9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

New EU states migration limit could be lifted (updated)

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Nov 17, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

ce credeti??
    eu cred ca ne mint iar, este o abureala, doar ca sa ne impace putin
    ca ne-au discriminat si nu ne-au dat nimic.

2. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: doar 1 an de restrictii in anglia??

What to belive??? -silent- -study- Sa vedem ce vor aproba parlamentarii englezi...

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

1 sau mai multi este acelasi lucru din punctul meu de vedere ... chiar si simplul fapt ca AU GANDIT sa impuna restrictii in conditiile in care statele din 2004 nu au nici o restrictie, il consider o insulta . PERIOD

4. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
  5. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Hello!  -wave-

Stie cineva mai mult?  -scratch- cratch-
    Ce credeti,  cand o sa stim mai mult despre asta? ??
    Could happen like with Slovakia? half year ?
    Or just in 2012????  :)|

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Nimeni nu stie cand vor fi ridicate aceste restrictii! Unii spera ca vor fi ridicate dupa primul an, iar altii printre care si eu, sustin ca vor tine minim 2 ani. Sa nu uitam ca durata restrictiilor precizata in lege este de cinci ani. Si ma intreb eu, au fixat durata asta doar asa de forma, pentru a ridica restrictiile dupa primul an? Sincer, nu cred!
    La ora asta, nici englezii nu stiu exact cat le vor mentine! Ei au promis si ca vor scoate vizele si nu le-au scos decat cand au fost fortati de intrarea Romaniei in UE.
    Asadar, cunoscand stilul englezilor, eu unul sunt sceptic!

7. tun

tun Member

Trophy Points:
    16

Eu cred ca restrictiile vor fi mentinute pana la sfarsit... -strike-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Ca o parere personala...

Cu englezii e cam greu de prevazut. Nici ei nu stiu saracii de capul lor!
    Insa le merge foarte bine si procedura lor nu da gres niciodata!

Anul trecut au spus ca in 2007 la sfarsit vor reanaliza situatia.Si asa vor face! Nu au de ce s-o faca mai devreme. Nu au datele necesare unei analize.

Deci, ii asteapta pe toti care sunt legal sa aplice cu BR-uri, ii numara, analizeaza datele si in urma staisticii si a trendului scot sau nu restrictiile.

Daca nu sunt satisfacuti de cati muncitori in agricultura au poposit aici, vor mai lasa restrictiile; daca iarasi nu sunt multumiti de cei care au venit pe diverse domenii incurajate de ei, este posibil sa le ridice.

Insa intrebarea este , ce le-ar face placere sa gaseasca dupa 1 an? Multi romani legal, sau mai multi ilegal?Spre sfarsitul anului vor aparea din nou reportaje agresive adresate romanilor care vin sa doarma in parcuri si sa munceasca ilegal. Asta e una din tacticile lor! La TV ne fac albie de porci, iar in statistici ne incurajeaza.

Asta ca o perdea pentru englezul de rand care nu stie economie,politica sau altceva in afara de COMPLAINTSI BENEFIT.

In concluzie, e prea devreme pentru supozitii!

Numai bine si trebuie sa ne gandim ca sederea noastra aici si comportamentul nostru influenteaza intr-ul fel sau altul decizia lor!

-sunny-

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu tine.

10. intrebacioasa

intrebacioasa New Member

Trophy Points:
    0
    Ce stiti despre ridicarea restrictiilor de muncai- vor fi schimbari din 2008?

Salutare tuturor,

Ma intreb daca din 2008 vor mai fi restrictii pe piata muncii din UK pentru romani... Englezii au promis ca dupa un an vor revizui conditiile, iar pe undeva citeam ca ar fi posibil ca asta sa se intample chiar dupa 6 luni (acum, in iunie). Stie cineva ceva concret?

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce stiti despre ridicarea restrictiilor de muncai- vor fi schimbari din 2008?

Nu are cine sa stie ceva concret, vom afla cu totii atunci cand HO va publica ceva oficial. Restul sunt speculatii.

