12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Munca in depozitele din Anglia

Discussion in 'EMIGRARE' started by billyG, Sep 8, 2014.

1. robertcassy13

robertcassy13 New Member

Trophy Points:
    0
    eu inteleg ce spui tu ,dar neavand cunostinte si faptul ca nu am mai fost plecat afara la munca am preferat sa merg cu o agentie decat sa ma duc asa de capul meu fara absolut nimic .sunt aici din ianuarie si imi merge foarte bine .agentiile sunt interesate in primul rand sa castige ele ,dar asta nu inseamna ca tot timpul vei luat teapa apeland la ele , este un risc mare dar nu stiu daca e mai mare decat cum ai spus tu ,pur si simplu sa te iei si sa pleci de capul tau unde te duce drumul .

2. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce va "cutitati" atat chiar si aici,hai mai bine sa oferim informatii utile, ca oricum mai mult nu putem face, eu revin ori de cate ori pot la acest subiect ca sa las informatii si pentru alti romani care vor merge in uk cu astfel de job sau care vor sa mearga, ma repet munca in depozitele din uk este foarte reala, tot ceea ce face diferenta este agentia de recutare cu care mergeti , cat este de serioasa si in primis sa nu perceapa nici un comision inainte , de fapt nici dupa ca ei vor fi platiti de catre depozite, 2 lire per ora ta muncita , cum am spus eu nu depind de casa prin ei, am ajuns in uk mi-am luat 2 zile la hotel si am inceput sa caut casa, sa sun si trust me gasesti din ziua 1, doar ca am vrut ceva care sa nu aiba depozit prea mare, si am gasit un depozit mic si in rate :p , m-am dus pentru insurance number, mi-am facut card la banca,acum ceea ce intentionez este sa ma desprind de agentia de recutare care ia bani pe mine si sa ma trec ca muncitor direct angajat al depozitului, ceea ce se poate face dar cu rabdare , pana la sfarsitul anului asta sper sa se intample, va trebuisa muncesc si sa-mi demonstrez capacitatile!

3. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt foarte multe anunturile pentru jobul in depozite pe tot netul, da un search pe google si cauta, eu iti pot lasa nr de tel de la mrr recruitment cu care am venit eu, iti recomand sa mergi prin agentie pentru ca ai sa vezi ajuns acolo totul functioneaza online, pe baza de CV si agentie de recutare, da, gasesti job daca o iei pe strada sa cauti in spalatorii, in cel mai fericit caz in restaurant dar e foarte rar, cum am scris ...agentia de recutare serioasa nu percepe comision, nici aici nici acolo,iar chirie gasesti numai ca nu poti plati pe 2 saptamani si atat, se cere si depozit, doar sa ai norocul meu sa gasesti fara, dar am platit o luna intreaga, si depozitul in rate il voi plati urmatoarele 2 luni!

4. robertcassy13

robertcassy13 New Member

Trophy Points:
    0
    nu inteleg ce ai impotriva agentiei ?ti-ai facut ceva ?oricum banii care ii iau ei de pe tn nu cred ca ai sa ii primesti tu in plus la salar .la mine singura diferenta daca as fi angajat direct ar fi ca as avea orele garantate

5. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    Omule, lucrezi cu ei sau pentru ei? Scuze de modul in care ma adresez, dar esti informat gresit, acei 6,31 care ii iau eu plus 2 per agentie, 8,31 ii ia angajatul direct al depozitului, si cred ca e destul de mare diferenta, si nu am nimic cu agentiile, mai ales cele serioase, nici macar cu cea cu care am mers eu, chiar daca nu fac nimic pentru tine decat sa te duca acolo, mint te duci singur..ei te ghideaza telefonic, dupa zeci de telefoane pe care tu le faci, din romania , in uk cand ajungi.....
    Iti vorbesc din interiorul situatiei nu din auzite, oricum ..eu asta intentionez , se poate face, nu sunt singurul si nici primul, dezavantajul depozitelor este unul singur distanta mare de oras, timpul pierdut pe drum! In rest pana acum toate...ok ! :)

6. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    Stai asa, cred ca am pierdut vreo informatie pe drum , tu lucrezi in depozit? prin agentie? unde?
    Daca da, intreaba angajatii depozitelor, nu cei cu contracte pe 6 luni, cei care sunt acolo de 3-4 ani, si nu au treaba cu agentia, eu pana acum am lucrat 6 din 7 , program de 8 ore si randament am dat maxim 70% , cel mai putin pt ca nu am avut comenzi si mai mult m-am plimbat cu trocariciul..a fost 35%, am vazut altii si cu 5% omg, dar in fine nu stiu cat tin ei cont de asta, insa in contract stipuleaza ca o data ajuns la 100^% ai de primit!
    Seara frumoasa va doresc!

