7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Naturalizare - nelamurire

Discussion in 'EMIGRARE' started by aa7670, Jan 4, 2013.

1. aa7670

aa7670 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,

Am o nelamurire in privinta dobandirii cetateniei britanice: trebuie sa stau aici in UK 5 ani de zile inainte sa aplic sau 6?

Intr-o parte (aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/) spune ca trebuie sa stau 5 ani dupa care pot aplica iar in alta parte (aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/) spune ca "You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation." care inseamna ca trebuie sa aplic pentru ILR care se obtine in mod normal dupa 5 ani (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... tiontypes/)

Contextul meu e urmatorul:
    - am venit ca student full-time in Septembrie 2008 si am terminat anul trecut in 2012 si de atunci lucrez FT
    - 2009-2010 am avut yellow card (20 ore)
    - 2010-prezent blue card

Pana la urma: pot aplica anul acesta in Octobmrie 2013 cand se implinesc cei 5 ani?

Multumesc!

Regards,

Marius

2. Magdala

Magdala New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar e ca un labirint site-ul cu naturalizare. Si pe mine ma intereseaza subiectul si parerea mea este ca ceea ce ai intrebat tu: "You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation." se aplica in cazri speciale in care poate esti din afara Uniunii Europene dar ai un membru al familiei ce apartine EEA-ului sau altele.

Nu cred deci ca ti se aplica tie acest paragraf. M-asi focaliza pe ideea ca in momentul in care ai intrat in UK ai permanent residence status:
    "If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status."

Sunt centre in fiecare oras care au capacitatea sa te ajute cu aplicatia si obligatia sa iti raspunda la intrebari. Din cate am citit pe site-ul UKBA aceste centre acreditate necesita o programare si eventual plata unei taxe de aproximativ £80. Eu am contactat primaria orasului meu si am primit un telefon de la o doamna care mi-a raspuns la cateva din intrebari.

Principala mea grija era, ca studenta, cand incepe perioada de "calificare" sau ceea ce pe UKBA gasesti ca "When does the residential qualifying period start?". Am aflat deci ca perioada asta de "calificare" incepe cu ziua nr.1 in care ai ajuns in UK cu intentia de a ramane, totusi trebuie legal sa ai capacitatea de a demonstra legal ca ai fost aici si de ce. De exemplu eu am ajuns pe data de 1 dar abia pe 2 m-am inrolat si deci facultatea mea imi va emite o declaratie prin care vor sustine ca m-am prezentat la inrolare in data de 2 si ca pentru 3 ani am studiat in facultatea lor. Asta este dovada prin care "serves as a proof of EEA national exercising Treaty rights in the UK".

Costurile de naturalizare daca nu ma insel sunt aproximativ £800 si deci cred ca merita sa mai cheltui cateca zeci de lire pentru ajutorul unui centru acreditat, ca nu cumva sa iti primesti aplicatia inapoi dupa ce vei astepta 6-9 luni.. Deci fi intelept!

E nevoie de multa rabdare cu astia, eu am asteptat un an de zile pentru a-mi updata yellow card-ul la blue card. Deci daca perioada de calificare ar incepe o data cu obtinerea Blue card-ului asi fi prima care asi pleca de aici fara a inapoia nici un imprumut de studiu statului Britanic..

Succes si mai scrie pe blog daca ai ceva update-uri. Sunt curioasa cum merge aplicatia ta daca ai decis sa continui acesc proces lung si plicticos.

3. aa7670

aa7670 New Member

Trophy Points:
    0
    Le-am trimis un mail la ukba enquiries si inaptii de acolo mi-au trimis ca raspuns copy-paste de pe site-ul lor. Poftim cultura! Nu degeaba Theresa May a anuntat ca UKBA sunt degeaba (http://www.guardian.co.uk/uk/2013/mar/26/uk-border-agency-broken-up

Pana la urma va trebui sa merg, probabil in vara, asa cum ai recomandat si tu la un advisor ceva sa lamuresc situatia. Am postat si in alte grupuri de romani, unii spun 5 ani, majoritatea spun 6 ani. Pana atunci o sa trebuiasca sa imi iau examenul the Life in UK insa nu sunt lamurit daca tot mai trebuie sa dau examen de engleza (IELTS) ori ba (tinand cont ca am terminat faculta unde obviously s-a predat in engleza).

