14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

National Insurance Number și Work Permit - Please help!

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by irinacsapo, Sep 7, 2011.

1. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Ma numesc Irina Csapo si sunt studenta in Londra.
    Am nevoie de National Insurance Number si Work Permit.
    Adevarul e ca sunt coplesita de numarul mare de informatii legate de acest subiect pe net si nu mai stiu unde sa caut, unde sa sun, ce sa intreb, ce am nevoie, etc.

Va rog enorm daca e cineva pe aici care a trecut prin asa ceva și vrea sa impartaseasca, sa îmi spuna care sunt etapele, ce imi trebuie, cat dureaza si eventual unde sa caut lucrurile astea.

Acum intrebarea mea e: Cine a fost mai intai- National Insurance Number sau Work Permit-ul?
    La care sa aplic prima data? Unde sa merg, unde sa sun, etc?

PS: Ma simt ca-n pom cu chestiile astea.

Help, please?!

2. new_printze

new_printze New Member

Trophy Points:
    0
    neata
    mai intai de toate este National Insurance Number...in baza lui iti face permit work, etc...
    poti sa urmaresti aici: NINO ai si un nr de telefon acolo...
    dupa ce-ti vine NINO trebuie sa aplici pentru UTR...
    Dupa ce ai toate astea si demonstrezi ca esti platitor de taxe poti sa aplici pentru permit work...yellow card sau blue card...
    mult succes...

3. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Buna ziua Irina si bine ai venit pe forum,-salut-

bine spui ca sunt f multe informatii in legatura cu acest subiect...si inca ff pretioase.

Poti incepe de aici http://www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z/. -da-da-

Citeste cu atentie,incearca sa intelegi si sa structurezi informatiile,ca sa-ti dai seama in ce categorie de student te incadrezi, ce drepturi si obligatii ai si care sunt pasii care trebuie parcursi.

Degeaba ti-am spune noi acum du-te acolo,fa aia,suna acolo..uite nr de telefon...te-ar ajuta? sunt sigura ca nu.

Cum am spus mai sus,aduna informatii si apoi vei sti ce este de facut.

O echipa minunata a facut treaba buna aici,informatiile pretioase au fost puse la vedere,bine asezate si bine structurate -bravo- .

Nu ne ramane decat sa cautam si vom gasi.

In speranta ca ti-am fost de ajutor, iti urez lectura placuta -ras4- si succes in toate.

-cu-bine-

4. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Mulțumesc frumos pentru contribuții. Ce-i drept mi-ar prinde bine să-mi pice toate informațiile precise din cer, but so far, no such luck. :D

Am întrebat pentru că acum câteva luni am aplicat pentru un NINO, am făcut programare la un job centre in Tooting Bec (la capătul lumii de unde stau eu), am mers la interviu, i-am dat doamnei toate actele necesare, eram fericită că în sfârșit o să am un NINO și după 1 lună mi-a venit scrisoare că aplicația nu a fost de succes întrucât nu am dat dovadă căutării unui loc de muncă. OK.

Am mai muncit de atunci, am strâns niște recomandări, la o adică am niște angajatori britanici care mă pot ajuta, dar ce presupune dovadă de muncă? Scrisoare de recomandare, e-mail de la angajator? Ce să le cer angajatorilor? (ei au o afacere mică de familie) Adică dacă nu muncesc legal, nu pot să obțin NINO, iar ca să obțin Work Permit, îmi trebuie NINO. Cum o scot la capăt?

Iar acum aflu că după NINO, îți trebuie UTR (care habar nu am ce înseamnă, but patience my dear, o să învăț eu și asta :D ).

Și mulțumesc iar foarte mult pentru linkul ăsta: www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z/. De abia am ajuns pe site-ul ăsta, acum 2 ore chiar și sunt nouă, și nu am avut răbdare să caut acul în carul cu fân, dar va trebui de acum să mă înarmez cu multă răbdare. Shall do!

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    am mai spus asta, dar ma repet, de unde Doamne iarta-ma luati voi informatiile astea????? -nu-stiu-
    e complet ERONAT.

