19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Migrants out of control

Discussion in 'ARHIVA' started by mrskull, Jul 31, 2006.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei,

Imi place foarte mult articolul din The Sun. Epopeea continua si stiu ca va fi din ce in ce mai rau. Sunt relativ linistit pentru ca The Sun e un gunoi, si totusi. E bine ca au acces la "restricted", "secret files" si "leaked papers" care prevad apocalipsa britanica la venirea est-europenilor. Cat despre "This leads to anti-social behaviour, street drinking and aggressive begging.”, asta mi-a cam pus capac, mai ales ca in Londra 80% din cersetori sunt British (si agresivi, evident), cat despre bautura sa fim seriosi. Cand am ajuns in UK, am crezut ca traiesc pe planeta alcoolicilor, cultura bautorului e atat de dezvoltata incat probabil ca este singura care va dainui in istorie. Nu voi uita niciodata cele doua adolescente in mijlocul strazii, vomand, cu o sticla tarie pe genunchi, urletele baloshilor care se izbesc in peretzi. Si totusi, haideti sa dam vina pe est-europeni, haideti sa generalizam. Si asa se hraneste xenofobia si The Sun, impreuna cu declaratile "incendiare" ale unui ministru alimenteaza veninul unei mari parti a populatiei din aceasta tara.

De dragul corectitudinii, incerc sa inteleg si punctul de vedere al celor care spun aceste lucruri, ma intreb cum ar reactiona populatia din Romania la venirea a sute de mii de emigranti din tari mai sarace, probabil ca nu foarte bine.

Probabil ca in UK s-a cam umplut paharul insa ceea ce ma oripileaza cel mai mult este caracterul generalizant al acestei campanii, incepand de la intocmirea unei liste cu indizerabili, pe criterii aberante, foarte probabil si continuand cu sperietoarea asta care se vinde ca o acadea nativilor acestei tari. -action-

Eu cred ca venirea est-europenilor va fi un lucru pozitiv, atunci cand vii legal, vii ca sa muncesti, dupa cum stiti cu totii, venim dintr-o cultura in care munca este luata in serios, cel putin asa imi place sa cred. Pana la urma daca ma uit la polonezi, majoritatea fac job-uri pe care domnisorii englezi nu prea le fac...

Ma rog, nu vreau sa fiu haotic, am atatea ganduri pe care as vrea sa le exprim, mi-e si frica sa o fac :-! dar cel putin sa ma fac cat de cat inteles. Ma voi opri aici si astept parerile voastre despre toata povestea asta.

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

n-am citit povestea insa era de asteptat sa apara discutia asta in opinia publica britanica. personal cred ca tonul cu care se comenteaza un asemenea raport e discriminatoriu si rau voitor pt eastern europeans din partea the sun care e un rubbish de ziar. pe de alta parte sunt semnalate problemele la care immigration service trebuie sa se astepte daca nu se ia in vedere aceasta migratie fara discriminare in privinta muncii a noilor membri UE.
    insa cred ca mai mult decat orice immigration devine the hottest issue din pt de vedere politic. se folosesc de ea cei ce vor sa ii scoata in fata pe tories si sa faca labour de ras. pt noi e o tema extrem de importanta si sper sa nu fim discriminati cum totdeauna am avut nesansa sa fim.

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate nu este numai "THE SUN"
    A aparut acest articol - intr-o forma putin diferita - si pe siteul BBC si in alte ziare mai reputabile.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/5231768.stm

Sper ca realizeaza cei de la H.O. ca daca nu dau voie Romanilor si Bulgarilor sa munceasca legal nu vor face nimic altceva decit sa incurajeze munca la negru si traficul de persoane despre care tot ei fac atita tamtam.
    Ca sa nu mai vorbim ca toti muncitorii din constructii si multe alte meserii (consultanti I.T. de ex.) se pot inregistra la Inland Revenue dupa cum spun ei:

Si pentru ce tot raha... asta? Pentru a amina - in cel mai bun caz - pentru 2-3 ani inevitabilul?

4. gaijin

gaijin New Member

Trophy Points:
    0
    deci sa inteleg ca daca Romania intra in UE ma fac self-employed aici ....si apoi pot sa agat joburi in IT acolo unde le vad pe anunturile de joburi ca fiind de tip 'contract based'???

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Evidement, toata lumea vorbeaste despre asta, toate ziarele, etc. se inghesuie sa "citeze" sursele ca si cum cei care ar scrie articolele sunt echidistanti. Adevarul crud este ca in afara de batalia politica dusa pe tema emigrarii, fondul interior al majoritatii populatiei este puternic xenofob. Probabil ca prea multa emigratie poate aduce un asemenea sentiment, mai ales in cazul in care se muleaza pe stilul britanicului "politicos". Pot sa spun ca eu nu am cunoscut mai mult de 3 britanici peste 40 de ani care sa aiba o parere buna despre cei veniti din tarile ex-comuniste.

