10.6 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nino temporar

Discussion in 'ARHIVA' started by mircea1980, Mar 19, 2009.

1. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    luni sun pt programare la croydon.cam 6 saptamani dureaza nu?
    si daca era sa zicem ceva de ordin general tot era dovada pt sotie.
    emailul il trimit mai mult de suparare,sau eventual sa mai am inca un raspuns care sa fie atasat la dosarul pt nino(asta in eventualitatea inn care nu se sucesc si astia de la HO)
    am pregatit un email si pt tipul care a semnat scrisoarea sa l intreb de "sanatate" si conform carei legi a respins el aplicatia.pe ce baza a respins din moment ce legea ne da dreptul,un angajat al HO comfirma asta si el totusi...Am sa incerc sa dau de el poate vorbesc fata in fata cu el ca am vazut ca e de aici din glasgow.
    ce sa mai zic... niste tarani :))

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mircea1980 ti-as sugera sa formulezi mail-ul ala in care-l "intrebi de sanatate" cat mai oficial si respectuos. Cere-i explicatii, dar pe un ton civilizat(si ferm). Iar alte e-mail-uri nu le mai trimiteti doar "de suparare". E dreptul fiecaruia sa stie de ce nu i se acorda anumite drepturi si in baza carei legi. E dreptul fiecaruia sa faca apel cand considera ca e nedreptatit de o decizie a vreunei institutii. Si incercati sa formulati intrebarile in asa fel incat sa fie nevoiti sa va dea raspunsuri cat mai la obiect, pentru fiecare caz in parte. Daca intrebati ceva de genul"Romanii au drept de munca in UK?" s-ar putea sa primiti un raspuns tip copy/paste.
    Succes!

3. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    ca l intreb de sanatate era doar o forma de exprimare,emailul va fi unul oficial si respectuos(imi cunosc interesul) iar al 2 lea email este si de suparare dar nu ma rezum doar la asta.ideea era sa mai am inca un email pe care sa l atasez la cel precedent atunci cand voi merge iar la interviul pt nino.
    Intrebarile au fost puse la obiect asa incat sa evit raspunsuri de genul copy/paste.
    A sunat sotia si s-a programat iar la nino si tipa de la telefon a intrebat-o in ce baza vrea NINO.ea i-a zis ca si dependenta de self employed la care tipa a zis stati sa verific.dupa care a revenit si a zis "da e ok" apoi adaugand ca vede in sistem ca i-a fost refuzata prima aplicatie pt ca nu a adus dovada ca eu sunt self employed.ea a depus la dosar foia ai cu utr ul ca si dovada ca sunt self employed.dar se pare ca nu a fost suficient sau nu a ajuns in mainile celui care a analizat dosarul.altfel nu mi explic.
    acum o sa depuna la dosar iar foia aia + foia cu nino al meu.ca altceva nu stiu ce ar putea sa puna la dosar care sa demonstreze asta.nu stiu ce sa zic.eventual ii dau si cateva invoice uri.
    pe 4 e programata iar la interviu.

4. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    bineinteles ca am fost si a 2 a oara iar doamna de acolo de la interviu ne a recunoscut,si a fost f draguta. a sunat-o pe tipa care ne a refuzat aplicatia si a cerut ea lamuriri in legatura cu primul refuz.tipa de la telefon a recunoscut si ea ca, comform actelor prezentate de mine(ghidul pt romani,print de pe site ul HO,emailul de la HO) sotia avea drept la nino si fara blue card INSA comform procedurii interne de acordare nino a lor numai cei care au blue card(in afara de self employed)pot primi NINO.asadar nestiind ce sa faca a mers la superiorul ei sa ceara lamuriri iar acesta a spus f clar ca ei se ghideaza dupa procedura lor.este intradevar o contradictie intre legi dar asta e.mi s-a spus ca pot aplica iar dar voi primi acelasi raspuns.
    niste "tarani" !
    o sa mergem sa pbtinem cardurile apoi vom depune pt nino,asta e.
    nu e corect dar nu ai ce face.stiu si ei ca nu e corect dar ii lasa rece.

Share This Page