6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NO indefinite pt self-employed cu viza de 3 ani!

Discussion in 'ARHIVA' started by razvan1980, Dec 23, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Luand-o pe firul expus eu cred asa:
    - daca ai fost refuzat pentru BR1(blue certificate), inseamna ca nu il ai si deci nu beneficiezi de pe urma tratatului de aderare la 1 ianuarie.
    -daca nu beneficiezi de tratatul nou, legea noua, poti face apel la legislatia veche, si aceea de a te incadra pentr ILR

Bafta multa. Sper ca nu am spus prostii,insa nu vad nici o problema ca ai fost refuzat pentru blue certificate.

2. voxpopuli

voxpopuli New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspuns: NO indefinite pt self-employed cu viza de 3 ani!

VASCORON, ai fost prima care ai avut dreptate, in ceea ce priveste self employed dupa 1 ian 2007,( si nici macar nu te-ai batut cu pumni-n piept laudandu-te, deci un mare BRAVO!)acum m_am dumirit si eu cum sta cu informatia in anglia,trebuie sa ai cateva conectoi cu lumea suspusa , si stii cum sa razbati, noi ceilalti saracii ne zbateam sa, luam la puricat legi, ore intregi, unii bani la avocati, pe canda aia suspusi, stiau ca cel mai simplu mod este sa nu aplicam din nou, dupa 1 ian. ce simplu era!cica unele femei care fac menaj in casele de shtabi, sunt mai informate cu siretlicurile ,cu care poti fenta legea,decat unii avocati!

3. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Din topul celor mai frecvente intrebari:

5. I am currently on ECAA, if I remain as self employed, do I need to do anything?

No. You don?t have to do anything in order to continue to reside in the United Kingdom engaged in self employment. Any person engaged in self-employment must have registered their business activities with the Inland Revenue and be able to show they are paying appropriate national insurance contributions.
    6. I?ve been here for three years with leave to remain under ECAA. Can I still apply for indefinite leave to remain under ECAA rules?

Yes you can still apply for ILR under the ECAA immigration rules provided you have.

? Obtained an initial period of leave and subsequent extension under ECAA rules prior to 1 January 2007.

? At time of application for indefinite leave to remain (ILR) you meet the terms of immigration rules for ILR under ECAA criteria, including being solely engaged in self employment for five years and the submission of documentation and supporting evidence covering the entire period as requested by those rules.

4. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    In momentul aderarii la UE, din vechea lege ECAA (pt Romania si Bulgaria) s-au sters toate articolele, mai putin cele legate de aplicarea pt ILR, tocmai pt a permite celor care se afla in aceasta situatie sa aplice daca doresc acest lucru.
    Inregistrarea cu BR pt cei care au fost self-employed inainte de aceasta data, nu este obligatorie (poate de aici si confuzia creata, ca o data inregistrat pierzi vreun drept). Oricum, indiferent daca te inregistrezi sau nu, intri sub incidenta legii europene, pt ca nu mai poti fi self-employed in baza unei legi care nu mai exista (articolele care reglementau acest statut sunt sterse)
    Totul se va clarifica incepand cu 1 ianuarie 2008 cand se vor face primele aplicatii pt ILR (pt cei care au prins cele 2 legi).

5. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    OAMENI BUNI EXISTA VRE-O VARIANTA DE A AVEA BLUE CARD{NO RESTRICTIONS} CA SELF EMPLOYS CA EU M-AM SATURAT LA INTERVIURI CIND LE ZIC CA AM STATUT DE SELF EMPLOYED SE SCHMBA LA FATA

6. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    NO indefinite pt self-employed cu viza de 3 ani!

pentru :Lucandrew2006-1.Cand ai timp sa citesti regulamentul site-ului( sunt multe acolo si chiar interesante)
    2. Nu trebuie sa te lasi batut ca se schimba ei la fata ca esti self ...sunt unii care habar nu au de ei
    3. in legatura cu blue card -cauta in forum si ai acolo sectiunea blue card, nelamuri blue card, etc ....
    4. pe acest site gasesti toate informatiile de care ai nevoie, doar trebuie sa cauti in forum .

