9.7 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nevoie urgent de un simplu sfat.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Alex_86, Apr 26, 2017.

1. Alex_86

Alex_86 New Member

Trophy Points:
    1
    In urma cu cateva zile am intrebat daca are cineva un cont premium pe spareroom, intre timp mi-am facut eu si nu mai era necesar. Aveam nevoie de o camera in Northampton incepand cu 30 aprilie (peste 3 zile), initial am gasit, am vorbit cu landowner si a acceptat, dar azi cu fix o zi inanite sa trebuiasca sa plec, sa razgandit, prima data ar vrea sa ma vad cu el "face to face" inainte sa ia o decizie, mi-a recomandat sa mai vorbesc si cu alti landowners.
    Problema este ca doar maine 27 aprilie, pana seara (noaptea e cursa spre UK, e autocar) mai am la dispozitie sa caut o camera in Northampton, cea ce este imposibil sa mai gasesc mai ales ca am un buget limitat de 550 lire, pe langa asta mai aveam programat si un interviu pentru un job (marti 2 mai) pe care automat il voi pierde.
    Acum ma uitam pe spareroom la chirii in Londra unde am vazut unele chiar foarte ieftine, 200 lire pe luna dar in schimb trebui sa stai vro 2 ore cu un batranel de 80 ani seara (proprietarul casei), sau sa stai dupamasa cu copii cam la aceeasi suma. Totodata mai sunt si la 350 lire dar sunt foarte multe persoane in casa, gen 5-6 camere si 6-7 persoane (dar multe au camere SINGLE, deci fara sa stai in camera cu cineva).

Acum sfatul care il cer este. Sa vad maine (defapt azi ca e trecut de 12 noapte) sa incerc sa contactez chiriile din Londra si in loc sa cobor in Northampton sa cobor in Londra tinand cont ca nu am niciun interviu pentru vrun job in Londra, si sa-mi incerc norocul pe parcursul lunii cat am chiria platita sa-mi caut de lucru?
    Pentru inceput n-as avea pretentii, as accepta un job platit cu minimul 7.5 pe ora, la depozit, driver mate (doar asistent, n-am permis auto), in fabrica la preparat sandwich etc, orice job care mi-ar permite sa pot lucra fara acte de genu CSCS, iar pentru NINO si cont bancar as incerca pe cat de prepede posibil, mai ales ca in Northampton unde trebuia sa ajung, as fi fost platit cu ONEPAY pana mi-as fi facut cont bancar, iar cu engleza ma descurc destul de bine fara sa am prea multe dificultati inafara de accentul balcanic.
    Sau sa renunt si la idea de a mai venii in UK, as pierde 100 euro cat a costat biletul de autocar (imi trebuiau minim 48 ore sa fac refound) iar cei 550 lire trebui sa ii restitui si n-as mai avea ocazia sa ajung cel putin pana in primavara anului viitor in UK. Dar nici sa vin in Londra sa stau cateva zile si pe urma sa plec acasa nu doresc, nu pot sa cheltui aiurea banii care ii am si pe urma sa ma intorc in RO si sa sput ce "fine" a fost in concediu.

Sper sa primesc un sfat de la cineva care o fi avut in trecut probleme sa stea cateva zile fara job si acte, si sa-mi spuna cat de dificil ia fost, iar persoanele care le vedeam la TV la stiri care stau la coltu strazi cu "iama nene" va rog abtinetiva.

multumesc.

Last edited: Apr 26, 2017
  2. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    1. Daca esti absolut hotarat sa vii in UK, atunci eu zic sa vii. Daca iti pui intrebarea daca sa mai vii, eu cred ca totusi nu esti hotarat.
    2. In Northampton este o comunitate f mare de romani. (Adica nu. nu e comunitate. Sunt multi romani). Anunturi cu camere in chirie apar destul de multe pe grupurile de facebook (poate ar fi o idee buna sa verifici)
    3. De ce vrei sa te angajezi ca necalificat? Ce pregatire ai? De ce nu iti cauti ceva in domeniu?

Daca ai intrebari iti raspund cu placere.

3. Alex_86

Alex_86 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru raspuns.
    De venit acum vin 100%, ma contactat o agentie imobiliara in Northampton si am gasit chirie, din pacate nu cum mi-as fi dorit eu, single room, e double shared house cu mai multe persoane chiriase si nu 1-2 pers gen landowner. Ce ma deranjeaza este ca in loc sa-mi platesc 1 luna chiria, o sa-mi ajunga doar pentru 2 saptamani ca trebui sa platesc comision si depozit.
    Ca ce vin acolo?, ca necalificat, o sa sa ma orientez sa fac 1-2 cursuri de calificare in alt domeniu, nu cred ca in ce am lucrat eu, in telefonie pe partea de resoftare / QC (verificare, controlul calitatii) sau la decodoare TV pe aceeasi profil, soft / verificare, as avea sansa sa gasesc, oricum nu prea ma atras genul asta de job. In Romania am avut doar ocazia sa fac 2 zile DRIVER MATE si mi-a placut la nebunie, stiu ca e un job care cere sa fi tot timpul pe drum, efort fizic si sa stai pe scaun in masina, dar eu vad si partea buna, te plimbi de colo colo si vezi locuri noi, intalnesti oameni, si nu, n-as face pentru bacsis, mie imi este rusine sa accept bacsis.

La ce te referi cand ai spus "sa vin", la Northampton sau Londra, pana in Anglia fac 2 zile, as putea pe parcurs sa ma razgandesc si totusi sa cobor in Londra, cel putin mi se pare ca as avea o sansa mai mare sa gasesc de munca doar pentru faptul ca este un oras cu mult mai mare decat Northampton. Acum eu doar presupun ca as gasii de lucru ca necalificat destul de repede, dar n-am acte si nu stiu cu cat m-ar afecta, si cum am spus, presupun, n-am fost niciodata acolo sa stiu cum sta treaba.

Last edited: Apr 27, 2017

Share This Page