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Eu sunt in procent de 99.99 % sigur ca vorbim totusi de o perioada de 6 ani in total.

Problema e ca aplicatia de Permanent Resident este strict optionala, momentan este gratuita insa din 1 iulie 2013 Home Office va taxa orice aplicatie de tip european cu £55. Nu e obligatoriu sa aplici pt PR care nu e nimic altceva decat un blue card pe care la remark scrie document certifying permanent residence...exista un mic avantaj, daca ai card cu PR la aplicatia de naturalizare nu trebuie sa mai pui toata hartogaraia sa le arati cand ai dobandit automat statut de permament resident si prin ce metoda. Ma refer aici ca la naturalizare nu trebuie sa mai atasezi P60-uri daca ai fost angaajat, self assesment daca ai fost self-employed etc....daca ai card de PR esti considerat settled and free of immigration control.

Asta spun ei si in aplicatia AN care se trimite pt naturalizare...

Pt cetatenii EEA/EU

"Evidence that you are considered permanently resident in the UK
    • A document certifying permanent residence or a permanent residence card issued by UKBA
    Further information on how to apply for a document certifying permanent residence or a permanent residence card free of charge from the UK Border Agency can be found on the UKBA website.
    Please note
    Whilst the submission of a document certifying permanent residence or a permanent residence card is not mandatory, failure to submit one may lead to delays in reaching a decision on your application. If you do not provide a document certifying permanent residence or a permanent residence card then you must provide the following for consideration:

Evidence of exercising Treaty Rights for 5 years for the relevant EEA national. This may include:
    o P60 tax certificates covering the relevant period of 5 years
    o Employer’s letter confirming employment over the relevant period
    o Benefits letter confirming job seekers’ allowance claimed throughout the relevant
    period of 5 years
    o Benefits letter confirming incapacity benefit claimed throughout the relevant period of 5 years
    o Documentary evidence confirming pension received throughout the relevant period of 5 years
    •For individuals who are self-employed / business person:
    o Evidence from the HM Revenue and Customs confirming payment of tax over the
    relevant period

•For Students:
    o Letter from the public or private establishment confirming that you were enrolled
    on a course of study, including vocational training, throughout the relevant 5 year period.
    o Evidence that you are covered by sickness insurance against all risks in respect of yourself and any accompanying family members in the UK

If you are a self-sufficient person:
    o Evidence of funds in the form of bank accounts covering the relevant period and o Evidence that you are covered by sickness insurance against all risks in respect of
    yourself and any accompanying family members in the UK.

•If you are retired:
    o Evidence that you are receiving a state pension – not an occupational pension
    •If you have been unable to engage in economic activity due to incapacity:
    o Submit a doctor’s letter or medical report as confirmation of this. The doctor’s letter or medical report should state if the incapacity is likely to be permanent

In Aplicatia AN se specifica clar sa demonstrezi statutul tau pe ultimii 6 ani...

EEA nationals exercising EC Treaty Rights
    2.4 If you are an EEA national or the family member of an EEA national, please complete the following section, showing on what basis you were in the United Kingdom for the last 6 years. This is so we can see whether you were exercising your Treaty Rights for a continuous period and have acquired permanent residence in the United Kingdom.

Din ce am mai citit pe alte forumuri de imigratie se poate aplica direct pt cetatenie fara sa fi dobandit statutul de resident permanent, si e OK, daca dovediti ca ati exercitat un drept european pe toti cei 6 ani sau daca ati primit card ce dovedeste ca aveti statut de permanent resident se va aplica dupa minim 12 luni de la data obtinerii ( minim 12 luni de la data scrisa pe cardul de PR)

Toate cele bune,

Bivo

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut bivo,
    Esti sigur ca daca ai PR card trebuie sa aplici dupa minim 12 luni de la data obtinerii? Chestia e ca mie de exemplu mi l-au dat 5 luni mai tarziu decat ma calificam (ca erau cei de la HO foarte soliciati probabil) si as vrea sa aplic pt cetatenie chiar in luna in care se implinesc cei 6 ani (nu 5 luni mai tarziu). Evident voi depune toate documentele pt cei 6 ani. Unde ai vazut tu ca daca ai PR card trebuie sa astepti 12 luni de la eliberare? Multumesc.

6. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Eu am vazut pe un forum de imigratie din UK in care persoana respectiva care lucreaza in domeniul imigratiei spunea ca daca ai card de PR atunci este data efectiva cand Home Office a aprobat cerearea ta de rezidenta permanenta in UK si implicit dupa 12 luni poti aplica pt cetatenie. Tot el spunea ca daca trimiti fara sa ai PR poti aplica cand faci 6 ani de rezidenta in UK pe legea europeana...acum nu stiu ce sa cred personal, suna la Home Office sau apeleaza la un immigration adviser calificat, sa ne scoata din ceata...

In alta ordine de idei, eu am trimits aplicatia mea de PR pe 17 mai, si verificand azi pe site la Royal Mail seria de special delivery se pare ca Home Office mi-a expediat inapoi plicul azi 27 iunie, deci la mine perioada de asteptare ar fi de o luna si 10 zile....

Pana una alta maine verific sa vad ce e in plic :))))

Ca sa inchei, confirm cum am mai spus-o si in alta postare ca Home Office va taxa incepand cu 1 iulie orice tip de aplicatii de tip EU cu £55, baietii deja au publicat pe site noiile formulare BR-uri si EEA-uri.

Toate cele bune,

Bivo

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Ai un link cu privire la taxare?

Merci

8. aa7670

aa7670 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu s-a mai naturalizat nimeni de pe forum de atata vreme? Am vorbit cu unul ce lucreaza in domeniul imigratiei si ala spune ca e vorba de 5 ani. Chiar nu as vrea sa dau £860 si sa mi se respinga ca nu am 6 ani sau sa dau £350 cat imi cer fomistii de adviseri. :(

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Da, 5 ani de rezidenta insa in ultimele 12 luni de rezidenta trebuie sa fi fost "free of immigration restrictions." Adica, sa ai permanent residence. Permanent residence se obtine dupa 5 ani. Deci 5 ani + 12 luni = 6 ani.

10. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca nu a mai postat nimeni nimic aici de ceva vreme, asa ca am sa continui eu in aceeasi ordine de idei.Iata cazul meu pt cei interesati:
    Am venit in UK in mai 2006 cu viza de au-pair, in iunie 2007 am luat blue card-ul, am continuat sa lucrez pt familie pnan in octombrie(da,stiu ce o sa ziceti acuma toti, insa familia aceea m-a ajutat foarte mult sa ma integrez aici in uk).
    In octombrie 2007 am inceput munca, de atunci lucrez fara intrerupere ca employed.Din mai multe motive(nu am sa le enumar aici), nu am aplicat pt Permanent Residence anul trecut, asa ca acum o luna am decis sa o fac.Insa cautand pe diferite web site-uri, am realizat ca pot aplica direct pt cetatenie(naturalization).M-am inscris pt testul Life in the Uk, pe care l-am dat chiar azi si pe care l-am luat cu brio.
    Am programare la Nationality Checking Service pe data de 16.10.2013, doar ca o siguranta pt a vedea daca dosarul meu e ok pt a aplica.
    Am trimis la HMRevenue azi o scrisoare recomandata, cerand intreaga istorie a taxelor pe care le-am platit in uk(puteti gasi informatia cum sa-i contactati pt asta pe HMRC website), sper sa o primesc pana pe data de 16.10 cand am interviul pt dosar.
    Se ridica o intrebare in cazul meu: primul pyslip pe care il am e datat 28.10.2007, ceea ce inseamna ca pe 28.10 anul acesta fac exact 6 ani(toti
    cu p60 si payslips+ am sa cer angajatorilor cate o scrisoare in care sa ateste perioada in care am fost angajatul lor).
    E un risc oare sa aplic inainte de 28.10 cand fac 6 ani(nu as vrea sa prind noua lege in care mai trebuie sa fac si testul acela de limba engleza), cu toate ca primul meu payslip e unul pe saptamana care se termina pe 28, ceea ce inseamna ca eu am lucrat oficial incepand cu data de 21.10.
    Parerile voastre?conteaza oare cateva zile, asta in cazul in care dosarul meu ajunge UKBA inainte de 21 sau 28 octombrie...eu unul cred ca nu o sa influenteze prea mult chestia asta.Poate gresesc...voi ce ziceti?