7. robertcassy13

robertcassy13 New Member

Trophy Points:
    0
    eu iti spun cum e la mn .eu iau 7.44 pe ora la fel ca un angajat pe companie .diferenta e ca ei au asigurate orele si ca nu trebuie sa isi castige zilele de concediu (cand incepe anul le poate lua pe toate in avans pe acel an ) .agentia nu ma costa pe mine nimic ,as avea doar aceste doua beneficii in plus dar nu as platit in plus .am presupus doar ca in asa lucreaza agentiile in anglia ,nu stiu situatia ta ,poate la tine e diferit si mi se pare absolut normal sa vrei bani in plus daca ii poti avea .Oricum iti urez succes si ma bucur sa aud si cazuri fericite cu agentiile de recrutare .

8. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    Dar la tine cum este cu recuperatul banilor pentru transport? E adevarat?

9. robertcassy13

robertcassy13 New Member

Trophy Points:
    0
    nu ii intereseaza pe ei deloc de transportul ,cazarea mea sunt pe cont propriu din punctul asta de vedere .

10. billyG

billyG New Member

Trophy Points:
    0
    eu tin toate bonurile de transport si mancare de la cantina ca cicala6 luni le deconteaza nush cat la suta sa ma mai informez si iti zic cum sta treaba, dar pana nu vad nu cred...

11. Michelangelo

Michelangelo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti romanii,Am sa va spun povestea mea alaturi de multe alte intamplari nefericite .Am plecat din tara cu MRR recruitment ,interviul la hotel Cismigiu din Bucuresti,toate bune si frumoase,ajuns in Doncaster preluat de intermediari (rusi-ucrainieni)luat banii ca la curve(380 £)nu ni sa dat nimic la mana decat povesti pt copii; cazat in niste case mizere fara utilitati ,urat mirositoare si infecte,am cerut hartii pt cazare si mi au raspuns ca o sa le primim dar nu stiu cand. -nuuu- Am asteptat 2 zile sa mergem la INDUCTION un fel de protectia muncii si am dat si testare scrisa tot acolo.Dupa 2 zile am fost chemat la munca ,este ca la loterie nu sti ce munca o sa prestezi ,am stat 8 ore cu 2 pauze de masa ,dimineata catre munca din Doncaster pana la locul de munca sunt cam 100km ,deci 1 ora si ceva cu masina,asta in cazul in care poti sa te urci in ea; ca mai sunt si alti fraieri care vor sa ajunga la muca si nu au loc;si o iau pe cea de a 2 zi,sau a 3 a sau te intorci de cate ori gasesti loc.Bani cheltuiti ca trebuie sa mananci,cate 5 lire pe zi transportul.dat telefoane stanga dreapta cine te ia si pe tine nu ti raspunde nimeni,si uite asa stai ca fraieru si ti blestemi ziua in care te ai gandit sa aplici la firma asta.Dupa o saptamana si ceva si facut cercetari afli ca la sfarsit de luna nu te alegi cu nimic,bani la chirie ,bani la intermediari ,bani la taxe la MRR,comision,card bancar nu ti poti face ca nu ai utilitati trecute pe persoana ,sau nu ti da firma un act la mana ca esti angajat la ei,plus ca nu ai siguranta orelor de munca,adica nu ai cele 8 ore.O bataie de joc cum nu sa vazut vreodata.Sunt multe de povestit dar ca si concluzie mai bine niciodata MRR

12. razvaneison

razvaneison New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare dragi Romani! Sunt Razvan am 22 de ani si sunt satul de prostia din tara
    V-am citit toate postarile de aici si am si eu cateva intrebari.
    Ma astept ca la munca intr-un depozit sa ai o norma de greu o poti atinge, dar ma poate pune si pe mine cineva in legatura cu un job in depozit(agentie ,persoana de contact). Sau sa ma ajutati intr-un fel,poate stiti posturi libere si sa ma angajez direct in Anglia? V-am tot auzi de TRANSLINE GROUP eu find din brasov o sa merg pana la ei ca acuma dupa ce am citit toate postarile am inteles si eu la ce se refera acele bloguri de zic ca e teapa. Ei practic iti ofera locul de munca da nu iti ofera sprijinul in Anglia. asta nu ar fi o problema cu engleza ma descurc bani o sa am ceva la mine.
    Oricum o sa va tin la curent si dupa ce vorbesc cu ei sa vad pe unde ma trimit poate dau de vreun romanas pe acolo ca altfel e cand ai cu cine sta.
    Si am mai vazut ca e o problema cu transportul, nu ar fi aia o problema ca odata ajuns acolo iau o coaja de masina si facem naveta=)),daca mai am si pe altii pe langa mine.Si poate daca vreti poate ne combinam mai multi la o chirie ceva.
    Oricum daca aveti nevoie cautati pe gummtree un fel de tocmai.ro,gasiti acolo ce vreti si ce nu vreti.
    Va multumesc si o seara placuta va doresc!

13. piscopufi

piscopufi New Member

Trophy Points:
    0
    BUna
    Plec si eu in cateva zile cu Mrr recruitment. Billy tu cum ai facut? Le-ai zis tu de la inceput ca te ocupi tu de cazare - ce au zis a faza asta? Si ce inteleg ei prin comisionul ala de 170 de lire - pt faptul ca iti intermediaza cazarea, iti fac card bancar si insurance number? Sau pt ce? Si ne poti spune si noua te rog cum ai procedat pt card bancar si insurance number?
    Multumesc

Share This Page