4.6 C
London
Sunday, November 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nigel isi minte cu buna stiinta conationalii

Discussion in 'Politica' started by Dan, Mar 23, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Daca credeati ca numai in Romania politicienii mint, aflati ca si in UK e la fel.
    Am primit prin posta aceasta frumoasa scrisoare in care Nigel ne informeaza ca in UK sunt 68.000 de romani.
    Acelasi Nigel stie clar ca in UK numarul romanilor este cel putin dublu. Stie el, stim noi, care n-am uitat pe statisticile din 2011, dar publicul obisnuit nu stie, pentru ca nu sta sa se uite, ca noi, pe statisticile oficiale, sa vada fix numarul romanilor.

Ma intreb de ce nu a adunat toate arestarile de romani din ultimii 10 ani de pe tot teritoriul UK, sunt sigur ca acest numar depasea cu mult numarul romanilor din UK. Poate atunci publicul si-ar fi dat seama prea usor ca acest politician pur si simplu minte sau dezinformeaza?

2. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma mira nimic de la nenorocitul asta. El minte populatia de mult timp... de ce a sarit si Cameron in aceeasi oala, ca pierde alegatori!

Care este partidul concurenta principala a UKIP? Poate se merita o scrisoare catre liderii acestuia in care sa se explice campania de dezinformare pe care o face UKIP si sa se incurajeze sa replice pe motiv ca vor pierde alegatori daca nu o fac.

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Ambasada Romaniei stie ca un partid politic foloseste romanii si dezinformeaza in privinta lor ca mijloc de a recruta membri? Ar trebui sa se sesizeze si sa trimita la UKIP scrisoare de protest, iar membrii romani ai Parlamentului European ar trebui sa ridice problema in parlament. O astfel de campanie este inacceptabila. Nu stiu cat de legala este, voi studia si daca gasesc ceva, revin. De asemenea voi trimite scrisoare la MP-ul meu protestand fata de campania UKIP. Va sfatuiesc sa faceti la fel.

4. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0
    E politician si meseria lui consta in a minti alegatorii in cautarea de noi voturi . Va face orice pentru voturi . Nu e nici prima nici ultima oara cand minte ... nimic nou sub soare .

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ambasada a trimis "dreptul la replica" ziarelor care au publicat initial stirea cu cei 68.000 de romani care traiesc in UK si din care o treime au fost arestati: http://londra.mae.ro/local-news/1282

Nigel minte si in Parlamentul European (din care romanii lipsesc sau nu's la curent cu problema):
    http://www.youtube.com/watch?v=V72mZCDwmY0

@underdog - eu sincer credeam ca meseria politicienilor NU e sa minta. Nu cred ca statul este "stapanul" iar cetatenii sunt "sclavii", Cel putin nu in UK.

6. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Am dat o cautare pe Google si am gasit ca Nigel
    - este casatorit cu o nemtoiaca
    - spune ca femeile din Marea Britanie beau prea mult, ca nu-i plac oamenii din salile de sport, detesta muzica rap, considerand-o agresiva, urata si neplacuta (http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk ... ot-1531609)
    - a fost acuzat de o legatura amoroasa cu o femeie din Letonia (sau Latvia, in engleza) (http://www.telegraph.co.uk/news/electio ... ofile.html)
    - a primit 2 milioane lire sterline in timpul a 10 ani ca parlamentar european pentru cheltuieli (aceeasi sursa)
    - se ghideaza dupa principiul "politicienii guverneaza prin frica" (ceea ce e clar ca asta vrea sa induca populatiei din Marea Britanie)
    - prefera imigranti din Zimbabwe decat din Romania, Bulgaria sau Polonia, spunand ca acestia sunt discriminati din cauza UE (http://www.independent.co.uk/news/uk/po ... 97949.html)

In concluzie, nu-l sufar!

7. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0
    Dane,daca ar fi scris in loc de romanians & bulgarians,africans & indians ce s-ar fi intamplat ?

Cate milioane de indieni si pakistanezi,africani etc sunt in UK ? Si culmea ca tot aia se fac discriminati,dar mai nou au inceput ei sa ii discrimineze pe engleji si engleju' ramane cu buza umflata.

Devine discriminare orice care e impotriva non-europenilor,absolut orice.Dar cand europeanul e discriminat de altcineva e NIMIC.

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ Dan, cred ca ambasada ar trebui sa trimita scrisoare la UKIP sa le ceara sa inceteze sa recruteze membri dezinformand in privinta romanilor. Ambasada Bulgariei ar trebui sa faca la fel. Poate o vor face...

9. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0
    @ Dan
    Nu stiu daca meseria politicienilor e sa minta .Cert este ca la asta ma astept de la ei deci nu o sa fiu dezamagit vreodata .Datoria noastra a cetatenilor este sa le dam peste bot de fiecare data cand ii prindem in flagrant . Repet : nu o sa fiu dezamagit in veci de vre un politician si nici nu o sa iert cand l am prins cu ocaua mica . Ii acord prezumtia de vinovatie si cand il prind il ard . Politicienii se schimba ( sau asa ar trebui in opinia mea ) , cetatenii raman .

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In SUA se organizeaza o competitie pentru cele mai adecvate definitii ale unor termeni contemporani.
    Pentru competitia din 2010 termenul de definit a fost "corectitudinea politica".

Castigatorul a dat urmatoarea definitie:

"Corectitudinea politică este o doctrină cultivată de o minoritate delirantă, ilogică, promovată de mass-media oficială, care sustine ca este posibil să apuci o bucată de căcat de partea curată".

11. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Post de 1000 de puncte Dromaderule.

12. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    1. Sa incep iar cu gramatica? Unii au alergie deja :))) Din fericire nu cei (mai) educati...

Citat din scrisoarea prezentata de Dan in primul post al acestui topic (doar primele 2 randuri, mai departe nici nu vreu sa ma duc):
    It's taxpayer's not tax payer's. Un Europarlamentar, un "lider" unui "partid" politic cum da din mana lui o scrisoare de campanie (care ar trebui sa-l ajute si la imagine) cu greseli? Cunostintele "domnului" Farage de a forma un cuvant in limba materna se opreste la MS Word spell checker, (N.B. acesta nu vede greseala) asa se pare. Din moment ce se regaseste semnatura individului pe hartie, presupun ca a citit textul inainte de a-l semna (in cazul in care nu el l-a redactat ci secretara).

2.
    Right, it's prolly money from Heaven that God gave you to save Britain from the evil Romanians and Bulgarians.

"Nigel Farage has been accused of putting pressure on two MEPs to break European rules as he sought to gain tens of thousands of pounds in taxpayers' money for the UK Independence party." sursa - http://www.guardian.co.uk/politics/2013 ... ed-threats

"UKIP Members of the European Parliament have donated almost half a million pounds from their taxpayer-funded salaries to their own political party, recent revelations have shown." sursa - http://www.thecommentator.com/article/2 ... ey_to_ukip

Share This Page