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce stiti despre ridicarea restrictiilor de muncai- vor fi schimbari din 2008

O parere personala:

Ar trebui sa va ganditi la ridicarea restrictiilor ca si la ridicarea vizelor! Stim cu totii de cate ori au promis eliminarea vizelor pentru ca in final sa o faca in ultima clipa si atunci mai mult fortati de intrarea noastra in UE. Daca cineva crede ca vor proceda diferit cu restrictiile, nu pot spune decat ca e un om foarte optimist! :)

Pe de alta parte, orice este posibil, deci nu zice nimeni sa nu sperati! Poate soarele va rasari! -sunny-

13. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce stiti despre ridicarea restrictiilor de muncai- vor fi schimbari din 2008

Oricum nu prea are rost sa discutam despre subiectul asta de vreme ce UK nu prea mai are guvern acum. Sa vina data de 21 iunie, sa vedem daca Dl. Hand va mai face ceva, daca Bryne va lua masuri...
    Acum restrictiile si pariurile sportive pentru mine sunt acelasi lucru.
    Patience, patience, patience... :-?? :-?? :-?? :-?? :-??

14. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce stiti despre ridicarea restrictiilor de muncai- vor fi schimbari din 2008?

Da ce , Hands a facut ceva? ...este un ratacit care latra la luna si vrea sa fie bagat in seama; sinteti naivi sa crezi ca il intereseaza situatia romanilor. Byrne este un senil cu fata de pedofil ... -puke-

15. tinatina

tinatina New Member

Trophy Points:
    0

-scratch- cratch- -action-

International

Marea Britanie nu doreste imigranti pe piata muncii

Viitorul premier al Marii Britanii, Gordon Brown vrea ca piata municii din Regatul Unit sa fie ocupata de muncitori britanici, care sa fie angajati in locul imigrantilor.

Potrivit Daily Telegraph, Brown a explicat ca intentioneaza sa lanseze un amplu program de pregatire a somerilor britanici, astfel incat ei sa le ia locul muncitorilor care vin din alte state.

Domeniile vizate sunt comertul, constructiile, industria hoteliera - unde lucreaza numerosi imigranti.

Brown sustine ca Guvernul va incheia, in acest sens, parteneriate cu mai multe companii din Regatul Unit, aproximativ 200.000 de someri britanici urmand sa isi gaseasca o slujba.

Declaratiile lui Gordon Brown au loc in conditiile inaspririi criticilor la adresa guvernului, fata de valul de imigranti din tari ca Polonia si Romania. Gordon Brown se ocupa in prezent de portofoliul Finantelor, insa el va prelua peste o luna functia de premier, dupa demisia lui Tony Blair.

HotNews.ro, D. Mihai, 06 iun 2007

( :-??N-am zis-o eu ! ) -lurk- -q- -k-

16. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

sfecla multa sfecla ca dik ma la ala nenea fratica..

17. Anonymous

Anonymous Guest

New EU states migration limit could be lifted

Ministers are to consider lifting the restrictions on Romanians and Bulgarians coming to work in Britain on the basis of evidence from the new "migration impacts forum", which starts work today...

http://politics.guardian.co.uk/homeaffa ... 52,00.html

18. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant...Sa vedem ce va fi?! Comentarii?Voi ce credeti? -sunny-

19. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Fie ca vor sau nu, mai devreme sau mai tarziu, tot vor ridica aceasta restrictie... (ca si cu vizele, de altfel!) -rock-

20. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Liam Byrne este si a fost foarte tare pe pozitii. El stie mai mult decat oricine, ca cel mai important este sa isi consolideze un viitor politic. La fel ca si John Reid. De aceea, chiar si cu aceste presiuni, eu cred ca restrictile vor tine atat de mult cat se poate din punct de vedere legal. In nici un caz nu vad a relaxare atat de curand. Acesti politicieni nu vor face niciodata gesturi nepopulare. Relaxare politicii emigrarii este unul din cele mai nepopulare initiative si nimeni la putere nu va risca asa ceva in momentul de fata. Asta e ceea ce cred. As vrea sa gresesc.

Share This Page