24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Munca in UK prin agentii de plasare din Romania

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by kitsul, Nov 11, 2011.

1. kitsul

kitsul New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ma intreb daca unii dintre voi doresc sa isi impartaseasca experienta lor cu privire la plasamentul pe piata muncii facut prin intermediul agentiilor din Romania.

Ati reusit sa va integrati dupa cum ati sperat? Salariul promis a fost si cel incasat? Cum vi se par cheltuielile raportate la castigul promis prin contractul de munca.

Doresc sa plec si eu si nu imi dau seama daca e mai bine sa aplic prin agentii ori sa vin direct in UK, sa imi caut de acolo. Problema mai e si aceea cu accesul pe piata muncii...

Va multumesc!

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul nu as avea incredere in nici o agentie din Romania. Au toate reputatie proasta. Nu doar cele care se ocupa de "plasamentul" in UK ci de peste tot. Platesti comision si platesti degeaba.

3. kitsul

kitsul New Member

Trophy Points:
    0
    La ce ar trebui sa am grija? nu isi respecta contractele sau odata plasat te lasa balta orice s-ar intampla? am mai auzit de genul asta de experienta

4. Oradea

Oradea New Member

Trophy Points:
    0
    depinde de agentie si de contract-felul contractului (munca pe durata determinata/ contract de munca temporar, contractul de munca este facut sub legile romane?
    trebuie sa iti citesti foarte atent contractul;
    O agentie serioasa nu iti ia banii inainte-retine o suma pe care o stabiliti de comun acord si asta se intampla dupa ce ai luat primul salar.

Succes!

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Personal nu am lucrat cu agentiile, dar marea majoritate sunt tepari, asta e deja proverbiala inca din 1990. Problema este ca nu stii care sunt si care nu.

Pai treaba este cam asa... In UK nu poti lucra decat:
    - in agricultura
    - ca si au pair
    - ca self employed.

Nu stiu cum e cu agricultura, deci nu ma bag.

Ca si au pair trebuie sa ai mare grija la ce familie mergi, e bine sa discuti cu familia in prealabil etc. In plus sunt convins ca sunt site-uri unde familii pun anunturi cum ca vor au pair, deci poti sa le abordezi direct.

Ca si self employed vei fi probabil aburit ca iti fac ei actele, etc. Nu este greu sa iti faci actele singur, nu dureaza mult si sunt multe sfaturi pe acest forum. GRATIS.

6. Oradea

Oradea New Member

Trophy Points:
    0
    completare la ceea ce a spus lancelot
    Nici eu nu am lucrat cu agentii dar cunosc persoane care au venit prin agentie in UK.

Se poate veni si prin agentie, dar ATENTIE: ei trebuie sa iti spuna clar cat venit net vei avea,trebuie sa te informeze inclusiv conditiile climatice ale zonei unde vei sta; durata contractului -adica cat timp vei lucra la firma respectiva;cine plateste chiria unde vei sta;aproximativ cat te va costa mancarea si restul;poti sa ceri fluturasii de salar atat in limba materna cat si in engleza etc, poti sa intrebi ce taxe ti se vor retine din salar si aproximativ la ce suma se ajunge.
    Deasemeni, poti sa ii intrebi sau sa te interesezi personal care este nivelul minim al salariului in domeniul in care vei lucra si astfel sa faci comparatie cu ce bani ti se ofera prin agentie.

Daca agentia este serioasa e un start bun pentru a veni in UK si oriunde in EU, daca nu e serioasa raman optiunile pentru alta agentie si/sau cele date de lancelot
    Contractul ideal este pe 1 an -daca te hotarasti sa ramai in UK ai fluturasi pentru 12 luni si poti aplica la ukba pentru BC definitiv (dupa legislatia UK din acest moment)

7. kitsul

kitsul New Member

Trophy Points:
    0
    Ca self-employed cred ca e cam la fel ca si cand ai pleca in UK sa iti gasesti clienti acolo. Sau iti dau agentiile romanesti clienti?

Poti veni in UK ca si taximetrist prin agentii? Cunoaste cineva astfel de exemple? Cam cat se castiga?

8. scotpick

scotpick New Member

Trophy Points:
    0
    eu am ajuns in uk prin hops(reprezentat in romania si bulgaria,daca nu ma insel,de alexandru barbacaru),in agricultura.se castiga bine,se munceste mult,dar te obisnuiesti.problema e ca ai contract pe 6 luni,apoi ori iti cauti de munca,ori te intorci acasa(home sweet home!).daca cauti pe google gasesti multe mesaje negative despre barbacaru,dar eu,personal,nu am auzit de cineva care sa ia teapa sau sa dea bani si sa nu ajunga in uk etc.

9. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Acum 4 ani eu si sotul meu am ajuns in uk prin firma Maraly,din Cluj.Am depus actele in noiembrie si am ajuns in uk pe 2 mai.
    Avantaje:1-am venit cu YC in mana din tara;
    2-cand am ajuns aici,era intr-o vineri ora 3 dupa amiaza,am semnat contractele de munca,hartiile pt CRB iar pe 12 mai am inceput munca;
    3-am avut cazarea asigurata,platita prima luna-300 lire o camera dubla,super fain,aproape de servici;
    4-eu nu vorbeam deloc limba,dar am fost angajata la pachet cu sotul meu,de YC era eliberat pt plasamentul x.
    5-am platit la inceput doar pt traducerea si procesarea actelor,comisionul lor si al partii engleze l-am achitat cand ne-au dat YC.

Dezavantaje:1-timpul lung de asteptare pana la venirea actelor(acuma nu stiu cat a fost vina lor)
    2-costul cam piparat.

P.S.-Am descoperit romani online la 3 luni dupa venire,daca va gaseam mai repede veneam pe cont propriu.Nu vreau sa va descurajez dar,decat sa dati banii,cititi informatiile pretioase de aici!

Share This Page