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, complicata treaba. Poate nu ar trebui sa influenteze insa nu se stie niciodata. Chestia e ca tu iti exerciti dreptul dat de tratatul de aderare din data de la care ai muncit legal cu Blue Card deci daca se uita cu lupa, s-ar putea sa strambe din nas. Cel mai bine ar fi sa expui situatia celor de la Nationality Checking Service. O alta varianta ar fi sa iei scrisoare de la familia la care ai lucrat ca au pair pentru luna de dinaintea celei in care te-ai angajat ca sa certifice ca ai muncit la ei legal, ca nanny, in felul asta ai toti cei 6 ani acoperiti.

12. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspuns, glissando.
    Din pacate nu pot sub nici o forma sa iau scrisoare de la familie(am motivele mele...), asa ca ma gandesc daca sa le spun celor de la Nationality Checking Service ca am lucrat ca au-pair...am contractul semnat de mine si familie prelungit din 2007, cu semnaturi.Scrisoare de la fam nu pot obtine. Sa ma risc cu acel contract pe care il am?La data aceea, in 2007 aveam deja blue card, asa ca nu cred sa fie probleme, nu as fi avut nevoie de nici un alt card sau work permit, asa ca acel contract ar dovedi cum ca am lucrat in continuare pt familie, pana la data cand am obtinut noul job.Problema e ca nu am platit nici un fel de taxe ca au-pair.Sa fie o problema asta?

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai semnat contractul dupa ce ai luat Blue Card-ul nu cred ca vor fi probleme. Insa cel mai bine este sa explici toate astea celor de la NCS. Bafta!

14. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Din păcate, contractul a fost semnat înainte sa primesc eu blue card-ul. Însă aveam în vechiul pașaport viza de au-pair de 1an.contractul a fost doar prelungit pe ca îmi expira viza precum și vechiul contract. Sincer, nu mai știu nici eu ce sa fac. Am sa vad pe data de 16.10 ce îmi zic cei de la Nationality Checking Service. Am sa postez oricum aici ce îmi vor zice ei. Mult succes tuturor românilor care aplica și ei pe rezidenta sau cetățenie! Sa auzim numai de bine!

15. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am citit postariile de aici si am urmatoarele concluzii:

1. da poti spune ca ai lucrat ca au pair imediat dupa perioada in care ai obtinut blue card-ul, iunie 2007-octombrie 2007. Treci pe formular perioada, job-ul , si adresa angajatorului. Nu e imperativ sa le trimiti contract-ul de angajare sau pay slip sau ce vrei tu...Uite de exemplu fa tu o scrisorica in care explici frumos ca ai muncit ca si au pair pe visa, perioada X si Y si ca dupa obtinerea blue card-uluim ai fost rezident legal si ai ramas la familia respectiva pt inca cateva luni pt a te integra mai bine si a avea succes pe piata muncii...Gresesti cu ceva? Categoric nu.

2. Daca varianta de mai sus , nu iti suna prea bine, poti pune ca perioada iunie - octombrie ai fost job seeker sau self sufficient, e si asta un drept prevazut in tratatul de aderare al EU....astea 3 luni ai avut bani in cont, ai fost rezident fizic in UK, si nu a fost nevoie sa faci activitati economice.

3. Hey !!! Sa fi platit taxe ca au pair? Ma faci sa rad!!! Uite ma dau eu exemplu :)) Am fost au pair dupa 2007, pt un an , anul ala a fost luat in considerare pt aplicatia de PR ( am card de PR obtinut anul asta iunie 2013) Anul de au pair a fost luat in considerare intrucat am muncit legal, inregistrat cu Home Office, cu Worker Accesion Card obtinut atunci...Nu , nu am platit nicio taxa perioada aia, de altfel am obtinut NINO dupa ce am obtinut blue card-ul cu no restrictions.....Programul asta Au Pair are si el o lege bine definita, si cei de la Home Office o stiu crede-ma . Mai mult nu exista lege in UK, care sa mentioneze in mod explicit ca da trebuie sa ai un contract scris, cu angajatorul tau....Bine merci contract-ul asta putea sa fie incheiat intre tine si ei verbal....Dar le zici ca dupa obtinerea de blue card ai preferat sa mai stai acolo o perioada, mare lucru...

