15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mutarea in Anglia

Discussion in 'ARHIVA' started by ladybug2016, Oct 12, 2016.

1. ladybug2016

ladybug2016 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara,

Citesc site-ul si forumul de mai mult timp,insa m-am gandit sa postez acum,in speranta ca voi mai afla niste opinii.
    Pe scurt,suntem un cuplu care locuieste in Italia de vreo 6 ani si care are intentia de a parasi Italia pentru Anglia.Precizez ca aici eu am un job pe o perioada nedeterminata,in domeniul meu,imi place si e totul super.Sotul meu in schimb de 2 ani are acelasi job,insa cu un contract ce se reinnoieste la 6 luni.E destul de stabil,in sensul ca alti colegi sunt cu acest tip de contract de vreo 3 ani si nu sunt semne ca treaba "nu ar mai merge".
    Insa,gandindu-ne la viitor si avand in vedere ca aici,mai ales barbatii,gasesc foarte greu ceva demn de lucru (respect orice munca,insa ma refer la un job "normal",chiar si la o fabrica,nu la carat 8 ore pe zi spre exemplu!),ne gandisem ca in UK sansele ar fi mai mari in gasirea unui job in situatii de "criza".
    Ne-am gandit la Londra,nu deoarece suntem romani si exista doar acest oras :)) ,ci pentru ca eu as avea sanse bune acolo pentru a lucra la o anumita firma.Insa ma gandesc daca sotul si-ar gasi destul de repede un job acolo.
    Ar urma sa renuntam la job-urile actuale de aici,cu engleza stam de la foarte bine in sus,eu o si folosesc la munca actuala,iar buget avem suficient pentru a nu lucra o perioada daca e cazul (stiu ca e foarte scump,ma gandesc ca 10.000 lire ar fi ok pentru un start in alta tara).

As vrea sa stiu cum e situatia din punctul de vedere al romanilor de acolo,ca strainatatea in general o cunosc...Pe Facebook/forum parerile sunt impartite,stiu ca depinde de situatia fiecaruia,insa cu 2 salarii oriunde te poti descurca mai mult decat decent (oriunde poate nu,in Romania din pacate nu...),insa in general.In esenta as vrea sa stiu daca job-urile pentru inceput se gasesc relativ repede(in orice domeniu,sa iti permita sa te intretii si sa "cresti").
    Spre exemplu in Italia,daca acum vin persoane noi care cunosc limba...nici la cele mai joase job-uri nu sunt chemati daca nu cunosc pe cineva si cand prind un job,se intampla sa fie cel mai josnic sau dupa 5-6 luni de la venirea in tara.

In UK,situatia merge "mai bine" din punctul asta de vedere? Nu stiu daca cineva se ma sinchisi sa raspunda,oricum ar fi...va doresc o seara buna,oriunde v-ati afla!

Kisses from Italy :)

2. Inabibilina

Inabibilina New Member

Trophy Points:
    3
    Buna ziua, am citit din întâmplare postarea dvstr. si văzând ca nu va răspuns nimeni momentan m-am gândit să-mi dau cu părerea. Eu am stat 12 ani in Italia dar sincer prefer Italia ca viața, clima, alimentație, economic si sănătate. Daca aveți ceva stabil si sigur acolo va recomand sa nu plecați. Eu am plecat pt ca mi se termina contractul si nu mi-l reînnoiau, dar tot mai bine câștigam in Italia. In Italia ai concediu, al 13 si al 14 - salariu plătite ceea ce aici ai doar concediu plătit, 13 si 14 nu exista si plătești o grămada de taxe, cu cât lucrezi mai mult cu atât mai multe taxe plătești si in Italia la fel plătești dar cel putin ai 13-14 si șomaj cum se cuvine, aici in schimb ca șomaj am înțeles ca Primești 70-80 de lire pe săptămana o nimica toată. Salariul este la fel ca in Italia, nu câștigi mai mult, eu pana acum mai mult de €1800 pe luna nu am depășit cu 70-80 ore / săptămana lucrate. Iar in Italia media de câștig o aveam de €2.500. Iar chiria si transportul costa enorm, pt un cuplu o camera va duce de la £ 600 in sus. +mâncarea care-i numai "rahat" nu-i nimic sănătos, nici legumele, fructele,carnea(tre sa fi atent de unde o iei pt ca e plină de apa). Au totul din afara. Camerele sunt mici si din carton , au niște case de rahat. Unicul lucru bun e doar ca găsești repede de munca, dar doar atât ca câștig nu-i cine știe ce £ 1200-1300/ luna cam asta-i media transportul pt 2 zone bus si metrou costa £ 130 / luna daca locuiești mai departe mai Adaugă si tot Asa. Iar dpdv al sistemului sanitar ai timp 10 min pe vizita, antibiotice nu-ți vor prescrie, ci doar analgezice, paracetamol, si câte-o analiza din când in când daca insisti si te vaiți,deci tot sistemul sanitar italian îl prefer. In concluzie sfatul meu e sa Rămâneți acolo daca aveți un job sigur, nu merita se merita.

mcristianm and ladybug2016 like this.
  3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu inteleg cum castigi tu 1800 euro in UK daca lucrezi 70-80 ore pe saptamana

£7.2(minim pe economie) X 80 ore = £576x52=29.952/an/12= £2496 pe luna X 1.1 = 2745 euro

Asta daca castigi minim pe economie

Conditiile de trai vi le alegeti singuri , nimeni nu va obliga sa stati in cutii de carton si sa mancati ce este mai ieftin prin magazine

jaurfel and ladybug2016 like this.
  4. ladybug2016

ladybug2016 New Member

Trophy Points:
    1
    Inabibilina,multumesc pentru parere,apreciez ca mi-ai povestit chiar din punctul de vedere al unei persoane care a trait in Italia.

