14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mutarea la o adresa unde s-au tras "tepe"

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by AlexandruBc, Oct 3, 2012.

1. AlexandruBc

AlexandruBc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua domnule avocat.As avea o intrebare ,daca puteti sa imi raspundeti va rog.Incepand cu jumatatea lunii ocombrie m-am hotarat sa ma mut la adresa unui prieten,adica el pleaca in ro si am vorbit cu proprietarul si facem pe numele meu un alt contract .Cand spun ca ma mut la adresa unui prieten ma refer ca ma mut in casa unde a stat el.Problema este ca el are deja luate trei telefoane pe abonament ,plus ca exact inainte sa plece si-a pregatit acte sa mearga sa faca si un imprumut la banca.Crede-ti ca eu voi avea probleme mutandu-ma la acea adresa?Chiar daca,mentionez ,o sa am contract de inchiriere.Va multumesc anticipat !

2. AlexandruBc

AlexandruBc New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca nu am postat unde trebuie,dar daca stie cineva il rog sa imi raspunda,mai am 2 zile timp sa ma razgandesc.Cand spun probleme,ma refer ca poate voi fi luat si eu ,locuind la aceeasi adresa ,in evidenta bancilor,si intentionam ca la anul sa pot face un imprumut sa imi cumparar un apartament pt familie.Sau pot avea copii probleme la scoala?Multumesc mult!

3. tanassy

tanassy New Member

Trophy Points:
    0
    Nu o sa iti raspund neaparat la intrebarea ta, dar poate experienta noastra te va ajuta sa iai decizia.
    Noi ne-am mutat intr-o casa in care s-au tras "tepe" la greu, aflind asta doar post-factum. Desi am gasit casa prin agentie (ne gandeam ca o agentie care se respecta garanteaza/verifica cumva un statut OK al locuintelor pe care le ofera) si am discutat cu landlordul inainte de a ne muta aici, nu am avut cum sa aflam ca fostii chiriasi au fugit fara a plati gazul, electricitatea si chiria; ca au nenumarate datorii la companiile de telefoane; billuri de la spital. etc. Am avut debt collectors si bailiffs care ne-au batut pe la usi regulat pina s-au incredintat ca noi suntem cu totul altii. A trebuit sa intorc sutele de scrisori cu mentiunea "the recipient is not known at this address, please update your records" care veneau pe numele la vreo 10 persoane diferite, plus 3 companii...
    Pina la moment, de la aceasta adresa am luat telefon pe contract si am facut asigurarea auto fara nici un fel de probleme; dar astea sunt lucruri minore in comparatie cu mortgage...
    Ne ingrijoram si noi cum ne va afecta aflarea la aceasta adresa pe viitor, pentru ca avem planuri ca si tine. Trebuie sa ma apuc sa fac un research sa gasesc mai multe raspunsuri...
    Sper sa rezolvi dilema cu bine.

4. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
  5. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    "the only way an address can affect your credit rating is if oyu happen to share the same surname as someone else who lived there, or lives there, and they have a crap record. Problem if you name is smith, not so much if your name is acegikmoqsuwy."
    sursa: http://uk.answers.yahoo.com/question/in ... 409AAplhNQ

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Mutarea la o adresa unde s-au tras "tepe"

1. Daca nu esti urgentat sau stramtorit, de ce nu cauti altceva?
    2. La fel se poate intampla si la alta adresa sa ai surprize cu fostii chiriasi.
    3. Regulamente gasite, mentioneaza general, ca credit history e pe nume si nu pe adresa. Asa zice, dar intreb eu, de ce la diverse institutii ca pt telefon, net, agentii chirii, iti cer adresele pe ultimii 3-5 ani???....totusi sper ca analizeaza doar numele tau.
    4. Si eu am fost in situatie ca veneau facturi si penalizari la Gaz, Apa, curent, pe diverse nume, dar am sunat la fiecare si am clarificat ca noi suntem altii, si ca nu noi trebuie sa platim penalitatile etc, si am dat citirea noua a contoarelor, noi platind doar din acel moment.....caci primesti numar de referinta cand te inregistrezi ca utilizator nou.
    Faptu ciudat, e ca nu prea ai cum sa cercetezi tu ca persoana, trecutul credit si bills la o adresa.....nici macar sa aflii ce fel de nume au fost acolo, incat sa nu fie la fel sau asemanator.....deseori un landlord, fie inchiriaza odata singur, apoi o da la o agentie sau la alta, sau la mai multe si practic astfel nu se poate insuma trecutul adresei...asa am concluzionat eu din experienta....poate altii stiu altele din experienta lor.
    Noroc.

D.P. 074

7. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Nu o sa aveti probleme daca va luati toate masurile necesare, respectiv incheierea unui contract de inchiriere in nume propriu, precum si informarea tuturor furnizorilor de utilitati, cu transmiterea index-urilor de la data respectiva, inclusiv luarea in evidenta pentru council tax.

Evident, va fi necesar sa faceti un efort de a returna toata corespondenta adresata chiriasilor precedenti, cu mentinea ca acestia nu mai locuiesc la adresa respectiva.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

Share This Page