16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

New EU states migration limit could be lifted (updated)

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Nov 17, 2006.

1. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ups , mai sint si romani care au largi viziuni, asta este progres.
    Adevarul este ca restrictile sint bune pt. imaginea Ro. , incurajeaza oamenii cu initiativa... -umbrela-

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Alleex2000, nici macar nu ar trebui sa ma agit sa iti arat legea dar hai totusi, pentru ca ai dubii... Este un document EU care nu are nici o legatura cu UK. Asadar EU ne discrimineaza, nu UK, urmand o logica de tipul: "Evreii l-au omorat pe Isus".

-santa- anta-

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/sit ... 380188.pdf

3. alleex2000

alleex2000 New Member

Trophy Points:
    0
    Te inseli cand spui ca link-ul pe care l-ai pus mai sus este LEGE! Este doar o directiva care permite statelor UE anumite actiuni in legatura emigratia. Sunt tari care nu permit accesul romanilor pe piata muncii, tari care permit accesul limitat si tari care au liberalizat complet piata. UE lasa libertatea fiecarei tari de a decide zic eu JUSTIFICAT cand anume liberalizeaza piata! Pentru ca asta e scopul final! Cand am vorbit despre DISCRIMINARE, m-am referit la faptul ca guvernul UK n-are nicio JUSTIFICARE reala de a mentine interdictiile. Nu stiu daca ai observat, dar pana si Germania si-a mai indulcit pozitia si permite un acces sporit al romanilor.Asa ca...

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Partea cu justificarea e cea mai simpla pentru guvernul englez. Ar fi de ajuns sa publice rezultatele sondajelor cu privire la imigratie si s-ar vedea clar ca majoritatea englezilor sunt impotriva liberalizarii pietei muncii. Ar putea invoca multe motive.

Cert este ca au dreptul sa introduca si sa mentina aceste restrictii timp de 5 ani si chiar asta si fac. Initial, am sustinut si eu teoria discriminarii, mai ales pentru ca nu au impus restrictii si celorlalte 10 state care au aderat in 2004. Si ma refer la restrictii incepand cu anul 2007. Acum insa, dupa aproape un an, am inceput sa vad si o parte buna a restrictiilor:
    1.nu e mare inginerie sa le fentezi;
    2.Anglia nu se transforma in Italia sau Spania.

5. alleex2000

alleex2000 New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca de cand traim in strainatate, am uitat limba romana! Mai cititi definitiile termenilor DISCRIMINARE si JUSTIFICARE!
    Din pacate, prea multi dintre noi, uitam de unde am plecat!
    Incepem sa semanam cu politicienii! Ne aparam micul nostru
    regat!

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Iti inteleg supararea alleex2000. Tocmai de aceea n-am sa joc rolul guvernului britanic in aceasta seara. Spuneai insa ca discriminarea se pedepseste. Ti se pare ca englezii au fost sau vor fi pedepsiti pentru discriminare?

Succes in continuare!

P.S. Nu incerca sa-mi explici tu limba romana pentru ca nu simt nevoia sa ma cobor la nivelul jignirilor.

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Daca uiti de unde ai plecat, asta este un semn bun, adica incepi sa te integrezi...
    Englezu face ce vrea la el acasa , nu te obliga sa stai ... -beer-

8. shygeek

shygeek New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca discutia a luat o turnura personala. Parerea mea este ca guvernul englez, ca orice alt guvern care are ca obiectiv sa castige si urmatoarele alegeri, trebuie sa asigure un echilibru fin intre ceea ce isi doreste alegatorul ( care de cele mai multe ori este in rol de angajat si doreste sa munceasca putin si sa castige mult) si ce pare o necesitate economica (impusa in majoritatea cazurilor de cei care au rol de angajatori care doresc mana de lucru ieftina). In ecuatie mai trebuie introduse si opozitia, care canta in struna alegatorului si mass-media care fie ca trebuie sa-si vanda "produsul" ( si atunci exagereaza) fie raspunde la ordin politic. Sorry, nu am vrut sa fiu plictisitor, dar cred ca d.v.p.d. al guvernului englez, Romania este o tara ca oricare alta iar orice decizii politice se iau, se are in vedere "ciolanul" -porky-

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa toate intamplate in Italia, mai mult ca sigur ca nu se vor scoate restrictiile. Si asta cred ca este cireasa de pe tort, pentru ca ei oricum nu aveau de gand sa ne dea "liber".

Din punctul meu de vedere, asa este foarte bine. Cum a zis si Parteneru, si ii dau dreptate in totalitate. Este foarte bine asa cu restrictii ... in felul asta nu vine oricine si nu se transforma si UK in Italia sau Spania, iar aceste legi sunt usor de "fentat", trebuie doar sa iti doresti cu adevarat si daca iti doresti, te descuri. Bineinteles, asta nu este recomandata pentru cei care asteapta "mura in gura".

Oricum, eu in continuare sustin ce am zis si pana acum. Restrictiile o sa ramana inclusiv si pe 2009. Restul ... vom mai vedea.

Bafta,
    -police-

10. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Police officer,
    Stiu ca este putin off topic, si-mi cer scuze, dar

eu am avut ocazia sa aud, ca si tine, niste romani ( rroma) care puneau la cale cum sa o bata pe o tipa de la social services, pentru ca, quote, " avea mecla enervanta, si nu era alba" . Mi se urcase tensiunea de nervi, mai ales ca acea social services era acolo " sa aiba grija si sa protejeze pe acel rroma minor" numai ca familia asa voia sa plateasca serviciul oferit, cu " violenta".
    Cine e rasist atunci?

