11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

National Insurance Number

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Dragos82, Dec 3, 2011.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Postul tau e plin de prejudecati... de asta nici nu vreau sa-ti analizez fiecare cuvintel (negri, indieni mici si pricajiti, etc)

Exista diferente culturale si de comportament masive intre RO si UK. Eu pot intelege ca esti nou venit in UK , dar din pacate trebuie sa accepti anumite varietati de eticheta specifice zonei in care te afli. Ar fi trebuit sa stii ca englezii nu dau noroc, o strangere de mana are loc foarte rar… de exemplu atunci cand inchei un business.

Faptul ca tu i-ai intins mana l-a pus intr-o situatie foarte jenanta. Avea doua variante, sa-ti intinda mana (cu rezervele de rigoare, ceea ce s-a si intamplat) sau sa refuze sa-ti intinda mana si doar sa-ti ureze succes dar pe un ton foarte ferm.

Nu vad nimic rasist in gestul asta de a-ti intinde mana cu rezerve.

Iti recomand o carte - Roger Axtell Gestures: Do 's and Taboos of Body Language Around the World.

2. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Mentionez ca eu am platit 23 de lire pt scrisoarea de la contabil,si al meu e indian,te sfatuiesc sa incerci si la altii,100 imi pare mult,dar daca te gandesti ca te ajuta si iti scoti banii dupa cand muncesti e un pret mic,dar incearca si la altii
    Asa am patit si eu la interviul pt NIN,am fost intervievata de o negresa,si imi parea mie ca avea o atitudine cam ciudata,am vazut si indieni acolo,si ma rugam sa nu pic cu vre-unul,nu stiu de ce dar nu prea ii suport,si te gandesti ca pun acolo oameni care stiu engleza dar de unde,cand ii aud pe indieni cum vorbesc,uhhh,in final mi-am luat nr si acum chinuiala cu gasirea unui job ceva
    Indienii vb de noi,da pe unde te uiti sunt cu miile,cred ca intr-o 100 de ani populatia angliei va fi predominant neagra -interrresti

3. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Corect este "scrie o scrisoare tu insuti". Ai uitat limba romana?
    Daca nu il corectai tu pe el nu te corectam nici eu pe tine...sper sa nu te superi.

4. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    @ klauscip, rebecca_uk in momentul de fata are 4066 de mesaje postate. Daca te uiti bine, majoritatea mesajelor sunt scrise corect, deci intrebarea asta:
    klauscip wrote:
    a fost inutila. On the other hand sunt destui useri (vechi si noi) care posteaza mesaje pline de greseli care mai de care. Pe mine ma deranjeaza/incanta nivelul general al acestui forum, acesta fiind format din majoritatea postarilor. Deci acolo ar trebui facut ceva si cred ca se si face prin rezervarea dreptului de a selecta userii.

5. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Sau apar unii care "cunosc" sau "recomanda" un avocat....NU? -ras2-

"mergi cu el si ai sanse mai mari"....contra cost bineinteles....

6. Dragos82

Dragos82 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Azi am primit scrisoarea mult asteptata de la JOBCENTREPLUS cu NINO. Vreau sa va multumesc tuturor celor care m-au ajutat si care m-au incurajat si vreau sa le multumesc si celor care au scris la randul lor de experienta de la interviul pe care l-au avut la JOBCENTREPLUS.
    Acum sa va spun cu ce documente am obtinut NINO:
    - BILL DE LA CASA UNDE LOCUIESC (bill la apa am avut eu platit)
    - REFERINTE DE LA 3 PERSOANE DIFERITE, 2 SCRISE LA CALCULATOR SI 1 SCRISA DE MANA CU NR DE FIX SI MOBIL ALE PERSOANELOR
    - CAIETUL DE INVOICE CU SUMELE PE CARE I LE-AM CERUT PERSOANELOR LA CARE AM PRESTAT SERVICIILE
    - CSCS CERTIFICATUL CA AM LUAT EXAMENUL
    - CERTIFICAT DE NASTERE TRADUS SI LEGALIZAT
    - PASAPORT TEMPORAR VALABIL UN AN
    - BULETINUL DE IDENTITATE
    - AFIS CU RECLAMA (FLAIERE).

Cam astea au fost documentele pe care mi le-au luat. Pe langa acestetea am mai avut si permisul de conducere romanesc si statement bancar de la banca dar nu a vrut sa mi le ia si am insistat de nenumarate ori dar degeaba.
    Va multumesc inca o data pt. informatiile pretioase pe care mi le-ati oferit si va doresc mult noroc si voua si un Craciun Fericit.

7. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Felicitari Dragos -bravo- ,sa-ti dea Dumnezeu reusita, drum drept si lumina. -thumbsup-

Sarbatori cu bine si tie !

8. Dragos82

Dragos82 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc frumos. Va doresc tuturor Sarbatori Fericite si un an nou mai bun cu realizari si impliniri.Multumesc inca o data.

9. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0

ai putea fii dragut si sa imi raspunzi la cateva intrebari?? mai exact ce aveai scris in scrisorile de referinta, aveai multe invoice-uri ??? ce servicii ai spus ca prestezi? mersi

10. Dragos82

Dragos82 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Scuze ca iti raspund asa de tarziu dar stii cum e cand sarbatorile iti bat la usa si tu nu esti inca pregatit.
    Pai am avut 3 referinte de la 3 persoane diferite in care fiecare isi spunea opinia lui, ca ia placut cum am lucrat si ca ma va recomanda cu placere si incredere si la alte persoane. Cam asa ar suna o referinta si invoice-uri am avut tot la fel 3, pt cele 3 persoane la care le-am prestat servicii. Ca si job am scris ceea ce le-am facut adica le-am varuit peretii, vopsit usile si tocurile la geam etc adica peinter.Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma intrebi. Va doresc un Craciun fericit. O seara buna.

11. c.bratuianu

c.bratuianu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, vruiam sa stiu ce metoda este mai sigura atunci cand aplici pentru national insurance number. Eu de expemlu vreau sa aplic ca lucrezi ca subcontractor cu o firma( colaborand cu firma la care lucrez deja, dar care imi cere National Insurance number). Pareri ceva ?

12. Vidit Agarwal

Vidit Agarwal New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Marketing Director
    Home Page:
    You pay national insurance contributions to qualify for cetain benefits and the state pension
    • you pay national insurance if you are 16 or over;
    • an employee who earned more than £ 162 a week and who is self-employed and earns 6,205 pounds or more per year
    you need a national insurance number before you can start paying national insurance contributions

if you earn between £ 116 and £ 162 per week, your contributions are treated as having been paid to protect your national insurance record

Share This Page