Irina, mai intai spune-ne tu ce vrei sa faci? Ca sa-ti spunem ce pasi sa urmezi?
    Daca esti studenta, poti aplica pentru YC ca student, cu formularul BR1, vezi ce documente, si aplici, dupa ce iti iese, aplici pt NINO.
    Daca te-ai gandit la alta varianta ne poti spune, si apoi mai vedem.
    Bafta multa la scoala!

6. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    OF, of...mai,mai...

Irina,incerc sa iau pe rand "nedumeririle" tale:

1.spui ca esti studenta in Londra.
    2.ai aplicat pt NINO "cu actele necesare" -nas-
    3.ai strans recomandari de la angajatori britanici. -plasture-

Lipsesc detaliile..de exemplu in ce calitate ai aplicat pt NINO, adica trebuie sa ai un statut,ori student ori self employed,iar actele necesare de care vb. trebuie sa dovedeasca acest lucru.

Acum, daca esti studenta la un colegiu acreditat,ai drept de munca DAR numai dupa ce intri in posesia YC si asta in anumite conditii,pe care le vei afla documentandu-te asupra acestui subiect.

Inarmeaza-te cu rabdare si usor, usor se va face lumina -da-da- .

Mult noroc -ma-iubesc-

7. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Păi, eu vreau să am un National Insurance Number (pentru că am făcut o muncă la universitatea mea și nu-mi dau banii pentru că nu am NINo) și un Work Permit ca să pot să-mi găsesc muncă legală. Deocamdată sunt studentă în anul 3 și vreau să muncesc. Legal. Adică atunci când mă duc la un angajator să pot să-i dau un NINo și un work permit. Asta vreau. Pare foarte simplu dar ca să ajung aici, trebuie să mă car prin multe site-uri, informații, aplicații, și nu știu exact pe care să mă concentrez prima. Acum nu știu ce să fac: să sun la job centre să mă programeze pentru NINo sau să-mi completez BR1 prima dată. Și înțeleg că pentru BR1 îmi trebuie acte în original dar și acte traduse. Acum trebuie să-mi caut și traducători prin Londra. Ce să mă fac?

Btw: nu știu dacă pot aplica pentru YC ca student, pentru că nu beneficiez de student loan, de aici toată alergătura asta.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    fata draga..... nu fi trista -ras2-
    m-ai inebunit cu work permitul ala!!! -ras2-
    dk ai facut recent munca la universitate, zile ca lucrezi ca self (dk se aplica) si iti iei banii, fa repejor o chitanta (cu numele tau, numele celui care i-ai prestat munca, suma, data), cere o recomandare, si te inregistrezi ca self apoi aplici pt nino, .
    Sau faci aplicatie pt YC, cum ti s-a zis, si abia apoi te duci si ceri NINO.
    Pentru un stundent cred ca sunt suficiente informatii.

9. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    1. sunt studentă în Londra (dar fără student loan)
    2. am aplicat pentru NINo (am avut acetele necesare, cred eu, dar atunci nu aveam recomandări de la angajatori și nici dovadă că am căutat de lucru)
    3. de abia acum în ultimele 2 luni am strâns recomandări de la angajatori cu care vreau să aplic din nou pentru NINo.

Deci, unde aplic prima dată: la YC sau la NINo? Eh?

Menționez că nu am niciun statut, doar cel de student, pe care îl pot dovedi ușor.

Mersi fain.

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    deci ai avut toate actele, DAR NU le-ai avut pe toate, deci e bine! -ras2-
    tu ai 2 variante, ori faci self, ori yc ca student ( nu are treaba imprumutul de student), nu cu ala se dovedeste ca asti student, tu ar trebui sa stii, ca doar esti suficient de
    mare.
    nici lu' fii-miu, care are 5 ani, nu-i zic de atatea ori acelasi lucru -nu-zic-

11. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Mă gândeam doar că dacă nu am student loan, nu beneficiez de anumite contacte cu birocrația Uk-ului și piața muncii de aici. Eu am trecut strict doar prin aplicația de la universitate, care nu a necesitat YC, NINo și alte cele. Acum alerg să mi le fac. Dar mersi că-ți place totuși să-mi spui un lucru de mai multe ori.

Așadar, am decis. Mai întâi vine YC și apoi NINo și apoi BR1 și apoi Work Permit-ul. Ce zice echipa? Am I doin' it rite?