Eu cred ca piata muncii pentru romani si bulgari va fi restrictiva, asta e feeling-ul meu dupa tot acest tam-tam care se va accentua cu trecerea saptamanilor. In fine, e deprimant, cum spuneam inainte, ma fortzez sa inteleg si punctul lor de vedere si totusi tonul, jegul, mizeria care acompaniaza frazele aruncate pe hartie de ziaristi, sunt o rusine. E ca si cum romanii sunt doar hoti, cersetori sau escroci. Si chiar asta sunt pentru cei care spun ce spun, cei din parlament. Oricum, cu cat vor pune oprelisti, cu atat vor incuraja iesirea la suprafata a lumii subterane, ilegale. Probabil ca anii de colonialism nu i-au ajutat sa realizeze acest lucru.

Singurul lucru pe care il vreau este sa fim tratati in functie de ceea ce suntem, deocamdata noi cei de aici, nu suntem decat o statistica incomoda un ghimpe in fundul albicios al unui MP. -police- Ma astept in curand la o lege care sa stipuleze ca orice est-european trebuie deportat, nu inainte insa de a sta intr-un centru de detentie 2 luni pentru a fi abuzat de niste frustrati cogney in uniforme.

Of, iaca am avut si eu un usor momentzel de xenofobie. -strike-

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    gaijin, exact! -dance- ance- :))

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull,
    Ai uitat sa mentionezi dezinformarea crasa a publicului Britanic de catre incompetenta Jr.Minister de la H.O. in ce priveste asistenta sociala.
    Aceasta creatura (MINISTRA :)| :mad: ) insinueaza ca Est Europenii vin si iau tot felul de beneficii de la gura Britanicilor cind legea stipuleaza clar ca ei nu au nici un drept la aceste beneficii. Ma intreb daca ea citeste aceste legi :)|
    Nimeni in schimb nu mentioneasa de cei peste 47,000 de Britanici care au emigrat anul trecut in Spania (ridicind numarul celor stabiliti acolo la vreo 270,000) si cine stie citi altii prin lumea larga.

Este de asemeni amuzant si trist in acelasi timp ca remarcile astea vin de la Guvernul Britanic, guvern care pina mai ieri reprezenta cel mai intins Imperiu de pe planeta "peste care soarele nu apune niciodata", caci puteai sa inconjori Pamintul fara sa iesi din Imperiu -ntwhy-

8. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK,

Asa e, incercam sa nu ma auto-enervez in plus, nu stiu exact ce a spus acesta doamna, pana nu vad negru pe alb, insa este tipic britanic, m-am gandit si eu la acest fapt, la beneficii ma refer. Ea combina povestea cu EU si cea cu azilul politic, e un talmes-balmes. Cat despre Guvernul Britanic, ce sa mai zic, ipocrizia troneaza de cateva sute de ani asa ca ce ma mai mir. Eu vreau doar sa nu fim din nou pe undeva la coada, sa fim tratati ca mai stiu eu ce trogloditi, am impresia ca asa suntem vazuti oricum.

Totusi, daca vrei neaparat o consolare, sa nu crezi ca indienii, pakistanezii, burundezii, somalezii sau brazilienii sunt tratati altfel. Nu se vorbeste atat de mult despre ei din motive stiute, sa vorbesti despre est europeni e mai usor, nu poti fi acuzat de rasism. Si asa am descoperit noua lor frica: Le e frica de diluarea "rasei britanice" haha. Cum spunea trupa Laibach (Slovenia) intr-o piesa ironica numita "Now You Will Pay"

"WITH KNIVES IN THEIR POCKETS
    AND BOMBS IN THEIR HANDS,
    THEY'LL BURN DOWN YOUR CITIES
    AND YOUR DISNEYLANDS."

Asta e viziunea englezului asupra emigrantului din tarile "sarace". Noroc ca am ceva care ma face sa stau aici, noroc ca ma pot izola intr-o lume a mea unde nu exista tampenie, ipocrizie, reavointa, incompetenta si xenofobie, aceste elemente definitorii ale sentimentului national britanic.

