22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

munca in anglia

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by dannyM, Jan 14, 2012.

1. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    as vrea sa stiu daca fiind persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala pot activa in anglia fara a avea nevoie de permis de munca de la autoritatile engleze...
    in cazul in care este nevoie, ce acte imi sint necesare pentru a putea obtine permisul de munca?

2. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Sectiunea nou venit te va ajuta mult!

3. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    da, dar vezi u, am citit sectiunea, in schimb nu o pot intelege. ce nu pot intelege este daca am o autorizatie valabila in tara, este valabila si in anglia? pe baza acelei autorizatii imi pot gasi un loc de munca?

4. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    autorizatie de taxi sau ce autorizatie?? daca nu ne zici ce vrei noi de unde sa stim ... !!!
    Diferenta dintre angajat,self employed si Ltd e foarte bine explicata in sectiunea nou venit .

5. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    okay... hai ca sa te intreb altfel: o autorizatie de persoana fizica sau intreprindere individuala|(amindoua forme de self-employdement, ca nu avem asa ceva in tara) este valabila in anglia? indiferent ce meserie, sa zicem zugrav sau montator de termopane?

6. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
  7. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0

8. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    scrie aici , daca nu sunt online poate rasp altcineva

9. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    din cite am inteles eu, primul pas catre permisul de munca este NINO. avind o dovada de la ei ca am depus cererea pentru NINO, pot depune actele pentru self-employed? cam cit timp dureaza toate astea?

10. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Buna seara @dannyM si bine ai venit in comunitatea Romani Online,

vad ca esti perseverent si vrei multe raspunsuri -da-da- . Necunoscutele problemelor tale le gasesti in acest link http://www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z/ si aici http://www.romani-online.co.uk/forum/self-employment/

Aaaaa...uitasem http://www.romani-online.co.uk/nino-nat ... nce-number

Sper ca-ti vor fi de folos si te vei lamuri cat de cat, daca nu mai da o cautare, in functie de necesitate. -nu-zic-

Mult noroc si spor in toate! -thumbsup-

11. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    merci mult si ptr aprecieri si ptr info, desi la momentul in care am citit reply-ul tau deja citisem de cel puti 2 ori amindoua paginile, si cea despre NINO si cea despre self employed:D
    pe linga intrebarea legata de timpul care imi trebuie pentru a obtine NINO, am vazut ca mai este si ceva legat de o locuinta... imi trebuie sa gasesc pe cineva care sa ma poata "lua in spatiu", ca sa folosesc o exprimare romaneasca, corect? si cu contractul de inchiriere sa ma duc sa-mi fac cererea ptr NINO si cea ptr self employed. am inteles corect?

12. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Ce vad eu este ca ai citit tu, dar " pe o ureche ti-a intrat si pe alta ti-a iesit". Acum nu vreau sa fiu rea, dar daca chiar citeai de doua ori, este imposibil sa nu fi inteles o data!! -interrresti

Ceea ce spui tu ca "mai este ceva legat de o locuinta" -nas- , este faptul ca logic -wow- , daca vrei sa-ti faci acte , sa lucrezi legal in UK, iti trebuie o adresa. Ca te ia sau nu cineva "in spatiu" sau ca inchiriezi tu o casa sau o camera, trebuie sa faci dovada unei adrese.

"Cererea pt NINO" este de fapt o programare la Job Centre, si in mod normal ar trebui sa fi inceput deja activitatea de SE, care se dovedeste cu niste invoiceuri...alea, alea..stii tu, pt. ca ai citit deja -iamcool-

13. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    cu alte cuvinte o plimbare de la ana la caiafa, ptr ca ptr SE ai nevoie de NINO, iar ptr NINO ai nevoie de SE... cam ciudat, nu crezi? -obosit-
    pentru SE, citez: Trebuie sa oferiti numele, prenumele, data nasterii, National Insurance Number (gasiti mai multe informatii la subiectul dedicat NINO din forumul Utile) - NINO va fi unul temporar la inceput si va avea forma TN= temporary number + data nasterii sub forma zi zi luna luna an an + sexul masculin=male=M sau feminin=female=F. Un barbat nascut pe 1 ianuarie 1980 va avea National Insurance Number temporar TN010180M.
    pentru NINO, citez: Trebuie sa aplicati pt NINO daca:
    solicitati beneficii
    partenerul dumneavoastra solicita beneficii pentru dumneavoastra
    Acest lucru se face la biroul JobCentre Plus local. Puteti gasi ramura locala pe siteul JobCentre Plus.

De asemenea, trebuie sa aplicati pt NINO daca:
    ati inceput sau sunteti pe cale sa incepeti munca
    sunteti self employed
    doriti sa platiti contributii voluntare si veti beneficia pe urma platii lor...

deci, unde mergem mai intii? NINO sau SE? si crede-ma ca intradevar am obosit...

14. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

@dannyM, trebuie sa ai rabdare si sa citesti cu atentie macar cele mai importante topicuri despre Nino si SE . Crede-ma ca iti va fi mult mai usor daca tu personal vei sti ce ai de facut, pasii care trebuie sa-i urmezi ca sa incepi munca in UK. -da-da-

Nu te-as ajuta deloc daca ar fi sa iti spun acum "suna la nr. de tel xxx ,fa asa sau asa".

Trebuie sa vezi unde te incadrezi, ce situatie este potivita pentru tine si sa te pregatesti dtpdv. -thumbsup-

Subiectele Nino si SE s-au discutat de nenumarate ori cu experiente, sfaturi si recomandari legate de acestea.

http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... nce-number
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... ezavantaje
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z/

In speranta ca iti vor fi de folos cele spuse mai sus, iti urez sa ai noroc si reusita in viitor!

15. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    -obosit-
    oricum, merci mult ptr tot. am sa mai studiez tot ce tine de SE, NINO si toate celelalte care-mi mai trebuie....

16. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa te ghidezi mai bine trebuie sa le faci in ordinea asta:

Cont bancar (va fi dovada de adresa... pe extrasele de cont va aparea adresa la care au fost trimise)

Sa-ti gasesti de lucru si sa tai facturi (in extrasele de cont trebuie sa apara intrarile pentru sumele de pe facturile eliberate)

Sa obtii cateva recomandari de la persoanele/firmele pentru care ai lucrat si de care ai fost platit

Cand ai toate astea... cam dupa 2 luni....poti sa te gandesti la o programare pentru NINo

ah...dupa ce ai NINo aplici pentru UTR...si cand ai UTR esti SE

17. dannyM

dannyM New Member

Trophy Points:
    0
    multam fain. sint bine de stiut toate. oricum, in 2 sapt cred ca ajung si eu in anglia, de asta am nevoie de informatii.

18. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    Se identifica cineva in descrierea mea sa imi spuna cu ce salariu a inceput in UK ca nurse?
    sa termine postliceala dupa anu 2007,engleza medie,fara ulta experienta in Ro.

19. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Doar atata descriere?
    Intrebarea isi gasea locul in topicele in care se vorbeste despre asistenti medicali.

Share This Page