12. roxana roxana

roxana roxana New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa obtii national insurance tb sa meri la un job centre plus(daca nu stii dai cautare pe google pt job centre plus in orasul in care esti),te duci acolo,zici k vrei o programare pt a obtine national insurance no,ei iti fac programarea si te duci la data respectiva la interviu si iti iei nino;pt work permit stiu k tb sa aplice angajatorul(daca ai unul)

13. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Nu stiu daca lecturand pana acum sau cautand informatiile ai ajuns aici http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... pas-cu-pas. -hipno-

Work permit-ul tau mult ravanit,deocamdata trebuie sa-l capeti ca student(YC)avand 20 ore drept de munca,timp in care iti aduni fluturasii de salarii 12 luni consecutive.In baza acestora,dupa un an poti aplica pt BC ce iti da drept de munca nerestictionat pe piata muncii din UK.
    Deci iei YC de student ,apoi NINO.

Ia in considerare sfatul lui georgiv,pt a-ti putea lua banii de la universitate pt munca prestata,si de ce nu pt a putea munci in continuare,daca nu alegi calea YC de student. -limba-

-cu-bine-

14. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    roxana,
    ma poti ajuta si pe mine cu detalii ref la NINO.
    Eu daca obtin YC ca si studenta si sotul BC ca dependent putem aplica pt NINO fara sa avem loc de munca?
    multumim

15. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Irina,

BR1 este formularul cu care aplici pentru Yellow Card de student. Yellow cardul de student este cel care iti da dreptul sa muncesti (20 ore/saptamana). Dupa ce ai muncit (nu mai mult de 20 ore/sapt) timp de 12 luni consecutiv, poti aplica pentru un Blue card, folosind acelasi formular BR1. Acel blue card nu mai are nici o limita de ore si nici o restrictie, iti da dreptul sa muncesti pentru orice firma din UK. Aplicatiile astea le faci la UKBA - ideal in persoana la Croydon.

NIN il ceri de la alta institutie, HMRC, pentru a putea plati taxe. Ideal, il ceri dupa ce ai deja YC de la UKBA.

ps. Work permit se refera la cu totul altceva, e o cerere facuta de o firma in numele tau pentru a-ti putea elibera UKBA un alt tip de card - purple card - care este valabil doar pentru a munci la acea firma care a cerut work permit pentru tine... si care in situatia ta nu se aplica, pentru ca acel YC iti da drept de munca deja.

16. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Acum am înțeles de fapt. Chiar acum mă duc să-mi fac/strâng actele pentru Yellow Card aka BR1. Apoi urmează NINo-ul. Până la work permit mai pot aștepta, măcar NINo-ul să-l am.
    Ai vreo idee cât durează YC-ul?

Mersi fain.
    Și observ că ai un Man Ray. Dust breeding much? :D

17. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Yellow cardul il poti primi pe loc la biroul UKBA din Croydon, de aceea e mai bine sa faci cerere in persoana decat sa o trimiti prin posta. Alternativ, aplicatia facuta prin posta se trimite la Sheffield si poate dura 3-4 luni.

ps. Iti place fotografia, inteleg... sunt impresionata ca ai recunoscut-o din avatar, nu mi s-a mai intamplat. Dust Breeding e o intreaga istorie cu Man Ray si Duchamp http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/69.521

18. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca la asta s-a referit Irina; daca ai student loan, in mod automat esti trimis la Job Centre sa-ti iei NINO, ti se face programarea de catre compania care ofera imprumutul.

Si cam aici se opresc cunostintele mele referitor la acest subiect -nas-

19. irinacsapo

irinacsapo New Member

Trophy Points:
    0
    Da, exact! Pe mine nu m-au trimis niciunde, de aia trebuie să mi le fac eu acum. Dar deja am aplicat la o programare în Croydon, I've set my hopes high, sper să nu fie ceva șmecherie de luat bani pentru români naivi.

Mersi tuturor pentru contribuții. Chiar m-a ajutat foarte mult în a decide care sunt pașii pe care trebuie să-i parcurg.

Mă bucur că am dat de site-ul ăsta.
    And you know what?! I'm actually gonna like it on Facebook. :)

20. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Irina din cate am vazut nu pari a fi naiva si pentru a evita orice "smecherie" ar fi bine sa folosesti site-ul oficial UKBA pentru a obtine o programare.

Share This Page