11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NO indefinite pt self-employed cu viza de 3 ani!

Discussion in 'ARHIVA' started by razvan1980, Dec 23, 2006.

1. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik felicitarie mele!
    Ne poti da si noua mai multe detalii despre cat a fost taxa perceputa de HO la aplicarea pentru IRL, cum si unde se da testul de engleza si actele atasate la dosar?
    Necrutatorul, eu nu stiu sigur si cel mai bine ar fi sa suni la HO cu toate ca s-ar putea sa primesti raspunsuri confuze si de la ei.
    Eu cred ca odata ce voi ati aplicat pentru certificatelen albastre in calitate de cetateni europeni , anii de sedere aici dinainte de 2007 nu s-ar mai lua in considerare. Dar te rog frumos sa nu iei de buna parerea mea, repet, este doar ceea ce cred eu.

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari motanik !!! -ww-

necrutatorul o data ce nu mai esti self-employed si nu mai te incadrezi in cerintele ECAA si ai obtinut drepturi ca cetatean european nu mai poti sa beneficiezi si de cele domestice (UK). anii petrecuti ca self-employed nu mai pot fi considerati pt ca tu ai renuntat sa continui cu statutul pe care il aveai. pe ce baza ai obtinut certificat albastru daca tu ai fost self-employed inainte? doar ca angajat beneficiezi de aceste drepturi.

cred ca de abia in 2012 vei putea sa aplici pt permanent residence sub legea europeana.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia pt ILR este fee exempt, deci gratis. Testul Life in the UK se da la cel mai apropiat centru de voi, gasiti aici http://www.lifeintheuktest.gov.uk/ mai multe info, costa 35 lire de persoana (desi in clipa asta nu mai sunt sigura, parca atat am dat).
    La dosar am atasat tot ce se cere in aplicatie, desi de exemplu la bank statements pe ultimii 4 ani am avut destule lipsa, pierdute...nu a fost o problema.
    Spuneti-mi ce detalii sa va dau si revin.

4. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns si eu la punctul in care ma intreb care sunt avantajele de a avea ILR-ul, bineinteles in afara de cele evidente. Acum suntem si noi cetateni europeni, avem niste drepturi, de ce ne intereseaza asa de mult sa ne stabilim aici? Nu vreau sa fiu off topic, dar sunt curioasa sa aflu si eu niste motive solide pt a face aplicatia pt ILR. Va simititi mai liberi, aveti mai multe drepturi cei care deja ati obtinut acest ILR? Va rog, spuneti-mi si mie daca se merita intr-adevar sa faci acest pas.. :)|

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    In afara dreptului de munca nerestrictionat si nelimitat adica? -ww-

6. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Da..Nici eu nu vedeam alte motive, decat cele spuse de tine..Si poate ca dupa 12 luni poti aplica pt Britich Citizenship...Si de ce sa vrem sa fim British, cand acum suntem si noi europeni..Din nefericire, nu avem aceleasi drepturi si pe piata muncii...

7. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Bacovia, evident ca merita, ILR inseamna ca nu mai ai nici o bataie de cap cu nimeni, ca esti legal, ca muncesti unde vrei, ca faci ce vrei, daca vrei sa fii self-employed bravo tie, daca nu poti sa faci orice altceva vrei. Asadar este evident ca ILR creeaza o stabilitate exceptionala si in cele din urma o liniste psihologica care va face ca viata sa fie mai linistita. Din nefericire, suntem cetateni europeni fara drepturi europene, intr-adevar daca accesul pe piata muncii in UK ar fi fost liber, probabil ca nu ar fi fost atat de importat ILR-ul. In cazul meu de exemplu, dupa atatia ani de greutati cu autoritatile, de bani platiti aiurea pe taxe, de intrebari idioate de la unul si altul, abia astept sa fac acest pas (luna viitoare). Exista si varianta muncii ilegale aici sau pleacarea in alta tara la munca unde accesul e liber si suntem mai iubiti, ca de exemplu, in Italia.

-police-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu iti trebuie alte motive. Situatia actuala e de asa natura ca nu ai drept de munca decat daca indeplinesti niste conditii, self employment, universitate, work permit samd. Ai ILR - nu te mai doare capul de nimic, nu ai treaba de restrictii, poti sa te angajezi fara probleme, nu te intereseaza de aplicatii, certificate de inregistrare, taxe pt work permit samd.

Daca ai un copil cand ai ILR, acesta primeste automat cetatenie britanica.

La 12 luni de la obtinerea ILR poti aplica pt naturalizare. Si odata obtinuta cetatenia, se deschid mai multe usi, mai usor, poti calatori in toata lumea fara sa ai nevoie de vize de ex.

