11.2 C
London
Saturday, September 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NiNO dupa 31 dec

Discussion in 'NINO' started by GCC, Mar 23, 2013.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu primești nici un card.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mesajul de mai sus e preluat de pe facebook, grupul Romani in Londra, acolo dai de autor.
    O zi frumoasa!

3. AnduCT

AnduCT New Member

Trophy Points:
    0
    salutare
    voi incepe un curs de tip apprenticeship pe 1 feb iar cei de la colegiu mi-au spus ca trebuie sa-mi fac national insurance number
    va fi neaparata nevoie de pasaport sau voi rezolva cu buletin , dovada de adresa , dovada ca sunt student de la colegiu , dovada de la locul de practica(munca) .?

4. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Experienta mea:
    1.programat telefonic pt NIN-o,cam pe la ora 9 am.Reusit din 3 incercari sa vorbesc.
    Intrebat de nume/prenume/data nasterii/daca sunt in uk/adresa/data cand am venit/motivul pentru care aplic care a fost "I'm looking for a job"
    2.stabilit loc interviu evident ca nu la mine in oras ci undeva prin Londra,peste o saptamana.
    3.a 2-a zi mi-a venit in posta scrisoare de confirmare.
    4.azi m-am prezentat la ora stabilita,prima data fiindu-mi solicitata scrisoarea lor.
    5.dupa cam 15 min am intrat in interviul propriuzis,cu un functionar,care mi-a cerut:
    -un ID gen pasaport,buletin,plus dovada de adresa.i-am intins pasaport,ID,uk driving licence,la care a facut copii pe care le-am semnat.
    -m-a intrebat si urmatoarele:data sosirii in UK,starea civila,urmata de datele de casatorie,divort,vaduvie etc,fiecare stie sau nu mai tine minte -nas- ,motivul pentru care solicit NIN-o,care ar cam trebui sa fie cautarea unui loc de munca (stiam deja dar voalat cam asta mi s-a sugerat sa declar)
    -m-a intrebat cum m-am intretinut dupa ce am sosit in uk,si a inregistrat raspunsul.
    -Eu am zisa ca am avut bani suficienti,ajutorul prietenilor...am mentionat ceva si de self-employment,dar ne-am uitat unu la altu si am stabilit ca nu merita consemnat,ca nu e finalizat si duce la complicatii inutile etc -ras2-
    Practic,el completeaza formularul respectiv,care e destul de sumar si ti-l da la semnat.
    -In final a zis ca dureaza vreo 2-3 saptamani pana primesc numarul.Asta mi-a placut.Deci nu e vorba sa-ti dea un raspuns la aplicatie...ci direct NIN-o
    Urez mult succes viitorilor aplicanti,si mentin rugamintea de a scrie 2-3 vorbe pe forum,ca sa-i incurajam pe urmatorii . -ras4-

5. Tanyaa

Tanyaa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Gellu, chiar ma ajuta experienta ta; locul interviului in functie de ce se stabileste? inteleg ca nu in functie de adresa..de fapt se stabileste de comun accord sau iti spune pur si simplu unde sa te prezinti?

6. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Cat priveste locul interviului,probabil ca softul lor indica niste variante,tinand oarecum cont de zona,insa trebuie sa te astepti sa calatoresti cateva mile in plus..nu e chiar in vecinatate,nu stiu care sunt criteriile.M-au intrebat daca e ok si am acceptat prima varianta oferita..Eu locuiesc in Est London zona 6 si m-au chemat in City -ras4-

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu toate Jobcentre-urile au personal pentru interviuri . Majoritatea românilor au fost la interviu în Aldgate East sau Camden .

8. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all,

Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Sunt din aprilie aici si muncesc ca self employed insa fara NINO. Acum am sansa de a ma angaja la o firma ca emplyee. M-am programat pentru Nino si am interview pe 14. Iesiri din tara am avut destule, de Craciun fiind acasa si revenind pe 4 ianuarie. Am proof of adress, billurile fiind insa din Octombrie pana in Ianuarie. Avand in vedere ca acum nu au nevoie de bank statement, pot spune pur si simplu ca am fost self sufficient? Insa acum vreau sa ma angajez. Care ar fi cel mai bun curs de actiune pentru a evita acele 3 luni in care ai dreptul sa muncesti fara NINO? Multumesc

9. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    Tudor, sincer.. nu inteleg ce vrei sa zici .. de ce ai "evita" cele 3 luni in care ai dreptul sa muncesti fara NINO? De ce nu te-ai servi de ele?
    Atat timp cat ai drept de munca statul este OBLIGAT sa-ti dea NINO iar tu sa-l ceri in 90 de zile de cand incepi sa muncesti ca employee.

10. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca m-am exprimat corect. Ce vroiam de fapt sa spun e ca am muncit din aprilie pana acum fara Nino. Si acum cand ma duc la interviu o sa fiu intrebat de cand sunt in tara etc..
    Am utilitatile pe numele meu, insa facturile vin din 3 in 3 luni, cea mai recenta e octombrie - inceputul lui ianuarie

11. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai factura de la Council Tax? E valabila tot anul ( din aprilie 2013-martie 2014). O poti folosi daca o ai cu numele tau sau joint account.

12. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate e pe numele altei persoane. Insa cand iti cere ID ul, pasaportul de ex, se verifica cand ai venit in tara? Sau e doar sa stbileasca identitatea. Daca as spune ca am venit in Octombrie de ex ca sa coincida data cu billurile, ar fi ok ?
    Multumesc pt raspunsuri

13. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Plus ca am fost acasa de sarbatori si am venit pe 4 ianuarie. Acel lant de 3 luni teoretic e intrerupt.

14. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu cred ca verifica , cred ca e doar sa-ti vada identitatea. Poti spune si asa, ca ai venit in octombrie dar la o adica nu tre sa fii in Uk cand platesti un bill ca acum sunt ataea metode de plata...
    Sunt si eu interesata de raspunsurile la acest subiect.

15. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    La ce lant de 3 luni te referi tu cand spui ca s-a rupt? la bill-uri( octombrie -ianuarie) sau la cat puteai munci fara NiNO. N-am inteles...

16. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit din urma si am inteles acum...
    Tu te-ai inregistrat ca self ?

17. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu m-am inregistrat ca self. Am tot amanat pana am vzut ca mai sunt cateva luni pana la anul nou si am zis sa astept sa vad daca se da drumul la munca. Sunt curios daca ei chiar verifica cand ai intrat in tara, cand ai plecat etc. Acum teoretic sunt de pe 4 ianurie in tara. Deci..poate e ok

18. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea; daca nu esti inregistrat ca self teoretic nu aveai nevoie de Nino, ca defapt tu nu figurezi nicaieir ca ai lucrat. E ca si cand n-ai fi lucrat . Poti spune ca ai venit in UK in octombrie si atat. Nu trebuie mai multe explicatiii, zic eu.
    Sa ne povestesti cum a fost si ce te-au intrebat.
    Bafta multa!

19. tudor23

tudor23 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, cred ca asa e cel mai ok . Ms

20. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    O sa preiau un pic rolul veteranilor forumului,nu pentru ca as fi unul,ci pentru ca am citit anterior o gramada de topicuri scrise de cei mai vechi.
    Nu cred ca trebuie sa existe in acest moment nici un motiv de ingrijorare vis a vis de perioadele de sedere in UK,lucrand sau nu,declarand o activitate de self employment sau nu.
    Pur si simplu acum obtii mult ravnitul NINO ,find cetatean european cu drepturi depline de munca,prezentand un ID si o dovada de adresa,plus declararea intentiei de a cauta un job in Regat.
    Dupa care fiecare stie ce are de facut...unii pot in sfarsit sa inregistreze o activitate de sole trader din anul (anii)trecuti,altii obtin o angajare permanenta,altii sper sa iasa in sfarsit din blocajul mental (ori mai bine zis mintal) legat de blue card,yellow card etc.
    Sunt multi cunascatori care au virusat forumul inainte de 1 ianuarie,cu tot felul de aberatii gen "las ca stiu eu ca nu se ridica restrictiile"
    Uite,aicea era bine sa raspunda userul Deceneu,Ciobanul din oras,etc etc.Dadea o data cu barda de se inchidea topicul. -nu-ma-uit-

Share This Page