Si nu uitati, ca intr-un documentar BBC despre Romania, imaginea definitorie fiind o carare noroioasa pe care se balanganea o caruta cu 5 romi care se indeparta metaforic pe un orizont intunecat, strabatut de case de chirpici. Asta reprezentam noi pentru UK. campania idioata si ea dealtfel a MInisterului Culturii cu Romania - Simply Surprising, nu a ajuns inca la ei, poate ca e vremea sa facem ceva propaganda daca tot venim aici, poate emigreaza cativa de-aici prin Delta sau comuna Chitila, mai stii? :mad:

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK,

Asa e, incercam sa nu ma auto-enervez in plus, nu stiu exact ce a spus acesta doamna, pana nu vad negru pe alb, insa este tipic britanic, m-am gandit si eu la acest fapt, la beneficii ma refer. Ea combina povestea cu EU si cea cu azilul politic, e un talmes-balmes. Cat despre Guvernul Britanic, ce sa mai zic, ipocrizia troneaza de cateva sute de ani asa ca ce ma mai mir. Eu vreau doar sa nu fim din nou pe undeva la coada, sa fim tratati ca mai stiu eu ce trogloditi, am impresia ca asa suntem vazuti oricum.

Totusi, daca vrei neaparat o consolare, sa nu crezi ca indienii, pakistanezii, burundezii, somalezii sau brazilienii sunt tratati altfel. Nu se vorbeste atat de mult despre ei din motive stiute, sa vorbesti despre est europeni e mai usor, nu poti fi acuzat de rasism. Si asa am descoperit noua lor frica: Le e frica de diluarea "rasei britanice" haha. Cum spunea trupa Laibach (Slovenia) intr-o piesa ironica numita "Now You Will Pay"

"WITH KNIVES IN THEIR POCKETS
    AND BOMBS IN THEIR HANDS,
    THEY'LL BURN DOWN YOUR CITIES
    AND YOUR DISNEYLANDS."

Asta e viziunea englezului asupra emigrantului din tarile "sarace". Noroc ca am ceva care ma face sa stau aici, noroc ca ma pot izola intr-o lume a mea unde nu exista tampenie, ipocrizie, reavointa, incompetenta si xenofobie, aceste elemente definitorii ale sentimentului national britanic.

Si nu uitati, ca intr-un documentar BBC despre Romania, imaginea definitorie este o carare noroioasa pe care se balanganea o caruta cu 5 romi indepartandu-se metaforic pe un orizont intunecat, strabatut de case de chirpici. Asta reprezentam noi pentru UK. Campania idioata si ea dealtfel a Ministerului Culturii cu Romania - Simply Surprising, nu a ajuns inca la ei, poate ca e vremea sa facem ceva propaganda daca tot venim aici, poate emigreaza cativa de-aici prin Delta sau comuna Chitila, mai stii? :mad:

10. Anonymous

Anonymous Guest

Dragilor

Eu cred ca Mr Junior immigration minister,Joan Ryan, a scris inteleptul raport 'Migration from Eastern Europe: Impact on Public Services and Community Cohesion' -spam- -spam- -strike- dupa ce a medidat pe tema: http://www.romani-online.co.uk/Stiri/Di ... ction.html . Asta da subiect educativ.

-cat-

11. Anonymous

Anonymous Guest

Ai dreptate...

mrskull,
    Ai dreptate insa suntem prea saraci ca sa putem riposta si cei bogati din Romania vand imaginea tarii noastre asa cum o vedem si o intelegem doar noi cei de "afara". Mizeria cea mare e ca aceasta imagine se vinde peste tot in lume. In toate tarile pe unde am fost e la fel: Romania tara de tigani, cersetori si betzivi, dar cum spuneai tu mai sus ei ne vad doar pe noi si asta ma doare cel mai tare. Vorba aia: "Rade ciob de oala sparta". Dar ei nu se gandesc ca au un miliard si jumate de tigani pe care incet, incet o sa-i faca englezi. In ritmul asta in 20 de ani daca nu stii sa vorbesti limba aia din India (hindusa parca) o sa ai nevoie de traducator pe la muzeele din centrul Londrei, ca la periferii te vor "hali" fratii lu` Bin Laden si afro-englezii.
    Eu sunt de parere ca cei din estul Europei ar trebui sa vina peste cei aici si sa-i cucereasca(colonizeze mai bine zis) asa cum au cucerit si colonizat ei(britzii) de cand se stie in istoria moderna si in cea veche la fel, pe toata lumea. Nu cu sabiile ci cu locurile de munca, sa ajunga si ei ca la noi sa dai spaga pentru un loc de munca.
    Si totusi au ceva ce noi cei din Europa nu avem: calmul, calmul ala englezesc ce pe mine(si nu numai) ma scoate din pepeni cateodata. D-le astia ar putea numara firele de par cu manusi de box...
    Scuza-mi balacarelile si balbele dar nu am talent de prozator si pe deasupra sunt dupa o tura de noapte ce m-a cam lesinat.
    Stii ce ma deranjeaza cel mai tare aici in tara lu` Shakespeare?
    Faptul ca "femeia poarta pantaloni" si bea mai mult decat mamelucii de ei. Nu ma mira faptul ca sunt atatia pe invers; decat cu o betzivanca in pat si sa mai faci si copii cu ea... le dau dreptate pe undeva. Copii facuti la betie...
    Sa nu incep cu cei cu dezabilitatzi... ca nu mai termin astazi si chiar ca ma xenofobizez de tot.

12. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca nu ne pot respinge chiar asa pur si simplu.Cititi articolul din BBC.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Apa curge, pietrele raman. -ntwhy-

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa mai spun, stau aici si meditez la 2 AM cum e cu soarta romanului p'acilea si tare ma intristez. Sunt absolut convins ca daca s-ar face un referendum apropo de deschiderea pietei muncii pentru valul 2 EU, raspunsurile negative ar fi intr-un procent de peste 70%. Asa ca nu ma mai agit si nu ma mai mir daca se va intampla ceva de genul asta. Oricum ma simt ca un personaj din 1984, ma refer la carte. Ce-ati zice daca domnii de pe axa ar decide ca viza trebuie sa ramana in vigoare chiar si dupa aderare? Nu ar fi interesant? Ar fi o confirmare a "relatiei bilaterale trainice" intre RO si UK.

Probabil ca dracu' nu e chiar atat de negru, pana la urma nu inteleg de ce ma aprind asa. NU este un sentiment patriotic ci maidegraba unul de revolta in fata unor oameni care sunt zero barat cum e de ex. madam asta care a circulat acest raport "secret". De fapt docomentu nu se bazeaza pe research sau pe documentatie aprofundata, fiind doar motorul psihologic al unei xenofobii aberante care exista in mod evident la nivel inalt. Eh, asa se intampla cand prea multi emigranti de peste tot intra lovind cu picioru' in usa.

Gata, m-am hotarat, ma convertesc la islamism, ma fac suicide bomber si ma arunc in aer la metrou. Aoleu, nu pot, trebuie intai sa imi iau cetatenie britanica, ca toti sunt doar britanici, asa ca mai astep ca sa fiu ca la carte, sunt un perfectionist! -rock-

15. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
  16. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
  17. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    :)|
    In stil specific gunoieristico-jurnalistic acest titlu exprima ceva ce nu s-a intamplat, ceva nedeterminat. daca totusi ar fi sa existe un titlu de acest gen ar fi: "Marea Britanie va inchide probabil..." Marea Britanie nu a facut inca asa ceva. Presiunile sunt mari din ambele parti oricum. Asa ca pana la decizia finala, nu cred ca e momentul sa ne lamentam doar pentru ca madam Luminita vrea sa se asigure ca ziarul se vinde.

18. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    Mr.skull ai super dreptate.

19. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Pai da, m-am saturat de astia care chiar fac orice pentru ca sa li se vanda gunoaiele, daca citesti ziarele decente (cu toate ca e un non-sens in sine), ele spun cat de cat exact ceea ce reprezinta "adevarul". Insa Gardianul e oricum un fel de Libertatea in devenire cu singura diferenta ca Becali nu e pe coperta.

Revenind la problema, oricum cred ca e grav ca s-a ajuns aici si ca pana acum nu s-a discutat in UK, totul a fost lasat in ultimul ceas si parca simt ca din nou cineva ne impinge in spate, intr-un loc intunecat din care parca nu vom iesi la lumina niciodata. In vremurile comuniste, romanul era plin de frustrari in ceea ce priveste Occidentul si nu pe buna dreptate. Iata ca dupa atatia ani ne lovim in continuare de probleme de-a dreptul primitive. Probabil ca niciodata nu o sa fim perceputi (la nivel inalt) ca un popor decent, este foarte trist. Si nu ma refer la faptul ca piata muncii se poate inchide pentru noi ci la perceptia pe care politicienii si masele o au fata de Romani - un tzigan care cerseste si o carutza cu una din rotzi zbatandu-se in noroi, intr-un decor rural dezolant (pe BBC). Cam asta e din pacate... De aceea nu prea ma mir da' parca imi vine sa ii smocai putin
    >:)

20. lavinia

lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    buna. eu incerc sa plec de un an in uk, as avea si loc de munca dar pana nu intram in ue nu se poate rezolva cu permisul de munca. am citit multe pareri pro si contra acordarii dreptului de munca dar intrebarea mea este daca stie cine cand se va lua hotararea finala? multumesc anticipat pentru ajutor cya

Share This Page