Sorry for off topic.

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul nu sunt rasist.... nu am nimic cu tiganii, ci cu cei care vin si ne fac ... de cacao ca sa folosesc putin din limbajul trivial.
    Printre ei sunt si romani romani, dar trebuie sa recunoastem ca majoritatea sunt romani cu 2 de rr in fata. REPETT ! Atata timp cant vin aici si muncesc cum trebuie si nu fac fapte antisociale, este cat se poate de OK. Dar ei, desi sunt rromi, tot pasaport roman au. Cand fac o belea si fac multe de sa te saturi, tot ca roman este catalogat. Uitati-va acum in Italia iar acel rrom cate a omorat acea femeie. Vuieste in presa internationala. ROMANII sunt cei care fac si dreg.... etc. Si acum saracii din Italia, care muncesc legal, cu acte in regula, sunt decatalogati de opinia publica si au probleme ... asa o sa fie si aici in UK peste nu mult timp. Asa ca, e bine cu aceste restrictii cum am zis si mai sus. Ei oricum o sa vina, dar in numar mai mic, cel putin in viitorul apropiat.

Cum ziceam si repet, cei care isi doresc cu adevarat sa faca ceva, se descurca si cu restrictiile astea ca nu e asa de greu de fentat daca iti doresti cu adevarat.

Mult succes la toti,
    -police-

12. sofis_68

sofis_68 New Member

Trophy Points:
    0
    Bun, englezilor le-a scapat de sub control emigrarea si trebuie sa ia masuri. Atunci de ce nu aplica aceleasi restrictii pentru TOTI emigrantii? Oare de acum inainte, dintre tarile care au intrat in EU in 2004, noii veniti in UK vor fi obligati sa aiba work permit sau sa fie self employed? Daca pun restrictii pe romani, iar celelalte natii continua sa intre, cum le va ajuta cu?. infrastructura care ?sufera? din cauza emigrantilor?

Bun, emigrantii de natie romana(?) comit crime in tarile in care emigreaza; asta se intampla si altor natii, cum e posibil ca atunci cand romanii comit o crima asta se transforma intr-o problema mondiala de expulzare a tuturor romanilor si etc? Oare din miile si miile de emigranti de alte natii in ultimii 3 ani, nimeni n-a comis o crima? Daca unul din natia X a pus o bomba pe undeva, nu au mai primit pe nimeni din natia X? Rezolvi scaderea criminalitatii expulzandu-i pe toti emigrantii inapoi in tarile lor sau punand restrictii asupra celor care muncesc din greu? Guvernantii nostri ar trebui sa ia atitudine in legatura cu asta.

Bun, si eu ma tem oarecum ca daca le dau liber tuturor romanilor, s-ar putea sa aiba un efect negativ asupra MEA. Dar este o problema mai mare decat problema mea, si aceasta este ca suntem cel putin desconsiderati cand se iau aceste masuri numai impotriva romanilor, si eu cred ca fiecare dintre noi, in cele din urma, intr-un fel sau altul, sufera din cauza asta, cel putin pe mine ma afecteaza. Problema e imaginea noastra ca natie, chiar si dupa atatia ani de cand atatia romani emigranti s-au dovedit a fi ?de treaba?.

Cu cativa ani in urma, aceasta s-a intamplat irlandezilor:
    ?It was regularly seen in England too. At boarding houses, where labourers would stay, you'd commonly find signs like:
    No Blacks No Dogs No Irish
    Just went to show that bigotry is bigotry, and it is stupid no matter where it is found.?
    Si acum toata lumea se mandreste daca are 1% de sange irlandez.

Oare cu noua, romanilor, cand o sa ni se schimbe imaginea?

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca foarte curand va fi...NO blacks, NO dogs, NO romanians...
    Trist...foarte trist

14. Anonymous

Anonymous Guest

15. Anonymous

Anonymous Guest

dupa cele intamplate in Italia cu rromii cei de la Ahead sau gandit sa scoata o noua editie la NERO -lol- ol-

16. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    dar nu stiu de ce sa ne mai ambalam din cauza unui nemernic! Tigan roman, roman, rus, american,ce conteaza? Este un cretionid salbatic care a luat viata unei fiinte nevinovate !
    Imi face impresia ca italienii insa nu sunt atat de civilizati pe cat ar vrea sa para daca ne baga pe toti intr-o oala si ataca romani nevinovati.
    Ia spuneti voi: cati oameni au murit la 7/7 la metrou? Cate atacuri rasiste indreptate catre arabi ati vazut/auzit? Englezii de ce stiu sa se comporte altfel?
    Nu este normal ca poporul italian sa reactioneze asa! Intr-adevar si sentimentele mele sunt mixate, tind sa generalizez dar criminalii sunt raspanditi peste tot in lumea asta,nu vin numai din Romania
    Eu sunt eu, vecinul este vecinul s.a.m.d.
    Urmariti ciudatul caz al studentei britanice Meredith care si-a pierdut viata zilele trecute in Italia unde studia! Cercetati/arestati sunt: un italian, un american si un congolez parca.

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.guardian.co.uk/immigration/s ... 21,00.html

Share This Page