TheXman
    ,exact asta as fi vrut sa o intreb si eu,de ce ar lua asa putin pentru atat de multe ore lucrate.Cat despre conditiile de trai si eu cred ca fiecare alege ce vrea.
    Consider ca influenteaza foarte mult ceea ce vrei sa faci in "afara": sa te stabilesti/integrezi sau sa stai o perioada in orice conditii si doar sa strangi bani (pt. vila si Mercedes :) :D ) ,nu vreau sa jignesc pe nimeni,glumesc si eu :D. Si aici cunosc romani care stau in conditii jalnice si se plang,insa si-ar permite sa stea muuult mai bine,dar na....fiecare cu ale lui.

5. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Cine lucreaza 11 ore pe zi, 7 din 7?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Inabibilina se pare ca lucrează atâtea ore

Mă rog fiecare face ce vrea dar viața e scurtă, păcat să fie irosită în numele banilor

7. mcristianm

mcristianm New Member

Trophy Points:
    3
    Stati acolo ca stati bine...
    V-o spun ca unul care a lucrat 11 ani in Italia...
    Anul trecut am facut greșeala sa vin in UK ; m-a urmat apoi toată familia . Nu mai pot da înapoi ...
    La toti cunoscuții mei din Italia le spun același lucru : daca aveti un loc de munca stabil , nu faceti greșeala sa plecați . Daca nu mai e nimic de facut in It, ok...altfel, NU SE MERITA.
    De ce si cum, e mult de povestit.
    Stiti foarte bine ca renunțând la locul de munca de acolo va fi aproape imposibil sa mai găsiți ceva dupa...
    Gândiți-vă bine inainte de a lua o decizie.

Inabibilina and ladybug2016 like this.
  8. Inabibilina

Inabibilina New Member

Trophy Points:
    3
    Exact cum am spus si eu daca ai un loc de munca sigur acolo nu are rost să-l Strici pt ca nici aici nu-i marea cu sarea. Nu Se merita. Am spus ca cel mai mult pe luna am luat €1800 când am lucrat 70/80 ore pe săptămana , dar asta a fost maximum. Nu ca atat lucrez in fiecare săptămana tot anul, sunt plătită la săptămana si daca ar fi sa fac o medie as ajunge la 60/65 ore. Iar cât despre mâncare ca-i rahat si case de carton asta-i părerea mea, m-am obișnuit ca fructa si leguma sa aiva gust nu ca aici pt ca sunt toate aduse din afara si nu au nici un gust, iar casele nici nu poti vorbi la telefon sau uita la un film fără sa deranjezi Vecinul din camera vecina.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iar faceti comparatie intre mere si portocale. Nu exista retete prestabilite pentru a ierarhiza unde este mai bine, sau cel mai bine. Acestea sunt considerente strict individuale, adica pentru unii poate fi mai bine in Italia, pentru altii in UK.

Meteahna mea sunt aceia obisnuiti ca mancarea sa "aiva" gust, sau sa dea verdicte "stai acolo ca stai bine". Poate ar fi mai bine sa ii intrebe pe cei 160k de italieni din UK. Si cifra este in crestere. (Sursa: https://www.migrationwatchuk.org/ )

De partea cealalta sunt unii care ne cred prosti rau pe astia din UK, cum ca noi nu am sti ce si cum mai misca prin Europa asta. Adica migratia s-a nascut in Italia, daca nu ai emigrat in Italia nu contezi. Cum poti sa zici, dom'ne, e mancarea proasta in UK??? Este ca peste tot in Europa (inclusiv Italia), daca vrei calitate trebuie sa platesti. Si nu mai cumparati legume si fructe de la halal, la £1.00 bolul ca aia importa numai ce se refuza la export in Turcia si Maroc.

Eu am constat (din experienta proprie) ca vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri. Adica cel mai greu obstacol al emigrarii din Italia in UK este invatatul limbii engleze, care - nu-i asa - toti o vorbim in teorie, dar practica ne omoara. Engleza nu se-nvata ca Italiana, din mers. Asa ca .... dupa cum spuneam ... lasati oamenii sa-si faca rostul. La Londra Tamisa curge si la deal si la vale, doar prostii zic ca-i iluzie optica.

Last edited: Oct 18, 2016
    jaurfel and ladybug2016 like this.
  10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hai sa nu stricam topicul femeii cu dialogul nostru. Brentwood e un loc care mie imi place tare mult, dar Derek nu-mi place. Daca ti se pare ca este ceva in neregula acolo cauta-ma, ca te mut eu rapid in Londra.

11. John1980

John1980 New Member

Trophy Points:
    1
    Cum pot lua legatura cu tine? O adresa de mail, un nr de telefon daca se poate, multumesc mult pt raspuns, o sa sterg postarea aceia, o zi perfecta.

12. John1980

John1980 New Member

Trophy Points:
    1
    Cum as putea da de tine?

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mesaj privat

14. Florin-LE38

Florin-LE38 New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare - puteti incerca si Leicester -este un oras mai mic dar se poate face treaba -eu sunt aici de cinci luni sisunt multumit.

Share This Page