8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Naravurile romanilor

Discussion in 'Imagine negativa' started by crimm, Dec 13, 2010.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Cu cateva luni in urma, ma aflam intr-un aeroport romanesc, cursa spre Luton avand intarziere din cauza unei cete dense. Deoarece am stat in aeroport cateva ore, compania a pregatit cate un sandwich si o sticla de apa pentru fiecare pasager, dar...in momentul cand personalul comapaniei a aparut cu produsele, 75% din pasageri au navalit gramada sa-si ia "dreptul". Mi s-a facut sila, imi venea sa strig, sa-i inghet pe toti cu strigatul meu, apoi sa-i intreb: Stati de atata timp in UK, unde nu va permiteti asa ceva, dar cum veniti acasa, va recapatati naravurile?
    Nu vreau sa-mi imaginez ce gandeau cei cativa straini care priveau gramada...

Mi-am amintit acest episod, pentru ca tocmai citeam urmatoarele:

www.evz.ro/detalii/stiri/primul-magazin-...e-astazi-915503.html

2. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Pana sa specifici ca acele persoane plecau in tari vestice sau au locuit in acele tari, eram gata sa zic "ei, si ce e nou in asta?"
    Astia chiar nu au nicio scuza si eu unul ii incadrez la capitolul "tot mai bine e acasa"

E groaznic, si de cele mai multe ori povestile celor care pleaca din tara suna la fel, nu se adapteaza, nu vor sa se adapteze, nu isi fac prieteni acolo, isi creaza un mic univers romanesc in o tara straina, asculta manele, fac gratare cu mici prin gara, trimit si primesc ajutoare "gatite" acasa la mama, revin in tara nu doar pentru o vacanta ci mai mult de atat, isi tin copii mici acasa alaturi de bunici sau bone visand reintoarcerea. Acestea sunt cazurile triste, binenteles sunt si exceptii
    Ei bine aceste persoane vor proceda la fel de fiecare data cand vor ajunge in Ro, poate e vorba de obisnuinta, varsta, educatie, idealuri si mandrie, poate voi cei mai maturi ii intelegeti dar eu unul asa ceva nu as vrea sa vad. Ca o parelela intre comunism si democratie : Parintii nostrii au stat la coada pentru paine si lapte, acum in democratie nu se mai sta la coada nici pentru ceva pentru care platesti si cu atat mai putin pentru ceva "mocca".

3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    crimm,

tu traiesti intr-o lume prea buna, sau tu esti prea naiv/a.

O zicala veche zice asa, si asta, fara sa citesc reportajele postate de tine,:

atata vreme cat este gratis, romanului, ORICE ii trebuieste!

Sunt in oraselul acesta mic de cca 8 ani, am muncit permanent, sa avem acum casa/etc/etc,
    mi-a fost jena sa cer v'odata ceva autoritatilor,

pe de alta parte, o romanca, venita prin 2005, ce ridica usurel cam 2300-2500£/luna,

mananca 75% din mese la NH unde lucreaza, a aplicat si, culmea, completand cu minciuni formularul, obtinut,

locuinta sociala!

Desigur ea e mandra nevoie mare ca pacalesc si eu sistemul, ce??

Altora, le crapa obrazul de rusine...

5. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, ai punctat foarte bine naravul, cu exemplul tau, cu siguranta mai sunt multi romani din acestia, din pacate.
    Cat depre mediul in care traiesc, acelasi mediu obisnuit al oamenilor de rand (atat in Ro, cat si in UK) care m-a marcat suficient de mult de-a lungul vietii, destul cat sa nu pot fi catalogata ca naiva...

6. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    In afara romanii is timizi ,nu indraznesc: cine ar indrazni in casa unuia strain sa dea buluc peste platoul cu friptura? Insa in Romania is ca la ei acasa, ca la noi acasa defapt. Eu unul intotdeauna am simtit ca nu apartin acestui loc, oriunde merg is un neadaptat pentru ca nu-mi plac manelele (nu le mai suport dom'le tre sa le aud in fiecare zi, in fiecare pauza la scoala ba chiar si in unele ore, acasa cand vin ori pe la vecini, ori pe la familie dar nu pot sa le zic nimic ca eu is Gigi contra acolo ,nu ei ;ca eu is unul si ei sunt toti. Chiar stateam si ma intrebam cum o fi cand o sa plec si n-am sa mai fiu nevoit sa-l ascult pe nea Guta, Minuni si mai stiu eu care cum canta dupa ureche.).Acum revenind la inadaptarea mea: mie unul mi-e jena sa privesc si mi-e rusine mie pentru oamenii din descrierea lui @Crimm, acum serios ,multi chiar nu se vad si nu le pasa cum si-au construit caracterul si personalitatea. Acum sper sa nu fie careva jignit, dar oricum sunt sigur ca aici pe forum nu-i nimeni ca in descrierea mea si sunt sigur ca la un moment dat cu totii v-ati simtit inadaptati la conditiile din tara.

