13.7 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nino pentru dependenti, membri de familie

Discussion in 'NINO' started by crisa1980, Dec 8, 2008.

1. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    deschid acest topic legat de aplicatiile pt. Nino ale dependentilor(membri de familie) de sttudentii cu yellow card. Mai concret, ma confrunt cu refuzul celor de la Job center pentru Nino. Sotul meu are yellow card pt. studenti(lui i s-a aprobat Nino) si muncesc si eu de cateva saptamani. Am aplicat pt. Nino si am crezut ca daca ma voi duce la inteviu cu acea lege printata(cea cu dependentii-membrii de familie prin care acestia au dreptul la munca fara restrictii) si cu yellow card-ul sotului, va fi ok. Asa cum ma asteptam, nu aveau habar de aceasta lege si mi-au spus ca vor verifica si ca daca este adevarat, imi vor da Nino in maxim 6 sapt....
    Azi am primit scrisoarea cu refuzul de rigoare, pe motivul ca nu am adus suficiente dovezi pentru dreptul meu de munca... -cry2- ry2- Maine o sa-l sun pe d-l Mike Harlow, cel care a semnat scrisoarea, si sper sa ma reprogrameze sau macar sa-mi explice de ce mi-au refuzat aplicatia.
    Cel mai tare ma enerveaza ca nu stiu legile tarii LOR si ca tot noi trebuie sa ne zbatem la nesfarsit pentru ca aceste legi sa fie respectate.
    Daca mai sunt si alte persoane in situatii asemanatoare sau care ma pot sfatui cumva, va rog sa continuam subiectul.
    Multumesc frumos.

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Cand te-ai programat pentru interviu ti s-a trimis o scrisoare cu lista de documente pe care trebuie sa le ai asupra ta.Ai dus toate documentele listate?
    Ce fel de alte documente ti s-au cerut la interviu si nu ai avut?

3. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-au cerut dovada adresei unde stau, scrisoare de la angajator, pasaport si certificatul de casatorie.Le-am avut pe toate si in plus am avut yellow-card-ul sotului si oferta de munca de la angajator.La interviu nu mi-au cerut nimic in plus, eu am insistat sa copieze si yellow-card-ul sotului.Le-am aratat si acea lege si un mail pe care l-am primit de la HO, confirmandu-mi inca o data legea.De aceea nu inteleg de ce ma refuza...Multumesc pentru raspuns.

4. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Nu te necaji, trebuie sa primesti ! Du-te la Job Centre+ si explica-le frumos ca ai la tine toate acele documente pe care le-ai dus la interviu,nu ai primit nici o explicatie de pe urma refuzului.Fii insistenta , dar elegant.Nu exista sa nu-l primesti.S-ar putea sa te reprogrameze si sa-ti dea mai multe detalii.Stiu pe cineva , tot asa cu toate documentele de pe lista primita care primise un refuz, motivul :nu aveti scrisoare de la contabil,cu toate ca nimanui nu i se ceruse pana atunci asa ceva. deci, curaj -dance- ance-

5. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns si sper ca maine sa reusesc sa ma reprogramez, o sa ma duc si la Job center de aici din Crawley poate imi pot da si ei cateva lamuriri.Oricum, voi posta in continuare infomatii, poate vor folosi si altor persoane. -kiss- iss-

6. skayway

skayway New Member

Trophy Points:
    0
    din punctul meu de vedere cei din inst de stat din uk ar tb treziti.
    si eu am primit refuz NINo ca dependent de self ptca "nu am dus suficiente dovezi ca am dr. sa muncesc in uk" -eyebrows2- yebrows2-
    tb sa ma reprogramez si sa le lipesc lg pe usa.
    Nu scrie nicaieri ca nu pot face asta nu? -ahaa- haa-

7. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    ieri am vorbit cu o experta de la job center din Brighton si am intrebat-o ce acte mi-au lipsit.Prima data mi-a zis ca imi trebuie ceva de genul registration certificate si o scrisoare de la HO cum ca nu am restrictii sa muncesc.Dar am insistat (pe un ton calm!)ca exista aceasta lege cu dependentii si s-a dus sa verifice.Dupa 5 min. de asteptare mi-a confirmat ca au gresit refuzandu-mi cererea si ca totusi va trebui sa ma duc la un nou interviu...dar sa aduc si yellow card-ul sotului, mailul printat cu legea(cu toate ca le-am aratat la primul interviu si le-au xeroxat pt.dosarul meu!!!) si o scrisoare de la colegiul sotului care sa mentioneze ca inca este student. Astea pe langa pasaport, certif. de casatorie, scrisoarea de la angajator si scrisoarea cu adresa.M-au reprogramat pe 16.12 si sper ca de data asta sa fie ok, iar daca vad acelasi dezinteres ca data trecuta o sa le cer respectuos sa continui interviul cu un expert.
    Va continua... -takecare- akecare-

8. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Citind topicul asta, mi-au venit 2 intrebari:
    Din experienta voastra, cei care ati aplicat ptr Nino ca dependenti,
    1. tuturor vi s-a cerut Registration Certificate (yellow card) al sotului/sotiei?
    Eu stateam calma, neavand de gand sa ne zbatem cu aplicarea ptr yellow card-ul sotului meu (el e self-employed), daca tot e optionala, sperand ca eu as fi putut obtine Nino doar cu invoice-urile lui.
    Eu sper ca e o chestie care difera de la zona la zona, in functie de intelegerea functionarilor, si nu obligatoriu peste tot.

2. Se poate sa ma programez si sa merg la interviu ptr Nino ca dependent si fara sa am un angajator anume? (spunandu-le ca sunt in proces de cautare de munca)

Multam' fain de tot!

9. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Daca esti in cautare de munca trebuie cumva sa le dovedesti.Cel mai usor este sa faci 3-4 aplicatii pe agentii online , iar raspunsurile de refuz, sau in caz contrar cele de programare la interviu sa le printezi si sa le duci cu tine ca dovada, ca esti in acest proces laborios de cautare si asteptare , aici sunt dovezile pe care le poti prezenta -congrats- ongrats-

10. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    emili:

sa-ti raspund scurt la intrebari:
    1) nu e obligatoriu yellow card .e specificat in guidance si in statutory pt romani si bulgari .scrisoarea de inregistrare si tax return e dovada cea mai clara de SE .trebuie sa subliniezi unde scrie "nu e obligatoriu(necesar)
    2)dovezi ca iti cauti de lucru pot fi si inregistrari online ca :Monster,Gumtree,Library.uk.,unde te inregistrezi ,trimiti CV la diferite agentii,iar ei iti vor multumi sau te vor anunta ca cv ti-a fost trimis .tot ce primesti printeaza-le si arata-le la interviu.plus printeaza si joburi de la masinile de la jobcenter si spune-le ca ai sunat la aceste numere si ti-au raspuns negativ,ori ca astepti raspuns .desi nu ti le poate pune la dosar aceste hartii,ea sau el ,poate sa scrie acest lucru...chiar si ca Monster ti-a multumit ca te-ai inregistrat la ei ,e o dovada ca esti interesata sa-ti gasesti de lucru.
    Emili,draga :totul e sa sti si cum sa abordezi interviul,crede-ma ...si eu am avut probleme cu faptul ca sotul nu are yellow,dar am insistat enorm (aproape 2 ore),politicos ,dar hotarata sa nu plec de-acolo ,fara sa se convinga d-na ca am dreptate .i-am prezentat guidance ,stattutory,i-am aratat unde scrie ,i-am spus ca SE nu are nevoie de cerificate of work,doar studentii ,ei nu pot muncii fara Yellow card ,ca dependentii de SE pot muncii fara carduri(desi astia nu accepta asa ceva ,cu toate ca e lege ).
    nu vreau s-o lungesc ,pt ca toate astea le-am mai scris in alt topic,dar insista sa scrie in dosar tot ce te poate avantaja pe tine .tot ce scrie persoana la care ai interviul,va fi luat in considerare la HO.tind sa cred ca am dat peste o persoana de buna credinta ,care in final m-a crezut ,desi si ea era in ceata la inceput cu Yellow card .a sunat la HO(cred) si si ei i-au spus ca e obligatoriu cardul .de aici au inceput explicatiile ,dovezile ,cititul pagina cu pagina ,discutiile ,iar in final i-am spus sa sune la Mac"Millan,persoana importanta la HO ,care a raspuns pozitiv la o gramada de intrebari legate de romani....cireasa a fost ca si ea a gasit pasajul (in alte hartii,luate dintr-un sertar de-al ei)pe care bucuroasa l-a printat si l-a pus la dosar ,nu inainte de a-si cere scuze ....spunandu-mi ca am avut dreptate ...
    te pup si fi tare .sa ai raspuns la orice intrebare sa vada ca esti documentata pana-n dinti ,la acest capitol si spune-i ca toti angajatorii ti-au cerut NI No.

11. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    florysana, multumesc mult de tot ptr raspuns!
    -takecare- akecare- si God bless you!

12. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    emili

-kiss- iss- -kiss- iss- -kiss- iss- -party- arty- -party- arty- -party- arty-

sa auzim numai de bine

13. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si La Multi Ani tuturor romanilor!
    Asa cum v-am promis,am revenit cu noutati legate de povestea mea cu Nino.
    Am fost la al doilea interviu la Brighton si asa cum era de asteptat, nu a fost ok.Dupa o ora si jumatate de incercari de convingere, cu absolut toooate actele si mailurile si printurile de pe site-ul HO, tot nu mi-au dat Nino. Doamna cu care am avut interviul era de pe alta planeta, prima data mi-a zis ca daca sotul meu are yellow card, imi trebuie si mie tot yellow card...Apoi a sunat la HO sa se convinga ca legea cu dependentii este adevarata si ca se aplica si in cazul meu, a vorbit cu un domn foarte bine ''informat si intentionat'', care i-a spus sa-mi trebuie obligatoriu! blue card!Asta l-a crezut pe el, bineinteles, si am luat-o de la capat...Mi-a luat toate actele pe care le-am adus, inclusiv mailurile de la HO si acum o saptamana ma suna un expert sa-mi explice de ce nu-mi pot da Nino.
    Mi-a trimis un mail absolut ridicol cu un paragraf de pe site-ul HO, cititi si minunati-va:
    'Non-European Economic Area family members of a Bulgarian or Romanian
    who is exempt from work authorisation requirements, see the section Can
    I live and work in UK, are entitled to be issued with a residence card.
    They can apply for a residence card using application form BR5 and they
    should see the Applying section for information on how to do this.'

To support your application for a National Insurance number please
    provide a residence card''.
    Sa inteleg ca mai nou nu sunt europeanca?! -scared2- cared2- Evident ca paragraful se refera la dependentii NON-EUROPENI.Spuneti-mi voi, ce reactie sa mai am la asemenea aberatii?
    L-am sunat pe acest expert ca sa-i explic ca paragraful trimis de el ca motiv de respingere nu are nicio legatura cu mine si a revenit cu un alt mail cu urmatorul paragraf:
    ''12. For RTW NINO applications for A2 nationals seeking paid employment,
    we need to ensure that they have the necessary work authorisation. A2
    nationals who entered the UK on or after the 1st January 2007 will
    normally be required to obtain authorisation of their employment. This
    will be provided by a Home Office Work Authorisation Document (Accession
    Worker Card) and Registration Certificates. Those exempt from worker
    authorisation requirements will be able to obtain a Registration
    Certificate confirming that they have free access to the Labour Market.
    This is the documentation that we have requested to support your
    application for a National Insurance number.''
    Deci motivul refuzului este pana la urma lipsa blue card-ului, de care nu am nevoie ca sa muncesc, dar mi-l cere obligatoriu pentru Nino.Pe scurt am nevoie de blue card, logic, nu?
    Nu stiu daca sunt eu mai ghinionista, dar nu inteleg de ce pentru unii dintre noi chiar nu au fost probleme, cred ca intr-adevar depinde de persoana cu care ai norocul, sau ghinionul, sa vorbesti...
    Asa ca, azi ma voi ocupa de blue card...o iau de la capat si cine stie ce alte surprize-surprize o sa mai am.
    Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu mesajul asta lung.... -love3- ove3-