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

bacovia nu trebuie sa treci prin tot procesul (si asa destul de complicat) pe care il presupune aplicarea pt ILR daca ai Blue Certificate (care iti ofera in mare exact acelasi lucru) sau daca muncesti legal in perspectiva obtinerii unui Blue Certificate. Iar daca esti self-employed, n-ai nevoie de nici un alt certificat care sa-ti asigure dreptul de sedere sau de munca in UK.

Banuiesc doar ca in eventualitatea in care relatiile Romaniei cu restul Europei (cu UK in special) se vor strica atat de tare incat sa se ajunga pana acolo inca sa se spuna, toti fara ILR sau alt drept de sedere sa plece din UK, atunci cei care sunt posesorii unui astfel de document pot sta fara nici o grija ca vor fi expulzati. Very unlikely though!

PS: Daca mai sunt si alte beneficii ale ILR-ului atunci recunosc ca am vorbit fara sa cunosc toate amanuntele.

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt total de acord cu motanik, ma rog, depinde de situatia fiecaruia si nu puntem generaliza. Pentru mine ILR e important, pentru bacovia sau spin poate nu e asa de important, statutul fiecaruia determina pana la urma importanta actului. In cazul meu, va fi o binecuvantare...

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Spin, blue card acorda drept de munca nelimitat?

p.s. Vezi ultimele 2 paragrafe ale mele, acelea sunt diferentele mari dintre ILR si Blue.

12. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc foarte mult tuturor pt raspunsuri..Eu am fost self employed pana la inceputl lui martie..Viza de 3 ani mi-a expirat anul acesta tot in martie, dar la sfarsitul lunii..Din nefericire eu am stopat self emplymentul in momentul in care mi-am facut o limited company..crezand ca ma va putea inregistra ca self-employed pe Ltd, dar nu se poate asa ceva.
    Daca continuam sa fiu self employed pana la sfarsitul lui martie 2008, puteam face si eu aplicatie pt ILR, acum nu mai am acesta sansa... :)|De asta vroiam sa vad ce am pierdut...

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Stiam ca Blue Cert acorda drept de munca nerestrictionat, adica fara restrictii, fara limite! Deci - nelimitat!? -scratch- cratch-

Dar daca te referi la limita de timp, habar n-am! Asta inseamna ca cei cu BC trebuie sa si-l reinnoiasca dupa un anumit timp?

14. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred, pe al meu nu scrie nimic.Doar:"No restrictions on the employment in the UK"...si nici in scrisoarea primita de la HO nu se stipuleaza nimic referitor la valabilitatea ca perioada de timp a Blue Cardului....scrie doar ca dupa 5 ani de munca legala in Uk poti aplica pt rezidenta permanenta. Daca ar fi scris ceva despre valabilitatea Blue Cardului as mai fi zis, dar asa...nu cred ca putem vb de o valabilitate in timp a acestuia...sau poate gresesc eu si nu sunt informat corect...

15. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, mersi pt raspuns! Si eu stiam la fel, ca o data ce ai BC, nu mai ai nici un fel de limite/restrictii la angajare.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Scrie doar No restriction on employment. Adica acces nelimitat.

Insa daca detinatorul BC pleaca pentru 2 ani din UK, pierde dreptul de a munci si locui nerestrictionat.

Dupa 5 ani, are dreptul la rezidenta. Diferenta ar fi ca pentru ILR nu puteai aplica daca aveai viza de student. Trebuia sa fie viza de lucru(work permit) sau self-employed. Pentru Bleu Certificate poti sa aplici daca ai fost student 12 luni si ai muncit part-time in timpul asta.

17. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    sau daca ai fost au-pair timp de 12 luni neintrerupte...

18. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru detalii, imi sunt de real ajutor!
    Nu scrie cu cat inainte poti da testul asa ca ma gandesc sa-l dau dupa Craciun chiar daca aplic pentru IRL abia in Dec 2008.
    Odata dat acest test, iti foloseste si la aplicatia de IRl si Neutralizare sa inteleg?

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Testul il poti da cand vrei. E valabil si la ILR si la naturalizare, un an mai tarziu.

20. funkybuddha

funkybuddha New Member

Trophy Points:
    0
    inainte de a'mi expira viza de 3 ani de self-employed, neinformat si din prostie, am aplicat pt br1, la care bineinteles am fost refuzat, mai pot aplica pt ILR acum tinand cont si de faptul ca am un ltd, ce naiba ma sfatuiti sa fac?

Share This Page