5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mortgage versus renting

Discussion in 'SEZATOARE' started by julianne, Feb 21, 2010.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:
    am inteles asta, normal ca ma interesez inainte. inclusiv ce trebuie sa-mi dea ei mie, daca ma sucesc de exemplu, dar serios acum, nu ti se pare afacerea mai buna decit cu banca?
    E tot aceeasi mancare de peste. Intr-un fel. La fel dobanzile lor s-ar putea sa fie mai mari decat cele practicate de banca. Si aici apare falsa economie. E un fel de vorba aia:
    "S-a ieftinit la faina si s-a scumpit la tarate"

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Deci in concluzie e mai bine sa cumperi cu un developer decat cu share de la guvern....Eu am inceput sa vad deja case cu un developer si am completat aplicatia cu South West Homes de la guvern sa vedem ce va iesi, inca analizez avantaje si dezavantaje..Ma intrebam daca a cumparat cineva prin share...

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, voiam sa intreb cum e procesul de obtinere a mortgagelui pe cei care au trecut deja prin asta...Deja noi am vazut brokerul avem ceva depozit,nu am cheltuieli pe credit carduri, overdrafturi, in schimb am un loan care imi sta in gat si care ma trage in spate dupa cate am inteles...Stiu ca vor vrea ultimele payslipuri ca si stamenturi, dar ce altceva mai vor, cum e procesul as vrea sa stiu, cat va costat solicitorul si alte cheltuieli.Multam

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    sunt: - taxa pt solicitor - poti cere 'quote' la mai multe birouri de avocati, vezi care-ti convine;
    - survey - daca vrei in plus decat cel facut de banca poate ajunge pina la £500;
    - taxa pt loan, de la banca;
    - va vor face copii de pasaport, billuri pt confirmare de adresa- daca mergeti la un mortgage advisor; va intreaba/ da de completat - o lista cu cheltuieli lunare, sa va faca bugetul sa vada daca va permiteti sa platiti rata lunara la banca;
    ...nu mai tin minte :(
    poate mai completeaza cineva..

5. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    depinde foarte mult de urmatorii factori:
    unde locuiesti
    unde e casa (asta afecteaza pretul ei)
    cit costa
    cit cistigi ( banca iti face numai 3% din cit cistigi pe an)
    cit de mare este depozitul pe care il ai
    toti factorii astia sint luati in consideratie cind obtii / aplici pt mortgage.

Ca sa dau dovada cit e de greu, eu am prietena (engleza avocat si ea si sotul ei la fel) care, desi au avut si depozit ( nu stiu cit) au avut mari probleme sa obtina mortgage la banca. Casa lor costa 300 mii si sint sigura ca ei cistiga destul de bine fiecare( avocat in londra?? cum sa nu). Deci nu e asa usor...

Dar acum, nu toata lumea o sa aiba proleme si nu toata lumea o sa si cumpere case de 300 000 lire.

Inca o chestie atunci cin va ginditi sa cumparati o casa: location location location.. in caz ca circumstantele se schimba in viitor, sa o puteti vinde! Nu cumparati o casa la strada principala, sub fly path.. Daca par ieftine, de-aia sint! Ginditi-va ca va trebui sa locuiti in ele cu zgomot de trafic (sau plane noise). Nu e recomandat!

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu am incercat un quote de mine la banca-Barclays. Casa pe care am vrut sa o cumparam era 200 mii. Din care 40 mii aveam cash-in cazul in care ma hotaram sa vand garsoniera din Romania.Veniturile mele cumulate cu ale sotului erau la data respectiva 53 mii pe an. Consultantul de credite mi-a spus ca banca imi acorda restul de bani fara nicio problema, credit pe 25 de ani as fi ales.
    M-au mai intrebat de asemenea , daca o sa am nevoie de bani de reparatii, mobila etc. Se pare ca puteau sa imi ofere chiar cu 50 mii de lire mai mult decat ceea ce am fi cerut noi.
    Dar, de la vorbe la fapte e o mare- mica distanta...

7. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Stii intrebarea aia: credite mari sau conturi curente mari? -ras4-

Ma gandesc ca e posibil ca prietenii tai avocati sa nu fi avut vreun credit pana atunci (avocatii au de obicei venituri frumusele, posibil sa nu fi avut nevoie de un credit pana atunci, ceea ce influenteaza credit scoringul).

Caz concret: o cunostinta de-a mea a aplicat pentru mortgage, avand aproape jumatate din banii de casa (avea savings de aproximativ £100.000). Nu i-a acceptat banca cererea, a trebuit sa ia casa pe numele partenerei. Nu a avut niciun credit pana atunci si i s-a explicat ca banca nu are dovada ca el poate fi un bun platnic, neavand un history cu un credit. Partenera lui avea deja un credit activ in acel moment, dar a fost acceptata, depozitul fiind destul de consistent.

Funny, innit? But true.

8. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    iubitul londrei,
    ai dreptate, am uitat complet ca o istorie de credit e importanta! Ai dreptate.

Share This Page