Ramand fimeia singura in casa nu vreau sa stau cu grija ca ma suna politia sa sterg sangele de pe pereti.
    Sunt constient ca nu sunt toate alea la nivelul celor din Londra, dar nici alea din Londra nu sunt ca in Doha, Dubai sau Singapore. Iar dupa vreo 15 ani de colindat prin lume nu mai am mari pretentii pentru mine. Ce vreau e sa le dau alora mici o scoala buna, o casa linistita si un pasaport mai folositor decat ala romanesc.
    Asa ca cei care pot da un sfat prin prisma experientelor proprii si nu link-uri de net (scriam cod pe vremea cand se folosea Netscape navigator asa ca ma descur cu googaleala) sunt bineveniti si le multumesc anticipat.
    Ca sa rezum: suntem o familie cu 2 plozi, 4 si 8 ani. Suntem invatati sa avem o viata relativ indestulata bineinteles contra cost. Nevasta nu conduce ca ii e frica. Copiii vorbesc engleza foarte bine (gradinite si scoli internationale inclusiv un an in UK). Ne place sa avem la indemana un magazin alimentar, farmacie si un cabinet medical. Ne place sa iesim seara la plimbare (cand nu ploua). Nu suntem foarte sociabili in sensul ca dureaza mult pana sa acceptam pe cineva in gasca sau pana sa incercam sa intram intr-un grup. In rest frumosi destepti si modesti.

P.S. e fff importanta scoala pentru copiii sa fie linistita si eficienta. Daca eram doar io cu dansa ne luam o ferma la tara si faceam naveta fara probleme. Asa cautam o zona de oras/orasel/suburbie rezidentiala. Cum zice inglezu' Middle Class.

P.S1. ptr Dio si parerea lui personala: mai analizeaza textul stimabile inainte de a comenta si incearca sa intelegi sarcasmul si ideea din context. Cat despre penetrarea mapamondului, 'mneata esti cumva nascut in Irlanda/UK?

P.S.2 ptr.TMihai, salariul cu siguranta nu se apropie de jumatatea a ce iau acum. Motivele sunt cu totul altele. Dar tinand cont ca esti de atata timp pe acolo, ai putea sa imi dai niste sugestii prin ce zone sa caut si de care sa ma feresc?

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    stii ce-i aia utopie? asta e ce cauti. si cu fitele astea aici pe forum ai pierdut din start pe cei care ar putea sa-ti dea sfaturi. gugaleala placuta!

15. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Catad: am prezentat ce mi-as dori. Sunt constient ca nu le pot avea pe toate dar macar sa fie un compromis acceptabil.
    Apoi, care sunt fitele? Am pus o intrebare, vreti sa raspundeti la ea va multumesc si daca ajung pe acolo dau si o bere.... Nu vreti sa raspundeti, asta e alegerea voastra. probabil ca nici pe voi nu v-a ajutat nimeni macar cu un sfat cand ati plecat acolo si le-ati rezolvat pe toate singuri.
    Dar daca aveti chef de alte subiecte de discutie decat raspunsul la intrebarea mea, sunteti liberi sa va deschideti alt subiect pe forum.
    Nu am intrebat nici daca fac bine sa vin acolo, nici daca este rata criminalitatii ridicata si nici daca sunt moldovenii mai necajiti ca altii.
    Este cineva pe acolo care traieste intr-o zona rezidentiala linistita, comfortabila si are copii la scoala? Vrea sa ma ajute cu informatii? Multumesc anticipat.
    Altfel, banuiesc ca are toata lumea destule de facut mai utile decat sa isi piarda timpul polemizand cu mine.
    Pana una alta cu totii de pe aici suntem plecati cu bocceaua in spate de acasa din diferite motive si avem fiecare "fitele" noastre, atat cat ne permitem.

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cand intri aici si te rupi in figuri primesti raspunsuri pe masura. totul este legat de postcode. scoli bune = private. cauta zonele unde locuiesc bogatii daca vrei liniste. preturile vor fi pe masura. la cate council estates sunt nu prea gasesti zona buna. casa ti-o sparge oriunde atat timp cat pedepsele sunt de tot kktul.

17. rolaur

rolaur New Member

Trophy Points:
    0
    Catad, tu chiar nu intelegi sau esti pur si simplu hater/troll ?(cum de altfel se poate determina din majoritatea posturilor tale). De ce ti se pare ca ma rup in figuri? Ca am muncit si am reusit sa o duc mai bine decat altii? Sunt destui care s-au descurcat mult mai bine ca mine..
    Omule, ce zici tu am intrebat si eu: care mama naibii sunt postcodurile alea unde poti sa traiesti linistit. Siguranta 100% nu ai nicaieri in lume indiferent de culoare, religie sau bani.Ce scoli de stat/ private sunt de preferat. unde sunt zonele fara sau cu minim de locuinte sociale. Ca imi sparge casa ca sa fure bibelouri asta e o chestie aleatoare. Ca sunt urmarit sa mi-o sparga pentru ca sunt roman/migrant e xenofobie si incerc sa ma feresc de asa ceva. Datul cu parerea pe chestii generale nu ma ajuta si as prefera decat asa ceva mai bine foloseste-ti timpul in alte scopuri. Sunt dispus sa dau pe casa plus cheltuielile aferente un 1300-1500 pe luna daca asta ma ajuta sa dorm linistit.Problema mea e ca nu am aflat daca exista si unde e recomandat sa/sa nu stai ca roman in zona Belfast. Ce am gasit pe net sunt pareri subiective cu orientare ori pro-catolici ori pro-protestanti. Nu ma incalzeste atat timp cat nici unul din astia nu ma iubeste prea mult. Cat despre referirile la xenofobie, ce am gasit se refera la probleme in zone de locuinte sociale sau chiar ghetto. Presupun, cunoscand potentialul romanilor cu chef de munca, ca sunt si compatrioti care stau in zone rezidentiale linistite, vorba francezului: "middle class areas". De la ei astept un raspuns si nu de la oameni care au nevoie sa umble cu bata de baseball in portbagaj.

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pierdere de timp. succesuri maxime

19. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa raspund la afirmatia mea cu Irlanda de Nord e o Moldova a Romaniei....am comparat`o din punct de vedere al puterii economice si al calitatii vietii....Nu cred ca e nimic rasist in asta . Daca e cineva sa ma combata in afirmatiile astea , va rog postati aici ..GDPuri , salarii si alte chestii.
    Hai sa vedem cum am fost eu rasist Dromaderule

Pt Rolaur ...iti dau o selectie de linkuri cu atacuri rasiste in ultimele 2 , 3 saptamani...ti-am zis citeste ziaru zilnic
    http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-27292421
    http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/ ... 23638.html
    http://www.u.tv/News/Attacks-force-fami ... 8a13c4191d

Asta asa in 2 secunde

20. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca una azi http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/ ... 26631.html
    Pentru cei care stau in Irlanda de Nord ii rog sa imi raspunda ....de ce nu sunt nationalitati de culoare foarte multe aici? Sunt in Republica Irlanda , in Anglia , Scotia ...dar nu aici ....poate vad unu la 2 , 3 luni.

Share This Page