16.6 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NiNO dupa 31 dec

Discussion in 'NINO' started by GCC, Mar 23, 2013.

1. GCC

GCC New Member

Trophy Points:
    0
    Cum se va putea obtine NINO incepand cu 1 ian 2013?
    Pentru angajati dar si pentru SE.
    Credeti ca pentru SE se va obtine mai usor?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Probabil te referi la 01/01/2014. Se obtine exact la fel ca si acum. Diferenta e ca nu-ti mai trebuie cardurile pt a dovedi dreptul de munca. In rest , pt SE
    sau studenti e la fel.
    Citeste pe direct.gov. Trebuie sa le arati ca muncesti sau ca-ti cauti de munca

3. GCC

GCC New Member

Trophy Points:
    0
    2014 am vrut sa spun. Multumesc pentru raspuns.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ras2- Eu nu as risca un raspuns la intrbarea asta.

5. johnny.ionut

johnny.ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Clar zicea si D.Cameron....nu ne mai putem permite sa dam la toata lumea ajutor social.multi o sa vina doar pentru ajutor nu pentru a munci.o sa fim mai aspri in privinta acordarii (Nino).....ramne de vazut ce o sa fie.usor nu va fi.

6. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Te duci si te inregistrezi la un Job center cum ca iti cauti de lucru si dupa aia ceri NIN. Odata obtinut numarul, poti sa fii ce vrei tu, employed, self-employed (daca te inregistrezi ca self-employed la HMRC evident), student, etc.

NIN nu iti da nici un drept in plus, e doar un tracking number in baza de date a celor de la HMRC, DWP - folosit pentru a facilita colectarea taxelor si la distribuirea beneficiilor sociale. Faptul ca ai NIN nu-ti da automat dreptul la ajutor social insa :)

7. johnny.ionut

johnny.ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Da asa e
    Ai dreptate.dar multi au beneficiat de ajutoare pentru copii fara munca...ma refer la fratzii nostri ..romi..ma intreb cum!!!!

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

SE doar in acte , ca si toti romanii .

9. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
  10. Alina N

Alina N New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Vineri am programare la nino. In Mancester.Eu locuiesc in Oldham.sunt de trei luni aici,singura cu doi copii.Cum micutii inca nu au intrat la scoala trebuie sa ii iau cu mine.Daca e cineva care locuieste in Mancester sa-mi dea cateva informatii.De cand am ajuns nu m-am miscat din Oldham.Am inteles ca trebuie sa schimb vreo doua autobuze.Nu stiu....Mi-ar prinde bine o indrumare,un reper.
    va multumesc!

11. Anonymous

Anonymous Guest

Offf, incearca sa lasi pe cineva cu ei. Va dura ceva timp.
    Vezi pe google maps la ce adresa (post code) trebuie sa ajungi si incearca sa te ghidezi dupa ei

12. iulian_81

iulian_81 New Member

Trophy Points:
    0
    salut. as avea o intrebare despre NINO.eu am avut NINO dar l-am inchis telefonand-ui in 2007 .
    As putea sa-l redeschid acum?
    Multumesc!

13. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    -sssst-

14. Silviu H

Silviu H New Member

Trophy Points:
    0
    pe asta n am inteles o ....

15. gigigpl

gigigpl New Member

Trophy Points:
    0
    Esti nebuna de legat daca lasi copii singuri, nu mai incerca pana pe 1.01.2014 ca pierzi timpul cu ei degeaba esti rupta de realitate si naiva daca reusesti sa imi spui si mie ,da ma indoiesc ,dupe articolul de azi din telegraf si campania nerusinata sa nu spun alfel al presei si nunumai o sa fie din ce in ce mai greu aici, daca noi nu facem ceva sa ne revoltam sa sesizam UE cu petitii sau reclamatii ca sa-i sanctioneze odata pe astia ca tara sau sa iasa odata din uniune sa vada ei pe dracu atunci de puturosi ca daca nu ar muncii strainii aici ar fi vai de mama lor, a recunoscut asta un englez in club de fata cu mine si desi asa stau lucrurile nu spun asta stau cu steagul sus da d-zeu nu doarme si o sa traim si o sa vedem ce o fi si cum o vrea d-zeu asa sa fie.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Daca taceai, filozof ramaneai!

17. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Aici am observat ca la orice institutie poti sa mergi co copii dupa tine, asa ca i-ai cu tine fara nici o problema. Eu am fost tot acolo si nu a durat asa mult , doar ca m-am dus mai devreme si nu ma primit decat ora stabilita.
    Nu mai tin minte ce autobuz am luat dar stiu sigur ca l-am luat din Piccadilly si ma lasat in fata cladiri , si cand eram in zona l-am rugat pe sofer sa imi arate unde sa cobor.
    Oricum succes

18. Anonymous

Anonymous Guest

Daniela, doamna trebuie sa ajunga in Manchester dintr-un oras de pe. Langa. Nu e chiar sa iei Un autobuz cateva statii. Daca nu e alta varianta.....

19. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu a trebuit sa ajung in Manchester, m-am referit la picadilly ca acolo e oarecum un punct comun.( si singurul pe care il stiu)
    Sa va povestesc eu cum la 3 zile dupa ce am picat in zona, pentru prima data in viata mea .Sotul la munca eu am avut de dat un interviu in Mnchester (l-am picat oricum) , asa ca google, am printat harti si la drum.M-am descurcat de minune nu mai zic ca din statia de autobuz m-am blidat cu harti pentru toata zona Great Mnachester, intr-o luna ne-am luat masina si nu am mai avut nevoie de trasee de autobuz, dar hartile le-am mai folosit o buna perioada de timp.
    In Manchester am fost de maxim 8 ori , nu prea am ce vizita ( daca stie cineva ceva locuri interesante poate ma anuntati si pe mine), dar pana acum de cate ori am fost cu masina sau autobuzul nu am reusit sa ma ratacesc.

20. florin_cars

florin_cars New Member

Trophy Points:
    0
    Umblatul dupa Nino, cel putin in aceasta perioada mi se pare pierdere de vreme, sincer.

Am 5 colegi ce locuiesc la aceeasi adresa, care au fost saptamana trecuta in 2 orase pt depunere acte pt NINO(unul in localitatea unde locuim cu totii, iar 4 dintre acestia la ~200km distanta, asa au fost repartizati de computer banuiesc), si unii din ei chiar de la interviu au fost sfatuiti sa nu mai incerce, pt ca oricum vine 2014.
    Au depus toti actele, si toti au primit refuz in cateva zile prin posta, desi aveau toti contract de munca cu firma din UK...

Share This Page