18.2 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NINO si Blue Card

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Alice Andreea, Dec 15, 2012.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Iulia, cainii latra ursul trece. Merci.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mă afectează pentru ca se găsesc metode de corectare şi fără a jigni. Aici s-a petrecut ceva gen semnătura 'I am Bachelor's Degree.'
    Îmi pare rău că ţi-am înşelat aşteptările; n-am sa suport niciodată glumele proaste, la adresa mea sau a altora.
    PUNCT.

3. rebeca

rebeca New Member

Trophy Points:
    0
    si eu sunt in aceasi situatie acuma de a obtine bc dupa pc, si nici o sansa sa imi pot face programare online, si sa astept 9 luni...uof...si daca nu e asa important blue cared la ce spanac l-au mai facut si au facut regula asta?

4. Luca1

Luca1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am aplicat prin posta pentru blue card la sfarsitul lunii ianuarie , insa am incercat in continuare sa prind programare online si aseara s-a produs minunea si nu mi-a venit sa cred. Am reusit sa prind o programare pe 18 februarie , insa am o alta problema: cum sa fac sa primesc actele inapoi in timp util ca sa ma pot duce la Croydon. Am intrat pe site si am vazut ca trebuie sa le demostrezi ca ai nevoie de pasaport pentru calatorie. Eu pur si simplu vreau sa-mi retrag actele complet si sa renunt la aplicatie pentru ca deja am programarea. Am mai citit aici pe forum ca daca trimiti mail la UKBA iti raspund dupa 2 saptamani. Nu stiu ce as putea sa le scriu in mail ca sa-i conving sami trimita actele pana pe 18 februarie.

A mai trecut cineva prin asta? Aveti vre-un sfat pentru mine ? As aprecia enorm pentru ca nu vreau sa pierd programarea, ar fi groaznic. Mentionez ca am aplicat dupa ce am terminat masterul in U.K sub optiunea highly skilled.

Va multumesc! Succes tuturor!

5. andrada16

andrada16 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    as avea nevoie de niste informatii daca este posibil
    lucrez in uk sub o umbrella company incepand cu data de 23 iulie 2012 (asa apare pe contract)
    am aplicat in ianuarie 2012 si le-am dat actele necesare pt pink card in februarie (sa ma mai plang ca nu mi-am vazut ID cardul din februarie 2012 pana in decembrie??)
    deci suficient timp ca toate actele mele sa fie gata pana incep munca
    de mentionat ca incepand cu data de 23 iulie am platite la zi toate taxele inclusiv asigurarea de sanatate

cu toate acestea am primit pink cardul abia in decembrie cu data de 4 decembrie trecuta pe el
    insa a fost ca un soc sa aflu ca anul necesar pt obtinerea blue cardului incepe cu data de 04 decembrie.........eu am semnat 2 contracte pt 6 luni la acelasi angajator doar ca sa am un an lucrat si sa obtin blue cardul
    am intrebat compania cum pot sa adaug si cele 5 luni la numaratoare si mi-au spus "keep it down" si sa nu pun intrebari la Border Agency ca sa nu am probleme pt ca nu aveam voie sa lucrez fara pink card
    evident stiam ca trebuie sa ai permis de munca dar nici o secunda nu m-am gandit ca nu au ceva aprobari provizorii pana se emite cardul, adica e o agentie, are sute de angajati straini(numai medici suntem cred ca peste 200 cu cei ce lucreaza ca locum)

ma gandeam ca e ca la NINo provizoriu, stiu ca am intrebat cand am inceput daca am documente provizorii, asigurare de sanatate, etc si au spus ca da, fara sa mentioneze ca nu am permis de munca

deci vreau sa stiu daca pot adauga cele 5 luni, e bine stiut deja ca agentia respectiva face multe ca sa convinga lumea sa mai semneze un contract
    din pacate genul acesta de job cu o saptamana on si una off (cand zbor in tara) sunt toate prin agentii asa ca nu puteam sunta agentia

Cu multumiri,
    Andrada

6. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andrada.
    Eu tot ce pot sa-ti spun este ca intr-adevar anul legal incepe cu data de 4 dec 2012, deci poti sa aplici pt blue card cu 2 sapt inainte de 4 dec 2013.
    Si eu am aplicat pt pink card pe 20 oct 2011 cred, mi-a venit pe 26 ian 2012 cu data de 20 ian 2012 trecuta pe el deci practic eu atunci trebuia sa incep sa lucrez.
    Pe 7 ian 2013 am aplicat pt blue card deci dupa 1 an.
    Cu restul nu pot sa te ajut ca nu stiu daca poti face cumva sa rezolvi mai repede dar sigur se gaseste cineva pe aici care stie.
    Bafta multa. -asa-asa-

7. andrada16

andrada16 New Member

Trophy Points:
    0
    wow, ce prompt
    multumesc mult de raspuns
    din pacate aproape 5 luni pierdute e enorm, mai ales ca agentia a avut toate documentele mele cu inca 5 luni inainte
    sunt sigura insa ca nu s-au deranjat sa aplice desi m-au stresat sa trimit urgent actele in februarie trecut cand totul era sub troiene in Romania, zboruri amanate, actele au fost ca pierdute 3 saptamani (cartea de identitate in original)
    iar eu am fost fara carte de identitate din februarie pana in decembrie, nici nu mai stiu cate probleme am avut, la banca, la politie, cazier, etc
    cel putin acuma imi pot schimba permisul de conducere :)), asta a fost cea mai mare grija a mea in utlimele saptamani

in fine, asta e,
    e f neplacut ca nu iau in considerare retroactiv, adica omul aplica, trimite documentele dar nu e vina nimanui ca dureaza jumate de an
    dar atunci sa fie fair-play si sa recunoasta timpul pierdut
    parca te astepti la asta in Ro dar nu in UK

cu multumiri,
    Andrada

8. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Cu multa placere :D
    Stiu k asa e, normal ca oricine ar vrea sa se ia in considerare dar deh... ce sa facem. Eu zic mersi k am asteptat decat 3 luni ca dak as aplica acum pt pink card....as astepta 6 luni dak as avea noroc...
    Asta este ne conformam k n-avem de ales.
    La revedere. :)

Share This Page