Multumesc si sa auzim de bine
    -badteeths- adteeths-
    -staycool- taycool-

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Luca, desi postarea ta nu are treaba cu subiectul de fatza, am sa iti raspund ca nu, pt moment nu se poate obtine blue card ca self employed.
    Cum ai fost sfatuit deja, in forum sutn f multe subiecte pe tema blue card si self employed, plus cateva tutoriale interesante in sectiunea Uk de la A la Z.

8. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi forumisti, exista cineva care a aplicat pt ILR si li se-a acceptat aplicatia fara a depune financial statments? Eu stiu ca este una dintre cerinte, insa m-am informat la home office si m-au sfatuit ca daca nu am aceste statemente sa scriu doar un covering letter cu explicatia de rigoare. Aceeasi chestie se aplica oricarui document ce se cere si nu il poti oferi, o scrisoare prin care se explica care sunt motivele motivele.
    Multumesc.

9. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm, financial statements sa inteleg ca inseamna balance sheet-ul & profit and loss account-ul?
    Daca da,atunci de ce nu le-ai avea? Nu vad ce explicatie plauzibila s-ar putea da pentru lipsa lor, avand in vedere ca si tu si contabilul ar trebui sa aveti exemplare. Mi s-a intamplat ca anul trecut sa mi se piarda prin posta, dar mi-a dat contabila copii.
    Eu nu am aplicat inca pentru IRL, dar cred ca la asta se refera cand spun financial statements, nu?

10. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te casatoresti cu cineva care devine self employed tu poti sa obtii blue card, cel putin asa am inteles eu :)

11. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Casper, la Accounts -urile pe care ti le face contabilul, din care reiese profit and loss-ul, le astea ma refeream. Daca nu ai contabil, nu lepoti face tu.. Asa ca in cazul asta, ma sfatuiau cei de la HOme Office, sa scriu chestia asta intr-un Covering Letter.
    Mersi pt raspuns.

12. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, ai un link cu ce anume se cere in aplicatia pentru IRL?
    Multumesc anticipat!

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  14. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de tot, Motanik! -love2- ove2-

15. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Cu cateva luni in urma intrebam pr forum daca se merita intr-adevar sa aplici pt ILR. Acum revin, spunand ca se merita, in special daca aplici fara ajutorul nimanui si fara sa platesti cel putin o suma de £900 unui contabil sau avocat. Eu am facut sungura aplicatia, pe 4 martie au primit-o cei de la HO si astazi am primit pasaportul cu viza. Curaj tuturor celor care se gandesc ca pot pregati dosarul pt aplicatie fara niciun ajutor. Este posibil, va spun din proprie experianta. Succes tuturor! -party- arty-

16. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo si sincere felicitari!!!!!! Bacovia, am insa o intrebare:
    cati ani de stat aici aveai cand ai aplicat?
    Eu nu am de gand sa platesc nimanui nimic cand putem sa facem singuri dosarul, dar mi-e doar putin teama de tesul "life in UK" la care nici nu m-am programat inca de frica sa nu se mai schimbe ceva pana in decembrie cand voi aplica eu.
    Felicitari inca o data! Bravo, e mare lucru!

17. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Casper.Eu am aplicat dupa cinci ani de self-employment. In ceea ce priveste testul, nu ai de ce sa iti fie teama. Este foarte simplu. Eu am citit cartea, doar capitolele care se cer, in decursul unei saptamani. Crede-ma sunt niste intrebari de bun simt, ca de ex, unde locuieste prim-ministrul..deci intrecbari, la care le stii deja raspunsul si fara a citi cartea. Totusi este utila. Si eu am mai desoperit unele lucruri de care nu aveam habar. Casper, succes si curaj, nu ai de ce sa iti fie teama, crede-ma. -badteeths- adteeths-

18. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult de incurajari! Inca nu m-a programat ! Merg in vacanta si apoi dau testul, fac contabilitatea si ma apuc de dosarul pe care-l voi depune in decembrie. Multumesc de info si incurajari!

Share This Page