4. PR-ul este optional; poti aplica pt siguranta ta, sau poti trimite aplicatia pt naturalizare direct, atata timp cat ai 6 ani legali, iar prima zi de la rezidenta ( intoarcere in timp) sa fi fost in UK. adica daca zici ca ai 6 ani in UK incepand cu 1 iunie 2007, pe data asta trebuia sa fi fost in UK...Ca o veste buna iti pot spune ca recent un amic de-al meu a obtinut cetatenia, si a avut un dosar putin complicat, ma rog au pair la vreo 2 familii primul an, blue card-ul obtinut apoi munca ca si angajat, si mai mult nu aplicase pt card-ul care certifica rezidenta permanenta pt ca a zis ca nu e nevoie....Nu a trimis nicio scrisoare de la nicio familie, HO avea oricum in baza lor de date, aplicatiile care le-a facut el de-a lungul timpului, si carduriile cand le-a obtinut...A obtinut cetatenia in fix o luna, a aplicat de nebun fara NCS....Bineinteles ca Home Office face anumite verificari, dar nu trebuie sa te strezi prea mult....Apropo aplicatiei de AN sa atasezi blue card-ul ! Il vor retine ei, cel putin cand aplici pt PR ei spun ca acel card trebuie trimis, facand dovada ca ai avut drept legal de munca, si daca te naturalizeaza oricum nu vei mai avea nevoie de el...

5. Da ai dreptate poti aplica acum , punand perioada iunie 2007 pana in prezent, cei care aplica dupa 23 octombrie 2013, pe langa testul life in UK, vor trebui sa ataseze aplicatiei si o dovada pt testul de engleza pt un anumit nivel acceptat de Home Office...alti bani, alta distractie, un astfel de test incepand de la £150 in sus....

Toate cele bune,

Bivo

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bine puncat Bivo,
    cu mentiunea ca cererile primite pana pe 25 decat 23 Octombrie, se vor judeca dupa legea veche, ca sa zic asa.
    Acum, eu am Nationality Check Service -ul pe 24, cand am sunat sa fac programarea, multi interlocutori mi-au spus ca, au sloturi doar dupa 28, si ca atunci va trebui sa ma prezint si cu un certificat conform noii legi, dar, tipul care mi-a facut programarea la Stafford nu a pomenit nimic de asta, banuiala mea este ca, daca fac scanarea acte;lor cu dansii pe 24, sunt OK?

Mai degraba cred ca am sa iau IELTS-ul cu mine, sa fiu sigur,
    bafta la toata lumea!

17. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    Astazi am primit confirmarea pentru naturalizare,am aplicat prin NCS si a durat 35 de zile. In 2 saptamani programarea la ceremonie. Succes tuturor !

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Astazi am depus si noi actele,
    am luat preventiv si IELTS-ul meu si o scrisoare de la universitate pentru sotie,
    however, doamna aia de la NCS cam cu...raba la alarma cumva,
    dupa ce mi-a verificat primele acte din dosarul meu, pasaport, BC, driving licence, si mi-a pus intrebarile alea unde dansa bifa acolo ceva,
    a trecut la urmatorul dosar, al sotiei adica,
    eu am intrebat-o daca asta e tot cu mine,
    dansa ca da, eu, foarte sceptic, si cu o caruta jumate... -ras2- de P60 la mine...mi-am dat seama ca e deja tarziu pentru un functionar (15:30) si i-am explicat ca eu ar trebui sa fac cumva dovada celor 6 ani consecutivi in UK...a fost nitel reticienta initial, a iesit doua/trei minute din birou ...s-a intors si cica da, e OK sa fotocopieze si P60....eu desigur....WTF?????
    Aviz amatorilor asadar, unii functionari habar nu au (sa nu mai zic ca, dupa ce mi-a adresat 2/3 din intrebarile alea a realizat ce folosea un formular gresit!)
    Nu as fi scris asta poate daca nu ne-ar fi specificat de macar 2/3 ori la plecare ca nu mai avem absolut nici un motiv sa o contactam pe dansa/servicul danseia, caci/bla/bla/bla, eu ma stapaneam sa nu o intreb ce faceam daca as fi plecat fara fotocopierea P60-urilor?
    Da voi stiti ca eu's baiat cu bun simt! -ras4-

Share This Page