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Crimm, cred ca mai degraba adjectivul atribuit de Cata are urmatoarea definitie: "Care vădește sinceritate și curățenie morală; ingenuu; candid; inocent.", asta bazandu-se mai ales pe activitatea ta de pe forum. Daca ma insel rog sa fiu corectat.

Despre naravurile romanilor... imi vine in minte un interviu cu Victor Piturca(nu ca ar reprezenta vreun model, decat poate in sport) referitor la vitejia lui Mutu cu un ospatar in Italia. Intrebat ce ar fi facut in locul lui, raspundea (citez din memorie): "Daca as fi fost acasa in Romania poate as fi reactionat la fel, dar pe afara nu mi-as fi permis". La fel se intampla cu o multime de "regi ai soselelor" care, dupa multe vitejii pe soselele romanesti, in momentul in care trec granita in Ungaria devin mielusei. Explicatia nu e foarte complicata, daca ne gandim la sanctiuni si la modul in care sunt aplicate.

Asta in cazul celor ce aplica un "dublu standard" in functie de tara in care se afla.

Insa mai exista si categoria celor care nu tin cont de locul in care se afla, nu tin cont de faptul ca ar putea deranja pe cineva, nu tin cont de consecintele actiunilor lor, iar bunul simt se pare ca e o notiune complet necunoscuta pentru ei. Dupa mine sunt oameni (si uneori e mult spus oameni) care niciodata nu vor avea probleme cu inima - pur si simplu nu le pasa mai de nimic. Vorba lui angel93 ti-e rusine tie de rusinea lor. Si daca explicatia cu "e gratis nu conteaza ca nu-mi trebuie" ar putea avea originea poate in perioade mai mici sau mai mari de privatiuni, cum ar putea cineva sa-si explice de exemplu ingramadirea la imbarcarea intr-un avion in care au locurile rezervate? As da vina pe distrugerea ierarhiilor de catre comunisti, pe marginalizarea elitelor si promovarea oricarui idiot care era destul de "destept" sa strige "sus partidul", pe acel "orice bun al tarii e un bun al intregului popor" si interpretarea "hai sa furam ca oricum e al nostru". Dar oare n-ar fi o explicatie prea simplista? Oare nu e ceva ce vine de mult mai de demult, ceva ce a gasit terenul propice de a se dezvolta atat in comunism cat si in neocomunismul ce a urmat?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Se spune ca un roman, dupa ce s-a intors de la munca din Vest, s-a apucat de renovarea apartamentului sau din Romania. Si, cu ocazia aceasta si-a cumparat si un frigider, model nou cu 2 usi. Pe cel vechi, care de fapt era aproape nou si in stare foarte buna, l-a scos in fata blocului in speranta ca un nevoias va avea nevoie de el si se va bucura ca e pe gratis (asa vazuse el ca se face in tara din vest). Spre surprinderea lui, a doua zi de dimineata frigiderul era tot acolo, in fata blocului, fara a trezi interesul nimanui. A scris pe o bucata de hartie, "GRATIS - LUATI-L DACA VRETI" si a lipit-o pe el, sperand ca astfel va elimina orice dubiu si cineva se va incumeta sa il ia. In urmatoarea zi, aceeasi situatie, nimeni nu dorea frigiderul. La fel si a treia, si a patra zi si tot restul saptamanii. In cele din urma, omul nostru are o noua idee: da jos anuntul vechi si scrie unul nou: "Vand frigider in perfecta stare de functionare. Pret 100 RON". In dimineata urmatoare surpriza: frigiderul nu mai era, cineva il furase in cursul noptii.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    , mai era si chestia aia la noi, ca dk e pre ieftin nu e bun

10. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Toate ca toate.. dar cel mai tare mi-e sila de cei care merg si stau cu noptile in pelerinaj sa se roage si cand a doua zi se da mancare gratis se imbulzesc si se injura de "mama focului". Si unde pui ca mai fac si gratare langa manastire.
    Eu cand ma uit la stiri si vad ca incepe o stire gen: "Pelerinaj la manastirea x" schimb repede sa nu mai vad asa ceva.
    Oricat de saraci am fi sa nu ne pierdem demnitatea, sa dam un exemplu bun nu numai in alte tari ci mai ales in tara noastra!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc silverfern,

cu certitudine ca la acest aspect s-a referit cuvantul "naiv",

dar eu credeam ca crimm a inteles deja, scuze daca nu!

