3.9 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nevoie de sfat - Taxe and stuff

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by zbrexter, Mar 21, 2012.

1. zbrexter

zbrexter New Member

Trophy Points:
    0
    Sal tuturor, problema e in felul urmator. Am venit anu trecut aici in UK prin aprilie, si cum am venit miam facut NIno si prin iulie am aplicat si de UTR. UTR trebuia sa vina prin august dar nu a venit de loc asa ca prin februarie i-am contactat pe aia la HMRC si iam intrebat de ce nu am primit UTR-ul, mi-au zis ca "you're online application was unsuccessful " si ca tre sa ma inreg prin telefon, nu aveam la mine toate datele (data cand am inceput munca ca self si alte alea) asa ca le-am zis ca o sa revin cu un telefon. La inceputul lui martie am mai incercat odata sa ma inreg online dar din nou fara success. Tot anul asta pana acum nu am muncit din cauza unor probleme si nu am rulat in cont cine stie ce, sigur nu e vb de mai mult de 4-5000 de lire. Intrebarea mea e asta, cum imi inchei anul fiscal pe 0 sau daca trebuie sa mi-l inchei? Sa ii mai sun odata ssi sa imi fac UTR prin telefon? Daca da pot sa le zic ca am inceput munca mai tarziu sau ca am avut perioade de inactivitate ca sa justific ca nu am taxe de platit? orice sfat e binevenit, stiu ca nu sunt prea coerent dar sunt cam rupt de oboseala acum si chiar ma chinui de 2-3 zile sa fac postarea asta ...

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu poti incheia anul fiscal pe zero fiindca nu ai UTR. De fapt, nu il poti incheia deloc.

Acesta nu este neaparat un lucru rau, atat timp cat poti dovedi ca ai aplicat. Incearca sa aplici prin telefon.

Dupa ce primesti UTR, aplica on line pt self assestment la HMRC. Astfel poti sa faci taxele on line fara bataie de cap. este foarte usor.

Share This Page