21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

MUNCA UK-VECHIME ROMANIA!!!

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by luk@uk, Feb 4, 2007.

1. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0
    Am deschis acest topic in ideea lasari de informatii legate de cei care muncesc in uk de ceva vreme si pote peste un timp se vor intoarce acasa.Avind in vedere ca suntem si europeni este mult mai usor.Acum intrebare ??ce poti sa prezinti autoritatilor Romane ca dovada ca ai muncit afara ??
    In uk crede ca este -P 60!!

Astept pareri!! -ww-

2. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: MUNCA UK-VECHIME ROMANIA!!!

este nevoie sa prezinti dovada cum ca ai lucrat sau lucrezi in uk???????

3. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

Pai logic ca asa ar trebui sa prezinti dovezi ca ai lucrat si cit ai lucrat ,dar cred ca sunt va trebui sa dovedesti cu anumite documente nu numai cu o viza pentru ca asta nar demonstra ca ai lucrat!!Asa ca probabil ceva de genu P-60,de aceea am deschis acest topic !!Asteptam in continuare informatii concrete!!

-ww-

4. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Anii pt pensie de stat in UK sunt socotiti prin contributiile la National Insurance.

Eu am primit odata de la fostul Inland Revenue o scrisoare prin care mi se comunica ca recordurile lor arata ca eu am platit doar jumate de an in 2003 si pentru a-mi complecta sa am anul ala de pensie trebuie sa le mai platesc £120...

Nu stiu exact cum se face dar eu cred ca totul e in baza lor de date si deci oricand poti sa ceri raport cu vechimea sa-l dai romanilor.

5. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    mai stie cineva care sunt legile cu privire la perioada de timp in care ai muncit legal in Uk? Se calculeaza la pensie si in romania? Adica ai putea sa zicem lua 2 pensii, una de aici si una din Romania? sau care ar fi ideea...ca am citit pe undeva ca ani de munca din strainatate sunt considerati vechime in Romania.
    Numai bine

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca e asa,adica iti iei pensie doar de aici daca aici platestitaxele,si cred ca e mai ine asa,am 2 colege bulgaroaice ce au varsta legala pt pensie de stat,sunt aici de cca 5 ani si au primit toata documentatia necesara pt a se pensiona daca vor

7. Anonymous

Anonymous Guest

Asa stiam si eu, cata246 are dreptate , statu roman nu iti da nimic daca nu platesti taxele in tara.
    Asa ca din pacate toti anii de munca in UK nu se pot considera vechime in Romania.
    Exista totusi o posibilitate sa iti platesti taxele in tara singur pt cartea de munca si in felul asta se considera vechime.
    Am auzit de cineva care lucra in Italia iar mama ei ii platea taxele in tara lunar ca sa ii mearga vechimea, cica era in jur de un milion pe luna.
    Asta era in urma cu 2 ani acum nu mai stiu, dar poti sa te interesezi .
    Bafta oricum si daca afli ceva spune-ne si noua.

8. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Vor sa ne faca bucuria asta...ani de munca in strainatate,considerati vechime in campul muncii.Dar dupa cum bine stim cu totii se materializeaza foarte greu absolut tot ce propun marii nostri demnitari.Asa ca, pana atunci,va faceti un contract de munca in tara,adica va inregistrati la ITM,si va platiti taxele aferente minimului sau mediului pe economie lunar.Sau cum doreste fiecare....Si atentie la noul sistem de pensii care e acum in tara.trebuie verificat si asta..pana la 30 ani e considerata o categorie iar peste 30 e alta categorie..Chiar nu mai stiu exact(e vb de pensiile private),am impresia ca nu va mai fi ca pana acum..un anumit procent merge la pensii,altul la somaj samd.Nu vreau sa induc in eroare,ca nu stiu exact,dar cu vechimea asa sta treaba..Succes si numai bine!

9. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate face un contract cu Casa de Pensii (pentru mai multe categorii de persoane: administrator unic la o firma, persoana fara venit in tara, etc) in care iti platesti lunar singur contributiile. Pensia privata obligatorie, momentan nu modifica nimic, doar un procent din banii care ajung la Casa de Pensii se vor directiona catre Fondul de pensii privat pe care fiecare persoana are dreptul de a-l alege.
    Momnetan, din cunostiintele pe care le am, anii de munca legali realizati in afara Romaniei nu se iau in baza de calcul la stabilirea pensiei in tara. Dar legile in domeniu se modifica permanent, asa ca nu poti stii cu certitudine ce va fi in viitor. Cred, insa, ca nu vei putea obtine pensie din doua parti pentru aceeasi perioada de contributie (unde taxele ti s-au indreptat catre o singura institutie). Poti obtine pensie din Romania pt anii de contributie avuti acolo si pensie din UK pentru contributia avuta aici.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    sincer ju inteleg de ce atata vanzoleala cu chestia asta,poate nu vad eu bine ca sunt hotarat sa raman aici.deci---de ce as vrea sa-mi fie considerata vechimea in tara,cand mult mai bucuros sa-mi fie considerata aici,atata vreme cat platesc taxele aici.chiar daca te intorci in tara sa zicem la orice varsta,providing ca ai acumulat vechime aici,cum am mai zis,cu taxele platite corect,tot ai dreptul sa claim pensie,fie ca esti in romania,sua sau oriunde,asa ca de ce sa nu stai frumos in iasi de ex,si sa iti vina pensia in lire in cont.evident ca va fi mica,dar sunt convins ca ar fi mai mult decat ai primi de la statul roman daca vechimea ti-ar acumula-o ei.cat despre chestia cu vechimea platita de rude pe cartea de munca,nu e chiar asa,ce faci de fapt prin asta e ca inchei un contract,un fel de pensie privata,eu am unul aici,si zic la fel,mai bine sa dai aici,decat in tara ,unde nu stii cum or mai intoarce-o guvernantii nostri.dar sa va iasa din cap ca ,dand de ex un milion pe luna in tara,ca sa adunati "vechime",la varsta pensionarii veti sta acasa si veti primi aceeasi bani pe care-i primeau parintii/bunicii nostri ca pensie de la statul roman,sau ce mai primesc chiar si acuma.si un ultim sfat,ca abia ce am facut 40 in iunie----pensie privata fratilor!!!

11. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Buna, a incercat cineva si invers, sa i se recunoasca vechimea din Ro in UK ? deci implicit sa-i creasca salariul :)

12. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
  13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    pare o idee buna,dar cred ca posibil sa ia in calcul doar pe cei ce au venit dupa 2007,da merita incercat,cine stie,la cate greseli fac astia cu taxele si impozitele lor,nu m-ar mira,bafta

14. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe mine m-a pasionat treaba cu pensia ca urmare m-am documentat putin dar nu complet. Voi pune mai jos toate link-urile catre referintele legale pe care le-am gasit si apoi va voi scrie ce inteleg eu pana acum.

Linkuri:

Casa nationala de pensii
    http://www.cnpas.org

Legislatie Pensie in Ro
    http://www.cnpas.org/portal/media-type/ ... 7865BCD9CE

Rezultatul cautarii pt directiva Europeana ref la asigurari sociale - CEE 1408/71
    http://www.avocatnet.ro/content/article ... p_2/3.html

Ce am inteles eu pana acum:

Citat CNPAS
    “Începând cu data de 1 ianuarie 2007, România aplic? prevederile Regulamentelor Consiliului (CEE) nr. 1408/71 referitor la aplicarea sistemelor de securitate social? salaria?ilor, lucr?torilor independen?i ?i membrilor familiilor acestora care se deplaseaz? în interiorul Comunit??ii ?i nr. 574/72 care stabile?te modalit??ile de aplicare a Regulamentului Consiliului nr. 1408/71, regulamente adoptate pentru a permite aplicarea principiului privind libera circula?ie a lucr?torilor migran?i în interiorul spa?iului comunitar.”

Citat (CEE) nr. 1408/71 Articolul 18:
    ”Cumularea perioadelor de asigurare (1) Institutia competenta a unui stat membru a carui legislatie conditioneaza dobandirea, pastrarea sau recuperarea dreptului la prestatii de realizarea unor perioade de asigurare ia in calcul, in masura in care este necesar, perioadele de asigurare realizate in temeiul legislatiei oricarui alt stat membru, ca si cand ar fi vorba despre perioade realizate in temeiul legislatiei pe care o aplica.”

Ceea ce inteleg eu de aici este ca aceste contributii la fondurile de pensie de stat se vor considera la pensia finala.
    Cum se considera asta e mai complicat.
    Asta urmeza sa mai studiez.

Cred ca cel mai probabil este ceva de genul:
    Daca se munceste in tarile x1, x2 si x3 toate membre UE fiecare avand:
    - perioadele T1, T2, T3
    - toate mai mari decat perioadele minime de contribuire la sistemul de pensie respectiv T1 > T1min, T2>T2min si T3>T3min
    - suma timpilor in care s-a contribuit la sistemele de pensie din cadrul UE fiind mai mare decat timpul legal de pensionare la termen (sau in avans) deci T1+T2+T3 > T = timpul legal de pensionare
    atunci se ia o pensie P= P1+P2+P3 unde P1,P2 si P3 sunt pensiile din tarile x1,x2 si x3 corespunzatoare perioadelor muncite.
    Daca ce am scris mai sus e corect intrebarea este: cum se pot demonstra perioadele de contributie. De aici din UK acest P60 ar fi ok?

Rugamintea mea ar fi daca cei interesati ar putea sa arunce si ei o privire in link-urile cu legislatia de mai sus.
    Si daca sunt mai multi interesati poate facem o scrisoae comuna la CNPAS sa intrebam sa fim siguri. Cu cat ar fi mai multe semnaturi cu atata ar fi mai bine.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi un mesaj asa de lung.

15. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
  16. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Gasiti aici un link spre site-ul comunitatii europene care cred ca poate clarifica problema pensiei in Ro si UK.
    Conform informatiilor de aici in UE se ia pensie pentru munca in statele UE. Ideea cred ca este ca trebuie sa ne pastram documentele - oficiale - care sa ne dovedeasca anii munciti in diverse state.
    Si trebuie sa pastram aceste documente la loc sigur peste ani - pana cand suntem in prag de pensie.
    Din cate am inteles exista sau se doreste construirea unei baze de date UE ref la contributiile sociale. In aceasta idee in tara s-a inceput "scanarea" cartilor de munca pt introducerea in aceasta baza de date. Din pacate si noi suntem plecati inainte de startarea acestei actiuni si ne intrebam cum putem fi "scanati" si noi...

Pana una alta linkul UE. Sper sa va aduca lamuriri utile... si nu mai pt problema pensiilor.

http://ec.europa.eu/employment_social/s ... cvente#494

Share This Page