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    CRISA 1980 se pare ca am castigat la Loterie ....deoarece eu am obtinut Nino si la mine a fost aceeasi problema ,cu un asa numit domn de la HO ,care i-a spus d-nei ca am nevoie de card,dar eu am tinut-o cu legea ,cu amendamentele pt dependentii de SE ,i-am pus paragrafele sub ochi,i-am spus ca studentii au nevoie de Yellow card ,ca pt SE nu e necesar cardul,i-am spus sa sune la MacMillan (expert in drepturile pt romani),intr-un cuvant nu m-am miscat de-acolo pana nu a recunoscut ca am dreptate (dupa aproape 2 ore).dar mai e ceva: si d-na (deie-i D-zeu sanatate )a dorit sa ma ajute .asa ca a citit tot ce e legat de romani de pe copiile xeroxate de mine ,dar a mai cautat si in acte la ea prin birou si a gasit un paragraf unde se spune clar ca nu e nevoie de card .acel paragraf l-a scris cu mana ei in dosar...si si-a cerut scuze ,deoarece eu am avut dreptate, ea nu mi-a dat crezare la inceput. se pare ca tot mai greu acorda NINo....iar acum pot sa spun ca ma consider norocoasa ....
    Se pare ca trebuie sa obtii cardul ...asta e ,dar nu te lasa ,nu fii suparata ,pt ca viata merge inainte ....stiu, e frustrant sa vezi aceste nedreptati facute romanilor ,dar va curge apa si la moara noastra
    pe mine toate aceste chichite ,puse in calea noastra ,nu ma darama.din contra ma inversuneaza sa merg mai departe ,sa nu ma las ,sa continuu sa sper si sa lupt .peste tot dau de ignoranta cand e vorba de Romania,dar eu fac tot posibilul sa demonstrez ca noi nu suntem asa cum scriu ziarele(din pacate).oriunde am ocazia aduc vorba despre Romania si le povestesc despre traditii,cultura ,lingvistica ,muzee,despre turism,zone ....si chiar sunt interesati.le spun chiar si despre viata pe care am dus-o in comunismsaptamana trecuta am scris la ESOL,despre Romania ,iar tot ceea ce am scris poate fi citit de oricine ,pt ca e pus in holul de la intrare .e si asta o metoda de a ne face cunoscutizic eu. desi suntem multi nu suntem auziti...motivele ,nu are rost sa le mai repet...
    CRISA :bafta si nu te lasa ....obtine cardul ,dar prima data scrie la MacMillan si cand vei merge din nou la interviu sa obtii NINo arata-i e-mailul de la el ,care sigur (100% iti va da dreptate )va fi pozitiv .asa ca sa arati ca ai avut dreptate ,dar nu ti-a fost recunoscuta -kiss- iss-

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa nu fiu paranoic, dar toate problemele astea cu NINO n-or avea vreo legatura cu politica browniana: "british jobs for british people"? Pe de alta parte de foarte multe ori apar probleme chiar din nestiinta. Sau pur si simplu pt ca nu exista niste reglementari clare (UE le cam limiteaza britanicilor dreptul de a interzice unele chestii). Se pare ca trebuie sa devenim avocati inainte de a trata cu institutiile din UK -explain- xplain-

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    florisana, poti sa-mi dai si mie adresa de e-mail de la MacMillan ... am gasit o gramada de site-uri MacMillan, dar se ocupa de cancer sau invatamant, cele care sunt pe ivatamant sunt site-uri din afara UK, sau poate gresesc eu.

Daca ai timp si amabilitate te rog, da-mi si mie e-mail-ul lor. Sotia a primit deja primul refuz de NINO fiind SE pe motiv ca nu a dat detalii despre salariu, iar dupa ce a sunat azi se minuna si intrelocutoarea ca i-au scris un astfel de raspuns/refuz. Ma gandesc sa le cer sfatul Just in case.

Totusi, din nou au refuzat sa trimita scrisoare cu appoinmetul facut telefonic si au facut programrea peste fix o saptamana, nu ca data trecuta in aceasi zi si ulterior a doua zi ... cand au facut programarea in aceasi zi au uitat sa spuna ca este in alt oras.

Inclin sa cred ca toate acestea se fac cu buna stiinta si rea-intentie, nu neaparat din nestiinta invocata.

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu, daca-mi aduc bine aminte pe topicul de yellow card poti gasi adresa de mail. La mine nu se incarca decat prima si ultima pagina a topicului respectiv. Tot acolo mai gasesti o adresa de mail, a lui Mario Fernandes, poate iti e de folos.
    Da, s-ar putea sa nu fiu eu paranoic ci politica browniana sa fie mai degraba o miscare browniana.

18. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    Date de contact :Michael Mac Millan at the Managed Migration Policy Unit
    Telefon :0208 7608 757
    E-Mail :Michael.MacMillan2@homeoffice.gsi.gov.uk.

aceste date ,sper sa va ajute .va doresc bafta -takecare- akecare-

Share This Page