11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

mltumesc ca mi-a-ti raspuns....

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by denisa_diana, Sep 13, 2011.

1. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles insfarsit......deci vom aplica pt yelow)sotul)si eu pt blue....apoi eu i-mi fac self.....ok.....sunteti tare dragutzi....multumesc foarte mult...si inca ceva....ca self.....eu pot sa-mi dau anunt in ziar ca prestez o activitate sau mai bine merg la ceva agentie de plasare?cum e mai bine pt mine?

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    daca tu iti iei blue ar fi indicat sa lucrezi ca si employed asta ca sal ajute pe sotul dupa un an sa isi ia si el blue card, dar daca vrei sa lucrezi self este inregula blue card nu are restrictii.Ca self employed poti sa daianunt la ziar chiar este indicat este afacerea ta si o poti promova cum doresti, poti pune fluturasiin posta sau sa inparti p[e strada ca sa iti faci reclama

3. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai tare topic.
    cum sa facem praf gramatica limbii romane -nuuu-

trebuie trecut la categoria "asa nu".

4. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    olteanul,
    Subscriu la cele scrise de tine si URASC ASTA !!!
    Daca nu cunosc prima limba, de celelalte ce sa mai zic ?! -nuuu- -plans2-

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa va vad pe voi cum scrieti dupa 6 ani de munca intr-o companie britanica si fara familie aici cu care sa vb romaneste, si ma si grabesc sa raspund, ca spre deosebire de critici si bagatori de seama pe forum, altii isi fac timp sa isi mai ajute semenii.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu am zis sa va dau multumesc

la toti trei,...

pop1982 pt ajutorul real, acordat,

celorlalti...pt faptul ca mai sunt useri care "tin" la limba romana.

Normal insa, ar fi fost sa spuna unde si cum s-a gresit, mai ales acum,
    ca rebecca cam lipseste de pe forum...;

Este o greseala relativ usor de facut, deci, ...se poate intampla oricui.

Diana, imi/iti/il/ii/etc/etc,

pronume, daca mai tin eu bin e minte,

se scriu legat.

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ca nu e referire la mine in mod special, dar sunt constient ca am pocit si eu limba romana dar in graba si cu nebagare de seama fac greseli, si mai folosesc cuvinte in engleza pt ca de multe ori nu imi vine in lb romana. As fi bucuros sa ma corecteze cineva daca gresesc la ceea ce scriu continut nu gramatica.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Acest gen de atitudine nu poate fi decat ajutatoare,

inclusiv topicului

"cum am invatat eu engleza"...

Foarte multa engleza (in special gramatica/jargon), asa am invatat, rugand interlocutorii mei sa ma corecteze, de cate ori ma exprimam gresit.

Ajuta !!!

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa deschidem si un topic despre "Cum am uitat limba romana" si cateva lectii de gramatica de la gramarii limbii romane de pe forum

10. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    scuze de off topic

Catalin(dromaderu), si eu iti multumesc pentru sfaturile ce gratuit le oferi aici pentru foarte multi dintre noi,forumistii,dar, atunci cand vezi in titlul unui topic ''mi-a-ti'' si ulterior constati ca nu este doar o ''scapare''........... personal, imi este rusine de profesorii academiilor/universitatilor/facultatilor din RO; cat despre absolventi......ce sa mai comentez!

Adrian(pop1982), daca te-ai simtit jicnit de postarea mea, te rog, iarta-ma!
    Cat despre ''Cum am uitat limba romana'' sunt nerabdator sa citesc ce comentariu o sa postezi!
    Spre stiinta ta: nu sunt grammar, sunt doar un fost ASE-ist cu douazeci si ceva de ani vechime.

Sanatate maxima!

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca pana la urma a fost greseala mea nu am citit ce a postat autorul topicului, comentariul fiind facut dupa postarea mea am inteles ca este vb despre mine, nu m-am simtit jignit , doar ca de obicei nu am timpul necesar sa fiu atent la toate detaliile, si mai ales la gramatica limbii romane. Cat desre topicul "Cum am uitat limba romana" era o gluma, dar daca va exista candva cu siguranta voi avea ce sa postez cand imi va permite timpul.
    Imi cer scuze daca am creat vreo confuzie, si nu am facut nici o aluzie personala catre nimeni era doar o remarca in general, ca m-am cam saturat de critici pe forum ar fi frumos sa lasam totul simplu.

12. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    Atata timp cat criticile sunt constructive, subscriu la simplitate cu sau fara ''scapari'' (intentionat am scris ''jicnit'' -da-da- dar, cand ''asezi'' negru pe alb...am N facultati -nas- ... mai mare rasul! -ras2-

Share This Page