7.7 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NiNO dupa 31 dec

Discussion in 'NINO' started by GCC, Mar 23, 2013.

1. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    S-au cam facut 2 saptamani de cand romanii au spart usa la jobcenter.
    Ar cam fi timpul sa auzim vesti bune,de la cei care au aplicat in varianta simplificata.Nimic incurajator pana acum. -trist-
    Aaa,pardon,am auzit despre niste refuzuri....e drept ca pentru cei care aplicasera de 15 ori pentru self employed,si s-au dus tot cu temele nefacute..
    Hello,a primit careva azi in posta scrisoarea cu numarul castigator ? -ras4-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu cauti unde trebuie.
    Mai sunt si alte sb. aici sau pe FB Romani in Londra.
    Bafta si mai mult optimism!

3. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
  4. cristi_mike

cristi_mike New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicat pe 6 Jan
    Primit lucky number pe 20 Jan (2 sapt fix, ca si la Gabi)

Ce va recomand inafara de documentele descrise de colegi anterior (pt dovada identitatii si proof of address) nu uitati sa aveti scrise datele de genul:
    - data casatoriei, Nino-ul sotiei (daca e cazul), data sosirii, etc. Orice data lipsa sau gresita poate duce la intarzieri din cate mi-a spus intervievatorul.

Nu aveti voie sa sunati pe nimeni sa aflati una din datele de mai sus, dar cand vi se solicita numarul de telefon puteti profita (eu am cerut sa ma uit in telefon ca nu stiam pe dinafara nr cel nou de UK) si puteti da un scurt sms pentru a clarifica unele date (nu spun ca asa am facut eu, doamne fereste -da-da- )

Nu i-a interesat nici o dovada a faptului ca imi caut de lucru, nimic despre copil. Intrebarea legata de momentul sosirii e mai mult la misto, eu am zis ca am tot venit anul trecut de mai multe ori, si acum ca am venit la sfarsitul lui decembrie ultima data (adevarul).

Au cerut Nino-ul sotiei just for the record. Nu avea aceeasi adresa cu mine dar binenteles ca nu a contat. Ea este self-employed dar iarasi nu i-a interesat.

Deci e de bine :)
    Succes !

5. Tanyaa

Tanyaa New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pt lucky number ...., si multumim ca ne-ai spus si noua experienta ta

6. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    NINO era foarte usor de obtinut si inainte de 1 Ianuarie. In primul rand trebuia sa satisfaceti cerintele lor si in al 2-lea rand sa va fi cunoscut drepturile. Majoritatea dintre voi stateati si asteptati plicul cu refuzul si va duceati crucea. Eu, imediat ce am venit in Anglia am platit 290 de lire pe un curs de engleza la Islington English Centre mi-am facut programare la Croydon(cand inca se mai putea) mi-am luat Yellow Card dupa care NINO a fost simpla formalitate. La doua luni jumatate de la venirea mea in UK am avut Yellow card si NINO.
    Am auzit de romani de ani de zile aici si fara NINO.

7. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
    care este scopul acestui mesaj ?

8. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    ca obtinearea nino pentru o persoana informata nu a fost si nici nu e o problema

9. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
    Pai se pare ca pentru tine obtinerea Nino e o problema suficient de mare incat sa merite 290 lire.. Sau poate nu stiai limba engleza si am interpretat eu gresit mesajul de mai sus? -hipno-

10. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    sincer nu-ti inteleg comentariu. NINO a fost o problema pentru multi oameni. Eu am si fost la cursuri am si rezolvat rapid partial problema actelor.
    Probabil ca ai vrut sa faci pe desteapta si nu ti-a iesit!

11. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
    Ok, o sa incerc sa nu mai fac pe desteapta si o sa iti explic cat de clar pot. E deranjanta atitudinea asta prin care explici cat de informata ai fost si cat de repede ai rezolvat tu in comparatie cu altii problema NINo, cu atat mai mult cu cat ai dat 290 lire pe un curs (despre care inca nu e clar daca iti era neaparat necesar sau nu) si a durat doua luni si jumatate sa iei NINo in conditiile in care un self employed (adevarat) isi putea lua inainte de 1 jan 2014 NINo in 3-4 saptamani.

12. alina 82

alina 82 New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA ZIUA!
    SE POATE ELIBERA NINO FARA PASAPORT? AM ALTE ACTE CARE SA-MI DOVEDEASCA ID , NUMAI PASAPORT NU.
    VA MULTUMESC ANTICIPAT!

O ZI BUNA!

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Carte de identitate sau permis de conducere britanic ai?
    Daca da, ia-o/l cu tine.(sau ia-le)

14. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @m.claudia

sincer, nu are absolut nici un sens ce zici tu. Eu am expus experienta mea nu sa arat cat de desteapta sunt pentru ca sunt altii care au luat NINO mai repede decat mine. Pur si simplu vroiam sa zic ca daca era real 100% dosarul cu care te duceai la NINO era imposibil sa nu ti-l dea. Majoritatea lucrau la negru si nu desfasurau activitati self-employed, ci luat employed si de aceea erau refuzati. Este interesul statului sa impoziteze asa ca daca ei erau convinsi ca desfasurai o activitate legala si taxabila ma indoiesc ca nu ti-ar fi dat ocazia sa platesti taxe.
    Dar tu esti mai inteligenta ca mine si poate vezi lucrurile alftel.

P.S. ar trebui sa ma faca sa ma simt prost daca m-am inscris la curs doar pentru NINO?Ia spune-mi tu doamna moralitate.

15. TonyStark

TonyStark New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Technical Support Engineer/Network Engineer
    Home Page:
    Nu va mutati in privat?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Ce fantezii ai!!!!! :))))

17. alina 82

alina 82 New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA. AM CARTE DE IDENTITATE CERTIFICAT DE NASTERE ,DE CASATORIE SI ALTE DIPLOME. SE POATE ?
    VA MULTUMESC!

18. puie liviu

puie liviu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    dupa obtinearea NINO, cum e mai bine, sa te inregistrezi SE la HMRC sau sa devii angajat?.....tin sa mentionez ca sora mea lucreaza ca si subcontractor si a mai fost la NINO de 3 ori in decursul a 1 an de zile si au refuzat-o.Nu stiu cum sa procedam MAI BINE zic....
    Multumesc dragilor!!!!!!!

19. Anonymous

Anonymous Guest

Liviu, nu are treaba una cu alta (cel putin teoretic)! Sora ta poate obtine NINo ca si SE sau ca si angajat (ori in cautare de angajare)!
    Dupa asta faci ce crezi ca ti se potriveste mai bine, adica devii angajat (daca ai unde) sau SE( subcontractor) daca ai pentru cine. Ca si SE va trebui sa te inregistrezi la HMRC pt UTR. Ca angajat se va ocupa angajatorul de hartoage.

20. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt multi in situatia de a fi subcontractori,dar in afara CIS...ceea ce nu e agreat de stat.
    Evident ca-ti dadeau si inainte de 2014 si continua cu succes sa dea reject pe aplicatii de NINO ,ale celora care se declara SE dar sunt platiti de un singur client.
    Ceea ce nu-mi dau seama,e cum dupa aia,presupunand ca avand NINO si te inregistrezi pentru self-assessment,nu te mai ia HMRC-ul sa-ti dea telefon intr-o dimineat sa-ti puna setul de intrebari sa-ti verifice statusul employed versus self-employed.E limpede ca nu-s toti genuini...Poate ar fi cazul sa apelam la experienta celor care au facut treaba asta deja..au trecut deja cu succes un an-doi fiscali,cu tax return si tot ce trebuie.
    Adica dorm linistiti,platesc taxe,dar ar pica cu brio la testul de SE status indicator.

Share This Page