5.6 C
London
Saturday, January 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nino pentru sotie de Self-Employed

Discussion in 'NINO' started by CRISTINA3, Feb 8, 2011.

1. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Ma scuzati...acum am vazut ca am postat in topicul gresit!Dar totusi daca stie cineva...multumesc!

2. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri am avut programarea pentru nino ca sotie de self employed... Spre surprinderea noastra am nimerit la un tip super, care ne-a spus ca miercuri au avut sedinta in care li s-a spus despre acest drept...n-am bucurat pentru ca citisem pe forum cum ca unii au avut probleme... Am mers inarmati cu o sumedenie de documente, atat ale sotului, cat si ale mele... Pt mine m-am prezentat cu foaia de la agentie, in care precizau ca lucrez deja pentru ei, dar am scos de la banca si un statement cu salariile primite... In schimb nu mi-a facut copie dupa statement, a spus k nu e necesar pentru ca nu are importanta daca deja lucrez sau imi caut de munca, important este sa dovedim ca sotul este inca SE...totul a decurs f bine, e prima oara cand plecam de la ei fara nervi -hipno- ... Acum asteptam raspunsul, sper din suflet sa am numarul pe scrisoare

3. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna marideea !Ai putea specifica ce acte ti-au fost necesare?
    Sunt si eu in aceiasi situatie ,sotie de self employed ,numai ca sotul meu a primit de curand NI dupa vreo trei incercari si nu are inca UTR.
    As putea face si eu programare pentru NI doar cu actele lui si ale mele si fara UTR si fara yelow cardul sotului?

PS.Daca altcineva a avut o experienta similara si poate sa ne-o impartaseasca ,eu multumesc frumos de acum.

4. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Mikela! Din cate stiu UTR-ul este important, dar nu cred ca strica sa incerci fara... Noi am fost cu acte doveditoare ca sotul este SE( taximetrist): carnetul de conducere, scrisoarea cum ca a promovat examenul, licenta de taxi, scrisoare de la firma de taximetrie, bonuri bemzina, scrisoare contabil, UTR-ul, legitimatia de taximetrist, de la banca o foaie.. Acte dovediyoare ca suntem casatoriti si traim impreuna: certificat casatorie, facturi, contract de inchiriere al casei...acte cum ca eu am inceput munca: scrisoare de la agentie, de la banca o foaie cu salariile intrate, mail de la ukba ca sm drept de munca ca si sotie de SE, foi cu drepturile romanilor in uk, pasapoartele.. In mare am dus copii, pentru ca originalele sunt trimise pt carduri...nici unul dintre noi nu avem inca cardurile.. Sper ca informatiile date sa iti fie de ajutor -hipno-

5. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Va impartasesc experienta mea referitoare la obtinerea de NINo ca si sotie de self-employed.

Am facut aceasta cerere inainte de a obtine blue-card-ul.

Le-am spus celor de la procesare si verificare acte NINo ca stiu exact in ce situatie ma aflu, am mers impreuna cu sotul meu, iar domnul care se ocupa de procesare acte cunostea si dansul foarte bine ca daca sotul e self, pe tine ca si sotie NU au cum sa te refuze in obtinerea NINo.

Pe ei i-a interesat doar dovedirea statutului de self-employed a sotului, si atat. Si au verificat documentele sotului, au copiat documentele, dar documentele mele nu prea i-au interesat. Trebuia dovedit statutul de self al sotului. Acest lucru primeaza, desi tu ca si sotie aplici pentru NINo.

Domnul de acolo mi-a explicat clar ca NU avem cum sa fim refuzati, dar in cazul in care cel care trebuie sa elibereze actul, va considera ca nu trebuie sa ni-l dea, trebuie sa facem contestatie, pentru ca nu au cum sa ne refuze. Si ne-au pus la dispozitie si un numar de telefon, in caz ca.

In doua saptamani am primit NINo.

Deci fiti optimisti! Optimiste.

:)

6. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de raspunsuri si de incurajari!
    Deci o sa-mi fac programare pentru interviu si o sa revin cu experienta mea.

7. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- si dupa o saptamana am primit NINO , ca sotie de SE... Multumesc celor care au postat experientele lor, fara ei nu as fi stiut ca am aceasra posibilitate.. In sfarsit o veste buna -da-da-

8. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!!!!!!!sper sa am si eu acelasi rezultat.
    Mult succes in continuare.

9. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost la interviu pe 13 si pe 19 mi-au trimis raspunsul pozitiv acasa!!!In schimb plicul abia azi l-am primit...Oricum am primit raspunsul repede.Bafta tuturor care aplica!!!

10. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    Addalexutza am primit mesajul tau, dar nu ma lasa sa iti trimit inapoi.. Trimite-mi mail-ul tau :*

11. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Multumesc celor care au impartasit pe forum experientele lor.Tocmai am primit si eu nin ca dependenta de sotul meu.Am avut interviul pe data de 22 feb.si azi am primit raspunsul afirmativ.Deci se poate.Va multumesc inca o data.

12. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!! Chiar ma bucur ca l-ai primit -bravo-

13. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Datorita informatiilor de pe acest forum si celor care au contribuit la acest topic am obtinu NINo ca dependent. Pe 31-05 am fost la interviu iar astazi 08-06 am primit scrisoarea cu numarul.

Share This Page