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Mai tineti minte episodul de acum doi ani cand un angajat al Wal Mart a fost strivit si omorat de multimea de americani care s-au imbulzit pe usile magazinului sa prinda promotiile de dupa Thanksgiving? Pentru cine nu-si mai aminteste, uitati aici news.bbc.co.uk/1/hi/7755278.stm

Eu nu ma duc la shopping de Boxing Day si de 1 ianuarie pentru ca lumea chiar se calca in picioare cu salbaticie prin Londra ca sa prinda nu stiu ce reducere. Mi s-a intamplat sa vad doua tipe tzipand una la alta si tragand de o bluza la reducere, certandu-se care a vazut-o prima. Aici, in Anglia.

Nu zic ca romanii nu sunt necivilizati, dar goana dupa pomeni nu se petrece doar in Romania.

13. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    glissando acolo chiar sunt reduceri, chiar au ce sa cumpere, si chiar merita, e ca o competitie, plus de asta, acei oameni ce se imbulzesc sa zicem pentru niste console video la pret redus chiar au acei bani in buzunar si acele carduri pline cu bani, si au si intentia de a cumpara,

La noi, nu stiu daca ai vazut stirea pe protv, o baba dintr-un bloc spunea da ce va inghesuiti domne, va da pe gratis?
    altu spunea ca sta acolo ca nu are ce face acasa, ca ce sa faca acasa, sa se certe cu nevasta?
    altu' mai tinerel asa spunea ca sta de doru experientei ca asa ceva trebuie sa faci de cel putin 10000 de ori in viata

Cand se deschide un mall nou se procedeaza de parca se da ceva gratis, aceiasi inbulzeala, spune-mi tu unde se imbulzesc englezii la deschiderea unui supermarket alimentar gen B**LA?
    Se imbulzesc batranii care nu au bani in buzunar, sau poate au cativa, si ii folosesc intr-un final daca tot am venit aici sa cumpar ceva sa nu ies cu mana goala.

14. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate @Ashan, oamenii aia mai au si cu ce sa cumpere si mai vin si cu scopul propriu-zis de a cumpara, insa la noi in tara nu cred si nici nu am auzit de vreun caz de deces din cauza reducerilor :si vreti sa va zic si de ce? Pentru ca la noi in tara nu se fac reduceri, dar totusi niste cetateni ai unor tari care pretind ca sunt in fruntea clasamentului din punct de vedere al civilizatiei si dezvoltarii nu ar trebui sa se manifeste in febra cumparaturilor chiar asa ,pentru ca nu dau dovada decat de egoism si inca de unul mare pentru ca sunt in stare sa calce o persoana in picioare doar pentru un produs cu un pret mai redus, dar totusi sa nu uitam ca traim intr-o lume in care legea junglei e mai presus de orice lege data de o fiinta rationala ce se pretinde a fi omul.

15. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg lumea care procedeaza asa, nu gasesc o scuza nici macar in faptul ca, traind in era comunista, acesta a fost modul de viata a majoritatii, stand la coada cu noaptea in cap, chiar daca nu se stia macar ce vor cumpara, cand se deschide magazinul.
    Nu este vorba de oameni sarmani, disperati si muritori de foame (multi dintre acestia au demnitate) - avem nevoie de educatie, de disciplina, de bun simt, unii se straduiesc sa se autoeduce, altora - din pacate, le intra pe o ureche si le iese pe cealalta, interesul primeaza.
    Cel mai trist este cand vezi adunatura de la hramuri, moaste, care se transforma in circ, dupa cum amintea si mickyroman.
    De temperamentul vulcanic cu siguranta nu putem scapa, dar macar ramanem cu speranta ca educatia, disciplina, bunul simt sa transforme generatiile viitoare, pentru o societate mai buna.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Intrebare -scurta, si, as dori un raspuns rapid, daca se poate!

Dati-mi macar TREI lucruri ce le aveti in casa,
    cumparate DOAR fiindca erau SALE/HALF PRICE/BUY ONE GET ONE FREE/ETC/ETC

si pe care nu le-ati folosit MAI DELOC sau NICIODATA!

aveti asa ceva in casa?

17. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu wrote:
    Intrebare -scurta, si, as dori un raspuns rapid, daca se poate!

Dati-mi macar TREI lucruri ce le aveti in casa,
    cumparate DOAR fiindca erau SALE/HALF PRICE/BUY ONE GET ONE FREE/ETC/ETC

si pe care nu le-ati folosit MAI DELOC sau NICIODATA!

aveti asa ceva in casa?

Nu cumpar lucruri la reducere daca nu imi foloseste cu adevarat, nici daca mi se da gratis. Nu imi place sa am casa "inghesuita" de lucruri inutile.
    Si mai ales, nu merg in magazine cand sunt megareduceri. Urasc imbulzeala! Doar daca stiu ca e megaoferta exact la un obiect pe care mi-l doresc, atunci merg, dar singura - fara copil. Am vazut mamici iresponsabile care isi luau copiii foarte mici cu ele in asemenea aglomeratii.

Share This Page